Według dr Mercoli
Kalanithi, który zmarł w marcu 2015 w wieku 37 lat, napisał serię wstrząsających prac opisujących “dziwną relatywność” życia zdiagnozowanym nowotworem terminalnym i jak bardzo może to wstrząsnąć poczuciem własnego ja i postrzeganiem czasu. Oto jego słowa:
"Koniugacja czasowników zostaje zupełnie poplątana. Co jest prawdą? 'Jestem neurochirurgiem', 'Byłem neurochirurgiem,' 'Kiedyś byłem neurochirurgiem i może znowu nim będę'? Graham Greene uważał, że przeżywamy nasze życie w ciągu pierwszych 20 lat, a reszta to tylko refleksja.
W jakim czasie żyłem? Czy wyszedłem, na wzór wypalonej postaci Greene’a poza czas teraźniejszy i wstąpiłem w czas zaprzeszły? Czas przyszły wydaje się pustką, a w ustach innych brzmi wręcz rażąco.
Niedawno, wraz z kolegami z college, świętowaliśmy 15-lecie ukończenia studiów. Cóż miałem odpowiedzieć na obietnice starych przyjaciół, że 'następnym razem będziemy świętować 25-lecie'? Proste 'raczej nie!' wydawało się nieco niestosowne."
Pośród wielu pytań, między innymi jak wiele czasu mu pozostało (pytanie, na które nikt nie był w stanie dać pewnej odpowiedzi), Kalanithi rozmawiał ze swoją małą córeczką.
Zdając sobie sprawę z tego, że prawdopodobnie nie będzie widział, jak dorasta, chciał by zawsze pamiętała, jak wielką radość mu dawała w ostatnich dniach życia. "Radość nieznaną mi wcześniej, radość, która nie pragnie coraz więcej, by ją zaspokoić, lecz która daje spokój i.”
'Dni są długie, lata krótkie'
Historia Kalanithi’ego zapadła głęboko w serca wielu ludzi. Jest to taki rodzaj inspiracji, która sprawia, że zatrzymujemy się, aby głęboko zastanowić się nad swoim obecnym życiem. Jak mówi autor: "dni są długie, ale lata krótkie".
Niektórzy czytelnicy mogą zmagać się z przewlekłą chorobą właśnie teraz lub być może mają kogoś bliskiego, który jest poważnie chory. Albo zdrowy, lecz wyraźnie zdaje sobie sprawę z tego, że zdrowie jest darem, którego nie można traktować za oczywisty.
W przypadku raka Kalanithi’ego lekarze odkryli swoistą genetyczną mutację, która go wywołała. W wielu innych przypadkach raka przyczyna jest jednak nieznana. Wiemy, że każda błona komórkowa w organizmie posiada receptory, które odbierają różne sygnały środowiskowe, a ten mechanizm kontroluje "odczytywanie" genów wewnątrz komórek.
Komórki mogą odczytać lub nie odczytać tego zapisu genetycznego w zależności od sygnałów otrzymanych ze środowiska. Oznacza to, że samo posiadanie "zaprogramowanego raka" w DNA nie musi automatycznie oznaczać, że zachorujemy na raka. Do tego jeszcze daleka droga. Ta informacja genetyczna może nigdy nie zostać wyrażona.
Rak to druga wiodąca przyczyna śmierci w USA
Niestety, nawet przy najnowszej technologii i "postępie" w medycynie, rak nadal zabija ludzi na długo zanim w sposób naturalny nadejdzie ich czas. A obecny paradygmat medyczny zasadniczo wie bardzo niewiele o podstawowych przyczynach raka, a także o sposobach jego skutecznego leczenia.
Szacuje się, że w roku 2015 w Stanach Zjednoczonych zdiagnozowane zostanie ponad 1,6 miliona nowych przypadków raka i nastąpi blisko 600 000 zgonów na raka. Co więcej, ryzyko zachorowania na raka lub śmierci wywołanej rakiem jest niewiarygodnie wysokie.
Istnieje wiele przyczyn raka, począwszy od pewnych bakterii w ustach do wirusów, chemikaliów środowiskowych, promieniowania i innych. W 2010 r. badacze zbadali pod tym kątem setki egipskich mumii oraz dowodów zawartych w literaturze starożytnej Grecji oraz przeprowadzili badania medyczne zwierzęcych szczątków pochodzących aż z epoki dinozaurów.
W ciągu najbliższych 20 lat odsetek zachorowań na raka może wzrosnąć o 60%
Sprawozdanie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z roku 2014 przewiduje, że w skali światowej odsetek zachorowań na raka może wzrosnąć o 57 % w ciągu najbliższych dwóch dekad.
Raport ten to praktycznie przewidywanie "nieuchronnej zagłady ludzi". Sugeruje on wyraźnie, że kraje na całym świecie muszą ponownie skoncentrować się na zapobieganiu rakowi, a nie wyłącznie na jego leczeniu.
Rak powoduje nie tylko ogromne śmiertelne żniwo, lecz oznacza też ogromne finansowe koszty związane z jego leczeniem. Według wspomnianego sprawozdania, ogólny koszt leczenia raka na świecie został oszacowany na 1,16 biliona dolarów w 2010 roku.
Lecz tu ponownie sprawozdanie podkreśla, że około połowie tych nowotworów można byłoby zapobiec, gdyby podjęto kroki zgodne z "obecnym stanem wiedzy medycznej". Oznacza to promowanie zdrowego stylu życia, jako strategię zapobiegania rakowi, co obejmuje:
- Zdrową dietę
- Aktywność fizyczną
- Rzucenie palenia
- Ograniczenie konsumpcji alkoholu
Czy cukier karmi raka?
Jest sporo prawdy w starym powiedzeniu, że cukier karmi raka. Według jednego z badań, starsze kobiety, które piją duże ilości słodzonych napojów gazowanych lub soków, mogą mieć zwiększone ryzyko nowotworu endometrium – rodzaju raka zależnego od estrogenów, który atakuje nabłonek macicy.
Wcześniej przeprowadzone badania wykazały też, że nadmiar fruktozy w diecie przyczynia się do wzrostu raka na wiele różnych sposobów, powodując między innymi:
- Zmiany w metabolizmie komórkowym
- Zwiększenie ilości reaktywnej formy tlenu (wolnych rodników)
- Uszkodzenia DNA
- Stany zapalne.
W 2010 r. naukowcy opublikowali również wyniki badań dowodzące, że komórki rakowe szybko wykorzystują fruktozę w celu zwiększenia ich proliferacji. Komórki rakowe nie reagują w taki sam sposób na glukozę. Komórki nowotworowe, których użyto w tym badaniu to komórki raka trzustki, który uważany jest za najbardziej nieuleczalny i szybko prowadzący do śmierci typ raka.
Odkryto, że komórki nowotworowe rzeczywiście szybko rosną odżywiając się cukrem (glukozą). Jednakże fruktoza jest przez nie wykorzystywana ponadto do podziału komórek, co przyspiesza wzrost i rozprzestrzenianie się raka.
Różnica ta ma poważne konsekwencje i powinna być brana pod uwagę przez wszystkich, zarówno przez osoby już chorujące na raka i poddające się leczeniu, jak i osoby starające się zapobiegać rakowi. Szczególnie ważne jest unikanie spożywania przetworzonej żywności i napojów zawierających fruktozę.
Aktywność fizyczna to kolejny istotny czynnik
Coraz liczniejsze badania wskazują, że ćwiczenia fizyczne mogą stanowić kluczowy element skutecznego zapobiegania i leczenia raka. Badania te wykazują również, że aktywność fizyczna może zapobiegać nawrotom raka.
Jednakże zaskakująco niewielu onkologów informuje swoich pacjentów, że powinni oni zaangażować się w aktywność fizyczną poza zwykłymi czynnościami codziennymi, a wielu chorych na raka niechętnie podejmuje jakiekolwiek ćwiczenia i niechętnie rozmawia o tym z onkologiem.
Badania wykazały nawet, że pacjenci z rakiem piersi i rakiem okrężnicy, którzy ćwiczą regularnie, mają o połowę mniej przypadków nawrotu choroby niż pacjenci nie wykonujący żadnych ćwiczeń. Macmillan Cancer Support zauważa również, że ćwiczenia fizyczne łagodzą niektóre skutki uboczne leków na raka, gdyż pomagają:
✓ Zmniejszyć zmęczenie i podnieść poziom energii
|
✓ Kontrolować stres, niepokój, zły nastrój lub depresję
|
✓ Poprawiać zdrowie kości
|
✓ Poprawiać zdrowie serca (niektóre leki chemioterapeutyczne i radioterapia mogą powodować problemy z sercem w późniejszym okresie życia)
|
✓ Zwiększać siłę mięśni, łagodzić ból i poprawiać zakres ruchu
|
✓ Utrzymać zdrową masę ciała
|
✓ Lepiej spać
|
✓ Poprawić apetyt
|
|
12 moich strategii zapobiegających rakowi
1. Przygotowywanie posiłków: Spożywaj przynajmniej 1/3 swoich posiłków na surowo. Unikaj potraw smażonych i gotowanych na ogniu węglowym. Zamiast tego gotuj potrawy w wodzie lub na parze. Dodawaj do posiłków składniki, zioła i przyprawy o właściwościach antyrakowych, takie jak brokuły, czarne jagody lub resweratrol.
2. Węglowodany i cukier: Ogranicz lub całkowicie wyeliminuj z diety przetworzoną żywność, cukier/fruktozę oraz produkty na bazie zboża. Dotyczy to również wszystkich nieprzetworzonych zbóż ekologicznych, ponieważ zostają one bardzo szybko przyswajane przez organizm, przez co gwałtownie zwiększają poziom insuliny.
Istnieją jasne dowody na to, że w celu uniknięcia raka należy całkowicie unikać wszystkich form cukru, a zwłaszcza fruktozy, która karmi komórki nowotworowe i promuje ich wzrost. Upewnij się, że Twoje całkowite spożycie fruktozy, także tej zawartej w owocach, wynosi nie więcej niż 25 gramów dziennie.
3. Białka i tłuszcze: Rozważ obniżenie spożycia białek do jednego grama na kilogram beztłuszczowej masy ciała. Większość osób dorosłych nie potrzebuje więcej niż 100 gram białka dziennie, a najprawdopodobniej w pełni wystarczająca jest połowa tej ilości. Zastąp nadmiar białka tłuszczami o wysokiej jakości, pochodzącymi z ekologicznych jaj od kur z naturalnych hodowli, wysokiej jakości mięsa od zwierząt wypasanych na łąkach, surowego masła, awokado i oleju kokosowego.
4. Żywność modyfikowana genetycznie: Unikaj żywności genetycznie modyfikowanej, ponieważ zazwyczaj zawiera ona herbicydy, takie jak Roundup (glifosat), które prawdopodobnie są rakotwórcze. Francuski zespół badawczy, który dokładnie badał Roundup, stwierdził, że środek ten jest toksyczny dla ludzkich komórek i prawdopodobnie rakotwórczy. Wybieraj żywność świeżą, organiczną, najlepiej uprawianą lokalnie.
5. Kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzenia zwierzęcego: Zadbaj o odpowiedni stosunek tłuszczów omega-3 do omega-6, spożywając wysokiej jakości olej z kryla i zmniejszając spożycie przetworzonych olejów roślinnych.
6. Naturalne probiotyki: Zadbaj o zdrowie swojej flory jelitowej, co zmniejszy stan zapalny i wzmocni odpowiedź immunologiczną. Naukowcy odkryli zależny od drobnoustrojów mechanizm, poprzez który niektóre nowotwory powodują reakcje zapalne, która sprzyjają ich wzrostowi.
Badania te sugerują, że hamowanie cytokin zapalnych może opóźniać progresję raka i poprawiać reakcję organizmu na chemioterapię.
Dodanie naturalnie fermentowanej żywności, na przykład kiszonych warzyw, do codziennej diety jest prostym sposobem na zapobieganie rakowi i na szybszy powrót do zdrowia. Można oczywiście także stosować wysokiej jakości suplementy probiotyczne, lecz naturalnie fermentowane produkty spożywcze najlepiej spełniają swoje zadanie.
7. Aktywność fizyczna: Ćwiczenia obniżają poziom insuliny, co powoduje niski poziom cukru, który zniechęca komórki nowotworowe do wzrostu i rozprzestrzeniania się. W trwającym trzy miesiące badaniu stwierdzono, że aktywność fizyczna wzmacnia komórki odpornościowe do walki z chorobą u osób, które poddane zostały chemioterapii.
Naukowcy i organizacje zajmujące się rakiem coraz częściej zalecają regularne ćwiczenia, jako środek na zmniejszenie ryzyka raka i poprawę rokowań. Niektóre badania sugerują również, że ćwiczenia mogą powodować apoptozę (zaprogramowaną śmierć) komórek nowotworowych.
Idealny program ćwiczeń powinien kłaść nacisk na liczne aspekty sprawności fizycznej, takie jak równowaga, siła, elastyczność, trening interwałowy wysokiej intensywności (HIIT). Na dobry początek polecam zapoznanie się z moim Programem Peak Fitness.
8. Witamina D: Istnieją naukowe dowody na to, że można zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka o ponad połowę poprzez samą optymalizację poziomu witaminy D przy odpowiedniej ilości eskpozycji na światło słoneczne. Poziom witaminy D w surowicy powinien utrzymywać się w granicach 50-70 ng/ml, a u pacjentów leczonych na raka powinien być zbliżony do 80-90 ng/ml, aby zapewnić lepszą skuteczność.
Osoby mające raka i przyjmujące witaminę D doustnie w postaci suplementów powinny regularnie kontrolować poziomu witaminy D we krwi, oraz dodatkowo suplementować witaminę K2, ponieważ to właśnie niedobór K2 powoduje objawy związane z toksycznością witaminy D.
9. Sen: Zapewnij sobie wystarczającą ilość regenerującego snu. Problemy ze spaniem mogą zakłócać produkcję melatoniny, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem oporności na insulinę i wzrostu masy ciała, co z kolei przyczynia się do rozwoju raka.
10. Toksyny: Ogranicz swoją ekspozycję na toksyny środowiskowe, takie jak pestycydy, herbicydy, środki chemiczne do sprzątania, syntetyczne chemikalia, syntetyczne odświeżacze powietrza i toksyczne kosmetyki.
11. Promieniowanie: Ogranicz ekspozycję i podejmij środki ochrony przed promieniowaniem wytwarzanym przez telefony komórkowe, wieże transmisyjne i stacje Wi-Fi oraz ogranicz do minimum poddawanie się badaniom wymagającym zastosowania promieniowania, takim jak zdjęcia rentgenowskie, skanowanie CT i mammografia.
12. Kontrola stresu: Stres to jeden z głównych czynników chorobotwórczych. Jest wielce prawdopodobne, że stres i nierozwiązane problemy emocjonalne mogą mieć poważniejszy wpływ na zdrowie niż czynniki czysto fizyczne, więc zawsze warto zadbać swoje zdrowie emocjonalne.
Moim ulubionym narzędziem do rozwiązywania problemów emocjonalnych jest tzw. Technika Emocjonalnej Wolności (EFT).
Zdiagnozowano u Ciebie raka?
Jedną z najlepszych znanych mi strategii walki z rakiem jest głodzenie komórek rakowych poprzez pozbawienie ich źródła pokarmu.
W przeciwieństwie do zdrowych komórek organizmu, które potrafią spalać węglowodany lub tłuszcze jako paliwo, komórki nowotworowe utraciły tę elastyczność metaboliczną. Już 75 lat temu doktor Otto Warburg otrzymał Nagrodę Nobla za to odkrycie, ale obecnie praktycznie żaden onkolog nie wykorzystuje tej ważnej informacji.