Propolis jest niezwykle korzystny dla zdrowia

Propolis pszczeli

W licznych badaniach naukowych poddawano analizie różne produkty pochodzące od pszczół, a propolis okazał się jednym z najkorzystniejszych dla zdrowia ludzi.

Kit pszczeli, czyli propolis (z gr. pro-przed, polis-miasto = przedmurze miasta) jest żywiczną substancją, którą pszczoły zbierają z pąków liści drzew i niektórych warzyw.

Pszczoły gromadzą i przerabiają propolis w celu dezynfekcji ula, uszczelnienia jego pęknięć, budowy plastrów, a także wykorzystują go jako środek bakteriobójczy, dezynfekujący oraz do balsamowania intruzów w ulu, których nie potrafią pozbyć się w inny sposób ze względu na ich rozmiar.

Dlatego propolis bezpośrednio przyczynia się do zagwarantowania aseptyki ula, który w innym przypadku byłby podatny na rozwój wirusów i bakterii, biorąc pod uwagę panującą w nim temperaturę i wilgotność.

Ponieważ nalewka (wyciąg alkoholowy) z propolisu zawiera dużą liczbę aktywnych składników, jest to środek dobrze znany i często wykorzystywany ze względu na właściwości terapeutyczne, takie jak działanie stymulujące na układ odpornościowy organizmu. Wśród licznych właściwości propolisu wyróżnia się działanie przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, pobudzające i kojące na rany oraz działanie przeciwbólowe, znieczulające i przeciwzapalne.

W przebadanej jak dotąd literaturze nie znaleziono produktu, który wykazywałby silniejsze wartości przeciwutleniające niż podkuty uzyskane z propolisu.

Komentarze dr Mercoli

Pszczoły, zapylając drzewa i rośliny, w aktywny sposób podtrzymują życie na ziemi. Bez ich niestrudzonej pracy nie bylibyśmy po prostu w stanie wyżywić się. Jednocześnie produkują też one wiele innych użytecznych produktów, takich jak:

 • propolis
 • pyłek pszczeli
 • miód
 • wosk pszczeli
 • mleczko pszczele
 • jad pszczeli wykorzystywany w celach medycznych

Zastosowanie propolisu pszczelego

Jak już wyżej wspomniano, ekstrakt z propolisu ma liczne dobrze znane właściwości terapeutyczne, jak na przykład bogactwo antyoksydantów, działanie przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, znieczulające i przeciwzapalne.

W medycynie ludowej kit pszczeli znany i wykorzystywany jest od tysięcy lat.

Już dawno zauważono, że propolis zapobiega powstawaniu płytki nazębnej poprzez hamowanie aktywności niektórych enzymów, które syntetyzują glukany zawarte w sacharozie. Propolis, wraz z innymi produktami pszczelimi, był również badany pod kątem jego potencjału do kontrolowania wzrostu guzów, z pewnym powodzeniem.

Natomiast pyłek pszczeli jest często określany jako superfood – jest to jeden z najbardziej odżywczych produktów naturalnych. Zawiera prawie wszystkie składniki odżywcze potrzebne ludzkiemu organizmowi. Około połowy zawartego w nim białka znajduje się w postaci wolnych aminokwasów, które są gotowe do wykorzystania bezpośrednio przez organizm i mogą w znaczący sposób przyczynić się zaspokojenia zapotrzebowania na białko.

Surowy miód, kolejny silny produkt przeciwinfekcyjny i przeciwzapalny, może stanowić naturalną alternatywę dla antybiotyków.

Warto o tym pamiętać, wziąwszy pod uwagę fakt, że powszechnie stosowane antybiotyki stają się coraz bardziej nieskuteczne wobec niektórych drobnoustrojów. Tymczasem remedium może być tuż pod ręką, w kuchennej szafce…

Co warto wiedzieć o miodzie

Najważniejszą sprawą, o której należy pamiętać jest to, że miody bardzo się między sobą różnią. Właściwości antybakteryjne niektórych z nich mogą być nawet o 100 razy silniejsze niż innych!

Przetworzony, rafinowany miód z pewnością NIE nadaje się do opatrywania ran. Prawdą jest, że najczęściej spotykany w sklepach miód „Klasy A” może jeszcze pogorszyć infekcję. Jako środek spożywczy, także nie posiada on tych samych właściwości prozdrowotnych, co miód surowy i nieprzetworzony w żaden sposób.

Miód manuka jest gatunkiem miodu, który został oficjalnie zatwierdzony do użytku jako środek medyczny – jego właściwości antybakteryjne są potężne! Ale jeżeli nie masz możliwości zakupu miodu manuka, to do leczenia łagodnych oparzeń, oparzeń słonecznych lub małych ran w warunkach domowych można z powodzeniem zastosować naturalny surowy miód.

Doby jakościowo miód daje liczne korzyści jako środek stosowany zewnętrznie do opatrywania ran:

 • Osusza ranę
 • Hamuje rozwój mikroorganizmów, dzięki wysokiej zawartości cukru
 • Pszczoły robotnice wydzielają do nektaru enzym (oksydazę glukozową), który następnie uwalnia pewną ilość nadtlenku wodoru, kiedy miód ma kontakt ze skórą
 • Chemiczna reakcja między miodem a tkanką sprawia, że rana ma przyjemny zapach

Jednakże miód manuka stanowi klasę sam w sobie.

Badania kliniczne wykazały, że miód manuka z Nowej Zelandii, wytwarzany z pyłku z kwiatów krzewu manuka (będącego rośliną leczniczą), może skutecznie eliminować ponad 250 klinicznych szczepów bakterii, w tym szczepy odporne na leki, takie jak:

 • MRSA (odporne na metycylinę Staphylococcus aureus)
 • MSSA (wrażliwe na metycylinę Staphylococcus aureus)
 • VRE (enterokoki odporne na wankomycynę)

Przy coraz większym zagrożeniu ze strony odpornych na antybiotyki infekcji bakteryjnych i nadużywania leków farmaceutycznych, powrót do naturalnych środków leczniczych takich jak miód ma wiele sensu.

Miód był konwencjonalną terapią w walce z różnego typu infekcjami aż do początku XX wieku, kiedy to jego stosowanie powoli zaczęło zanikać, gdy pojawiła się penicylina. Na przykład stosowanie miodu zamiast maści z antybiotykami na rany lub zamiast środków na kaszel to prosty sposób na uwolnienie się od uzależnienia od środków farmakologicznych.

O ile miód spożywany jest w umiarkowanych ilościach, jego działanie jest zdecydowanie korzystne dla zdrowia. Powinieneś jednak zachować ostrożność, jeżeli wykazujesz objawy podwyższonego poziomu insuliny, takie jak:

 • Nadwaga
 • Nadciśnienie
 • Wysoki poziom cholesterolu
 • Cukrzyca

Jeśli masz podwyższony poziom insuliny, powinieneś ograniczyć ilość spożywanego miodu, podobnie jak cukru i produktów zbożowych, ponieważ mogą one jeszcze bardziej podnieść poziom insuliny.

+ Źródła i odniesienia