W licznych badaniach naukowych poddawano analizie różne produkty pochodzące od pszczół, a propolis okazał się jednym z najkorzystniejszych dla zdrowia ludzi.
Kit pszczeli, czyli propolis (z gr. pro-przed, polis-miasto = przedmurze miasta) jest żywiczną substancją, którą pszczoły zbierają z pąków liści drzew i niektórych warzyw.
Pszczoły gromadzą i przerabiają propolis w celu dezynfekcji ula, uszczelnienia jego pęknięć, budowy plastrów, a także wykorzystują go jako środek bakteriobójczy, dezynfekujący oraz do balsamowania intruzów w ulu, których nie potrafią pozbyć się w inny sposób ze względu na ich rozmiar.
Dlatego propolis bezpośrednio przyczynia się do zagwarantowania aseptyki ula, który w innym przypadku byłby podatny na rozwój wirusów i bakterii, biorąc pod uwagę panującą w nim temperaturę i wilgotność.
Ponieważ nalewka (wyciąg alkoholowy) z propolisu zawiera dużą liczbę aktywnych składników, jest to środek dobrze znany i często wykorzystywany ze względu na właściwości terapeutyczne, takie jak działanie stymulujące na układ odpornościowy organizmu. Wśród licznych właściwości propolisu wyróżnia się działanie przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, pobudzające i kojące na rany oraz działanie przeciwbólowe, znieczulające i przeciwzapalne.
W przebadanej jak dotąd literaturze nie znaleziono produktu, który wykazywałby silniejsze wartości przeciwutleniające niż podkuty uzyskane z propolisu.
Komentarze dr Mercoli
Pszczoły, zapylając drzewa i rośliny, w aktywny sposób podtrzymują życie na ziemi. Bez ich niestrudzonej pracy nie bylibyśmy po prostu w stanie wyżywić się. Jednocześnie produkują też one wiele innych użytecznych produktów, takich jak:
- propolis
- pyłek pszczeli
- miód
- wosk pszczeli
- mleczko pszczele
- jad pszczeli wykorzystywany w celach medycznych
Zastosowanie propolisu pszczelego
Jak już wyżej wspomniano, ekstrakt z propolisu ma liczne dobrze znane właściwości terapeutyczne, jak na przykład bogactwo antyoksydantów, działanie przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, znieczulające i przeciwzapalne.
W medycynie ludowej kit pszczeli znany i wykorzystywany jest od tysięcy lat.
Już dawno zauważono, że propolis zapobiega powstawaniu płytki nazębnej poprzez hamowanie aktywności niektórych enzymów, które syntetyzują glukany zawarte w sacharozie. Propolis, wraz z innymi produktami pszczelimi, był również badany pod kątem jego potencjału do kontrolowania wzrostu guzów, z pewnym powodzeniem.
Natomiast pyłek pszczeli jest często określany jako superfood – jest to jeden z najbardziej odżywczych produktów naturalnych. Zawiera prawie wszystkie składniki odżywcze potrzebne ludzkiemu organizmowi. Około połowy zawartego w nim białka znajduje się w postaci wolnych aminokwasów, które są gotowe do wykorzystania bezpośrednio przez organizm i mogą w znaczący sposób przyczynić się zaspokojenia zapotrzebowania na białko.
Surowy miód, kolejny silny produkt przeciwinfekcyjny i przeciwzapalny, może stanowić naturalną alternatywę dla antybiotyków.
Warto o tym pamiętać, wziąwszy pod uwagę fakt, że powszechnie stosowane antybiotyki stają się coraz bardziej nieskuteczne wobec niektórych drobnoustrojów. Tymczasem remedium może być tuż pod ręką, w kuchennej szafce…
Co warto wiedzieć o miodzie
Najważniejszą sprawą, o której należy pamiętać jest to, że miody bardzo się między sobą różnią. Właściwości antybakteryjne niektórych z nich mogą być nawet o 100 razy silniejsze niż innych!
Przetworzony, rafinowany miód z pewnością NIE nadaje się do opatrywania ran. Prawdą jest, że najczęściej spotykany w sklepach miód „Klasy A” może jeszcze pogorszyć infekcję. Jako środek spożywczy, także nie posiada on tych samych właściwości prozdrowotnych, co miód surowy i nieprzetworzony w żaden sposób.
Miód manuka jest gatunkiem miodu, który został oficjalnie zatwierdzony do użytku jako środek medyczny – jego właściwości antybakteryjne są potężne! Ale jeżeli nie masz możliwości zakupu miodu manuka, to do leczenia łagodnych oparzeń, oparzeń słonecznych lub małych ran w warunkach domowych można z powodzeniem zastosować naturalny surowy miód.
Doby jakościowo miód daje liczne korzyści jako środek stosowany zewnętrznie do opatrywania ran:
- Osusza ranę
- Hamuje rozwój mikroorganizmów, dzięki wysokiej zawartości cukru
- Pszczoły robotnice wydzielają do nektaru enzym (oksydazę glukozową), który następnie uwalnia pewną ilość nadtlenku wodoru, kiedy miód ma kontakt ze skórą
- Chemiczna reakcja między miodem a tkanką sprawia, że rana ma przyjemny zapach
Jednakże miód manuka stanowi klasę sam w sobie.
Badania kliniczne wykazały, że miód manuka z Nowej Zelandii, wytwarzany z pyłku z kwiatów krzewu manuka (będącego rośliną leczniczą), może skutecznie eliminować ponad 250 klinicznych szczepów bakterii, w tym szczepy odporne na leki, takie jak:
- MRSA (odporne na metycylinę Staphylococcus aureus)
- MSSA (wrażliwe na metycylinę Staphylococcus aureus)
- VRE (enterokoki odporne na wankomycynę)
Przy coraz większym zagrożeniu ze strony odpornych na antybiotyki infekcji bakteryjnych i nadużywania leków farmaceutycznych, powrót do naturalnych środków leczniczych takich jak miód ma wiele sensu.
Miód był konwencjonalną terapią w walce z różnego typu infekcjami aż do początku XX wieku, kiedy to jego stosowanie powoli zaczęło zanikać, gdy pojawiła się penicylina. Na przykład stosowanie miodu zamiast maści z antybiotykami na rany lub zamiast środków na kaszel to prosty sposób na uwolnienie się od uzależnienia od środków farmakologicznych.
O ile miód spożywany jest w umiarkowanych ilościach, jego działanie jest zdecydowanie korzystne dla zdrowia. Powinieneś jednak zachować ostrożność, jeżeli wykazujesz objawy podwyższonego poziomu insuliny, takie jak:
- Nadwaga
- Nadciśnienie
- Wysoki poziom cholesterolu
- Cukrzyca
Jeśli masz podwyższony poziom insuliny, powinieneś ograniczyć ilość spożywanego miodu, podobnie jak cukru i produktów zbożowych, ponieważ mogą one jeszcze bardziej podnieść poziom insuliny.