Błonnik zawarty w psyllium może ograniczyć koszty opieki zdrowotnej

Psyllium

W skrócie -

  • Większość wydatków na opiekę zdrowotną przeznacza się na leczenie chorób, którym można by zapobiec, lecz tylko 3% tych wydatków jest inwestowane w programy prewencji chorób
  • Codzienne przyjmowanie psyllium mogłoby zmniejszyć ilość interwencji medycznych związanych z chorobami wieńcowymi nawet o 11,5%
  • Psyllium zawiera zarówno rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny błonnik, który jest korzystny dla zdrowia serca, kontroli wagi, podtrzymywania poziomu cukru we krwi, zdrowego trawienia i wielu innych procesów
  • Zalecana dzienna ilość błonnika wynosi od 20 do 30 gramów, choć osobiście uważam, że około 50 gramów na każdy 1000 kalorii jest ilością idealną. Niestety większość osób nie przyjmuje takich ilości błonnika
  • Jeśli osoby dorosłe codziennie przyjmowałyby błonnik z psyllium, mogłoby to pomóc zaoszczędzić prawie 4,4 miliardów dolarów rocznie

Według dr Mercoli

Większość wydatków na opiekę zdrowotną przeznacza się na leczenie chorób, którym można byłoby zapobiec, lecz tylko 3% tych wydatków jest inwestowane w programy prewencji chorób, jak wynika z nowego raportu finansowanego przez Council for Responsible Nutrition Foundation (CRNF).

Głównym założeniem takich programów powinno niewątpliwie być prawidłowe odżywianie. Kiedy mówię o "prawidłowym" odżywianiu, mam na myśli żywność nieprzetworzoną, co obejmuje nie tylko dużą ilością warzyw, ale także zdrowe tłuszcze, takie jak organiczne jaja, surowe masło, olej kokosowy i wysokiej jakości mięso od zwierząt karmionych trawą.

Warto także zastosować pewne suplementy, a jeden z nich wyróżnia się szczególnie na tle innych jako potencjalny środek pozwalający na znaczne obniżenie kosztów opieki zdrowotnej, którego stosowanie kosztuje 30 centów dziennie ... Jest to błonnik pokarmowy zawarty w psyllium, czyli nasionach babki płesznik.

Codzienne przyjmowanie psyllium może drastycznie obniżyć koszty opieki zdrowotnej

W raporcie stwierdzono, że jeśli osoby dorosłe w wieku powyżej 55 lat cierpiące na choroby serca otrzymywałyby codziennie błonnik psyllium, można by w ten sposób zaoszczędzić prawie 4,4 miliarda dolarów rocznie – co daje kwotę ponad 35 miliardów dolarów łącznych kosztów opieki zdrowotnej w latach 2013-2020.

Tak duża redukcja kosztów bierze się w dużej mierze ze zmniejszenia ryzyka chorób wieńcowych o 11,5%. Szacuje się, że leczenie jednego przypadku choroby wieńcowej kosztowało ponad 13 000 dolarów w 2012 roku, a pomimo potencjalnych korzyści tylko 8% osób dorosłych w USA w wieku powyżej 55 lat przyjmuje suplementy psyllium.

Raport oszacował, że koszt przyjmowania błonnika psyllium na „poziomie profilaktycznym” to koszt zaledwie 30 centów dziennie i zauważył, że pomaga to także w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu przez zahamowanie jego wchłaniania w jelitach.

W raporcie wymieniono również inne suplementy, które mogą pomóc kontrolować koszty opieki zdrowotnej, szczególnie u osób, u których stwierdzono choroby serca, cukrzycę, osteoporozę i choroby oczu związane z wiekiem lub u których istnieje ryzyko wystąpienia tych chorób. Suplementy te to między innymi:

Pikolinian chromu

Omega-3

Magnez

Wapń

Witamina D

Luteina

Fitosterole

Zeaksantyna

Witaminy z grupy B

Błonnik pokarmowy: co należy wiedzieć

Zalecana dzienna ilość błonnika wynosi od 20 do 30 gramów, choć osobiście uważam, że około 50 gramów na każdy 1000 kalorii jest ilością idealną. Niestety większość osób przyjmuje tylko połowę tej ilości błonnika lub nawet mniej. Najlepszym źródłem błonnika pokarmowego są warzywa, a większość osób po prostu nie spożywa wystarczającej ich ilości… Są dwa podstawowe rodzaje błonnika:

  • Błonnik rozpuszczalny, który można znaleźć w ogórkach, czarnych jagodach, fasoli i orzechach. Rozpuszcza się on w wodzie i tworzy żelowatą substancję, która spowalnia trawienie. To pomaga zachować uczucie sytości na dłużej, dzięki czemu łatwiej jest kontrolować masę ciała.
  • Błonnik nierozpuszczalny, który można znaleźć w pokarmach takich jak ciemno-zielone warzywa liściaste, zielona fasola, seler i marchew. Nie rozpuszcza się on w wodzie, lecz dodaje stolcowi objętości. To pomaga przyspieszyć przejście strawionego pokarmu przez jelita i zapewnia zdrowe wypróżnienie.

Wiele naturalnych produktów pokarmowych, a zwłaszcza warzywa i owoce zawierają zarówno błonnik rozpuszczalny jak i nierozpuszczalny, z których obydwa służą jako doskonała pożywka dla mikroorganizmów żyjących w ludzkich jelitach. Psyllium także zawiera obydwa rodzaje błonnika pokarmowego.

9 korzyści, jakie daje błonnik pokarmowy

Kiedyś błonnik uważano wyłącznie jako środek ułatwiający naturalne wypróżnienie, a czasami jako pomoc w zaparciach. Jednak nowsze badania wykazują, że błonnik pokarmowy ma liczne inne korzyści zdrowotne. Najważniejsze z nich to:

  • Kontrola poziomu cukru we krwi: Błonnik rozpuszczalny pomaga spowolnić przyswajanie cukru przez organizm, co pomaga kontrolować poziom cukru we krwi. Badania wykazują także, że kobiety z najwyższym spożyciem błonnika rozpuszczalnego mają o 42% mniejszą insulino-odporność.
  • Zdrowie serca: Stwierdzono, że ilość spożywanego błonnika i ilość ataków serca są do siebie odwrotnie proporcjonalne. Badania wykazują, że osoby stosujące dietę bogatą w błonnik mają o 40% mniejsze ryzyko zachorowania na choroby serca.
  • Udar: Badania wykazały, że z każdymi 7 gramami błonnika więcej dziennie, ryzyko zachorowania na udar mózgu spada o 7%.
  • Utrata i kontrola masy ciała: Wykazano, że suplementy z błonnikiem wspomagają utratę zbędnych kilogramów u osób otyłych, co prawdopodobnie wynika z tego, że błonnik pozwala zachować uczucie sytości na dłużej. Jak się jednak okazuje, to jeszcze nie wszystko. Kiedy bakterie w jelitach trawią błonnik, uwalniane zostają krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, czyli tzw. octany. Octany następnie przemieszczają się z jelita do podwzgórza, gdzie pomagają wysyłać sygnał, że należy przestać jeść.
  • Zdrowie skóry: Błonnik, a szczególnie ten zawarty w psyllium może pomóc w usuwaniu z organizmu drożdżaków i grzybów, co zapobiega wydalaniu ich przez skórę, kiedy to mogłyby powodować różnego rodzaju wysypki i trądzik.
  • Zapalenie uchyłków: Błonnik pokarmowy (zwłaszcza nierozpuszczalny) może redukować ryzyko zapalenia uchyłków jelit o 40%.
  • Hemoroidy: Dieta bogata w błonnik może obniżyć ryzyko wystąpienia hemoroidów.
  • Syndrom drażliwego jelita (IBS): Błonnik może przynieść ulgę osobom cierpiącym na syndrom drażliwego jelita.
  • Kamienie żółciowe i nerkowe: Dieta bogata w błonnik może obniżyć ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych i nerkowych, prawdopodobnie dlatego, że ma zdolność regulowania poziomu cukru we krwi.

Zwiększ spożycie błonnika z warzyw, nie ze zbóż

Jeśli potrzebujesz więcej błonnika, zdecydowanie powinieneś oprzeć się pokusie dodania do diety więcej pełnoziarnistych produktów zbożowych. Z pewnością zawierają one dużą ilość błonnika, lecz jednocześnie podnoszą poziom insuliny i leptyny, co jest jedną z głównych przyczyn większości chorób przewlekłych.

Ponadto większość pełnoziarnistych produktów zbożowych jest wysoce przetworzona, co znacznie obniża ich wartości odżywcze. Zamiast tego spożywaj więcej warzyw, orzechów i nasion… A więc wybierz raczej brokuły, nie bułkę z otrębami. Spożycie zbóż wiąże się z licznymi problemami zdrowotnymi, w tym z chorobą Alzheimera.

Substancje w zbożach, takie jak gliadyna i lektyny, mogą zwiększyć przepuszczalność jelit lub powodować zespół nieszczelnego jelita. Nieszczelność jelit może powodować objawy ze strony układu trawiennego, takie jak wzdęcia, gazy i skurcze w obrębie jamy brzusznej, jak również powodować lub przyczyniać się do wielu innych objawów, takich jak zmęczenie, wysypki skórne, bóle stawów, alergie, objawy psychiczne, autyzm i inne.

Co może wydawać się dziwne, osoby z zespołem nieszczelnego jelita i innymi problemami trawiennymi mogą poczuć się lepiej, kiedy na pewien czas zastosują dietę o obniżonej zawartości błonnika, do czasu aż ich problemy trawienne ustąpią. Dzieje się tak dlatego, że jeżeli w jelitach dominują bakterie chorobowe, karmią się one błonnikiem i mnożą się, co prowadzi do pogorszenia problemów zdrowotnych.

Tak więc spożywanie produktów zbożowych, które mogą prowadzić do problemów z trawieniem i dostarczać pożywki dla patogenów w jelitach nie jest dobrą strategią. Z drugiej strony, wymienione w poniższej tabeli produkty spożywcze zawierają dużą ilość rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika, lecz ich konsumpcja nie stanowi takiego ryzyka dla zdrowia, jak konsumpcja produktów zbożowych.

Nasiona babki płesznik, siemię lniane i nasiona chia

Jagody

Warzywa takie jak brokuły i brukselka

Warzywa korzeniowe i bulwiaste, takie jak słodkie ziemniaki i bulwy kłębianu

Migdały

Groszek

Zielona fasolka

Kalafior

Fasola

Psyllium pomaga dostarczyć zalecaną dzienną ilość błonnika

Jeśli szukasz zdrowego sposobu na suplementację błonnika, to organiczne nasiona babki płesznik, czyli psyllium to prosty i niedrogi sposób. Przyjmowanie ich trzy razy dziennie może dostarczyć aż 18 gram błonnika pokarmowego (rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego) do Twojej diety, co ułatwi osiągnięcie zalecanej dziennej dawki błonnika, która wynosi 50 gram na każde 1000 spożytych kalorii. Aby osiągnąć taką ilość, nasiona psyllium powinny stanowić tylko dodatek do zdrowej, bogatej w błonnik diety.

Należy również pamiętać, że uprawy babki płesznik są mocno opryskiwane, co oznacza, że mogą być zanieczyszczone pestycydami, herbicydami i nawozami. Z tego powodu należy wybierać wyłącznie nasiona babki płesznik uprawianej metodami ekologicznymi i zawsze sprawdzać, czy suplement zawiera w 100% psyllium. Wiele suplementów zawiera syntetyczne lub pół-syntetyczne składniki aktywne, które nie zawierają psyllium, takie jak takie jak metyloceluloza i polikarbofil wapnia. Niektórzy producenci suplementów dodają także słodziki i inne dodatki, których lepiej unikać.

Dodatkowym plusem przyjmowania nasion babki płesznik jest to, że błonnik rozpuszczalny, taki jak ten zawarty w psyllium jest prebiotykiem, który odżywia korzystną florę bakteryjną jelit. Te przyjazne bakterie pomagają z kolei w trawieniu i wchłanianiu składników odżywczych oraz odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego.

Jeśli więc nie masz pewności, ile błonnika spożywasz, poświęć chwilę czasu, aby się tego dowiedzieć. Możesz w tym celu użyć jednej z dostępnych aplikacji dietetycznych lub fitness albo programu Fiber-o-Meter ze stony WebMD. Jeśli okaże się, że Twoje spożycie błonnika jest zbyt niskie, rozważ dodanie do diety jednej lub dwóch porcji nasion psyllium i oczywiście zacznij jeść więcej nieprzetworzonych warzyw.