Akupunktura: może łagodzić skutki uboczne leków na raka

Akupunktura

W skrócie -

  • Akupunktura okazała się skuteczna w łagodzeniu objawów menopauzy u kobiet przyjmujących leki obniżające poziom estrogenu z powodu raka piersi
  • Zarówno pacjentki, które otrzymały zabieg tradycyjnej akupunktury, jak i te, które otrzymały zabieg pozorowany, doświadczyły poprawy swoich objawów
  • Może to być wynikiem efektu placebo, lecz możliwe jest też, że lekkie nakłuwanie skóry spowodowało rzeczywiste zmiany fizjologiczne
  • Akupunktura jest bezpiecznym zabiegiem stosowanym od tysięcy lat w leczeniu licznych problemów zdrowotnych, między innymi chronicznych bólów, nudności, nadciśnienia i innych schorzeń
  • Akupunktura wydaje się być równie skuteczna z zastosowaniem igieł przekłuwających skórę jak i w formie akupresury (ucisku w celu stymulacji punktów akupunkturowych)

Według dr Mercoli

Każdego roku miliony osób zgłaszają się na zabiegi akupunktury w celu znalezienia ulgi w chronicznych bólach, obniżenia ciśnienia krwi, wyeliminowania nudności i z wielu innych powodów. Choć w Stanach Zjednoczonych akupunktura postrzegana jest jako alternatywa dla medycyny konwencjonalnej, to należy wiedzieć, że jest to jedna z najstarszych praktyk leczniczych na świecie.

W Chinach, Japonii, Korei i innych krajach azjatyckich akupunktura stosowana jest od tysięcy lat, a jej nieustająca popularność i skuteczność nie wynika wyłącznie z przesądów i nie jest przypadkowa.

Akupunktura przetrwała próbę czasu, ponieważ rzeczywiście przynosi ulgę w licznych schorzeniach. Co ciekawe, jedno z niedawno przeprowadzonych badań wykazało, że akupunktura faktycznie działa, lecz działa ona także, gdy jej zabieg jest tylko udawany…

Akupunktura może łagodzić objawy menopauzy u pacjentek z rakiem

Nowe badania ponownie potwierdziły użyteczność akupunktury, tym razem dla kobiet, którym podawano inhibitory aromatazy na raka piersi. Ten obniżający poziom estrogenów lek często wywołuje uciążliwe objawy menopauzy, takie jak bóle stawów i mięśni, uderzenia gorąca i pocenie w nocy.

W badaniu wzięło udział prawie 50 kobiet z rakiem piersi, które przyjmowały inhibitory aromatazy. Poddano je ośmiu cotygodniowym zabiegom prawdziwej akupunktury lub zabiegom imitującym akupunkturę, lecz bez rzeczywistego wkłuwania igieł i w punkty nie będące punktami akupunkturowymi.

Okazało się, że obie grupy pacjentek zgłaszały znaczne złagodzenia objawów, zwłaszcza uderzeń gorąca. Dotyczyło to pacjentek, u których zastosowano prawdziwą akupunkturę, jak i udawaną.

Z pewnością można to uznać za efekt placebo, choć naukowcy przypuszczają także, że delikatne nakłucia skóry, jakie miały miejsce podczas udawanej akupunktury, mogły wywołać rzeczywiste zmiany fizjologiczne. Jakkolwiek by nie było, jeśli zabieg rzeczywiście poprawia samopoczucie i łagodzi nieprzyjemne objawy, to czy ważne jest, co zapewnia jego skuteczność? Jak mówi dr Ting Bao, główny lekarz prowadzący badanie:

“Akupunktura jako zabieg medyczny stosowana jest od tysięcy lat… Ryzyko z nią związane jest minimalne, a potencjalne korzyści ogromne.”

Jak działa akupunktura?

Akupunktura, która jak dowodzą dokumenty historyczne ma już 2 500-letnią tradycję, opiera się na założeniu, ze w ludzkim ciele znajduje się ponad 2000 punktów akupunkturowych, które są ze sobą połączone za pomocą kanałów energii zwanych meridianami.

Poprzez te kanały przepływa Qi, czyli życiowa energia, a jeżeli kanał zostaje w jakimś punkcie zablokowany, zakłócenie przepływu energii powoduje nierównowagę energetyczną i liczne choroby przewlekłe.

Sam zabieg akupunktury – który polega na wkłuwaniu cienkich metalowych igieł (zazwyczaj od 3 do 15) w określone dla każdej dolegliwości punkty – może być przeprowadzony przez lekarza lub specjalistę od akupunktury. Zabieg taki nie jest zazwyczaj bolesny, czasem tylko nieco nieprzyjemny, a po jego zakończeniu pacjenci często czują się doenergetyzowani i zrelaksowani.

Akupunktura ma udowodniony wpływ na liczne schorzenia przewlekłe, uważa się, że stymuluje ona centralny układ nerwowy do wydzielania naturalnych substancji, które wpływają na liczne funkcje organizmu na różnym poziomie. Jest to między innymi:

  • Stymulowanie przewodnictwa sygnałów elektromagnetycznych, co może uwalniać komórki układu odpornościowego lub substancje chemiczne działające przeciwbólowo
  • Aktywacja naturalnego systemu opioidowego, co pomaga złagodzić ból i poprawia sen
  • Stymulacja podwzgórza i przysadki mózgowej, co reguluje pracę licznych narządów i układów
  • Zmiany w wydzielaniu neuroprzekaźników i neurohormonów, co korzystnie wpływa na biochemię mózgu

Akupunktura ma ponad 30 zastosowań udowodnionych i ponad 60 potencjalnych

Jednym z najczęstszych zastosowań zabiegu akupunktury jest leczenie przewlekłego bólu. Analiza jednego z najbardziej szczegółowych badań w tym zakresie wykazała, że akupunktura zdecydowanie łagodzi chroniczny ból, w większym stopniu niż leki przeciwbólowe standardowo przepisywane w takich przypadkach.

Uczestnicy badania poddawani zabiegom akupunktury zauważyli złagodzenie bólu o 50% w porównaniu do 28% w leczeniu konwencjonalnym bez akupunktury.

Jednak leczenie przewlekłego bólu to tylko jedno z ponad 30 udowodnionych zastosowań tej naturalnej metody leczenia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przeprowadziła szeroko zakrojone analizy testów klinicznych związanych z akupunkturą i okazało się, że zabieg taki jest skuteczny w następujących schorzeniach i dolegliwościach:

Skutki uboczne radioterapii i chemioterapii

Alergiczny katar (w tym katar sienny)

Kolka żółciowa

Depresja (w tym nerwica depresyjna i depresja po udarze mózgu)

Dyzenteria, ostra

Bóle miesiączkowe, pierwotne

Epigastralgia, ostra (w chorobie wrzodowej, ostrym i chronicznym zapaleniu błony śluzowej żołądka)

Bóle twarzy (w tym zespół bólowo-dysfunkcyjny stawu skroniowo-żuchwowego)

Bóle głowy

Nadciśnienie, pierwotne

Niedociśnienie, pierwotne

Wywoływanie porodu

Ból kolan

Leukopenia

Bóle odcinka lędźwiowego pleców

Nieprawidłowe ułożenie płodu

Poranne nudności

Nudności i wymioty

Bóle szyi

Bóle dentystyczne (bóle zębów i dysfunkcje stawów żuchwowo-skroniowych)

Choroba zwyrodnieniowa stawów barkowych

Bóle pooperacyjne

Kolka nerkowa

Reumatoidalne zapalenie stawów

Ischias

Zwichnięcia

Udar mózgu

Łokieć tenisisty

Ponadto akupunktura wykazuje także działanie terapeutyczne w leczeniu następujących chorób i dolegliwości, od zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) i leczenia uzależnień po koklusz, co jednak wymaga dalszych badań:

Bóle jamy brzusznej (przy ostrym nieżycie żołądka i jelit lub w wyniku skurczów)

Trądzik pospolity

Uzależnienie i detoksykacja od alkoholu

Objaw Bella

Astma oskrzelowa

Bóle związane z rakiem

Nerwica serca

Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego, z zaostrzeniami

Kamica żółciowa

Stres związany ze współzawodnictwem

Uraz czaszkowo-mózgowy, zamknięty

Cukrzyca, niezależna od insuliny

Ból ucha

Epidemiczna gorączka krwotoczna

Krwawienia z nosa(bez stwierdzonej choroby)

Ból oka w wyniku iniekcji doszklistkowej

Niepłodność u kobiet

Skurcze twarzy

Zespół cewki moczowej u kobiet

Fibromialgia i zapalenie podwięzi

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Dnawe zapalenie stawów

Status nosiciela wirusa zapalenia wątroby typu B

Półpasiec (wirus (alfa) opryszczki ludzkiej 3)

Hiperlipidemia

Niedoczynność jajników

Bezsenność

Bóle porodowe

Niewystarczająca laktacja

Dysfunkcje seksualne u mężczyzn

Choroba Ménièra

Neuralgia postherpetyczna

Neurodermia

Otyłość

Uzależnienie od opium, kokainy i heroiny

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Bóle w wyniku badania endoskopowego

Bóle w chorobie Bürgera

Zespół jajników policystycznych

Postekstubacja u dzieci

Rekonwalescencja po operacjach

Syndrom napięcia przedmiesiączkowego

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego

Świąd

Zespół bolesnych korzonków

Zespół Raynauda, pierwotny

Nawracające infekcje dolnych dróg moczowych

Odruchowa dystrofia współczulna

Zatrzymanie moczu

Schizofrenia

Nadmierne ślinienie, wywołane lekami

Syndrom Sjögrena

Ból gardła (w tym migdałków)

Ostre bóle pleców

Sztywność karku

Dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych

Zespół Tietzego

Uzależnienie od tytoniu

Zespół Tourette’a

Przewlekłe wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Kamica moczowa

Otępienie wielozawałowe

Koklusz (krztusiec)

Istnieją różne rodzaje akupunktury: wybierz odpowiednią dla siebie

Choć w tradycyjnej akupunkturze do zabiegu wykorzystywane są igły (akupunktura dosłownie oznacza ukłucie igłą), to czasami do stymulacji punktów akupunkturowych stosowane są impulsy elektryczne, laserowe lub jest ona zastępowana akupresurą, czyli uciskiem punktów akupunkturowych.

Terminu akupunktura na ogół używa się do opisywania wszystkich jej odmian, z których każda ma pewne charakterystyczne dla niej zalety. Oznacza to, że jeżeli chciałbyś wypróbować tę starożytną technikę leczenia, lecz obawiasz się tego, że w Twoje ciało będą wbijane igły, to możesz wypróbować jedną z alternatyw tego zabiegu, która zapewni Ci te same korzyści, co tradycyjny zabieg wykonywany igłami.

W pewnym badaniu mającym na celu ocenienie skuteczności akupunktury u pacjentów chorych na raka i cierpiących na nudności wywołane radioterapią, jedna z grup otrzymała zabieg tradycyjnej akupunktury z nakłuwaniem skóry igłami, podczas gdy w drugiej grupie użyto tępych igieł placebo, którymi tylko dotykano skóry. Co ciekawe, 95% pacjentów z obu grup poczuło, że zabieg ten przyniósł im ulgę w nudnościach, a 67% doświadczyło także innych korzyści, takich jak poprawa jakości snu, poprawa nastroju i złagodzenie bólu.

Moją ulubioną formą „akupunktury bez igieł” jest Technika Emocjonalnej Wolności (EFT) będąca techniką akupunktury psychologicznej, którą zawsze zdecydowanie polecam. W sesji EFT wykorzystuje się te same kanały energii, czyli meridiany, co w tradycyjnej akupunkturze, aby leczyć choroby fizyczne i psychiczne. Zabieg taki można wykonać samemu w domu, co nie tylko nic nie kosztuje, ale eliminuje także potrzebę szukania odpowiednio wyszkolonego terapeuty.

W technice EFT nie stosuje się igieł, lecz lekkie opukiwanie określonych meridianów i punktów na głowie i klatce piersiowej, a jednocześnie należy myśleć o nurtującym nas problemie – może to być traumatyczne przeżycie z przeszłości, uzależnienie, ból fizyczny – i wypowiadać pozytywne afirmacje.

Połączenie opukiwania meridianów z pozytywnymi afirmacjami głosowymi usuwa „zwarcia”– czyli blokady emocjonalne – z układu bioenergetycznego ciała, a tym samym przywraca równowagę umysłu i ciała, co jest sprawą niezwykle istotną w leczeniu chorób fizycznych i dążeniu do pełni zdrowia.

Techniki EFT można wykonywać samodzielnie w domu, jeśli jednak nie przyniosą one oczekiwanych wyników lub jeśli masz do rozwiązania problem wyjątkowo trudny, to radziłbym poszukanie wyszkolonego terapeuty EFT.

Podobnie, jeśli zdecydujesz się wypróbować tradycyjną akupunkturę, skontaktuj się z dobrze wyszkolonym w tym zakresie lekarzem, gdyż Twoje wyniki będą w dużej mierze zależały od umiejętności terapeuty.

+ Źródła i odniesienia