Według dr Mercoli
Choć wiele osób robi wszystko, co w ich mocy, aby uniknąć pocenia się, to faktem jest, że przynosi ono liczne korzyści jeśli chodzi o zdrowie i piękno ciała. Skóra jest największym narządem w naszym organizmie i pełni liczne ważne funkcje, tak jak każdy inny narząd.
Pocenie pomaga na przykład w następujący sposób:
Pomaga zachować odpowiednią temperaturę ciała i chroni przed przegrzaniem
|
Oczyszcza pory, co pomaga wyeliminować wągry i trądzik
|
Usuwa toksyny, dzięki czemu wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego i zapobiega chorobom związanym z toksynami
|
Poprawia krążenie krwi
|
Zabija wirusy i bakterie, które nie są w stanie przetrwać w temperaturze powyżej 37 stopni
|
Przynosi ulgę w stresie i relaksuje
|
Jak widać, zwykłe pocenie się może znacznie poprawić stan zdrowia, a ostatnie badania wykazały nawet, że regularne korzystanie z sauny redukuje ryzyko śmierci z różnych przyczyn, także z powodu niebezpiecznych zaburzeń czynności układu sercowo-naczyniowego.
Mężczyźni, którzy korzystają z sauny (fińskiej, suchej) siedem razy w tygodniu mają o połowę mniejsze ryzyko śmierci w wyniku chorób serca niż ci, którzy korzystają z sauny tylko raz w tygodniu.
Ten korzystny efekt bierze się stąd, że terapia sauną wywołuje w organizmie podobny stres jak ćwiczenia fizyczne.
Pocenie jako barometr poziomu sprawności fizycznej
Okazuje się, że "kondycjonowanie hipertermiczne" czyli przyzwyczajanie organizmu do gorąca niezależnie od aerobowej aktywności fizycznej, na przykład poprzez korzystanie z sauny, zwiększa wytrzymałość fizyczną.
Dzieje się tak w związku z procesami adaptacyjnymi w organizmie, które ułatwiają wykonywanie ćwiczeń, kiedy temperatura ciała nieco wzrasta. Innymi słowy, jeżeli organizm jest często poddawany stresowi cieplnemu, to aklimatyzuje się do gorąca, co oznacza pewne korzystne zmiany adaptacyjne.
Zmiany te obejmują:
- Zwiększoną objętość osocza
- Zwiększony dopływ krwi do serca i mięśni (co zwiększa wytrzymałość)
- Zwiększenie masy mięśni w wyniku wzrostu ilości białek szoku cieplnego (HSP) i ludzkiego hormonu wzrostu (HGH)
Korzystanie z sauny w połączeniu z aktywnością fizyczną może prowadzić do synergistycznego podniesienia poziomu HGH, a także neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF), co może przyczyniać się do tworzenia nowych komórek mózgowych. Kiedy tylko jest to możliwe, korzystam z sauny po sesji ćwiczeń o wysokiej intensywności z tego właśnie powodu.
Badanie opublikowane w roku 2010 udowodniło, że istnieje związek pomiędzy poceniem się a poprawą sprawności fizycznej. Jak się okazuje, osoby sprawne fizycznie mają tendencję do mocniejszego pocenia się w odpowiedzi na ćwiczenia fizyczne niż osoby mało sprawne fizycznie.
Osoby sprawniejsze zaczynają się także pocić znacznie szybciej. Jak można przeczytać w czasopiśmie Time:
“[Profesor medycyny wewnętrznej, dr Craig] Crandall twierdzi, że różnica pomiędzy osobami sprawnymi a niesprawnymi tkwi w zdolności każdej z tych osób do generowania ciepła.
‘Wyższy poziom sprawności fizycznej pozwala na ćwiczenie pod większym obciążeniem, co generuje więcej ciepła, co z kolei prowadzi do mocniejszego pocenia się’ – wyjaśnia dr Crandall.
Twierdzi on, że mężczyźni mają tendencję do mocniejszego pocenia się niż kobiety z tego samego powodu, dla którego osoby z nadwagą i otyłe pocą się mocniej niż osoby szczupłe: Ich ciało jest większe, co prowadzi do większej generacji ciepła podczas aktywności fizycznej.”
Różne rodzaje pocenia się
Nie każde pocenie się jest odpowiedzią na gorąco lub aktywność fizyczną. Na przykład większość osób z pewnością doświadczyła wzmożonego pocenia, kiedy byli zdenerwowani lub zaniepokojeni. I rzeczywiście, w organizmie mamy dwa różne rodzaje gruczołów potowych:
- Gruczoły potowe ekrynowe, które znajdują się na całym ciele
- Gruczoły potowe apokrynowe, które mieszczą się głównie pod pachami i w okolicy narządów płciowych.
Gruczoły potowe występują w wyższym niż gdzie indziej zagęszczeniu na dłoniach i podeszwach stóp, i choć przyczyna tego zjawiska nie jest znana, to te dwa obszary są aktywowane głównie pod wpływem bodźców emocjonalnych.
Gruczoły potowe pod pachami stymulowane są zarówno przez generowanie ciepła jak i przez emocje, podczas gdy pozostałe obszary ciała pocą się głównie w wyniku gorąca. The International Hyperhidrosis Society (Międzynarodowe Towarzystwo Hyperhydrozy) tak opisuje pocenie się w wyniku emocji:
“Pocenie się pod wpływem emocji uważane jest za funkcję atawistyczną, która kiedyś była nam potrzebna podczas polowań na zwierzęta lub do walki z wrogiem. Fizjologiczne ilości potu na dłoniach i podeszwach stóp zwiększają tarcie poprzez kontrolowanie wilgotności warstwy rogowej, co poprawia przyczepność dłoni i stóp i daje pewny uchwyt.
Ogólne pocenie się chłodzi organizm, kiedy spodziewana jest intensywna aktywność fizyczna. Ponadto zwiększona ilość wydzieliny z ekrynowych gruczołów potowych pod pachami pod wpływem bodźców emocjonalnych pozwala na aromatyzowanie naturalnego zapachu wydzieliny z gruczołów apokrynowych, co działa jak sygnał feromonowy.”
Pocenie jako sposób na detoksykację organizmu
Choć wszyscy wiemy, że skóra to główny organ eliminacyjny ciała, to wiele osób nie poci się regularnie. To dlatego regularne korzystanie z sauny w celu wypocenia się pomaga przywrócić skórze jej funkcję eliminacyjną, co może pomóc znacznie zredukować zanieczyszczenie organizmu toksynami.
Wykorzystanie pocenia się jako środka na oczyszczenie organizmu jest nieco zapomniane przez współczesną medycynę, choć jest to przecież ceniona forma detoksykacji znana od czasów starożytnych. Typowymi przykładami jej wykorzystania były łaźnie rzymskie, szałasy potów u Indian amerykańskich, sauny skandynawskie czy łaźnie tureckie.
Jak wynika z systematycznego przeglądu badań opublikowanego w Journal of Environmental and Public Health, wraz z potem usuwane są liczne toksyny, między innymi arsen, kadm, ołów, rtęć, chemikalia zmniejszające palność i bisfenol-A (BPA). Autorzy przeglądu doszli do wniosku, że:
- Pot może być ważną drogą wydalania kadmu z organizmu, kiedy nagromadziło się go w organizmie zbyt dużo
- Sauna wywołująca pocenie się może stanowić terapeutyczną metodę na zwiększenie eliminacji metali śladowych z organizmu
- Pocenie się powinno być pierwszym i najważniejszym sposobem leczenia pacjentów, u których badanie wykazuje rtęć w moczu
Takie oczyszczenie organizmu może być też szczególnie korzystne dla osób mających problemy z tarczycą. Jak już kiedyś wspominałem, brak pocenia się może być objawem wskazującym na niedoczynność tarczycy. Osoby z niedoczynnością marzną przez cały czas, powoli się rozgrzewają, nawet w saunie i nie pocą się przy umiarkowanym wysiłku fizycznym.
Osoby z niedoczynnością tarczycy mają również tendencję do zaprać, są ospałe i mają suchą skórę. Halogenki takie jak bromki, które znaleźć można w pieczywie, napojach gazowanych, pestycydach, środkach ognioodpornych i wielu innych konkurują w organizmie o te same receptory, za pomocą których gruczoł tarczycy wychwytuje jod.
To prowadzi do zaburzeń produkcji hormonów tarczycy i do nieprawidłowego funkcjonowania tego gruczołu. Im więcej toksycznych halogenków uda nam się pozbyć z organizmu, tym więcej jodu organizm będzie w stanie wyłapać i tym lepiej będzie funkcjonować tarczyca.
Rozsądne kroki w tym zakresie obejmują także unikanie wody fluoryzowanej, która także zaburza funkcjonowanie tarczycy. Także soja może działać niekorzystnie na tarczycę.
Oczywiście jeżeli podejrzewasz, że Twoje problemy zdrowotne mogą wynikać z zaburzeń pracy tarczycy, w pierwszej kolejności powinieneś wykonać badanie na poziom hormonów tarczycy w organizmie.
Poprawa zdrowia dzięki korzystaniu z sauny
Korzystanie z sauny to doskonały sposób na wypocenie wszelkich toksyn, które organizm nagromadził z zanieczyszczonego jedzenia, wody i środowiska. Jak to omawiałem w wywiadzie z dr Georgem Yo, usuwanie toksyn nagromadzonych w organizmie można przyspieszyć przyjmując niacynę i korzystając z sauny. Sauna pomaga też pozbyć się wirusów i innych chorobotwórczych mikroorganizmów z organizmu.
Ogólną zasadą jest, że komórki organizmu opanowane przez wirusy i toksyny są słabsze niż normalne komórki i mają mniejszą tolerancję na gorąco. W wyniku tego podniesienie temperatury ciała może pomóc szybciej zwalczyć infekcję. Obecnie mamy do wyboru trzy podstawowe rodzaje sauny:
- Tradycyjna mokra sauna fińska, gdzie para wytwarzana jest przez polewanie wodą gorących kamieni (gorąco jest generowane albo przez palenie drewna albo przez elektryczność). Ten rodzaj sauny rozgrzewa organizm od zewnątrz, podobnie jak piec.
- Sucha sauna fińska, gdzie stosowane jest ogrzewanie elektryczne i dlatego nie używa się wody (piece w takiej saunie nie są przystosowane do polewania wodą. Polanie ich groziłoby zwarciem.)
- Sauna na podczerwień, która rozgrzewa organizm od środka, co przyspiesza i poprawia proces detoksykacji
Osobiście uważam, że najlepsza jest sauna na podczerwień. Rozgrzewa ona tkanki organizmu na kilka centymetrów w głąb, co poprawia naturalny metabolizm, krążenie krwi i pomaga natlenić tkanki, lecz co najważniejsze, pomaga ona przekonstruować wodę zawartą w komórkach.
Organizm człowieka składa się głównie z cząsteczek wody, lecz jak wyjaśnia dr Gerald Pollack, woda w naszych komórkach nie jest zwykłą wodą, lecz wodą strukturalną o szczególnych właściwościach.
Promienie podczerwone z sauny (podobnie jak ze słońca) pomagają w restrukturyzacji wody w organizmie, co może być jednym z głównych powodów, dla którego regularne korzystanie z sauny tak skutecznie obniża ryzyko śmierci w wyniku zaburzeń układu sercowo-naczyniowego.
Woda strukturalna jest bardziej lepka, gęstsza i jest naładowana negatywnie. Potrafi zachować energię jak bateria, a także potrafi dostarczać energię. Kluczowym elementem pozwalającym na wytworzenie tej wysoce strukturalnej wody jest promieniowanie podczerwone.
Powodem, dla którego czujemy się tak dobrze po wizycie w saunie na podczerwień jest to, że promienie te penetrują głęboko w komórki organizmu, co pomaga budować i gromadzić cząsteczki wody strukturalnej. Tak samo działają terapia światłem, spędzanie czasu w promieniach słońca i terapia laserowa.
Słowo ostrzeżenia o saunach z dużym polem elektromagnetycznym
Choć niektórzy wciąż preferują staromodne mokre sauny opalane drewnem, to coraz powszechniejsze stają się obecnie sauny elektryczne. Niestety wiele z nich emituje silne promieniowane elektromagnetyczne.
Można je w prosty sposób zmierzyć za pomocą niedrogiego miernika elektrycznego lub bardziej profesjonalnego narzędzia, np. miernika Trifield.
Promieniowane elektromagnetyczne stanowi problem, ponieważ w zasadzie jesteśmy stworzeniami elektrycznymi, komórki naszego ciała wykorzystują impulsy elektryczne do komunikacji między sobą, a kiedy narażeni jesteśmy na działanie pól elektrycznych z zewnątrz, mogą one zakłócać tę komunikację i zaburzać funkcjonowanie organizmu.
W zależności od stanu zdrowia, próby oczyszczenia organizmu w środowisku o wysokim polu elektromagnetycznym mogą czasem przynieść więcej szkody niż pożytku. Przeprowadziłem kiedyś wywiad z Stevem Benda na temat tej ważnej kwestii.
Benda jest specjalistą od systemów elektrycznych i inżynierii nuklearnej, który pomagał zaprojektować bezpieczniejsze sauny na podczerwień emitujące niższe pole elektromagnetyczne, co z biegiem czasu doprowadziło do stworzenia całkowicie nowej generacji saun na podczerwień z ochroną przeciw tym polom.
Pole elektromagnetyczne (EMF) może działać niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu na poziomie komórkowym, tak więc jeżeli rozważasz zakup sauny na podczerwień do własnego domu, to gorąco zachęcam do zakupu modelu z ochroną. We wspomnianym wywiadzie, Steve opisuje, w jaki sposób określono, co stanowi bezpieczne pole elektryczne:
“... Standard, jaki zastosowaliśmy został opracowany w Szwecji… zwany jest szwedzką normą pola elektromagnetycznego… Opracowali oni normę, gdzie w odległości od 30 do 50 cm od ekranu [komputera], licznik wykazuje określoną ilość miligausów, co stanowi ilość dopuszczalną. W oparciu o wiarygodność tych badań zastosowaliśmy ten sam wzorzec w produkcji naszych saun. Obecnie naszym standardem jest odczyt 2,0 miligausów w odległości 30 cm od urządzenia.”
Kąpiele w saunie do doskonały dodatek do zdrowego stylu życia
W dzisiejszym świecie dosłownie każdy jest narażony na metale ciężkie i toksyczne chemikalia, a korzystanie z sauny na podczerwień może być doskonałą metodą oczyszczania organizmu.
Sucha, ogrzewająca energia takiej sauny jest bardzo kompatybilna z ludzkim organizmem, a rozgrzewanie tkanek na kilka centymetrów w głąb ciała poprawia energię na poziomie komórkowym i przyspiesza leczenie. Ponadto komórki zmagające się z wirusami i toksynami są osłabione i źle znoszą gorąco, więc podniesienie temperatury ciała pomaga szybciej pozbyć się infekcji.
Skóra, główny organ eliminacji toksyn z organizmu, nie jest niestety odpowiednio aktywna u wielu osób. Większość z nas po prostu nie poci się wystarczająco.
Regularne korzystanie z sauny powoli przywróci organizmowi zdolność do pozbywania się zanieczyszczeń przez skórę. Należy tylko upewnić się, że wybieramy saunę o niskim polu elektromagnetycznym, gdyż w przeciwnym przypadku korzyści z sauny mogą zostać zniwelowane przez niekorzystne działanie tego pola.
Należy także pamiętać, że pobyt w saunie będzie najskuteczniejszy, kiedy będzie stanowił jeden z elementów zdrowego stylu życia, który obejmuje ponadto zdrową dietę – najlepiej obejmująca produkty organiczne i uprawiane lokalnie, bez użycia pestycydów – aktywność fizyczną i unikanie toksyn.
Co równie ważne, jeśli masz problemy ze spaniem, to skorzystanie z sauny na krótko przed udaniem się do łóżka może sprawić cuda, gdyż spowoduje, że szybko poczujesz się senny i zaśniesz bez problemu.