Naturalne sposoby na zaparcia

Zaparcie

W skrócie -

  • Medycyna konwencjonalna definiuje zaparcie jako mniej niż dwa lub trzy wypróżnienia na tydzień, lecz optymalną ilością jest co najmniej jedno wypróżnienie dziennie. Osoby, które nie wypróżniają się codziennie powinny rozważyć zastosowanie naturalnych sposobów na poprawę pracy jelit
  • Regularne wypróżnienia są bardzo ważne. Jeśli cierpisz na zaparcia, sprawdź, czy nie masz niedoczynności tarczycy, gdyż jest ona często ukrytą przyczyną zaparć

Według dr Mercoli

Zaparcia to bardzo powszechny problem, lecz na szczęście łatwo jest go rozwiązać dzięki odpowiednim zmianom stylu życia. Jak na ironię, jedną z największych przeszkód na drodze do sukcesu jest to, że często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że cierpimy na zaparcie.

Medycyna konwencjonalna zazwyczaj definiuje zaparcie jako mniej niż dwa lub trzy wypróżnienia na tydzień. Jednakże prawdą jest, że optymalną ilością jest co najmniej jedno wypróżnienie dziennie, a jeszcze lepiej dwa lub trzy. Tak więc osoby, które mają mniej niż jedno wypróżnienie dziennie powinny rozważyć zastosowanie naturalnych sposobów na poprawę pracy jelit.

Regularne wypróżnienia są bardzo istotne dla zdrowia, ponieważ bez nich w organizmie gromadzą się toksyny, które następnie z powrotem przedostają się do krwioobiegu. Zaparcia zwiększają także ryzyko pojawienia się hemoroidów lub zablokowania jelit. Jeżeli to nastąpi, stolec musi zostać usunięty ręcznie.

Na szczęście zaparcia – choć bardzo powszechne – są stanem tymczasowym i jest się ich stosunkowo łatwo pozbyć.

Jaka jest przyczyna zaparć?

Jedną z głównych przyczyn zaparć jest nieprawidłowa dieta zawierająca nadmierną ilość produktów przetworzonych, a niewiele świeżych warzyw, które są dobrym źródłem błonnika. Błonnik pomaga treści pokarmowej łatwiej wędrować przez jelita i ułatwia wypróżnienia.

Inne powszechne przyczyny zaparcia to:

  • Nadmierne stosowanie środków przeczyszczających: Jeśli przyjmujesz środki przeczyszczające przez długi okres czasu, twój organizm zaczyna na nich polegać. Po pewnym czasie będziesz potrzebował coraz większych dawek, aby mieć wypróżnienie, a w końcu Twoje jelita przestaną prawidłowo pracować.
  • Niedoczynność tarczycy: Niewystarczająco aktywny gruczoł tarczycy jest powszechną przyczyną zaparć.
  • Zespół jelita drażliwego (IBS): Może to powodować skurcze okrężnicy, które spowalniają ruch treści pokarmowej w dół układu trawiennego.
  • Ignorowanie naturalnego parcia na stolec: Jeśli często ignorujesz naturalną potrzebę organizmu, na przykład ponieważ nie chcesz korzystać z toalety publicznej, może to doprowadzić do sytuacji, kiedy całkowicie przestaniesz odczuwać tę potrzebę.

Środki przeczyszczające NIE SĄ dobrym rozwiązaniem

Największym ryzykiem związanym z przyjmowaniem środków przeczyszczających, szczególnie tych działających stymulująco na jelita jest to, że organizm może się od nich tak uzależnić, że bez ich pomocy wypróżnienie nie nastąpi wcale. Po zaprzestaniu ich stosowania, przywrócenie prawidłowej aktywności jelit zabiera sporo czasu.

Dzieje się tak nawet w przypadku środków takich jak senes lub cassia, które często są promowane jako środki naturalne.

Te środki przeczyszczające, jeśli stosuje się je przez okres kilku tygodni lub miesięcy, mogą ograniczyć naturalną perystaltykę jelit, co tylko bardziej pogorszy problem z zaparciami. Ponadto nadużywanie środków przeczyszczających może prowadzić do uszkodzeń nerwów, mięśni i tkanek jelita grubego.

Jeśli więc czujesz, że koniecznie musisz zażyć środek przeczyszczający, stosuj go tylko doraźnie, przez krótki okres czasu. Pamiętaj też, że środki te w żaden sposób nie usuwają przyczyny zaparcia. O tym, jak te przyczyny usunąć, przeczytasz w następnej sekcji artykułu.

Naturalne metody leczenia zaparć

Jeśli masz problem z regularnym wypróżnieniem, oto kilka najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się tej dolegliwości:

Sprawdź, czy nie masz niedoczynności tarczycy, szczególnie jeśli jesteś kobietą po 40 roku życia. Zaparcie to jeden z ukrytych symptomów niedoczynności tarczycy.

Wypróbuj kucanie. Pozycja kuczna to najlepsza i w pełni naturalna pozycja do oddawania stolca, która redukuje ryzyko wystąpienia hemoroidów. W wielu kulturach na świecie jest to wciąż najpopularniejsza pozycja w toalecie.

W domu łatwo jest wykorzystać jej zalety; wystarczy umieścić niski stołek przy toalecie i umieścić na nim stopy, dzięki czemu kolana uniosą się. Można też zakupić specjalne urządzenie modyfikujące toaletę lub po prostu kucnąć na sedesie.

Spożywaj dużą ilość pokarmów bogatych w błonnik. Warzywa to najlepsze źródło błonnika. Aby uzyskać go jeszcze więcej, warto także zastosować organiczne siemię lniane. Zmiel nasiona w młynku do kawy, a następnie dodawaj po łyżeczce lub dwie do posiłków.

Warto też wypróbować organiczne nasiona babki płesznik (psyllium), które sam stosuję codziennie. Psyllium to środek wyjątkowy, ponieważ zawiera błonnik adaptogenny, co oznacza, że będzie on zmiękczał stolec, jeśli pojawiło się zaparcie, natomiast ograniczy ilość wypróżnień w przypadku luźnego stolca.

Ćwicz regularnie. Ćwiczenia pobudzają krążenie i ruchy jelit, co pomaga im prawidłowo funkcjonować.

Przyjmuj wysokiej jakości probiotyki. Przywrócą one równowagę bakteryjną w jelitach, co jest sprawą kluczową dla prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego. Probiotyki przynoszą także ulgę przy zespole drażliwego jelita, które często jest przyczyną zaparć.

Suplementy z aloesem i magnezem także mogą być pomocnym narzędziem, które ułatwi wypróżnienie.

Jeśli zastosujesz powyższe strategie, powinieneś z łatwością wyeliminować ryzyko wystąpienia zaparć i przestać polegać na środkach przeczyszczających. Ostatnia porada: nie ignoruj głosu natury. Im dłużej będziesz ignorował naturalne parcie na stolec, tym więcej wody zostaje wchłonięte ze stolca. To sprawia, że staje się on suchy i twardy, a regularne wypróżnienia stają się trudniejsze.

+ Źródła i odniesienia