Jak skutecznie pozbyć się bólu głowy?

Pozbądź się bólu głowy

W skrócie -

  • Mężczyźni z najniższym poziomem witaminy D dwukrotnie częściej cierpią na bóle głowy niż mężczyźni z najwyższym jej poziomem
  • Optymalizacja poziomu witaminy D to nie tylko mocne kości i zęby, lecz także szansa na zmniejszenie ogólnej śmiertelności i wyeliminowanie bólów głowy
  • Sztuczne zapachy, leki, sztuczne słodziki i głośny hałas mogą powodować bóle głowy, a nawet migreny, podobnie jak niedobór witamin z grupy B i innych ważnych elementów, na przykład ryboflawiny i magnezu

Według dr Mercoli

Dość często słyszy się o badaniach wskazujących na to, jak ważna dla naszego organizmu jest odpowiednia ilość światła słonecznego, a w przypadku jego braku, korzystanie z wysokiej jakości solariów lub przyjmowanie suplementów witaminy D w celu zaspokojenia potrzeb organizmu w tym zakresie.

Istnieje co najmniej tyle samo badań opisujących, na jak wiele sposobów niedobór witaminy D może zaszkodzić zdrowiu, do niewyobrażalnego wręcz stopnia. Jednym z takich nieprzyjemnych objawów jest zwiększone ryzyko wystąpienia bólów głowy.

W badaniu dotyczącym tego zagadnienia, przeprowadzonym w Finlandii w latach 1984-1989, przeanalizowano dane dotyczące około 2600 mężczyzn w wieku od 42 do 60 lat.

Jak podaje Live Science, z próbek krwi mężczyzn wynikało, że 69% z nich miało niski poziom witaminy D, który określono na mniej niż 20 ng/ml (50 nanomoli na litr). Jest to rzeczywiście stan poważnego niedoboru, ponieważ optymalny poziom wynosi od 40 do 60 ng/ml.

Naukowcy napisali wówczas: "Przewlekły ból głowy występujący co najmniej raz w tygodniu odnotowano u 250 mężczyzn, a mężczyźni z przewlekłym bólem głowy mieli niższe stężenie witaminy D w surowicy niż pozostali badani".

Badani z najwyższym poziomem witaminy D w surowicy mieli o 116% niższe ryzyko chronicznego bólu głowy, natomiast mężczyźni o najniższym poziomie witaminy D dwukrotnie częściej cierpieli bóle głowy (co najmniej raz w tygodniu) w porównaniu do mężczyzn z najwyższym poziomem witaminy D.

Naukowcy nie byli jednak pewni, co było tu przyczyną, a co skutkiem: niski poziom witaminy D czy bóle głowy. Założyli oni, że osoby cierpiące na ból głowy prawdopodobnie nie spędzały wystarczającej ilości czasu na świeżym powietrzu, więc mogły nie otrzymywać wystarczającej ilości światła słonecznego, którego ich organizm potrzebował.

Poza bólem głowy: problemy zdrowotne związane z niskim poziomem witaminy D

Science Nordic sporządził krótką listę problemów zdrowotnych, które – poza częstymi bólami głowy – mogą wystąpić w przypadku braku wystarczającej ilości witaminy D. Są to: "rak, cukrzyca, nadciśnienie, słaba jakość nasienia, depresja i osteoporoza".

Szczegółowy przegląd 1706 badań opublikowanych w latach 2000-2010 wykazał, że:

  • Istnieją silne dowody potwierdzające, że optymalny poziom witaminy D zapewnia mocne kości i zmniejsza ogólną śmiertelność.
  • Bardzo prawdopodobne jest, że witamina D ma również korzystny wpływ na mięśnie.
  • Dowody naukowe wskazują na to, że witamina D może zapobiegać rakowi, cukrzycy i otyłości.

Jakie inne czynniki powodują bóle głowy?

Bóle głowy występują w wielu formach i mają liczne przyczyny, o czym cierpiący na nie dobrze wiedzą. Czasem są one spowodowane napięciem, a innymi przyczynami mogą być:

Sztuczne zapachy

Jasne światło

Odstawienie kofeiny

Nieprawidłowa postawa ciała

Zmęczenie

Zmiany pogody

Menstruacja

Głośne dźwięki

Odwodnienie

Złe nawyki żywieniowe

Alkohol, zwłaszcza czerwone wino

Leki

Genetyka oraz wahania hormonów, takich jak estrogen to dwie kolejne przyczyny migren. Badania wykazały również związek migreny z niedoborem witaminy D, ryboflawiny, koenzymu Q10 i magnezu.

Naturalne światło słoneczne i jak zrekompensować jego brak

Najlepszym sposobem na pozyskanie witaminy D, której tak bardzo potrzebuje nasz organizm jest korzystanie z naturalnego światła słonecznego.

Jest to bardziej korzystne dla zdrowia niż sztuczna suplementacja witaminą D. Podczas gdy niektóre produkty spożywcze, takie jak na przykład łosoś alaskański, zawierają witaminę D, trudno jest pozyskać wystarczającą jej ilość wyłącznie z pożywienia.

Jak już wspomniano, poziom witaminy D (25-hydroksywitaminy D) w przedziale od 40 do 60 ng/ml jest idealny dla zachowania optymalnego zdrowia i prewencji chorób.

Organizm ludzki potrzebuje około 5000 do 6000 jm witaminy D dziennie łącznie ze wszystkich źródeł – ze słońca, suplementów i żywności – w celu osiągnięcia i utrzymania jej zdrowego poziomu we krwi w zakresie 40-60 ng/ml.

Należy pamiętać, że określona powyżej dawka to jedynie ogólna wskazówka, ponieważ ludzie różnią się znacznie pod względem reakcji organizmu na witaminę D. Są na przykład osoby, które mogą potrzebować 8000 jm dziennie, aby osiągnąć optymalny poziom.

Niedobór witaminy D jest bardzo powszechny, nie tylko w krajach skandynawskich, ale także na obszarach dobrze nasłonecznionych, ponieważ ludzie spędzają zbyt wiele czasu w pomieszczeniach.

Tak więc bardzo istotne jest podjęcie odpowiednich kroków w celu złagodzenia tego problemu, zwłaszcza w okresach, gdy niskie (lub bardzo wysokie) temperatury powodują, że wystawianie skóry na działanie odpowiedniej ilości promieniowania słonecznego nie należy do przyjemności.

Osoby, które nie mają pewności, czy otrzymują wystarczającą ilość witaminy D ze słońca, mogą wykonać badanie krwi, które pomoże określić poziom witaminy D (25 (OH) D lub 25-hydroksywitaminy D) w organizmie.

Najważniejsze pytanie dotyczące bólu głowy: jak się go pozbyć

Dla osób, które cierpią na bóle głowy – częściej lub rzadziej – odkrycie przyczyny jest ważną wskazówką co do tego, jak się ich pozbyć.

Trzy najczęściej występujące rodzaje bólu głowy to napięciowy ból głowy, migrena oraz klasterowy ból głowy (który jest rzadki i krótki, a charakteryzuje się bólem w okolicy oczu). Twa ostatnie są najbardziej intensywne i bolesne. Podczas gdy na klasterowe bóle głowy może cierpieć około 5% populacji, to około 13% osób cierpiących na bóle głowy w Stanach Zjednoczonych ma migreny.

Niestety migreny wciąż nie są dobrze zrozumiane w środowisku medycznym, w dużej mierze dlatego, że ich objawy mogą być tak zróżnicowane. Niektórzy ludzie doświadczają pulsującego lub piekącego bólu, który może występować po obu stronach głowy lub tylko po jednej stronie.

Osoby cierpiące na migreny czasem doświadczają "aury" migrenowej, która pojawia się tuż przed nadejściem lub w momencie nadejścia bólu. Healthline opisuje związane z nią zaburzenia widzenia znane jako migrena oczna:

“Oczne bóle głowy mogą rozwijać się wraz z towarzyszącymi im klasycznymi bólami migrenowymi lub bez nich. Podczas migreny ocznej lub migreny z aurą mogą pojawić się migotania, błyski światła, zygzakowate linie, mroczki lub gwiazdki przed oczami. Niektóre osoby mogą dostrzegać obrazy psychodeliczne. Mogą także wystąpić ciemne plamy w polu widzenia".

Aura jest często mylona z migreną siatkówkową, która – choć występuje rzadko – może charakteryzować się przejściową utratą widzenia w jednym oku. Jeżeli tego typu objawy występują po raz pierwszy, warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć inne poważne schorzenia.

Alergie pokarmowe a ból głowy

Alergie i nietolerancje pokarmowe także mogą powodować bóle głowy. Najczęstszymi przyczynami są tutaj produkty zawierające azotyny – takie jak hot dogi lub wędliny – oraz glutaminian sodu (MSG), często dodawany do wysoce przetworzonych i gotowych do spożycia produktów jako wzmacniacz smaku.

Sztuczne substancje słodzące, takie jak aspartam, sacharyna i sukraloza (sprzedawana pod nazwą Splenda), to kolejne znane alergeny. Stosowanie glifosatu w uprawach pszenicy także jest przyczyną bólów głowy, a nawet celiakii.

Dodanie do diety koenzymu Q10 (CoQ10) w formie suplementu może mieć olbrzymi wpływ na złagodzenie migreny i częstość jej pojawiania się. Koenzym Q10 ma wpływ na każdą komórkę organizmu, lecz przede wszystkim na mózg i serce.

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę z tego, że wiele leków, takich jak hormonalna terapia zastępcza, środki zobojętniające kwasy, tabletki antykoncepcyjne, leki przeciwcukrzycowe oraz statyny stosowane do obniżania poziomu cholesterolu mogą powodować znaczne obniżenie poziomu koenzymu Q10 w całym organizmie.

Magnez to minerał, którego niedobór może powodować bóle głowy. Szacuje się, że około połowa osób z nawracającymi bólami głowy ma znaczny niedobór tego pierwiastka. Dobrze jest więc zwiększyć spożycie zielonych warzyw liściastych, które są bogate w łatwo przyswajalny magnez. Spirulina jest kolejnym dobrym jego źródłem.

Należy mieć świadomość, że przyjmowanie leków może blokować przyswajanie tego minerału, a także innych związków potrzebnych naszemu organizmowi. Dobrym rozwiązaniem może być w takich przypadkach stosowanie kąpieli w wodzie z dodatkiem soli Epsom zawierającej siarczanu magnezu, który wchłania się do organizmu przez skórę lub doustna suplementacja magnezem (treonianem magnezu) w ilości od 400 do 600 mg dziennie.

Jedno z badań wykazało, że przyjmowanie 400 mg witaminy B2, czyli ryboflawiny, także zaopatruje organizm w ważny składnik, który może zapobiegać nawrotom migreny. Najlepiej, dla zapewniania równowagi, przyjmować ryboflawinę wraz z innymi witaminami z grupy B w postaci suplementu "B kompleks". Inne suplementy, które mogą zapobiegać bólom głowy to witamina B12, B6 i kwas foliowy.

Jednym ze sposobów na sprawdzenie, czy to któryś ze składników naszej diety wywołuje bóle głowy, jest wyeliminowanie potencjalnie szkodliwych potraw – stopniowo, jednej po drugiej – z diety na okres kilku tygodni. Strategia ta nazywana jest dietą eliminacyjną, a po jej stosowaniu przez pewien okres czasu można z powrotem ostrożnie wprowadzać wyeliminowane pokarmy, aby sprawdzić, czy bóle głowy wystąpią ponownie. Jest to jeden z najszybszych sposobów na wykrycie, czy to w diecie tkwi przyczyna bólu głowy.

Troska o zdrowie emocjonalne może złagodzić bóle głowy

Stres, kortyzol i hormony tarczycy to kolejne czynniki związane z bólami głowy i migrenami. Fakt ten oznacza, że wyeliminowanie stresu i uregulowanie funkcji tarczycy może być istotnym elementem kompleksowego planu zwalczania migren. Selen i ashwagandha to dwa warte wypróbowania suplementy, które wspomagają czynność tarczycy.

Pomocne w łagodzeniu bólu i częstotliwości występowania migren mogą się okazać Techniki Emocjonalnej Wolności (EFT). Badania kliniczne wykazują, że zastosowanie technik EFT może szybko zmniejszyć wpływ naszych wspomnień i incydentów z przeszłości na napięcie emocjonalne. Kiedy napięcie takie zostanie usunięte lub chociaż częściowo złagodzone, organizm wraca do swojej naturalnej równowagi, a powrót do zdrowia emocjonalnego i fizycznego następuje szybciej.

Bardzo obiecujące wyniki osiągnęli w tym zakresie greccy naukowcy, których badanie obejmowało 35 osób poddających się leczeniu w klinice bólu głowy w związku z często występującymi u nich migrenami. Po ośmiu tygodniach pacjenci, których nauczono, jak samodzielnie stosować EFT i którzy wykonywali tzw. tapping dwa razy dziennie, zaobserwowali zmniejszenie częstotliwości występowania bólów głowy o 62%, natomiast zmniejszenie intensywności bólów głowy nawet o 60%.

Wyniki te osiągnięto, gdy pacjenci wykonywali EFT samodzielnie. Jest bardzo prawdopodobne, że gdyby pracowali z wykwalifikowanym specjalistą do EFT, ich wyniki mogłyby być jeszcze bardziej imponujące. Warto, aby osoby zmagające się z bólem głowy uświadomiły sobie, że stosowanie technik takich jak EFT i innych narzędzi kontroli ciała i umysłu w celu złagodzenia bólu, może wyeliminować konieczność stosowania toksycznych leków przeciwbólowych wydawanych na receptę i bez recepty.