Co się dzieje w Twoim organizmie, kiedy palisz?

Szkodliwe skutki palenia

W skrócie -

  • Palenie jest szkodliwe dla organizmu i może trwale zrujnować zdrowie. Jeśli nie jesteś jeszcze przekonany, że jest to niebezpieczne, to przyjrzyj się, jakie dokładnie szkodliwe skutki ma palenie

Według dr Mercoli

Palenie przyczynia się do około 480 000 śmierci rocznie, co średnio wynosi 1 300 śmierci dziennie. Szacuje się, że około osiem milionów osób umrze w roku 2030, jeśli ilość osób palących będzie wciąż taka sama.

Podłoże palenia papierosów

Mówi się, że palenie wzbudza przyjemne emocje, a palacze twierdzą, że poprawia im nastrój, łagodzi niewielkie stany depresyjne i napady złości, poprawia koncentrację i krótkotrwałą pamięć, a także może dawać dobre samopoczucie. Dzieje się tak dlatego, że papierosy zawierają nikotynę – substancję uzależniającą, która pobudza wydzielanie dopaminy w mózgu, hormonu odpowiedzialnego za "przyjemne doznania".

Jednak im więcej palisz, tym więcej komórek nerwowych staje się odpornych na przyjemność, jaką daje palenie. W rezultacie palacze mają tendencję do używania coraz większej ilości nikotyny w celu uzyskania pożądanego przyjemnego uczucia związanego z paleniem.

Pomimo "przyjemności", jaką daje „pykanie” papierosa, pamiętaj o jednym: palenie może zrujnować Twoje zdrowie.

Jeśli wydaje Ci się, że palenie e-papierosa jest lepsze, to wiedz, że jesteś w błędzie. Naukowcy odkryli, że e-papierosy pewnej marki zawierają ponad 10 razy więcej rakotwórczych substancji niż zwykłe papierosy. Formaldehyd i aldehyd acetaldehydowy – dwie rakotwórcze toksyny – znaleziono w oparach wytwarzanych przez kilka typów papierosów elektronicznych.

Pamiętaj, że chociaż paląc papierosa czujesz się dobrze przez pewien okres, to powoli niszczy to Twoje zdrowie i jest jedną z GŁÓWNYCH przyczyn śmierci.

Jakie są skutki uboczne palenia papierosów?

Palenie powoduje szkody w organizmie i może spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia. Jeśli nadal nie jesteś przekonany o niebezpieczeństwach tego nałogu, zapoznaj się z niektórymi skutkami ubocznymi palenia.

Skutki krótkoterminowe

Ubrania i włosy palaczy zazwyczaj nabierają nieprzyjemnego zapachu papierosów, poza tym palacze mają nieświeży oddech i żółte lub brązowe plamy na zębach. Twój wygląd może również się pogorszyć, ponieważ palenie często prowadzi do występowania przedwczesnych zmarszczek, zaniku dziąseł i utraty zębów oraz nagłych zmian masy ciała. Możliwe jest pojawienie się wrzodów na żołądku i osłabienie układu odpornościowego.

W przypadku osób młodych istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą one kontynuować palenie w dorosłym życiu. W rezultacie może to pogorszyć funkcjonowanie i rozwój ich płuc. Nastolatki, którzy palą papierosy, są 22 razy bardziej skłonni do zażywania kokainy w późniejszym wieku.

Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego w Austrii, kobiety palące mogą doświadczać bardziej dotkliwych skurczów menstruacyjnych niż kobiety niepalące. Jest tak prawdopodobnie dlatego, że ilość tlenu dopływająca do macicy maleje podczas palenia. Naukowcy twierdzą, że kobiety, które zaczęły palić w wieku 13 lat, mają o 59% większe ryzyko wystąpienia bolesnych miesiączek, podczas gdy kobiety, które zaczęły palić w wieku 14-15 lat, mają to ryzyko większe o 50%.

Skutki długoterminowe

Wiele osób zaczyna odczuwać poważne skutki uboczne palenia dopiero po kilku latach kontynuowania nałogu. Kiedy pojawiają się objawy, oczywiste staje się, że szkody w organizmie zostały już poczynione. Niektóre szkodliwe skutki uboczne palenia papierosów obejmują:

Problemy ze strony układu sercowo-naczyniowego. Palenie stwarza duże zagrożenie dla serca i naczyń krwionośnych. Powoduje uszkodzenia struktury serca i zakłóca pracę naczyń krwionośnych. Palenie tytoniu dwa- do czterokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby serca, ponieważ powoduje zgrubienia naczyń krwionośnych w sercu i wokół serca. To sprawia, że serce bije szybciej, wzrasta ciśnienie krwi, a krew szybciej krzepnie.

Kiedy skrzep blokuje przepływ krwi do serca, serce nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, co uszkadza część mięśnia sercowego lub nawet całkowicie niszczy serce.

Osoby, które palą, mają większe ryzyko miażdżycy naczyń – choroby, w której płytka miażdżycowa gromadzi się w tętnicach. Z upływem czasu powoduje to, że tętnice twardnieją i stają się zbyt wąskie, co ogranicza przepływ natlenionej krwi do innych części ciała.

Palenie może prowadzić do choroby niedokrwiennej serca, kiedy płytka miażdżycowa gromadzi się w tętnicach. Może to prowadzić do bólów w klatce piersiowej, zawału serca, niewydolności serca, arytmii lub nawet śmierci.

Kolejnym skutkiem ubocznym palenia papierosów jest choroba tętnic obwodowych (P.A.D.), która ma miejsce, gdy płytka miażdżycowa gromadzi się w naczyniach krwionośnych dostarczających krew do głowy, narządów i kończyn. Palacze, którzy mają cukrzycę i przyjmują pigułki antykoncepcyjne są bardziej narażeni na poważne dolegliwości ze strony serca i naczyń krwionośnych.

Zwiększone ryzyko udaru mózgu. Palacze mają dwa do czterech razy większe ryzyko udaru mózgu niż osoby niepalące. Udar mózgu następuje, gdy skrzep blokuje odpływ krwi z mózgu lub gdy tętnica wokół lub w mózgu pęka.

Problemy z oddychaniem. Nasze płuca wyściełane są warstwą wewnętrznego śluzu, która służy jako ochronna tarcza dla obcych substancji, które wdychamy, przez usuwanie tych zanieczyszczeń za pomocą małych włosków zwanymi rzęskami. Niestety u palaczy rzęski nie mogą funkcjonować prawidłowo, ponieważ te małe włoski działają dość powoli. W rezultacie uszkodzenia rzęsek palacz nie może wykaszleć toksyn, aby pozbyć się ich z organizmu.

Palenie tytoniu może powodować lub pogarszać astmę. Może również prowadzić do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (COPD), obejmującej rozedmę płuc i przewlekłe zapalenie oskrzeli. Pęcherzyki powietrza w płucach tracą wówczas swoją elastyczność i ich stan zaczyna się pogarszać. Przewlekłe zapalenie oskrzeli następuje, kiedy płuca stają się obrzęknięte, co utrudnia oddychanie.

Komplikacje w czasie ciąży. Kobiety w ciąży, które palą, mają większe ryzyko przedwczesnego porodu, poronienia lub urodzenia martwego dziecka. U ich dziecka może wystąpić zespół nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS), ciąża pozamaciczna lub rozszczep wargi lub podniebienia. Kobiety palące mają również większe ryzyko osłabienia kości po menopauzie.

Problemy z płodnością. Mężczyźni, którzy palą, mogą doświadczać dysfunkcji erekcji, złej jakości nasienia i wad plemników. U kobiet palenie może powodować zmniejszenie płodności.

Rak. Papierosy zawierają ponad 7000 substancji chemicznych, z których część może powodować raka. Należą do nich formaldehyd, benzen, polon 210 i chlorek winylu. Co gorsza, palenie może powodować różne rodzaje nowotworów w organizmie, nie tylko w płucach. Zagrożone narządy to między innymi:

Pęcherz

Krew (ostra białaczka szpikowa)

Szyjka macicy

Okrężnica i odbytnica (jelito grube)

Przełyk

Nerki i moczowody

Krtań

Wątroba

Gardło

Trzustka

Żołądek

Tchawica, oskrzela i płuca

Substancja radioaktywna znaleziona w nawozach prowadzi do raka płuc

Czy wiesz, że Twój organizm gromadzi także szkodliwe substancje promieniotwórcze zawarte w tytoniu? Te niebezpieczne pierwiastki pochodzą z pestycydów używanych na polach tytoniu.

Chociaż prawdą jest, że palenie papierosów może powodować raka, to ponadto istnieje konkretna substancja, która jest podstawową przyczyną raka wśród palaczy. Pola tytoniu zazwyczaj zanieczyszczone są nawozami fosforowymi, w których obecny jest polon-210. Kiedy polon 210 rozpada się, uwalnia cząsteczki alfa, które mogą uszkadzać ludzkie komórki, z którymi mają kontakt.

Badania wskazują, że uszkodzenia płuc palaczy biorą się głównie z promieniowania emitowanego przez te nawozy. Wykazano również, że polon w szczególności powoduje raka u zwierząt laboratoryjnych. Ponadto, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w 2009 roku, dawka promieniowania, jaką organizm otrzymuje z palenia półtora opakowania papierosów jest równoznaczna z 300 prześwietleniami rentgenowskimi klatki piersiowej rocznie.

Z raportu Nicotine and Tobacco Research z roku 2011 wynika, że ​​istnieją wewnętrzne dokumenty potwierdzające, że przemysł tytoniowy uznał zagrożenie powodowane przez te radioaktywne substancje chemiczne. Jak wynika z tych dokumentów, płukanie liści tytoniu kwasem jest skutecznym sposobem na usuwanie polonu-210, ale przemysł tytoniowy nie stosuje tego rozwiązania, ponieważ zmniejszyłoby to przyjemny efekt, jaki nikotyna daje palaczom.

Przemysł tytoniowy na pewno nie będzie Twoim głównym motywatorem do rzucenia palenia, nawet jeśli zdaje sobie sprawę z tego, że nałóg ten może doprowadzić do śmierci. Decyzja o porzuceniu nawyku palenia na zawsze i wybraniu zdrowszego stylu życia, który je przedłuży należy wyłącznie do Ciebie.

Co się dzieje, kiedy palacz rzuca palenie

Proces rzucania palenia wymaga determinacji i cierpliwości, ponieważ będzie miał na Ciebie zarówno wpływ fizyczny jak i psychiczny, przygotuj się więc na trudny okres odstawienia. Niemniej jednak, przyniesie Ci to wiele korzyści, a niektóre z nich widoczne będą dosłownie w kilka minut po rzuceniu palenia.

Jak skutecznie rzucić palenie

Osoby, które są uzależnione od palenia od długiego już czasu wciąż mogą mieć nadzieję na porzucenie tego niezdrowego nałogu. Sugeruję, aby wypróbować poniższe techniki, które mogą pomóc Ci rzucić palenie:

Wybierz odpowiedni dzień. Wybierz dzień, który nie będzie dla Ciebie stresujący, tak byś mógł się spokojnie przygotować na jego nadejście. Mogą to być Twoje urodziny, ważna rocznica lub po prostu pierwszy dzień miesiąca.

Nie rzucaj palenia sam. Powiedz komuś o swojej decyzji rzucenia palenia. Poczucie, że nie jesteś sam w swojej walce z nałogiem może dać Ci ogromne wsparcie.

Poznaj opcje zastępcze dla nikotyny. Nikotynowa terapia zastępcza (NRT) może być bardzo pomocna w rzucaniu palenia i może pomóc przezwyciężyć objawy odstawienia. Terapia taka jest uważana za bezpieczną prawie dla każdego, z wyjątkiem kobiet w ciąży i osób z chorobami serca.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła pięć form nikotynowej terapii zastępczej (plastry, guma, spray do nosa, inhalatory i pastylki do ssania) dla osób próbujących rzucić nałóg. Lecz zawsze najlepiej jest zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty, która forma terapii zastępczej będzie najbardziej właściwa w Twoim przypadku.

Mądrze podejdź do kwestii rzucania palenia. Pisanie dziennika może pomóc Ci śledzić postępy, oceniać na chłodno sytuacje, kiedy rzucanie palenia idzie Ci dobrze, a kiedy masz z tym problemy. Dzięki temu nauczysz się, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach bez sięgania po papierosy.

Rozpoznaj, co wywołuje chęć na zapalanie. Zrób listę rzeczy, które robiłeś w niedalekiej przeszłości, które wymagały zapalenia papierosa. Przed wyznaczonym dniem rzucenia palenia zaplanuj sobie, jak zachowasz się w podobnych sytuacjach, kiedy palenie nie będzie już opcją.

Zmień to co, gdzie, kiedy i jak palisz. Zmiana zwyczajów – czasu i miejsca, gdzie paliłeś – może pomóc rzucić palenie.

Wiosenne porządki. Wyczyść lub wyrzuć wszystko, co kojarzy Ci się z paleniem.

Znajdź wsparcie. Dobrze jest znaleźć wsparcie w społecznościach byłych palaczy lub w ośrodku, który specjalizuje się w pomaganiu ludziom w walce z nałogiem.

Dzień rzucenia i dni kolejne. Musisz odpowiednio dostosować swoje zachowanie do sytuacji, które powodują u Ciebie chęć zapalenia.

Jeśli chcesz to zrobić, zrób to! Pełne zaangażowanie to kluczowy element w próbie rzucenia palenia. Z pewnością nie jest to łatwe zadanie, lecz zdecydowanie warto tego dokonać.

Rzucenie palenia nie jest łatwe, lecz radzę zrobić to jak najszybciej. Naprawdę wierzę w to, że zdrowy styl życia bez palenia przyniesie liczne korzyści nie tylko Tobie, lecz także całej Twojej rodzinie.