Wypróbuj masaż, aby zredukować ból

Terapia Masażem

W skrócie -

  • Terapia masażem przynosi więcej ulgi w bólu niż brak jakiegokolwiek leczenia
  • W porównaniu z innymi metodami leczenia bólu, takimi jak fizjoterapia czy akupunktura, terapia masażem wciąż okazuje się skuteczna w łagodzeniu bólów i stresu i nie ma skutków ubocznych
  • Oprócz łagodzenia bólu, terapia masażem skutecznie łagodzi stany lękowe i poprawia jakość życia w zakresie zdrowia

Według dr Mercoli

Różnego rodzaju bóle są przyczyną około 80% wszystkich wizyt u lekarza w Stanach Zjednoczonych. Ból – szczególnie długotrwały i chroniczny – to nie tylko dolegliwość czysto fizyczna, lecz zakłóca ona również życie socjalne i uczuciowe pacjenta, a ponadto wpływa na umysłową i duchową stronę jego życia.

Osoba cierpiąca z powodu bólu może mieć trudności z wykonywaniem zwykłych czynności i z angażowaniem się w życie społeczne. Cierpią na tym także zdrowie fizjologiczne i jakość życia. Niestety, w Stanach Zjednoczonych główną metodą leczenia bólu jest podawanie środków farmakologicznych.

W wyniku tego obserwujemy obecnie prawdziwą epidemię niewłaściwego użycia i nadużywania leków opioidowych. Coraz więcej osób uzależnia się od niech, często z powodu długotrwałego stosowania do leczenia chronicznych bólów, takich jak na przykład ból pleców. Ilość przypadków śmiertelnych wynikłych z przedawkowania przeciwbólowych leków opioidowych przekracza obecnie liczbę śmierci spowodowanych braniem narkotyków.

Jeżeli cierpisz z powodu chronicznego bólu, to sensowne jest wypróbowanie innych opcji jego leczenia niż uciekanie się od razu po silne leki przeciwbólowe przepisywane na receptę. Jedną z opcji, którą zdecydowanie warto wypróbować ze względu na jej skuteczność i całkowite bezpieczeństwo jest masaż.

Masaż przynosi ulgę w bólu

Systematyczny przegląd i metaanaliza, opublikowane w czasopiśmie Pain Medicine obejmowały 60 badań wysokiej jakości i siedem badań o niskiej jakości, które dotyczyły masażu stosowanego w różnych rodzajach bólu, między innymi w bólach mięśni i kości, bólach głowy, głębokich bólach wewnętrznych, fibromialgii i bólach kręgosłupa.

W przeglądzie tym wykazano, że terapia masażem łagodzi ból lepiej niż brak jakiegokolwiek leczenia. W porównaniu z innymi zabiegami przeciwbólowymi, takimi jak akupunktura i fizjoterapia, terapia masażem okazała się korzystna i miała niewielkie skutki uboczne.

Okazało się, że terapia masażem – oprócz łagodzenia bólu – skutecznie łagodzi też stany lękowe i poprawia jakość ogólną życia. Nie wiadomo dlaczego masaż, który polega na uciskaniu tkanek miękkich, łagodzi ból, ale jest prawdopodobne, że w procesie tym bierze udział wiele różnych mechanizmów. Obejmują one czynniki:

  • Biomechaniczne
  • Fizjologiczne
  • Neurologiczne
  • Psychologiczne

Masaż jest formą terapii przeciwbólowej znaną od wieków. Już Hipokrates opisywał terapię masażem jako skuteczną w leczeniu kontuzji sportowych i urazów odniesionych w walce. Jak zauważają autorzy artykułu w Pain Medicine – wzywający jedocześnie do częstszego wykorzystywania tej formy terapii do leczenia bólów – ta wiekowa praktyka jest niezmiernie potrzebna naszemu współczesnemu społeczeństwu z mentalnością „tabletki dobrej na wszystko”:

“ …Mentalność współczesnych Amerykanów – oraz inwestorów w rynek farmaceutyczny – wierzących, że “tabletka jest dobra na wszystko” doprowadziła do poważnych problemów społecznych i zdrowotnych w tym kraju.

Problem ten jasno widać na przykładzie wyraźnego kryzysu zdrowia społecznego w Ameryce związanego z chronicznym bólem i z jego najbardziej widocznym objawie – nadużywaniem i uzależnieniem na wielką skalę od przeciwbólowych leków opioidowych.”

Masaż działa redukując miejscowe zapalenie i przynosząc ulgę w stresie

Korzyści płynące z terapii masażem w celu łagodzenia bólów są na tyle duże, że są one powszechnie stosowane podczas fizjoterapii i rehabilitacji po urazach. W jednym z badań naukowcy przeprowadzili biopsje mięśni uczestników badania, którzy otrzymali masaż, lecz poza tym nie zostali poddani innym formom leczenia mięśni uszkodzonych w wyniku wysiłku fizycznego.

Okazało się, że terapia masażem zmniejszyła stan zapalny i promowała biogenezę mitochondriów w mięśniach szkieletowych.

Ponadto przegląd opublikowany w czasopiśmie Complementary Therapies in Clinical Practice wykazał, że umiarkowany masaż uciskowy łagodzi depresje, stany lękowe, obniża tętno i poziom kortyzolu oraz zmienia wykres EEG, co wyraźne wskazuje na reakcje relaksacyjną. Według badania:

“Łagodny masaż uciskowy prowadzi też do zwiększenia aktywności nerwu błędnego i do zmniejszenia poziomu kortyzolu.”

Częstotliwość i dawkowanie są ważne w pewnych rodzajach bólu

Niektóre osoby doświadczają ogromnej ulgi w bólu po masażu, podczas gdy dla innych nie jest on równie skuteczny. Taka różnica reakcji może być związana z dawkowaniem. Naukowcy z Instytutu Group Health Research w Seattle przeanalizowali optymalne dawki masażu u osób z chronicznymi bólami karku.

Uczestnicy badania otrzymywali 30-minutowe masaże dwa lub trzy razy w tygodniu lub 60-minutowe masaże jeden, dwa lub trzy razy w tygodniu (wyniki porównywano z grupą, która nie otrzymywała masażu).

W porównaniu z osobami z grupy, która nie otrzymywała masażu, osoby masowane trzy razy w tygodniu prawie pięć razy częściej zgłaszały znaczną poprawę funkcjonowania i dwa razy częściej – znaczną ulgę w bólu.

Jeśli chodzi o ulgę w bólu, to najlepsze wyniki zaobserwowano w grupie osób, które otrzymywały 60-minutowy masaż dwa lub trzy razy w tygodniu. Wydaje się, że dłuższy masaż działał lepiej w przypadku bólu karku niż liczne inne metody leczenia, szczególnie w ciągu pierwszych czterech tygodni.

Jeśli korzystasz z terapii masażem i nie przynosi Ci to ulgi, to być może skorzystałbyś na zmianie częstotliwości i długości trwania masażu. Istnieją różnie inne czynniki, które mają wpływ na skuteczność masażu, takie jak technika zastosowanego masażu i umiejętności terapeuty.

Wybierając masażystę, poproś swojego lekarza zdrowia holistycznego o polecenie Ci specjalisty, który ma doświadczenie w leczeniu rodzaju bólów, z powodu których cierpisz.

Ponad 80% szpitali oferuje terapię masażem

Badanie przeprowadzone przez American Hospital Association (AHA) wykazało, że 82% szpitali oferuje obecnie uzupełniające i alternatywne terapie, obejmujące między innymi terapię masażem jako jedną z opcji. Wśród nich ponad 70% oferuje terapię masażem w leczeniu bólu. Praktyka ta cieszy się dobrą reputacją pośród pacjentów, którzy mieli szansę z niej skorzystać. Zdaniem AMTA – American Massage Therapy Association – (Amerykańskiego Towarzystwa Terapii Masażem):

“W ostatnim badaniu przeprowadzonym przez AMTA, 91% respondentów zgodziło się, że masaż może skutecznie zmniejszać ból, a prawie połowa badanych (47%) korzystała z masażu specjalnie w celu złagodzenia bólu.”

AMTA zauważa, że masaż ma korzystny wpływ na łagodzenie bólu tylko dzięki ludzkiemu dotykowi i może być szczególnie skuteczny w łagodzeniu bólu pleców, bólu migrenowego i bólu związanego z zespołem cieśni nadgarstka. AMTA wskazuje na kilka udowodnionych korzyści, jakie masaż daje w łagodzeniu bólu:

  • Terapia masażem może zmniejszyć postrzeganie bólu i lęku u chorych na raka
  • Terapia masażem może zmniejszać ból głowy po zabiegach chirurgicznych lepiej niż zimne okłady
  • Masaż wykonywany w szpitalu u pacjentów po zabiegu chirurgii obwodowej serca zmniejsza ból i skurcze mięśni
  • Masaż stymuluje mózg do produkcji endorfin. Według AMTA, "korzyści terapii masażem, które występują u osób cierpiących na jakiegokolwiek bóle obejmują stymulację produkcji endorfin w mózgu, co daje pacjentowi wiarę w to, że stan jego zdrowia poprawia się.”

Silniejszy masaż pobudza krążenie krwi, a tym samym poprawia dostarczanie tlenu i składników odżywczych do tkanek całego ciała i pomaga układowi limfatycznemu pozbywać się produktów ubocznych. Rozluźnia także spięte i zmęczone mięśnie oraz sztywne stawy, poprawiając ich mobilność i elastyczność. Uważa się, że masaż zwiększa aktywność nerwu błędnego, będącego jednym z dziesięciu nerwów czaszkowych, który wpływa na tętno, oddychanie oraz na wydzielanie hormonów ułatwiających przyswajanie pożywienia.

19 sposobów przynoszących ulgę w bólu bez leków

Jeśli doświadczasz bólu, który jest znośny, spróbuj wykorzystać najpierw poniższe metody, zanim sięgniesz po przeciwbólowe leki farmakologiczne jakiegokolwiek rodzaju:

Wyeliminuj lub znacznie ogranicz spożywanie zbóż i cukru: Ograniczenie zbóż i cukru w diecie pomoże obniżyć poziom insuliny i leptyny i zmniejszyć insulino- i leptyno-odporność, co jest jednym z głównych powodów, dla których organizm produkuje prozapalne prostaglandyny. Dlatego właśnie zaprzestanie spożywania cukru i słodyczy jest tak ważne dla kontrolowania bólu i innych rodzajów schorzeń przewlekłych.

Spożywaj wysokiej jakości omega-3 pochodzenia zwierzęcego: Moje ulubione źródło omega-3 to olej z kryla. Kwasy tłuszczowe omega-3 są prekursorami mediatorów zapalenia zwanych prostaglandynami. (W rzeczywistości tak właśnie działają przeciwzapalne środki przeciwbólowe, manipulując prostaglandynami).

Zoptymalizuj produkcję witaminy D poprzez regularną i odpowiednio długą ekspozycję na promienie słoneczne, co dzięki uruchomieniu różnego typu mechanizmów w organizmie pomaga zredukować ból.

Techniki emocjonalnej wolności (EFT) to niefarmakologiczne podejście do leczenia bólów różnego rodzaju i pochodzenia. EFT oparte są na zasadach akupunktury i podobnie jak ona pomagają przywrócić równowagę delikatnego systemu energetycznego organizmu. Pomaga to uporać się z głęboko ukrytymi, często podświadomymi negatywnymi emocjami, które mogą być ukrytą przyczyną bólu fizycznego.

Poprzez stymulowanie (za pomocą opukiwania) czubkami palców punktów akupunkturowych, EFT przywraca równowagę w systemie energetycznym organizmu, co pomaga usunąć ból i jego przyczynę.

Terapia laserowa za pomocą K-lasera klasy 4: Jeśli cierpisz na bóle wywołane kontuzją, artretyzmem lub innymi stanami zapalnymi, to gorąco zachęcam do wypróbowania terapii K-laserem. Może to być wspaniała opcja w różnych schorzeniach wywołujących ból, między innymi w ostrych urazach i kontuzjach.

Kierując działanie bezpośrednio w przyczynę bólu, nie będziesz już musiał polegać na środkach przeciwbólowych. Terapia podczerwienią za pomocą K-lasera klasy 4 pomaga redukować ból, łagodzić stany zapalne i przyspieszać gojenie się tkanek – zarówno tkanek miękkich jak i twardych, takich jak mięśnie, więzadła a nawet kości.

Długość fal podczerwonych wykorzystywanych przez urządzenie K-laser pozwala na ukierunkowanie promieni na konkretne obszary ciała i penetruje głęboko w głąb ciała sięgając nawet do kręgosłupa i kości biodrowych.

Kręgarstwo: Liczne badania potwierdziły, że kręgarstwo jest znacznie bezpieczniejsze i mniej kosztowne niż alopatyczne zabiegi medyczne, zwłaszcza gdy stosuje się je w bólach, takich jak ból w pleców.

Wykwalifikowani kręgarze, lekarze oestopatii i naturopatii są wiarygodnymi terapeutami, którzy odbyli szerokie szkolenie dotyczące schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego podczas nauki na studiach medycznych, trwającej od czterech do sześciu lat. Ci eksperci do spraw zdrowia mają szeroką wiedzę w zakresie leczenia chorób układu mięśniowo-szkieletowego.

Akupunktura także może skutecznie leczyć różnego rodzaju bóle. Badania wykazały „wyraźne i niezbite” dowody na skuteczność akupunktury w leczeniu bólów pleców, karku i barków, a także choroby zwyrodnieniowej stawów i bólów głowy.

Fizjoterapia okazuje się być tak dobra jak zabiegi chirurgiczne w leczeniu bólu związanego z takimi dolegliwościami jak zużyte chrząstki i artretyzm.

Astaksantyna to jeden z najsilniejszych znanych antyoksydantów rozpuszczalnych w tłuszczu. Ma ona niezwykle silne właściwości przeciwzapalne i w wielu przypadkach działa dużo bardziej skutecznie niż leki przeciwzapalne. Zazwyczaj wymagane są duże dawki, nawet w wysokości 8 miligramów lub więcej dziennie, aby osiągnąć efekt przeciwbólowy.

Imbir: To zioło także wykazuje działanie przeciwzapalne i przynosi ulgę w bólu, a jednocześnie pomaga w problemach trawiennych. Najlepiej działa świeży imbir zalany wrzątkiem i pity jako ziołowa herbatka lub wtarty do soku warzywnego.

Kurkumina: W badaniu pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów, którzy przyjmowali po 200 mg kurkuminy dziennie, zaobserwowano redukcję bólu i zwiększenie mobilności. Wcześniejsze badania także dowodziły, że ekstrakt z kurkumy zawierający kurkuminoidy blokował ścieżki reakcji zapalnych, przez co skutecznie zapobiegał nadprodukcji białek wywołujących opuchliznę i ból.

Kadzidłowiec: Kadzidłowiec zwany czasem "indyjskim kadzidłem," to zioło zawierające liczne składanki przeciwzapalne. Jest to jeden z moich ulubionych środków, gdyż często obserwowałem jego skuteczne działanie u wielu pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Bromelaina: Ten enzym, który w naturalnej postaci występuje w ananasach, jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym. Można go przyjmować w formie suplementu, lecz jedzenie świeżego ananasa, a zwłaszcza jego łodygi bogatej w bromelainę , także może być bardzo pomocne.

Cetyl Myristoleate (CMO): Ten olej, znajdujący się w rybach i maśle działa jak „smar dla stawów” i ma działanie przeciwzapalne. Stosowałem go osobiście do leczenia torbieli galaretowatej i nieco denerwującego zespołu cieśni kanału nadgarstka, który dotyka mnie, kiedy piszę zbyt dużo na nieergonomicznej klawiaturze.

Wiesiołek dwuletni, czarna porzeczka i olej z ogórecznika: Wszystkie te zioła zawierają niezbędne kwasy tłuszczowe gamma-linolenowe (GLA), które skutecznie leczą bóle artretyczne.

Krem cayenne, nazywany także kremem kapsaicynowym. Przyprawa cayenne to suszone i sproszkowane strąki ostrego pieprzu. Zawarta w niej kapsaicyna przynosi ulgę w bólu poprzez zmniejszenie zapasów substancji P, związku chemicznego w komórkach nerwowych, które przenoszą sygnały bólowe do mózgu.

Marihuana medyczna – jej stosowanie jako środka przeciwbólowego ma długą tradycję. Lecznicze właściwości konopi wynikają z dużej zawartości (nawet do 20%) kannabidiolu (CBD), leczniczych terpenów i flawonoidów.

Istnieją różne odmiany konopi, które mają bardzo niski poziom tetrahydrokannabinolu (THC) – psychoaktywnego składnika marihuany, który sprawia, że czujemy się po niej "odurzeni" – a jednocześnie wysoki udział leczniczego CBD. Journal of Pain (JOP), opublikowany przez American Pain Society (Amerykańskie Towarzystwo Bólu), zawiera długą listę badań nad łagodzącymi ból właściwościami konopi leczniczych.

Metody takie jak joga, Foundation Training (FT), akupunktura, aktywność fizyczna, medytacja, gorące i zimne okłady oraz techniki równoważące umysł i ciało także mogą przynieść zdumiewające rezultaty w łagodzeniu bólu bez środków farmakologicznych.

Uziemianie, czyli chodzenie boso po ziemi, także może w pewnym stopniu łagodzić ból poprzez łagodzenie stanów zapalnych w organizmie.