11 zdumiewających właściwości prozdrowotnych sody oczyszczonej

Soda Oczyszczona

W skrócie -

  • Soda oczyszczona może być używana do usuwania płytki nazębnej i nieprzyjemnego zapachu z ust, a także do wybielania zębów
  • Sodę oczyszczoną można używać w przypadku drobnych ran i urazów, w tym ukąszeń owadów, pszczół, oparzeń trującym bluszczem, drzazg i poparzeń słonecznych
  • Soda oczyszczona może być stosowana jako naturalny dezodorant, środek do kąpieli stóp lub jako naturalny peeling do ciała
  • Mieszanka sody oczyszczonej i wody jest często skuteczna w łagodzeniu zgagi, niestrawności i bólów wywołanych wrzodami

Według dr Mercoli

Prawdopodobnie masz w tym momencie co najmniej jedną paczkę sody oczyszczonej w domu. Być może trzymasz ją w spiżarni jako składnik do wypieków, a być może także w lodówce, aby wchłaniała nieprzyjemne zapachy oraz w szafce pod zlewozmywakiem jako uniwersalny środek do czyszczenia.

Lecz bardzo możliwe, że nie pomyślałeś dotychczas o sodzie oczyszczonej jako o środku stosowanym w celach zdrowotnych, który warto mieć również w domowej apteczce.

Czym dokładnie jest soda oczyszczona?

Soda oczyszczona jest to w 100 procentach wodorowęglan sodu, który może być stosowany jako środek spulchniający do wypieków. Po zmieszaniu z kwasem soda oczyszczona reaguje, tworząc pęcherzyki i wydzielając dwutlenek węgla, co powoduje rośnięcie ciasta. Liczne podania historyczne sugerują, że już wczesne cywilizacje używały pewnych form sody oczyszczonej do wyrobu chleba i innych potraw wymagających rośnięcia ciasta.

W swojej naturalnej postaci soda oczyszczona znana jest jako chemiczny minerał o nazwie natron, soda rodzima lub soda krystaliczna. Natron, który zawiera duże ilości wodorowęglanu sodu, był używany już od czasów starożytnych. I nie, nie trzeba szukać w sklepach sody oczyszczonej bez dodatku aluminium (co warto robić w przypadku proszku do pieczenia), ponieważ soda oczyszczająca jest już naturalnie bez aluminium...

Na przykład już starożytni Egipcjanie używali natronu jako mydła do mycia. Jednak dopiero w roku 1846 dr Austin Church i John Dwight zaczęli wytwarzać i sprzedawać produkt, który dziś znamy jako soda oczyszczona. W latach sześćdziesiątych XIX wieku w opublikowanych wówczas książkach kucharskich opisywano zastosowanie sody, lecz wciąż była ona znana wyłącznie jako środek do celów kulinarnych. Dopiero w latach dwudziestych XX wieku odkryto wszechstronność sody, a w latach trzydziestych była już ona szeroko reklamowana jako "sprawdzony środek leczniczy".

11 sposobów na zastosowanie sody oczyszczonej w celach leczniczych

Paczkę sody oczyszczonej można kupić już za nieco ponad złotówkę, co sprawia, że jest to jeden z najmniej kosztownych leczniczych środków domowych, które zawsze powinniśmy mieć w zasięgu ręki. Poza stosowaniem sody oczyszczonej w przypadku drobnych ran i urazów, powinna ona stać się środkiem do regularnej higieny ciała.

Naturalny dezodorant

Jeśli chcesz uniknąć parabenów i aluminium znajdujących się w licznych dezodorantach i antyperspirantach, spróbuj zamiast nich używać odrobiny sody oczyszczonej zmieszanej z wodą. Ta prosta pasta działa jak skuteczny i prosty naturalny dezodorant. Można też po prostu użyć odrobinę suchej sody pod pachami.

Ukąszenia owadów i poparzenia bluszczem trującym

Nałóż pastę z sody i wody na miejsce ukąszone przez owada, aby zmniejszyć swędzenie. Można też spróbować rozetrzeć suchy proszek na skórze. Jest to również skuteczne remedium w przypadku swędzącej wysypki lub poparzenia trującym bluszczem. Soda oczyszczona pomaga złagodzić lekkie podrażnienie skóry i swędzenie poprzez neutralizowanie toksyn i substancji drażniących znajdujących się na powierzchni skóry.

Zgaga, niestrawność i bóle związane z wrzodami

Większość środków zobojętniających kwas żołądkowy sprzedawanych bez recepty zawiera pewną formę wodorowęglanu. Soda oczyszczona działa poprzez natychmiastowe neutralizowanie kwasów żołądkowych, pomaga łagodzić zgagę, niestrawność, a nawet bolesne wrzody. Osobiście polecałem ten środek wielu pacjentom, w tym członkom rodziny i byłem bardzo pozytywnie zaskoczony jego skutecznością.

Dawkowanie to zazwyczaj ½ łyżeczki sody rozpuszczonej w pół szklanki wody, przyjmowane co dwie godziny (nie należy przekraczać siedmiu porcji po ½ łyżeczki sody w ciągu 24 godzin lub trzech porcji po ½ łyżeczki sody, jeśli masz ponad 60 lat).

Środek ten powinien być stosowany wyłącznie doraźnie (nie przy dolegliwościach przewlekłych) i należy uważać, aby nie spożywać go w nadmiernych ilościach, co mogłoby powodować zaburzenia równowagi elektrolitowej i kwasowo-zasadowej.

Środek do moczenia stóp i peelingujący

Dodaj trzy łyżki sody oczyszczonej do wanny ciepłej wody, dla relaksacyjnej kąpieli stóp. Można także wyszorować nogi pastą utworzoną z sody, co da efekt złuszczający. Pasta utworzona z trzech części sody oczyszczonej i jednej części wody może być również wykorzystywana jako peeling do twarzy i całego ciała. Jest to środek naturalny, tani i na tyle delikatny, że może być stosowany każdego dnia.

Relaksująca kąpiel

Połączenie sody oczyszczonej i octu jabłkowego to wspaniały sposób na kąpiel, niemal jak w ośrodku spa. Jako bonus, oczyści również wannę i rury!

Środek do mycia rąk

Wymieszaj trzy części sody oczyszczonej z jedną częścią wody, aby uzyskać naturalny płyn do mycia rąk, który usuwa brud i neutralizuje przykre zapachy.

Usuwanie drzazg

Dodaj łyżkę sody oczyszczonej do małej szklanki wody, a następnie mocz w roztworze miejsce z drzazgą 2 razy dziennie. Po zastosowaniu tej metody przez kilka dni, drzazga najczęściej sama wychodzi.

Środek na oparzenia słoneczne

Dodaj ½ filiżanki sody oczyszczonej do wanny letniej wody, a następnie zanurz się w wannie w celu naturalnego złagodzenia oparzenia. Po wyjściu z wanny pozwól skórze wyschnąć na powietrzu, bez wycierania ręcznikiem, by uniknąć dalszego podrażnienia. Można także zmieszać sodę z wodą i stosować jako chłodny kompres bezpośrednio na skórę poparzoną przez słońce.

Lepsza wydajność sportowa

Zawodnicy biegający na długie dystanse od dawna znają i stosują praktykę znaną jako "sodowy doping", czyli przyjmowanie kapsułek z sody oczyszczonej przed wyścigiem w celu zwiększenia wydolności, co ma działanie podobne do doładowania węglowodanami. Wykazano również, że środek ten poprawia prędkość u pływaków. Choć nie sugeruję, aby próbować tego samemu, to jest to jednak kolejny przykład na wszechstronność zastosowania sody oczyszczonej. Naukowcy zauważyli, że:

"Zasadniczo wodorowęglan sodu jest substancją alkaliczną, która zwiększa pH krwi. Dzięki temu zmniejsza i eliminuje zakwaszenie mięśni, jakie powstaje podczas intensywnego ćwiczenia beztlenowego, które szybko wytwarza kwas mlekowy, takiego jak szybki bieg lub pływanie".

Pasta do zębów i dziąseł

Soda oczyszczona ma łagodne działanie ścierne, dzięki czemu pomaga usuwać płytkę nazębną, poleruje i czyści zęby oraz odświeża jamę ustną. Jeden z przeglądów danych zawartych w pięciu kontrolowanych badaniach klinicznych wykazał, że pasta do zębów zawierająca sodę oczyszczoną "o wiele skuteczniej usuwa płytkę nazębną podczas czyszczenia zębów" niż mycie zębów pastą nie zawierającą sody.

Soda oczyszczona ma również działanie antybakteryjne i stwierdzono, że zabija bakterie Streptococcus mutans, które są znaczącym czynnikiem powodującym próchnicę zębów. Aby uzyskać niezwykle skuteczną pastę do zębów i dziąseł zmieszaj sześć części sody oczyszczonej z jedną częścią soli morskiej.

  • Umieść obydwa składniki w mikserze i mieszaj przez 30 sekund, a następnie umieść w pojemniku. Zmocz czubek palca wskazującego i nabierz na niego niewielką ilość soli zmieszanej z sodą, po czym masuj dziąsła.
  • Masuj dziąsła i zęby w następującej kolejności: górne zewnętrzne, górne wewnętrzne, dolne zewnętrzne, a na koniec dolne wewnętrzne. Wypluj nadmiar mieszaniny. Po 15 minutach przepłucz usta wodą. Ta mieszanina niezwykle skutecznie zabija bakterie.

Trzeba jednak zachować ostrożność stosując ten środek, gdyż wielu znawców tematu uważa, że soda oczyszczona może działać zbyt ściernie na szkliwo zębów, a dr Curatola uważa, że zabijanie mikrobiomu w jamie ustnej może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Wybielanie zębów

Aby w naturalny sposób wybielić zęby, zmiażdż jedną dojrzałą truskawkę i wymieszaj ją z 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej. Rozprowadź mieszaninę na zębach i pozostaw na pięć minut. Następnie umyj zęby szczoteczką i wypłucz wodą. Zabieg ten powinien być stosowany nie częściej niż raz w tygodniu, ponieważ jego zbyt częste stosowanie może spowodować uszkodzenie emalii zębów.

Jak używać sody oczyszczonej jako naturalnego środka czyszczącego

Jeśli trudno Ci uwierzyć, że czymś tak prostym i niedrogim jak soda oczyszczona można rzeczywiście wyczyścić dom, to rozważ następujący fakt: sody oczyszczonej używano do czyszczenia i przywrócenia blasku wewnętrznych miedzianych ścian Statuy Wolności podczas jej renowacji w 1986 roku. Skutecznie usunęła ona zabrudzenia bez uszkadzania miedzi – więc być może sprawdzi się także u Ciebie w domu? Oto niektóre z zastosowań sody oczyszczonej w gospodarstwie domowym:

Soda oczyszczona to świetny środek do mycia urządzeń kuchennych i łazienkowych. Umieścić sodę w pojemniku ze stali nierdzewnej, który ma w otwory w pokrywce lub zakrętce i po prostu posypuj nią powierzchnię, którą chcesz umyć. Można dodać do sody kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Olejek lawendowy i drzewo herbaciane mają silne właściwości antybakteryjne.

Soda oczyszczona zmieszana z octem jabłkowym to pienisty środek, który ma wiele zastosowań. Jako środek do czyszczenia rur, wsyp sodę oczyszczoną do odpływu, dodaj ocet jabłkowy i pozwól, aby mieszanina pieniła się przez około 15 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą. Jest to bezpieczniejsza alternatywa dla chemicznych środków udrażniających kanalizację.

Zanurz patelnie i garnki w gorącej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej na 15 minut, aby w łatwy sposób usunąć przypalone jedzenie.

Użyj sody oczyszczonej do czyszczenia grilla.

Umyj zabawki dla niemowląt w mieszaninie 4 łyżek sody oczyszczonej i 1 litra wody.

Soda oczyszczona może być również używana jako środek do zmiękczania pranych ubrań lub do ich wybielania i zachowania koloru (dodaj jedną filiżankę sody do prania).

Soda oczyszczona jest naturalnym środkiem do czyszczenia dywanów. Posyp dywan sodą, odczekaj 15 minut, a następnie odkurz dywan.

Aby wypolerować srebro bez używania toksycznych środków do polerowania srebra, napełnij zlew gorącą wodą, włóż do niego arkusz folii aluminiowej, dodaj sody oczyszczonej i pozostaw w niej srebrne przedmioty, aż odzyskają czystość i blask. Jest to łatwy i przyjemny sposób na czyszczenie srebra.

Posyp sodą oczyszczoną wnętrze butów, aby uzyskać naturalny efekt dezodoryzujący.

W przypadku zapalenia się tłuszczu podczas smażenia użyj sody oczyszczonej do gaszenia płomieni.

Posyp sodą oczyszczoną warzywa i owoce, aby usunąć z nich brud i zanieczyszczenia.

Utwórz gęstą pastę z sody oczyszczonej i wody i używaj tego środka, aby usunąć brud z prysznica i wanny.