Które owoce jagodowe są najlepsze?

jedzenie jagód

W skrócie -

  • Jedną z najcenniejszych właściwości owoców jagodowych jest ich moc przeciwutleniająca, która utrzymuje wolne rodniki pod kontrolą i pomaga łagodzić stany zapalne
  • Jedzenie owoców jagodowych przynosi organizmowi liczne korzyści, takie jak zmniejszenie neurodegeneracyjnego stresu oksydacyjnego, łagodzenie zapaleń, zapobieganie cukrzycy, rakowi, zwyrodnieniu plamki żółtej oka i poprawa funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego
  • Jagody goji wiązane są z długowiecznością, siłą, poprawą nastroju i libido, czarne borówki są znane ze swych właściwości przeciwcukrzycowych, a jagody acai zawierają 19 aminokwasów i kawasów tłuszczowych ważnych dla serca i ochrony komórek nerwowych

Według dr Mercoli

Co to byłby za świat, gdyby nie było na nim świeżych, pysznych, pachnących i barwnych owoców jagodowych, które tak chętnie podjadamy jako przekąskę?
A konkretniej, cóż to byłby za świat, gdyby owoce jagodowe były tak samo pyszne, lecz nie dostarczały nam całego bogactwa składników odżywczych, które faktycznie dostarczają? Z pewnością bylibyśmy mniej zdrowi, gdyż – co warto zauważyć – wiele owoców jagodowych oprócz pysznego smaku i kuszącego koloru zawiera mnóstwo wartościowych substancji.

Owoce jagodowe są pełne witamin, minerałów i substancji, które przynoszą liczne korzyści naszemu zdrowiu. Niektóre z nich naukowcy odkryli dopiero niedawno, a niektóre z owoców jagodowych są wciąż stosunkowo mało znane na kontynencie północnoamerykańskim.

Wszystkie owoce jagodowe zawierają podobną ilość witaminy C, lecz zaledwie jedna miseczka truskawek może pokryć w 150% zapotrzebowanie organizmu na tę witaminę. Ponadto jagody mają stosunkowo niewiele kalorii – jedna filiżanka truskawek zawiera 49 kalorii, a ta sama ilość czarnych jagód 84 kalorie.

Prawie każdy może spożywać owoce jagodowe w umiarkowanej ilości, także osoby na diecie wegetariańskiej, wegańskiej, paleo czy śródziemnomorskiej, pod warunkiem, że owoce spożywane są w ich naturalnej postaci, bez dodatków takich jak cukier i że zwraca się uwagę na ilość spożytej fruktozy.

Potężna moc przeciwutleniająca jagód

Jedną z najcenniejszych właściwości owoców jagodowych jest ich moc przeciwutleniająca, która utrzymuje wolne rodniki pod kontrolą i pomaga łagodzić stany zapalne. Jak wyjaśnia Authority Nutrition:

"Wolne rodniki to niestabilne cząsteczki, które są zwykłymi produktami ubocznymi metabolizmu. Ważne jest, aby mieć nieco wolnych rodników w organizmie, gdyż zapewnia to ochronę przed bakteriami i wirusami.

Jednak wolne rodniki, jeśli występują w nadmiernych ilościach, mogą również uszkadzać komórki. Przeciwutleniacze pomagają neutralizować te związki."

Jedno z badań zidentyfikowało stres żywieniowy jako jeden z najbardziej szkodliwych dla zdrowia czynników. Niedobór lub zupełny brak pewnych składników odżywczych zależy od kilku czynników, lecz zdecydowanie wpływa on bardzo mocno na kondycję fizjologiczną organizmu.

Szkodliwy efekt braku odpowiedniej ilości składników odżywczych może objawiać się zaburzeniami funkcjonowania nadnerczy i wzrostem ilości katecholamin we krwi z jednoczesnym zahamowaniem produkcji insuliny przez trzustkę.

(Jak można dowiedzieć się z dictionary.com – katecholaminy są neuroprzekaźnikami, podobnie jak epinefryna i dopamina, które mają wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego.)

Najważniejsze przeciwutleniacze zawarte w owocach jagodowych to antocyjany, flawonole, kwas ellagowy i resweratrol, które – jak dowodzą wyniki badań – chronią komórki organizmu i zwalczają liczne choroby.

Na przykład jagody, truskawki, maliny, żurawiny i jeżyny znane są jako jedno z najlepszych na świecie pokarmowych źródeł związków bioaktywnych.

Te związki przeciwutleniające działają ochronnie na serce (jeśli spożywane są w optymalnych ilościach) oraz pomagają łagodzić i zapobiegać takim chorobom i zaburzeniom, jak choroby neurodegeneracyjne, cukrzyca, stany zapalne, a nawet rak.

Czarne, czerwone i niebieskie owoce jagodowe zwalczają stres oksydacyjny

Truskawki, jagody i jeżyny zostały ostatnio docenione za ich zdolność do obniżania stresu oksydacyjnego, który News Medical nazywa "nierównowagą pomiędzy produkcją wolnych rodników a zdolnością organizmu do przeciwdziałania lub detoksykacji ich szkodliwych efektów poprzez neutralizację za pomocą przeciwutleniaczy". Autorzy jednego z badań twierdzą:

"Stres oksydacyjny jest zjawiskiem normalnym, który może być również postrzegany jako nierównowaga między substancjami zwiększającymi utlenianie a przeciwutleniaczami w organizmie.

... Szkodliwy efekt wolnych rodników tlenowych ROS (reaktywnych form tlenu) i RNS (reaktywnych form azotu) powodujący potencjalne uszkodzenia biologiczne nazywamy stresem oksydacyjnym.

Podstawowe etapy rozwoju raka, mutacji i starzenia się są wynikiem oksydacyjnego uszkodzenia DNA w komórkach. Niedawno zidentyfikowano listę utlenionych produktów DNA, które mogą prowadzić do mutacji i raka."

Kolejne badanie wykazało, że czarne jagody, jeżyny i maliny wydzielają najwięcej energii antyoksydacyjnej ze wszystkich popularnych owoców z wyjątkiem granatów.

Ponadto czarne jagody zawierają przeciwutleniacze kojarzone z poprawą procesów kognitywnych, a także z redukcją neurodegeneracyjnego stresu oksydacyjnego.

Badanie przeprowadzone we Włoszech wykazało, że około 2 filiżanki czarnych jagód mogą chronić przed uszkodzeniami DNA. Młodym ochotnikom podano taką właśnie ilość jagód (lub mieszankę „placebo”). Badania krwi wykonane przed i po eksperymencie wykazały znaczną redukcję uszkodzeń DNA w ciągu jednej godziny w grupie, której podano jagody.

W innym badaniu 31 zdrowych osób przyjmowało przez 30 dni podobną ilość puree truskawkowego. Poziom oksydantów i antyoksydantów u badanych wyrównał się, a markery pro-oksydacyjne zostały zredukowane o 38%.

Jagody maja liczne korzyści dla całego organizmu

Jak wykazują badania kliniczne, jedzenie owoców jagodowych daje liczne korzyści:

Pomaga poprawić poziom cukru we krwi i wrażliwość na insulinę, nawet przy spożywaniu znacznej ilości węglowodanów.

Przeprowadzono badanie z udziałem kobiet, które jadły chleb (który powoduje wzrost poziomu glukozy i produkcji insuliny) z truskawkami, czarnymi jagodami i borówką brusznicą lub z malinami, maliną moroszką i aronią, co zaowocowało 24-26-procentowym spadkiem poziomu insuliny.

Jagody zawierają znacznie ilości błonnika, w tym błonnika nierozpuszczalnego, który spowalnia ruch masy pokarmowej przez jelita, przez co redukuje uczucie głodu. Dzięki temu można obniżyć ilość spożywanych kalorii nawet o 130 dziennie.

Mogą działać leczniczo na skórę, redukując zmarszczki i uszkodzenia skóry spowodowane wolnymi rodnikami (szczególnie kwas elagowy) i mogą blokować produkcję enzymów rozkładających kolagen.

Owoce jagodowe mogą chronić przed rakiem, dzięki zawartości antocyjaniny, kwasu elagowego i resweratrolu. Badania wykazały, że maliny mają pozytywny wpływ na pacjentów z rakiem jelita grubego, a truskawki wykazują obiecujące działanie przeciwko komórkom raka wątroby.

Korzystny wpływ na serce i naczynia krwionośne to dodatkowa korzyść ze spożywania owoców jagodowych. Komórki śródbłonka, które stanowią wysoce wyspecjalizowaną wyściółkę naczyń krwionośnych, pomagają kontrolować ciśnienie i zapobiegają krzepnięciu krwi. Stany zapalne mogą powodować ich uszkodzenie, lecz tu przychodzą na pomoc owoce jagodowe, które poprawiają funkcjonowanie śródbłonka zarówno u zdrowych jak i chorych pacjentów.

Żurawina, jagody acai, maliny, truskawki, jeżyny i czarne jagody wykazują szczególnie korzystne działanie na układ sercowo-naczyniowy u kobiet, ponieważ zawierają duże ilości polifenoli, flawonoidów i antocyjanów.

Mniej znane owoce jagodowe także są bardzo wartościowe

Na świecie występują setki odmian i gatunków owoców jagodowych, a większość z nich ma cudowne wręcz właściwości zdrowotne. Oto niektóre z nich:

Cierpkie i pełne aromatu maleńkie jagody maqui to owoce rosnące dziko w południowym Chile.

Od tysięcy lat były w tym regionie stosowane w celach leczniczych, leczono nimi głównie stany zapalne, a współczesna nauka potwierdziła ich skuteczność.

Zawierają one antocyjany i polifenole, a także witaminę C, żelazo, wapń i potas.

Jagody camu camu, mające wielkość dużych winogron, rosną na krzewach w rejonie Amazonii.

Znane są ze swoich właściwości przeciw-przeziębieniowych i antygrypowych, co wynika z bogactwa zawartej w nich witaminy C, której mają 60 razy więcej niż pomarańcze.

Badania dowodzą, że są one korzystne dla oczu, skóry, dziąseł i funkcjonowania mózgu oraz dla wielu innych funkcji organizmu.

Miechunka peruwiańska, zwana też złotą jagodą zawdzięcza swoją nazwę kolorowi owoców, a w USA częściej można ją kupić suszoną niż świeżą.

Owoce miechunki regulują metabolizm i są bardzo sycące, co sprawia, że redukują apetyt.

Są bogate w błonnik, białko, witaminy z grypy B i zawierają całe bogactwo przeciwutleniaczy.

Pochodzące z lasów tropikalnych Amazonii jagody acai, oprócz tego, że kojarzone są ze zdrowiem układu sercowo-naczyniowego, to mają także 10 razy więcej witamin przeciwutleniających niż winogrona i dwa razy więcej niż czarne jagody.

Acerola to roślina, która występuje w Ameryce Południowej, południowym Meksyku i w Azji.

Owoce acerola zawierają duże ilości witaminy C – dziewięć razy więcej niż pomarańcze i więcej niż jakikolwiek inny produkt spożywczy.

Są niskokaloryczne i zawierają spore ilości beta karotenu oraz flawonoidów, kiedy spożywane są w swojej naturalnej formie.

Pochodzące z wysp na Pacyfiku jagody noni od dawna były stosowane do celów leczniczych.

Leczono nimi infekcje układu moczowego, skurcze menstruacyjne, cukrzycę i dolegliwości wątrobowe.

Jagody noni zawierają witaminę C, witaminę B3 (niacynę), witaminę A, wapń, żelazo i potas.

Boysenberry to krzyżówka pomiędzy jeżyną, maliną i gatunkiem rubus ursinus, która posiada swoje unikalne właściwości odżywcze.

Pomimo wysokiej zawartości węglowodanów, owoce te zawierają sporo błonnika, minerałów, witamin oraz 2,5 grama białka w 1 filiżance.

Ostatnie badania wykazują, że jagody acai to prawdziwa super-żywność.

Są niezwykle bogate w antocyjany i znane są ze swoich właściwości przeciwutleniających i ochronnych dla organizmu na poziomie komórkowym.

Zawierają 19 aminokwasów i kawasów tłuszczowych ważnych dla serca i ochrony komórek nerwowych.

Borówka czarna zawiera imponujące ilości antocyjanów o właściwościach przeciwutleniających.

Borówki mogą pomóc w cukrzycy, poprawiać widzenie nocne, a także ogólnie chronić wzrok.

Pomagają one nawet przy objawach już istniejącej katarakty i zwyrodnienia plamki żółtej oka.

Aronia naturalnie występuje na wschodzie Stanów Zjednoczonych oraz w Europie.

Jej owoce są wielkości czarnych jagód i zawierają pięć razy więcej flawonoidów i antocyjanów niż sok z żurawiny oraz wykazują działanie przeciw komórkom nowotworowym szyjki macicy.

Choć aronia nie jest zbyt smaczna z powodu gorzkiego smaku, jest ona dość popularna jako składnik herbatek owocowych oraz deserów.

Jagody goji, drobne owoce o czerwonym kolorze (kolcowój chiński) rosną w Nepalu i Tybecie, gdzie od dawna są stosowane w celach leczniczych, jako środek dodający sił, poprawiający nastrój i libido oraz sprzyjający długowieczności.

Badania wykazują, że jagody goji mogą okazać się korzystne dla diabetyków, działać ochronnie na serce, poprawiać funkcje seksualne i wyostrzać umysł i wzrok.

Agrest – owoc znany ze swojego kwaśno-cierpkiego smaku – w czasach naszych babć był powszechnie stosowany do ciast i placków owocowych.

Wyglądem różni się nieco od innych owoców jagodowych i ma przezroczystą skórkę pokrytą włoskami. Agrest zawiera mnóstwo błonnika, potasu oraz pokrywa 70% dziennego zapotrzebowania na witaminę C.

Jedno z badań wykazało, że może być on potencjalnie użyteczny do leczenia raka i zapobiegania mu.

Pamiętaj o fruktozie zawartej w jagodach

Owoce mogą być bardzo korzystne dla zdrowia, lecz ważne jest, aby pamiętać, że nadmierna ilość fruktozy może szkodzić. Właściwości zdrowotne owoców mogą być w pełni wykorzystane przez organizm tylko wtedy, gdy owoce spożywane są w ich naturalnej postaci (ewentualnie w formie musu) bez żadnych dodatków. Oczywiste jest, że wszelkie soki owocowe, owoce w puszkach i przekąski owocowe, takie jak rogaliki z nadzieniem, najczęściej zawierają ogromne ilości cukru, lub co gorsza, syropu glukozowo-fruktozowego produkowanego na bazie kukurydzy.

Pamiętaj o tym, aby zawsze sprawdzać etykietę produktu, by mieć pewność, że nie przynosisz do domu dla swojej rodziny substancji toksycznych. Dzienne spożycie fruktozy, wraz z tą zawartą w świeżych owocach, nie powinno przekraczać 15-20 gram dziennie, w zależności od stanu zdrowia. Jeśli to tylko możliwe, kupując owoce i warzywa, zawsze warto sięgnąć po te uprawiane metodami ekologicznymi.