Jak zwiększyć poziom kolagenu i poprawić wygląd skóry

Kolagen

W skrócie -

 • Kolagen jest najczęstszym białkiem w organizmie, znajdującym się w tkance łącznej, mięśniach, kościach, ścięgnach, naczyniach krwionośnych i układzie pokarmowym i stanowiącym około 70% białka zawartego w skórze
 • Już po 20 roku życia poziom kolagenu w organizmie zaczyna spadać, a w wieku lat 80 mamy już nawet cztery razy mniej kolagenu w organizmie, co wyjaśnia wiotczenie skóry i zmarszczki
 • Czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie oraz styl życia i odżywiania, na przykład nieprawidłowa dieta mogą zmniejszać produkcję kolagenu, a tym samym elastyczność skóry i powodować szybsze starzenie się kości i stawów
 • Gotowany na kościach rosół jest uważany za doskonały napój kolagenowy, gdyż podczas długiego gotowania kolagen zawarty w kościach powoli wypłukuje się do rosołu, a picie go daje liczne korzyści zdrowotne: łagodzi bóle mięśni i kości, zwalcza infekcje, poprawia stan skóry

Według dr Mercoli

Czy chcemy to przyznać, czy też nie, zarówno mężczyźni jak i kobiety zerkają czasem do lustra i zauważają z przerażeniem, że ich skóra stała się matowa i zmęczona, a na twarzy pojawiły się zmarszczki lub zwiotczenie, których uprzednio nie byli świadomi. Być może kupujemy kremy lub różnego rodzaju mikstury w celu zminimalizowania oznak nadmiernego opalania, nieodpowiedniej ilości snu, braku odpowiednich składników odżywczych i innych czynników.

Jednym z głównym czynników przyczyniających się do niezdrowego wyglądu skóry, a także do innych oznak starzenia się jest utrata kolagenu, ważnego białka, które jest niezbędne, aby zachować młodzieńczy i jędrny wygląd skóry. Jest tylko jeden sposób na to, aby zwiększyć poziom kolagenu, który jest składnikiem niezbędnych aminokwasów – organizm człowieka nie potrafi ich produkować, więc należy je dostarczać wraz z dietą.

Ponadto kolagen to najczęściej występujące w organizmie białko, występujące tylko w tkankach ludzkich i zwierzęcych, a konkretnie w tkance łącznej w całym organizmie, począwszy od mięśni, kości i ścięgien po naczynia krwionośne i układ pokarmowy.

Większość z nas zapewne słyszała o korzystnym działaniu kolagenu na elastyczność skóry, jednak kolagen wzmacnia także inne obszary ciała, takie jak włosy i paznokcie. Jedno z badań wykazuje, że białko to stanowi 30% całkowitej ilości białka w organizmie i aż 70% białka zawartego w skórze.

Better Nutrition zauważa, że organizm zawiera ponad 20 rodzajów kolagenu, lecz już po 20 roku życia jego zapasy zostają uszczuplone. W wieku lat 80 mamy go już około cztery razy mniej, co powoduje wiele problemów skórnych. Lecz wcale tak nie musi być. Istnieją sposoby na spowolnienie tempa spadania poziomu kolagenu w organizmie i odbudowanie jego zasobów.

Jak kolagen — lub jego brak — wpływa na skórę

Będący technicznie polipeptydem, kolagen to także aminokwas długołańcuchowy składający się z poszczególnych aminokwasów takich jak glicyna, prolina, hydroksyprolina i arginina. Treonina jest kolejnym istotnym aminokwasem, jeśli chodzi o produkcję kolagenu. Według Vital Proteins:

“Skład kolagenu uważany jest za unikalny, ze względu na wysoką zawartość hydroksyproliny. Jeśli organizmowi brakuje aminokwasów, które łączą się, by tworzyć kolagen, komórki organizmu nie są w stanie wyprodukować wystarczającej jego ilości. Treonina jest istotnym aminokwasem w produkcji kolagenu.”

Droga do jędrnej, mocnej, pełnej blasku skóry rozpoczyna się wewnątrz organizmu, gdyż jak mówi mądre przysłowie, jesteś tym, co jesz. Pierwszą rzeczą, na jakiej warto się skoncentrować są te funkcje organizmu, które albo można wzmocnić za pomocą odpowiedniej diety lub które zostały już osłabione w wyniku ubogiej diety. Unikanie toksyn także jest niezwykle istotne, gdyż mogą one narobić poważncyh szkód w organizmie, lecz konkretnymi narządami, które bezpośrednio związane są z produkcją kolagenu są:

 • Jelito cienkie i grube, ponieważ uwalniają one składniki odżywcze do organizmu i przesuwają pokarm dalej, aż jego resztki zostaną wydalone. Regularne pozbywanie się odpadów przemiany materii ma kluczowe znaczenie (co jest jeden z powodów, dla którego tak ważny jest błonnik). Kiedy resztki strawionego pokarmu zalegają w organizmie zbyt długo, cera może stać się przygaszona, tłusta i skłonna do wyprysków.
 • Dobrze funkcjonujące nadnercza produkują niezbędne hormony, między innymi DHEA, estrogen, testosteron, progesteron i pregnenolon. Nierównowaga hormonalna może prowadzić do problemów ze skórą.
 • Dwa narządy odpowiedzialne za nieustanne filtrowanie zanieczyszczeń z organizmu to wątroba i nerki. Dieta pozbawiona przez pewien czas odpowiednich składników odżywczych może obciążać te ważne narządy i uniemożliwiać im poprawne funkcjonowanie. To z kolei może prowadzić do problemów ze skórą, która zaczyna wyglądać niezdrowo.
 • Problemy z tarczycą także mogą niekorzystnie wpływać na skórę, doprowadzać do wyprysków, a ponadto powodować suchość i swędzenie skóry oraz jej matowienie i powstawanie zmarszczek. Ponieważ tarczyca ściśle współpracuje z nadnerczami, gdy jeden z tych gruczołów zaczyna funkcjonować nieprawidłowo, często prowadzi to do problemów z drugim.

Czynniki zaburzające produkcję kolagenu

Pewne czynniki środowiskowe oraz styl życia mogą niestety prowadzić do zmniejszenia produkcji kolagenu i zmiany odcienia i elastyczności skóry, co sprawia, że osiągnięcie młodzieńczego i zdrowego wyglądu skóry staje się z czasem coraz trudniejsze. Medical News Today wyjaśnia:

“Gdy stężenie kolagenu jest wysokie, skóra jest miękka, gładka i jędrna. Kolagen pomaga komórkom skóry odnawiać się i odbudowywać. Kolagen pomaga także utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry. To dlatego ostatnio coraz częściej mówi się o kolagenie jako o bardzo ważnym składniku w pielęgnacji skóry.”

Niektóre z nich zostały już wspomniane, lecz istnieje znacznie więcej czynników, które mogą spowolnić zdolność organizmu do produkcji tego podstawowego białka:

Zmiany hormonalne

Leki

Przepracowanie

Uwodornione oleje

Przetworzona żywność

Starzenie

Braki składników odżywczych

Fluoryzowana woda

Promieniowanie

Nadmiar słońca

Cukier

Stres

Odwodnienie

Alkohol

Traumatyczne przeżycia

Zły stan jelit

Ważne jest, aby regularnie wystawiać dużą powierzchnię nagiej skóry na działanie promieni słonecznych, aby zwiększyć poziom witaminy D w organizmie. Jednak nie można opalać się tak długo, by doprowadzić do poparzenia słonecznego. Komórki skóry stale się odnawiają, ale bezustannie ulegają one także niszczeniu. Środowisko pogarsza jeszcze sprawę: zanieczyszczenia, a nawet zwykły kurz mogą przyczyniać się do szybszego starzenia się skóry.

Ludzie często używają kremów kolagenowych dla wzmocnienia i regeneracji skóry, lecz Medical News Today twierdzi, że cząsteczki kolagenu nie przenikają do głębszych warstw skóry, bardzo więc możliwe, że kremy tego typu to po prostu strata pieniędzy. Na szczęście istnieją lepsze metody zwiększenia poziomu kolagenu w organizmie.

Rosół na kościach i kolagen wołowy dla lepszej skóry i mocnych mięśni

Dla osób będących wegetarianami spożywanie odpowiednio dużej ilości kolagenu może nastręczać kłopotów, ponieważ jest on magazynowany w kościach zwierzęcych. To właśnie jeden z powodów, dla którego wywary czy rosoły gotowane na kościach są obecnie uważane za pożywienie „super food”.

Kiedy powoli i długo gotujemy wywar na kościach, zawarty w nich kolagen uwalniany jest do wywaru, a jego spożywanie przynosi liczne korzyści zdrowotne: koi ból kości i mięśni, zwalcza zakażenia i stany zapalne oraz naturalnie zwiększa poziom energii.

Gotując własny rosół na kościach, zwróćmy uwagę, aby używać tylko najlepszej jakości kurczaków lub wołowiny pochodzących z hodowli ekologicznych, w których zwierzęta wypasane są na łąkach i karmione naturalnie.

Innym sposobem na podwyższenie poziomu kolagenu i poprawienie stanu skóry i stawów – oprócz picia wywaru z kości – jest stosowanie kolagenu bydlęcego. Jednym z problemów, kiedy chcemy dostarczyć organizmowi wystarczająco dużo kolagenu poprzez dietę jest wydobycie go z wnętrza kości, gdzie kolagenu jest najwięcej.

Kolagen bydlęcy jest naturalnym białkiem występującym w chrząstkach, kościach i skórze krów, który jest bardzo podobny do kolagenu w ludzkim ciele. Dostarcza on również tak zwanego kolagenu typu I i typu III, będącego głównym składnikiem budulcowym skóry, paznokci, włosów, ścięgien, więzadeł, mięśni i kości, a także zębów, dziąseł, oczu i naczyń krwionośnych.

Kolagen bydlęcy dostarcza znacznej ilości glicyny, ważnego aminokwasu niezbędnego do budowy nici DNA i RNA, będącego jednym z trzech aminokwasów, które tworzą kreatynę, która wspomaga wzrost zdrowych mięśni oraz pomaga wytwarzać energię podczas ćwiczeń i aktywności fizycznej, a także proliny, kolejnego aminokwasu mającego zasadnicze znaczenie dla produkcji własnego kolagenu przez organizm.

Sześć kolejnych korzyści zdrowotnych, których możemy oczekiwać stosując suplementację kolagenem bydlęcym to:

Głębszy sen i uwalnianie serotoniny, dzięki zawartości glicyny

Lepsze zabarwienie, struktura i wygląd skóry, możliwe zmniejszenie cellulitu

Stosowany zewnętrznie, kolagen redukuje świąd odbytu i hemoroidy, łagodzi trądzik, zmniejsza ból po ekstrakcji zębów

Ulga w zwyrodnieniu stawów, które może niszczyć chrząstki, ugla w bólu kości i ich wzmocnienie

Budowa i naprawa tkanki mięśniowej po treningu, wzmocnienie więzadeł i ścięgien

Lepsze trawienie i poprawa zdrowia jelit, dzięki zawartości glicyny, niezbędnej do produkcji soków trawiennych w żołądku

Inne sposoby na zwiększenie poziomu kolagenu

Oprócz picia rosołu na kościach i suplementacji kolagenem bydlęcym, jest jeszcze kilka sposobów na zapewnienie sobie większej ilości kolagenu.

Badania potwierdzają, ze terapia czerwonym światłem, zwana także terapią światłem laserowym zwiększa produkcję kolagenu, zmniejsza zmarszczki i poprawia elastyczność skóry

Retinol jest przeciwutleniaczem, stosowanym w celu wydłużenia żywotności kolagenu i blokowania enzymów, które go zniszczą

Żeńszeń, posiadający właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, zwiększa stężenie kolagenu we krwi i może działać przeciwstarzeniowo

Aloes, przyjmowany doustnie, prawie dwukrotnie zwiększał produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego u uczestników pewnego badania

Kwas hialuronowy, ważny związek dla kolagenu w skórze, znajduje się w warzywach korzeniowych, fasoli oraz suplementach

Jedno z badań wykazało, że niezbędna witamina C działa ochronnie na skórę i pomaga tworzyć więcej kolagenu w organizmie

Przeciwutleniacze, chroniące przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, zwiększają skuteczność kolagenu już istniejącego w organizmie

Spożywanie warzyw bogatych w witaminę C, takich jak pomidory, ogórki, papryka i brokuły

Zdrowa żywność dla zdrowej skóry

New Beauty wymienia kilka zdrowych produktów, których spożywanie może pomóc zapewnić miękką, elastyczną, młodo wyglądającą skórę, o której każdy marzy. Wiele z tych produktów nie tylko zwiększa produkcję kolagenu, lecz zawiera także dodatkowe związki pomagające utrzymać sprężystość i jędrność naskórka.

 • Ponieważ dziki łosoś alaskański zawiera ogromną ilość kwasów tłuszczowych omega-3, jego spożywanie wzmacnia cały organizm i zapewnia skórze dodatkowe wsparcie
 • Owoce jagodowe, takie jak czarne jagody, jeżyny i maliny chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i także zwiększają poziom kolagenu
 • Pomarańcze, cytryny, grejpfruty i limonki zawierają dużą ilość witaminy C, która pomaga w przetwarzaniu aminokwasów lizyny i proliny na kolagen
 • Czosnek zawiera siarkę, niezbędny składnik do produkcji kolagenu, a oprócz tego kwas liponowy i taurynę, które pomagają odbudować uszkodzone włókna kolagenowe
 • Ciemnozielone warzywa liściaste, takie jak jarmuż, szpinak i botwina także pobudzają produkcję kolagenu i działają ochronnie przed wolnymi rodnikami