Witamina K ma wpływ na zdrowie żył i mniejszą podatność na żylaki

Żylaki

Według dr Mercoli

Żylaki kończyn dolnych – brzydkie, bolesne zgrubienia pojawiające się na nogach, kiedy krew nie płynie w żyłach prawidłowo – dotykają około 5-30% osób dorosłych, przy czym kobiety chorują na nie 3 razy częściej niż mężczyźni.

Przyczyną żylaków kończyn dolnych może być brak lub niedobór witaminy K, jak wynika z jednego z badań opublikowanych w Journal of Vascular Research.

Nieodpowiedni poziom witaminy K może zmniejszać aktywność białek MGP, co z kolei zostało zidentyfikowane jako kluczowy czynnik powstawania żylaków.

Ponieważ witamina K jest potrzebna do aktywowania białek MGP, to uważa się, że przyjmowanie odpowiedniej ilości witaminy K z pożywieniem jest głównym warunkiem do zapobiegania żylakom.

Witamina K występuje w dwóch podstawowych formach:

  1. K1 (filochinon)
  2. K2 (menachinon)

Witamina K 3 to witamina syntetyczna, która nie jest zalecana dla ludzi

Witamina K1 znajduje się w zielonych warzywach liściastych, takich jak sałata, brokuły i szpinak i stanowi ona 90% witaminy K w diecie mieszkańców Zachodu.

Witamina K2 obejmuje kilka menachinonów (MK-n, gdzie n oznacza liczbę łańcuchów bocznych), takie jak MK-4, która znajduje się w mięsie oraz MK-7, MK-8 i MK-9, które znajdują się w produktach fermentowanych takich jak ser lub natto (produkt otrzymywany z fermentowanej soi).

Jak uniknąć żylaków?

Czynniki ryzyka rozwoju żylaków to między innymi:

  • Wiek
  • Otyłość i/lub liczne ciąże
  • Brak aktywności fizycznej
  • Praca na stojąco
  • Predyspozycje genetyczne i nieprawidłowości w tkance łącznej

Żylakom można w dużej mierze zapobiec. Możesz na przykład nie zdawać sobie sprawy z tego, że stale zakładanie nogi na nogę przyczynia się do powstawiania żylaków. Inne istotne czynniki, które są stosunkowo łatwe do uniknięcia to brak aktywności fizycznej, takiej jak choćby spacery oraz zaparcia.

Także dieta jest niezwykle ważnym elementem zapobiegania żylakom.

Produkty fermentowane – takie jak otrzymywane ze sfermentowanej soi natto – zazwyczaj zawierają najwyższe stężenie witaminy K ze wszystkich produktów spożywczych i mogą dostarczać nawet kilka miligramów witaminy K2 dziennie. Takie stężenie witaminy K znacznie przekracza to, które można znaleźć w warzywach liściastych.

Stężenie witaminy K2 po zjedzeniu natto okazuje się na przykład nawet do 10 razy wyższe niż stężenie witaminy K1 po zjedzeniu szpinaku. Niestety większość ludzi nie spożywa żadnych fermentowanych produktów spożywczych.

Witamina K2 jest syntetyzowana przez bakterie w jelitach, a absorbowana jest w jelicie krętym. Należy pamiętać, że przyjmowanie antybiotyków zaburza przyswajanie witaminy K2.

Witamina K1 najłatwiej jest znaleźć w warzywach zielonych. Poniższa tabela zawiera listę roślinnych źródeł witaminy K, które warto włączyć do swojej diety:

Produkt Witamina K*

Botwina

440

Szpinak

380

Mieszanka sałat

315

Jarmuż

270

Brokuły

180

Brukselka

177

Kapusta

145

Oliwa z oliwek

55

Szparagi

60

Okra

40

Zielona fasolka

33

Witamina K – zapomniana witamina

Witamina K jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, a jej najlepiej poznaną właściwością jest rola, jaką odgrywa ona w krzepnięciu krwi. Jednakże witamina K jest także absolutnie niezbędna do budowy zdrowych kości, a ponadto służy jako biologiczne „spoiwo”, które pomaga wbudowywać wapń w strukturę kości.

Niektóre badania wykazały wręcz, że witamina K może działać podobnie do kwasu alendronowego wykorzystywanego w leczeniu osteoporozy.

Witamina K jest również niezwykle istotna w zapobieganiu chorobom wieńcowych, ponieważ zapobiega twardnieniu tętnic, które jest głównym czynnikiem ryzyka w chorobie niedokrwiennej serca i ataku serca.

Inne korzystnie dla zdrowia działanie witaminy K to:

  • Zapobieganie chorobie Alzheimera.
  • Witamina K stosowana zewnętrznie zmniejsza siniaki.
  • Niedobór witaminy K może zaburzać wydzielanie insuliny i regulowanie poziomu cukru, podobnie jak to ma miejsce w cukrzycy.
  • Witamina K ma działanie antyoksydacyjne.
  • Jest korzystna w leczeniu raka, w tym raka płuc i wątroby.

Witamina K rozpuszcza się w tłuszczu. Należy o tym pamiętać, gdyż to oznacza, że aby mogła zostać ona prawidłowo wchłonięta przez organizm, należy przyjmować ją z tłuszczem zawartym w posiłku. Prostym sposobem na zapewnienie tego jest wkrapianie zalecanej przeze mnie dawki płynnej witaminy K bezpośrednio do oleju rybnego lub do oleju z kryla.

Zapewni to prawidłową absorbcję witaminy K przez organizm. Oczywiście można także przyjmować witaminę K z jakimkolwiek posiłkiem zawierającym zdrowy tłuszcz.

Czy należy suplementować witaminę K?

Witamina K1 pochodzenia roślinnego (filochinon) oraz witamina K2 produkowana przez bakterie (menachinon) są substancjami tak ważnymi dla organizmu, że chociaż zazwyczaj nie zalecam dodatkowych suplementów do zdrowej zbilansowanej diety, to w przypadku witaminy K warto rozważyć jej suplementację, szczególnie jeśli Ty lub ktoś w Twojej rodzinie cierpi na osteoporozę lub choroby serca.

Oto czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia niedoboru witaminy K:

  • Uboga lub zawierająca liczne ograniczenia dieta.
  • Choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, celiakia lub inne schorzenia, w których zaburzone jest wchłanianie składników pokarmowych.
  • Choroby wątroby zaburzające magazynowanie witaminy K.
  • Przyjmowanie takich leków jak antybiotyki o szerokim spektrum działania, leki obniżające cholesterol lub aspiryna.

Zalecam przyjmowanie 3000 mcg (mikrogramów) witaminy K dziennie. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny unikać dawek suplementu witaminy K wyższych niż zalecane dzienne spożycie wynoszące 65 mcg (mikrogramów), o ile wyższa dawka nie zostanie wyraźnie zalecona przez lekarza.

Osoby po udarze, zawale serca i podatne na szybkie krzepnięcie krwi nie powinny przyjmować żadnych suplementów witaminy K bez konsultacji ze swoim lekarzem.