Oznaki i symptomy depresji: czy na nią cierpisz?

kobieta wstaje i bierze leki na depresję

W skrócie

  • Niektórzy mówią, że “popadli w depresję”, kiedy tylko mają zły nastrój – lecz może to być po prostu przejściowe poczucie smutku lub zwykła chandra
  • Jedną z najczęstszych przyczyn depresji jest utrata ukochanej lub bliskiej osoby
Rozmiar tekstu:

Niektórzy mówią, że “popadli w depresję”, kiedy tylko mają zły nastrój – lecz może to być po prostu przejściowe poczucie smutku lub zwykła chandra. Prawda jest taka, że prawdopodobnie nie mają oni prawdziwej depresji.

W rzeczywistości depresja kliniczna, znana także jako zaburzenia depresyjne jest znacznie bardziej skomplikowana. Jest to prawdziwa choroba, która może się nasilić, jeśli nie będzie odpowiednio leczona.

Jak rozpoznać depresję: objawy charakterystyczne

Poważna depresja kliniczna jest zaburzeniem, które wpływa na sposób, w jaki postrzegamy świat i życie. Najczęstszym objawem jest pesymistyczne, pozbawione nadziei podejście do życia, poczucie wpadania w spiralną czarną dziurę.

Niektóre osoby mają poczucie winy, smutku lub nienawiści do samych siebie, podczas gdy inni czują się pusto, bez życia lub apatyczni. Mężczyźni mogą czasem czuć się nadmiernie pobudzeni i rozgniewani.

Bez względu na to, jak się przejawia depresja lub jakie negatywne emocje możesz odczuwać, jedno jest pewne: ma ona wpływ na całe twoje życie. Nie pozawala na wykonywanie codziennych czynności i przeszkadza w pracy, w nauce w szkole i w relacjach z innymi.

Nawyki związane ze spaniem i jedzeniem także są zaburzone, a zajęcia, które kiedyś Cię interesowały i które wykonywałeś z radością stają się nudne i pozbawione sensu.

Osoba mająca depresję może też mieć bardzo negatywne, a nawet samobójcze myśli typu: “Jestem do niczego”, “To wszystko moja wina”, “Dalsze życie nie ma sensu” lub “Ludziom będzie lepiej beze mnie.” Oto kilka najbardziej powszechnych objawów depresji w sferze emocjonalnej:

Poczucie przygnębienia, odrętwienia, pustki

Poczucie winy lub braku własnej wartości

Płaczliwość i smutek

Myśli o samobójstwie lub śmierci

Brak pewności siebie i niska samoocena

Brak poczucia łączności z innymi

Brak nadziei i bezradność

Poczucie nierealności

Niepokój, pobudzenie, irytacja

Jeśli doświadczasz tego typu emocji przed dwa tygodnie lub dłużej, może to oznaczać, że masz depresję. Osoba cierpiąca na depresję może też doświadczać pewnych charakterystycznych dolegliwości fizycznych lub wykazywać zmiany zachowania takie jak:

Unikanie życia towarzyskiego i innych zajęć, które kiedyś sprawiały przyjemność

Spanie zbyt długo lub kłopoty ze snem

Przewlekłe zmęczenie i powolne ruchy

Niepokój i nadmierne pobudzenie

Okaleczanie się lub próby i myśli samobójcze

Zaparcia

Trudności z wysławianiem się lub myśleniem w jasny sposób

Zmiany cyklu miesięcznego

Doświadczanie różnych bólów lub nerwobólów bez widocznych symptomów fizycznych

Utrata zainteresowania seksem

Ucieczka w narkotyki, nadużywanie tytoniu lub alkoholu

Nadmierne jedzenie (prowadzące do nadwagi) lub brak apetytu (prowadzący do utraty wagi)

Zwróć uwagę, że depresja może postępować stopniowo, tak więc niektóre osoby mogą nie zauważyć od razy, że coś jest nie tak. Często zdarza się, że osoba chora na depresję sama stara się poradzić sobie z objawami, nie zdając sobie sprawy, jak poważne jest to zaburzenie. Czasami potrzebny jest przyjaciel lub członek rodziny, aby to zauważyć.

Depresja a skomplikowany smutek

Jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie stają się podatni na depresję jest utrata ukochanej lub bliskiej osoby. Chociaż taka tragedia być czynnikiem ryzyka depresji, to należy pamiętać, że może ona wywoływać długotrwały żal, znany również jako skomplikowany smutek.

Odróżnienie tych dwóch stanów może być trudne, ponieważ mają one wiele podobnych cech, ale występują między nimi także istotne różnice. Pierwszą rzeczą, którą należy zapamiętać jest to, że depresja jest zaburzeniem psychicznym.

Jednak głęboki żal i smutek są całkowicie naturalną i zrozumiałą reakcją na utratę bliskiej osoby. Jedno z badań wskazuje, że 10 – 20% osób z obniżonym nastrojem wykazuje objawy skomplikowanego smutku.

Uporczywy smutek może przyjąć także postać uporczywego chronicznego smutku, w którym dana osoba ma trudności z powrotem do normalnego życia przez miesiące, lata lub nawet dłużej po śmierci bliskiej osoby lub innej życiowej tragedii.

Niektórzy lekarze uważają, że zaburzenie to jest związane z zaburzeniem dostosowania się, które pojawia się, gdy osoba przejawia długą i intensywną reakcję na silny czynnik stresujący.

Podobnie jak depresja, uporczywy smutek może bardzo poważnie wpłynąć na jakość życia i prowadzić do poważniejszych objawów, jeśli nie zaradzi mu się przez długi okres czasu. Najczęstsze objawy wyszczególnione zostały w tabeli poniżej – jeśli doświadczasz ich od miesięcy lub lat, być może dobrze będzie poszukać pomocy u wykwalifikowanego lekarza lub psychologa:

Uczucie niezmiernego bólu, kiedy myślisz o utraconej ukochanej osobie

Ogólne poczucie odrętwienia

Zgorzkniałość w wyniku straty

Nadmierne skupienie na pamiątkach po zmarłej osobie

Brak celu i motywacji

Niezdolność do cieszenia się życiem

Brak zaufania do przyjaciół i/lub członków rodziny

Diagnozowanie depresji: kiedy należy poszukać pomocy?

Jeśli jakiekolwiek z wymienionych powyżej fizycznych lub emocjonalnych objawów depresji dotyczą Ciebie, szczególnie od dłuższego już czasu, to bardzo ważne może być, aby poszukać specjalisty, który pomoże określić, czy cierpisz na depresję.

Możesz też wykorzystać narzędzia online, które pomagają na samodzielne określenie, czy masz depresję czy nie. Psychology Today oraz Mental Health America do dwie strony, które oferują narzędzia do samodzielnego diagnozowania zaburzeń depresyjnych.

Odpowiedz na wszystkie pytania zawarte w ankiecie z jak największą szczerością, by dzięki temu jak najdokładniej określić, czy cierpisz jedynie na przedłużającą się „chandrę” czy też na prawdziwą depresję kliniczną.