Jak stwierdzić, czy dostarczasz organizmowi odpowiednią ilość wody?

Picie wody

W skrócie -

 • Kiedy Twój organizm traci około 1- 2 % całkowitej zawartości wody, sygnalizuje swoje potrzeby poprzez pragnienie
 • Poza reagowaniem na uczucie pragnienia, kolejnym sposobem na określenie, czy organizm potrzebuje wody jest obserwowanie koloru moczu. Pij tyle wody, aby mocz miał kolor jasno żółty

Według dr Mercoli

Każdego dnia Twój organizm traci wodę wraz z moczem i potem, nawet gdy nie ćwiczysz celowo, żeby się spocić. W wyniku tego trzeba stale uzupełniać utraconą przez organizm wodę, lecz napoje bezalkoholowe nie nadają się do tego…

Kawa i napoje gazowane są zazwyczaj bogate w kofeinę, która działa jako środek moczopędny, który odwadnia organizm. Jeszcze gorsze są wszelkiego rodzaju słodzone napoje gazowane, niegazowane oraz soki owocowe, które są głównym źródłem fruktozy, która pogorsza tylko stan zdrowia.

Podobnie jest w przypadku sztucznie słodzonych napojów. Tak więc niezwykle ważne jest, aby pić czystą wodę. Lecz ile wody jest nam potrzebne każdego dnia? Podczas gdy często zalecane jest, aby wypijać osiem szklanek wody dziennie, to dla niektórych osób taka ilość może być za duża, podczas gdy dla innych jest niewystarczająca.

Zapotrzebowanie organizmu na wodę może również zmieniać się gwałtownie z dnia na dzień w zależności od wielu czynników, takich jak poziom aktywności i warunki pogodowe.

Na szczęście organizm jest wyposażony w mechanizm informujący, kiedy należy uzupełnić zapas wody. Mechanizmem tym jest pragnienie. Poza odczuwaniem pragnienia, istnieje również inny prosty sposób na sprawdzenie tego, czy powinieneś pić więcej wody czy nie.

Oznaki świadczące o tym, że organizm potrzebuje wody

Kiedy Twój organizm traci około 1- 2% całkowitej zawartości wody, sygnalizuje swoje potrzeby poprzez pragnienie. Używanie pragnienia jako wyznacznika tego, ile wody potrzebujesz jest dobrym sposobem na zaspokojenie indywidualnych potrzeb organizmu każdego dnia.

Niestety często zdarza się tak, że zanim odczujesz pragnienie możesz być już lekko odwodniony. Większość badań dowodzi tego, że około 2/3 ludzi jest chronicznie odwodnionych i powinno pić więcej wody.

Jest to szczególnie widoczne w przypadku ludzi starszych. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jakie są inne, bardziej subtelne objawy tego, że nasz organizm potrzebuje więcej wody. Są to między innymi:

 • Zmęczenie i/lub zmiany nastroju
 • Głód, nawet tuż po jedzeniu
 • Bóle pleców lub stawów
 • Sucha, poszarzała skóra i/lub wyraźnie zmarszczki
 • Rzadkie oddawanie moczu, mocno skoncentrowany mocz w ciemnym kolorze i/lub zaparcia

Kolor moczu jest ważnym wskaźnikiem

Oprócz reagowania na pragnienie, dobrą zasadą jest także obserwacja koloru moczu. Należy pić na tyle dużo wody, aby kolor moczu był jasnożółty.

Ciemne zabarwienie moczu jest oznaką, że nerki zatrzymują płyny w celu zachowania funkcji organizmu, w tym detoksykacji. W rezultacie mocz staje się bardzo skoncentrowany i przybiera ciemny kolor. Z tego samego powodu zdarza się także rzadsze oddawanie moczu.

Ponieważ wraz z wiekiem mechanizm pragnienia staje się coraz mniej skuteczny, osoby starsze powinny zwracać większą uwagę na kolor moczu, aby zapewnić sobie odpowiednią podaż wody.

Należy także pamiętać, że ryboflawina (witamina B2, która występuje również w wielu multi-witaminach) zamienia kolor moczu na prawie fluorescencyjny lub bardzo intensywny żółty. Więc jeśli przyjmujesz suplementy zawierające witaminę B2, może być Ci trudniej ocenić stan nawodnienia organizmu na podstawie koloru moczu.

Częstotliwość oddawania moczu może również służyć do oceny stanu nawodnienia organizmu. Zdrowa osoba oddaje mocz przeciętnie około siedmiu lub ośmiu razy dziennie. Jeśli Twój mocz jest skąpy lub jeśli nie oddawałeś moczu w ciągu ostatnich kilku godzin, oznacza to, że nie pijesz wystarczającej ilości wody.

Objawy chronicznego odwodnienia

 • Zaburzenia trawienne takie jak zgaga lub zaparcia
 • Dezorientacja i/lub niepokój
 • Infekcje dróg moczowych
 • Przedwczesne starzenie się
 • Wysoki poziom cholesterolu

Dlaczego nie zalecam butelkowanej wody

Choć picie wody pomaga wypłukać toksyny z organizmu, to z drugiej strony, im więcej niefiltrowanej wody pijesz, tym więcej zanieczyszczeń wprowadzasz do organizmu... Woda z kranu zawiera liczne zanieczyszczenia, w tym fluorek, produkty uboczne dezynfekcji, substancje chemiczne, promieniowanie, metale ciężkie i farmaceutyki.

Ponadto należy również uważać na niefiltrowaną wodę używaną do mycia, ponieważ bardzo łatwo można wchłonąć więcej toksyn poprzez wdychanie oparów z gorącego prysznica, niż pijąc wodę z kranu przez cały dzień.

W ubiegłym roku naukowcy donieśli o znalezieniu śladów 18 nieuregulowanych zanieczyszczeń w jednej trzeciej próbek wody pobranych z 25 zakładów komunalnych w USA. Zawierały one między innymi związki perfluorowane, takie jak PFOA. Tak więc poza piciem wystarczającej ilości wody, kolejną niezmiernie ważną rzeczą jest wybór odpowiedniego rodzaju wody do picia.

Wiele osób instynktownie sięga po wodę butelkowaną, ale istnieje wiele powodów, dla których należy unikać tej opcji. Picie wody z plastikowych butelek może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia ze względu na chemikalia przemysłowe zawarte w plastiku, takich jak bisfenol A i bisfenol S (BPA / BPS), a także ftalany, które przedostają się z plastiku do zawartości butelki.

BPA i BPS są substancjami naśladującymi estrogeny i mogą powodować wady płodu, problemy z uczeniem się i problemy behawioralne, dysfunkcje immunologiczne oraz raka prostaty i piersi. Ftalany są również substancjami zaburzającymi gospodarkę hormonalną i są powiązane z szerokim zakresem szkodliwych skutków zdrowotnych, głównie układu rozrodczego, a także z rakiem wątroby.

Woda butelkowana jest również około 1900 razy droższa niż zwykła woda z kranu, a niewykluczone jest, że nie została ona poddana żadnej dodatkowej obróbce. Badania wykazały, że 40% wody butelkowanej jest w rzeczywistości zwykłą wodą z kranu, czasem dodatkowo przefiltrowaną. Podczas gdy amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) wymaga, aby duzi dostawcy wody dla ludności testowali ją pod kątem zanieczyszczeń kilka razy dziennie, to Agencja Żywności i Leków (FDA) wymaga od mniejszych prywatnych rozlewni, aby testowały swoją wodę tylko raz w tygodniu, raz w roku lub raz na cztery lata, w zależności od rodzaju zanieczyszczenia.

Jeden z niezależnych testów przeprowadzonych przez Environmental Working Group (EWG) w 2011 roku ujawnił 38 zanieczyszczeń o niskim stężeniu w butelkowanej wodzie. Każda z 10 testowanych marek wody zawierała średnio osiem substancji chemicznych. Wykryte zostały produkty uboczne dezynfekcji (DBP), kofeina, tylenol, azotany, chemikalia przemysłowe, arsen i bakterie. Fluor jest również często obecny zarówno w wodzie z kranu, jak i w filtrowanej wodzie butelkowanej.

Do wielu butelkowanych wód celowo dodaje się fluorku, więc jeśli pijesz butelkowaną wodę, upewnij się, że nie zawiera ona fluorku. Problem stanowią również same plastikowe butelki: są one poważnym zagrożeniem dla środowiska, z powodu ich ogromnej ilości, braku odpowiedniego recyklingu tworzyw sztucznych oraz ilości ropy potrzebnej do ich wytworzenia.

Prozdrowotne właściwości 'żywej wody'

Odpowiedzią na powyżej opisane problemy zdrowotne i środowiskowe jest zminimalizowanie lub wyeliminowanie korzystania z plastikowych butelek na wodę. Najbardziej ekonomicznym i przyjaznym dla środowiska wyborem jest zakup i instalacja filtra do wody do własnego domu. Zamiast plastikowych butelek należy używać szklanych butelek wielokrotnego użytku, które zostawiają znacznie mniejszy ślad ekologiczny.

Jednak najlepsza woda pochodzi z naturalnego źródła grawitacyjnego. Nie polecam regularnego picia wody destylowanej. Jest ona zbyt kwaśna i nie jest zalecana do długotrwałego stosowania. Idealne pH wody powinno wynosić od 6,5 do 7,5, co stanowi wartość neutralną. To, czego nasz organizm potrzebuje, to woda, która jest czysta, ma zrównoważone pH i jest "żywa".

Woda z górskich źródeł jest idealna. Nie tylko ma ona optymalne pH, ale jest również "strukturyzowana" w sposób, który nie został jeszcze dobrze poznany przez naukę. Przeprowadziłem kiedyś rozmowę z dr Geraldem Pollack’iem na ten temat.

Jest on jednym z czołowych naukowców na świecie, jeśli chodzi o badanie i rozumienie fizyki wody i jej znaczenia dla zdrowia. Jego książka The Fourth Phase of Water: Beyond Solid, Liquid, and Vapor (Czwarty stan skupienia wody: poza ciałem stałym, cieczą i parą) wyraźnie objaśnia teorię czwartego stanu skupienia wody, co jest teorią prawdziwie przełomową.

Czwarty stan skupienia wody jest to, mówiąc skrótowo, woda żywa. Jest ona określana jako „woda EZ” – gdzie EZ oznacza "strefę wykluczenia" (z ang. exclusion zone) – i jest ona naładowana ujemnie. Taka woda może zachowywać energię, podobnie jak bateria i może także energię dostarczać. Jest to rodzaj wody jaka jest zgromadzona w komórkach organizmu; nawet tkanki pozakomórkowe są wypełnione wodą EZ, dlatego też dr Pollack uważa, że ​​picie strukturyzowanej wody jest tak istotne dla optymalnego zdrowia organizmu.

Osobiście piję prawie wyłącznie wodę wirowaną, odkąd stałem się wielkim fanem Viktora Schaubergera, który wiele lat temu dokonał pionierskich prac nad wirowaniem wody. Dr Pollack potwierdza, że ​​tworząc wir w szklance wody, można naładować ją większą ilością energii, dzięki czemu zwiększa się EZ. Woda z głębokich źródeł, takich jak woda źródlana jest doskonałym wyborem, ponieważ woda EZ tworzona jest też pod ciśnieniem.

FindaSpring.com to doskonałe źródło informacji, które może pomóc znaleźć naturalne źródło w pobliżu miejsca zamieszkania. Dodatkową zaletą wody źródlanej jest to, że jej czerpanie jest zwykle darmowe, wystarczy jedynie przynieść swój własny pojemnik. Polecam używanie pojemników szklanych zamiast plastikowych, z powodów które zostały omówione powyżej.

Zdrowe dodatki smakowe do wody

Ponieważ coraz więcej osób staje się świadomych zagrożeń dla zdrowia, jakie niesie ze sobą picie słodzonych napojów gazowanych, przemysł produkcji napojów stworzył całą nową gamę „zdrowych” napojów – tak zwanych wód „funkcjonalnych” z różnego rodzaju dodatkami: od witamin po minerały, elektrolity, tlen, błonnik, a nawet białko.

Lecz jeśli przyjrzymy się uważnie etykietom na butelkach, to zauważymy, że wody te zawierają także dość podejrzane składniki, a wiele z nich skutecznie może zaburzać metabolizm, gospodarkę hormonalną organizmu i wpływać niekorzystnie na różne procesy fizjologiczne. Wiele z nich zawiera ponadto mnóstwo cukru, co nie czyni ich wcale lepszymi od napojów gazowanych…

Od czasu do czasu, jeśli zechcesz nadać wodzie nieco odmienny smak, możesz po prostu dodać do niej trochę świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub limonki. Jak to opisano w jednym z artykułów w Huffington Post, picie wody z cytryną daje nam ponad tuzin korzyści zdrowotnych: od ulgi w zaparciach i leczenia infekcji dróg moczowych po wspomaganie układu odpornościowego, oczyszczanie wątroby i poprawę stanu skóry.

Pokrojony w plasterki ogórek także może nadać wodzie ciekawy smak. Jeśli chciałbyś dodać nieco słodkości, możesz osłodzić lekko wodę stewią lub Luo Han Guo, które są najbezpieczniejszymi zamiennikami dla cukru. Można także dodać do wody kroplę lub dwie naturalnego ekstraktu z mięty lub kilka zmiażdżonych liści świeżej mięty z ogródka.

Jeśli chcesz napić się wody z elektrolitami w rodzaju “drinka sportowego”, to wypróbuj wodę kokosową, która jest naturalnym bogatym źródłem potasu i elektrolitów. Szukaj wody bez żadnych sztucznych dodatków lub znajdź świeży młody kokos i sam pozyskaj z niego wodę.

Dla pełni zdrowia potrzebna jest Ci czysta woda w odpowiednich ilościach

Oczywistą rzeczą jest, że do pełni zdrowia potrzebujemy czystej wody. Przez samo tylko zastąpienie wszystkich słodzonych butelkowanych napojów czystą wodą można uczynić bardzo wiele dla swojego zdrowia, a jednocześnie dla masy ciała. Jednak ilość wody, jaką należy codziennie wypijać należy dostosować do swoich indywidualnych potrzeb i okoliczności.

Pamiętaj, aby wsłuchiwać się w to, co podpowiada Ci organizm. Pragnienie to wyraźny sygnał, że nadszedł czas, by uzupełnić płyny w organizmie. Zmęczenie i drażliwość także wskazują na to, że powinieneś pić więcej wody. Prawdopodobnie najlepszym sposobem na określenie ile wody potrzebuje Twój organizm jest obserwacja koloru moczu oraz tego, jak często korzystasz z toalety. Przeciętna osoba oddaje mocz około siedem lub osiem razy dziennie, a jego kolor powinien być jasno żółty.