Uziemienie to ważny mechanizm zapewniający zdrowie

Chodzenie boso

W skrócie -

 • Obciążenie organizmu wolnymi rodnikami w wyniku kontaktu z rtęcią, dymem papierosowym, środkami owadobójczymi, tłuszczami trans, promieniowaniem i innymi szkodliwymi czynnikami bezustannie pozbawia nasze ciało elektronów
 • Uziemienie ciała skutecznie łagodzi stany zapalne, ponieważ rozrzedza krew i nasyca ciało ujemnie naładowanymi jonami poprzez podeszwy stóp
 • Kiedy masz bezpośredni kontakt z ziemią, negatywnie naładowane elektrony, które przepływają przez Twoje ciało poprawiają strukturę wody zawartej w komórkach organizmu
 • Żywa woda jest wodą naładowaną ujemnie. Taka woda zachowuje w sobie energię na podobieństwo baterii i może także energię dostarczać. Kiedy jesteś uziemiony, naładowujesz każdą komórkę swojego ciała energią, którą Twój organizm może wykorzystać na samoleczenie
 • Powierzchnie, które pozwalają na uziemienie ciała to: piasek, plaża, trawa, goła ziemia, beton, cegła i płytki ceramiczne

Według dr Mercoli

Czy zauważyłeś kiedykolwiek, jak przyjemnie jest chodzić boso po piaszczystej plaży lub po lesie? Jest ku temu powód – Twoje ciało zostaje wówczas uziemione. Przyczyną tego dobrego samopoczucia jest fakt, że otrzymujemy z ziemi napływ silnych, leczących elektronów.

Ziemia ma nieco ujemny ładunek, więc kiedy stoisz boso na piasku lub trawie, elektrony z ziemi wpływają do Twojego organizmu, zapewniając prawdziwą "transfuzję" uzdrawiającej mocy.

Film dokumentalny The Grounded 2 jest kontynuacją filmu The Grounded z roku 2013. W drugiej części wystąpił Step Sinatra, syn kardiologa Stephena Sinatry, astronauta dr Edgar Mitchell i między innymi ja.

Step był handlowcem na Wall Street, do czasu gdy jego zdrowie nagle zaczęło podupadać, doprowadzając go niemal na krawędź śmierci. Swoje wyzdrowienie przypisuje on temu, że dowiedział się, na czym polega uziemienie oraz przejściu na dietę całkowicie organiczną.

W 2010 roku jego ojciec, dr Stephen Sinatra, wydał książkę na temat uzdrawiającej mocy uziemienia pt. Earthing: The Most Important Health Discovery Ever (Uziemienie: najważniejsze odkrycie dotyczące zdrowia), której współautorem jest Clint Ober, jeden z pionierów w tej dziedzinie.

Uziemienie jako przeciwutleniacz i środek przeciwzapalny

Uziemienie to nic innego jak położenie bosych stóp na ziemi, niezależnie od tego, czy jest to gleba, trawa, piasek czy beton (szczególnie gdy jest wilgotny lub mokry). Kiedy uziemiasz się do ziemi zawierającej bogactwo elektronów, następuje poprawa równowagi układu współczulnego i przywspółczulnego.

Ziemia jest naturalnym źródłem elektronów i subtelnych pól elektrycznych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, krążenia krwi, synchronizacji biorytmów i innych procesów fizjologicznych, a uziemienie może być jednym z najskuteczniejszych, podstawowych, najtańszych i najłatwiejszych do osiągnięcia środków przeciwutleniających.

Współczesna nauka potrafi dokładnie udokumentować związek pomiędzy stanem zapalnym w organizmie a wszelkimi chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby wieku starczego oraz sam proces starzenia się organizmu. Ważne jest, aby zrozumieć, że stan zapalny to coś, co można znacznie złagodzić lub czemu można zapobiec poprzez uziemienie ciała z Ziemią, tak jak to robili wszyscy nasi przodkowie przez setki, a nawet tysiące pokoleń.

Jak nowoczesne buty do biegania mogą rujnować Twoje zdrowie

Materiały takie jak metale to przewodniki elektryczne. Posiadają one wolne lub ruchome elektrony, które mogą przenosić energię elektryczną z miejsca na miejsce.

Ciało człowieka także jest przewodnikiem, ponieważ zawiera ono dużą ilość naładowanych jonów (zwanych elektrolitami) rozpuszczonych w wodzie. Krew i inne płyny ustrojowe są zatem dobrymi przewodnikami. Wolne lub ruchome elektrony mogą również poruszać się wewnątrz naszego ciała.

Inne materiały, zwane izolatorami, mają bardzo niewiele wolnych lub ruchomych elektronów. Tworzywa sztuczne i guma są dobrymi izolatorami i dlatego są one używane do pokrywania przewodów elektrycznych, aby przewody nie stykały się ze sobą i nie dotykały skóry, co mogłoby spowodować porażenie prądem.

Tradycyjnie buty były robione ze skóry, która przewodzi elektrony i dzięki temu można było osiągnąć kontakt między ziemią a stopami. Jednak współcześnie stosowana guma i tworzywa sztuczne są izolatorami elektrycznymi, a zatem blokują korzystny przepływ elektronów z Ziemi do ciała.

Uziemienie to podstawowy aspekt optymalnego zdrowia

Obciążenie organizmu wolnymi rodnikami w wyniku kontaktu z rtęcią, dymem papierosowym, środkami owadobójczymi, tłuszczami trans, promieniowaniem i innymi czynnikami bezustannie pozbawiają nasze ciało elektronów.

Jest to jeden z głównych powodów, dla których tak ważne jest używanie antyutleniaczy, które w zasadzie prowadzają elektrony z powrotem do organizmu, co pomaga zniwelować uszkodzenia tkanek wywołane przez wolne rodniki.

Elektrony te można pozyskać chodząc boso po ziemi. Dotykanie ziemi pomaga neutralizować szkodliwe ładunki dodatnie wytwarzane przez wolne rodniki.

Według Clinta Obera, brak uziemienia okazuje się jedną z głównych przyczyn większości chorób chronicznych – zjawisko to nazywane jest “syndromem niedoboru elektronów”.

Wpływ uziemienia na zdrowie

Kiedy Twoje ciało jest mocno obciążone wolnymi rodnikami, krew ma tendencję do zagęszczania się, a ładunki dodatnie gromadzą się w organizmie. Powoduje to przewlekły stan zapalny w całym organizmie, który jest cechą charakterystyczną większości chorób chronicznych i zwyrodnieniowych.

Uziemienie skutecznie pomaga łagodzić stany zapalne w organizmie. Pomaga także w rozrzedzaniu krwi, ponieważ dostarcza czerwonym krwinkom nadwyżkę elektronów, dzięki czemu mogą one skutecznie odpychać się nawzajem, co zapobiega ich sklejaniu się i zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi, które mogą powodować atak serca lub udar.

Badania wykazały, że wolne elektrony z ziemi potrzebują około 80 minut, aby dotrzeć do krwioobiegu i mieć korzystny wpływ na komórki krwi.

Na przykład stosowane kiedyś (a nawet obecnie) tabletki antykoncepcyjne nierzadko prowadziły do ataku serca u kobiet. Jednym z mechanizmów odpowiedzialnych za tak wysokie ryzyko ataku serca jest to, że syntetyczne estrogeny i progesterony zwiększają lepkość krwi. Inne zmiany biochemiczne spowodowane przez uziemienie to między innymi:

 • Metabolizm fosforu
 • Metabolizm wapnia
 • Metabolizm włókniaków
 • Białe krwinki

Uziemienie działa również uspokajająco na współczulny układ nerwowy, który ma wpływ na zmienność rytmu serca, co odgrywa ważną rolę w równoważeniu autonomicznego systemu nerwowego. Ulga w bólu, lepszy sen i ogólnie lepsze samopoczucie to tylko niektóre z korzyści zdrowotnych zgłaszanych przez osoby, którzy próbowały uziemienia.

Istotne jest również to, że kiedy jesteś uziemiony do ziemi, naładowane ujemnie elektrony poprawiają strukturę wody w komórkach organizmu – tak jak sama woda zmienia swoją strukturę, gdy wprowadza się do niej ładunki ujemne przez elektrodę.

Jak to wyjaśnia dr Gerald Pollack, autor książki The Fourth Phase of Water: Beyond Solid, Liquid, and Vapor (Czwarty stan skupienia wody: poza ciałem stałym, cieczą i parą)woda żywa jest naładowana ujemnie. Taka woda może zachowywać energię, podobnie jak bateria oraz może także dostarczać energię. Mówiąc krótko, kiedy organizm jest uziemiony, każda jego komórka zostaje naładowana energią, którą organizm może wykorzystać do samoleczenia.

Jak się uziemiać na zewnątrz i w pomieszczeniu

Chodzenie boso jest jednym z najprostszych i najlepszych sposobów na uziemienie organizmu, ale trzeba to robić na odpowiedniej powierzchni. Wiele powierzchni spacerowych we współczesnym świecie NIE pozwala na przenoszenie elektronów pomiędzy ziemią a ciałem człowieka. Takie powierzchnie to między innymi asfalt, drewno, guma, plastik, winyl, smoła. Powierzchnie, które pozwalają na dobre uziemienie ciała to:

 • Piasek (plaża)
 • Trawa (najlepiej wilgotna)
 • Goła ziemia
 • Beton lub cegła (o ile nie jest pomalowana lub pokryta warstwą izolatu)
 • Płytki ceramiczne

Nawet w pomieszczeniach i podczas lotu samolotem istnieją sposoby, aby uziemić swoje ciało. Jak zauważono w filmie, na przykłada dotykanie kranu jedną ręką podczas golenia się drugą ręką pomaga w uziemieniu. Podczas lotu samolotem można zdjąć buty i umieścić stopy (bose lub w skarpetkach) na stalowych podpórkach fotela przed Tobą, ponieważ to także pomaga zostać uziemionym.

Istnieją również specjalne maty uziemiające, których można używać do spania lub siedzenia, które mogą się okazać szczególnie korzystne dla osób mieszkających w wieżowcach lub innych wysokich budynkach.

Uziemienie może być kluczowym aspektem zdrowia i życia

Ważne jest, aby zrozumieć, że uziemienie nie jest "lekiem" lub "remedium" na jakąkolwiek konkretną chorobę lub zaburzenie funkcji organizmu. Jest to raczej jeden z kluczowych mechanizmów, dzięki którym nasz organizm zachowuje naturalną równowagę i zdrowie. Ludzkie ciało wyewoluowało będąc w stałym kontakcie z ziemią, dlatego nasze organizmy potrzebują ciągłej wymiany energii, aby prawidłowo funkcjonować.

Ćwiczenie boso na świeżym powietrzu jest jednym z najwspanialszych, najtańszych i najbardziej skutecznych sposobów na zapewnienie sobie odpowiedniego uziemienia w codziennym życiu. Można również po prostu zdejmować buty jak najczęściej podczas zwykłych spacerów, aby skorzystać z naturalnej możliwości uziemienia.