Sposoby zastosowania liści z drzewa moringa

Moringa olejodajna

W skrócie -

  • Liście moringa są pełne witamin, minerałów, niezbędnych aminokwasów, przeciwutleniaczy i innych substancji korzystnych dla zdrowia
  • Moringa ma właściwości przeciwcukrzycowe, przeciwzapalne, obniżające poziom cholesterolu i ochronne dla serca
  • Nasiona moringi są lepszym środkiem oczyszczającym wodę niż wiele konwencjonalnych środków syntetycznych używanych obecnie

Według dr Mercoli

Moringa oleifera jest szybko rosnącym drzewem pochodzącym z południowej Azji, a obecnie występuje w tropikach. Liście moringi są stosowane od wieków w tradycyjnej medycynie, a w ajurwedzie liście tego drzewa stosowano do leczenia i zapobiegania około 300 chorobom.

Moringa – czasami określana jako "cudowne drzewo", "drzewo chrzanowe" lub moringa olejodajna – ma małe zaokrąglone liście, które są pełne niewiarygodnej ilości składników odżywczych: białka, wapnia, beta karotenu, witaminy C, potasu ... czego dusza zapragnie. Nic dziwnego, że stosowana jest ona jako lekarstwo (i jako produkt spożywczy) już od co najmniej 4000 lat.

Fakt, że moringa rośnie szybko i jest łatwa w uprawie sprawia, że ​​jest ona szczególnie atrakcyjna dla ubogich obszarów świata i z powodzeniem jest wykorzystywana jako odżywczy pokarm w Malawi, Senegalu i Indiach. W tych obszarach moringa jest jednym z najbardziej pożywnych lokalnych produktów, który jest dostępny przez cały rok.

Osobiście hodowałem drzewo moringa przez dwa lata i mogę zaświadczyć, że rzeczywiście rośnie szybko jak chwast. Dla osób mieszkających w krajach trzeciego świata stanowi ona wartościowe źródło pożywienia.

Jednak nie zalecam sadzenia moringi na własnym podwórku dla celów zdrowotnych, ponieważ jej liście są bardzo małe i zbieranie ich jest niezwykle czasochłonne i żmudne.

Liście są małe i trudne do zbierania i wykorzystania, więc prawdopodobnie stwierdziłbyś, podobnie jak ja, że gra niewarta jest świeczki. Nie można jednak zaprzeczyć, że moringa oferuje imponujące bogactwo składników odżywczych, co sprawia, że ​​jest niezwykle atrakcyjnym produktem, po tym kiedy już ktoś zbierze dla nas jej liście…

6 powodów, dla których moringę okrzyknięto "cudownym drzewem”

1. Jest bogata w składniki odżywcze

Liście moringi są pełne witamin, minerałów, niezbędnych aminokwasów i innych składników. 100 gram suchych liści moringi zawiera:

9 razy więcej białka niż jogurt

10 więcej witaminy A niż marchew

15 razy więcej potasu niż banany

17 razy więcej wapnia niż mleko

12 razy więcej witaminy C niż pomarańcze

25 razy więcej żelaza niż szpinak

2. Zawiera bogactwo antyoksydantów

Liście moringi są bogate w przeciwutleniacze, w tym witaminę C, beta-karoten, kwercetynę i kwas chlorogenowy. Wykazano, że kwas chlorogenowy spowalnia absorpcję cukru przez komórki, a badania na zwierzętach wykazały, że obniża on poziom cukru we krwi. Jak to opisano w czasopiśmie Asian Pacific Journal of Cancer Prevention:

“Liście drzewa moringa oleifera wykazują działanie przeciwutleniające dzięki dużej zawartości polifenoli.

Ekstrakt z dojrzałych oraz młodych liści moringa oleifera wykazuje silne działanie antyoksydacyjne przeciw wolnym rodnikom, zapobiega uszkodzeniom biocząsteczek związanym z utlenianiem oraz zapewnia dużą ochronę przeciw szkodom w organizmie wywołanym przez utlenienie.”

Ponadto w badaniu, w którym kobiety przyjmowały codziennie po 1,5 łyżeczki sproszkowanych liści moringa przez okres trzech miesięcy, poziom przeciwutleniaczy w ich krwi znacznie wzrósł.

3. Obniża poziom cukru we krwi

Moringa wykazuje także działanie przeciwcukrzycowe, prawdopodobnie ze względu na korzystne związki roślinne zawarte w liściach, w tym izotiocyjaniany. W jednym z badań stwierdzono, że u kobiet, które przyjmowały 7 gram proszku z liści moringi codziennie przez trzy miesiące, poziom cukru we krwi na czczo obniżył się o 13,5%.

Odrębne badania wykazały, że dodanie 50 gram liści moringi do posiłku zmniejsza wzrost poziomu cukru we krwi o 21% wśród pacjentów z cukrzycą.

4. Łagodzi stany zapalne

Izotiocyjaniany, flawonoidy i kwasy fenolowe w liściach, strąkach i nasionach drzewa moringa wykazują również właściwości przeciwzapalne. Według Epoch Times:

“Silne działanie przeciwzapalne drzewa moringa jest tradycyjnie wykorzystywane w leczeniu wrzodów żołądka. Wykazano, że olejek moringa (czasami nazywany olejkiem Ben) chroni wątrobę przed przewlekłym stanem zapalnym. Olej moringa jest wyjątkowy, ponieważ w przeciwieństwie do większości innych olejów roślinnych jest odporny na jełczenie.

Ta właściwość oleju moringa sprawia, że jest on dobrym konserwantem dla szybko psującej się żywności. Ten słodki olej stosuje się zarówno do smażenia, jak i do sosów sałatkowych. Jest również stosowany zewnętrznie w leczeniu problemów z grzybicą, zapaleniem stawów oraz jako doskonały środek nawilżający skórę.”

5. Zapewnia zdrowy poziom cholesterolu

Moringa ma również właściwości obniżające poziom cholesterolu, a jedno z badań na zwierzętach wykazało, że jej działanie jest porównywalne z działaniem simwastatyny – leku obniżającego poziom cholesterolu. Jak zauważono w Journal of Ethnopharmacology:

Moringa oleifera jest stosowana w tradycyjnej medycynie tajskiej jako środek tonizujący serce. Ostatnie badania wykazały jej działanie obniżające poziom cholesterolu.

…U królików karmionych nadmierną ilością cholesterolu, po 12 tygodniach leczenia liście moringi znacząco (P <0,05) obniżyły poziom cholesterolu i zmniejszyły powstawanie blaszki miażdżycowej do odpowiednio około 50 i 86%. Wyniki te były porównywalne z simwastatyną jeśli chodzi o skuteczność.

…Wyniki te wskazują, że roślina ta posiada działanie przeciwutleniające, hipolipemiczne i przeciwmiażdżycowe oraz wykazuje potencjał terapeutyczny w zapobieganiu chorobom układu sercowo-naczyniowego.”

6. Chroni przed zatruciem arsenem

Liście i nasiona moringi mogą chronić przed niektórymi skutkami toksyczności arsenu, co jest szczególnie ważne jeśli zdamy sobie sprawę z tego, że mogą nim być skażone podstawowe produkty spożywcze takie jak ryż. Zanieczyszczenie wód gruntowych arsenem również stało się przyczyną obaw dotyczących zdrowia publicznego na całym świecie, a jak wykazało jedno z badań:

“Jednoczesne podawanie proszku z nasion moringa oleifera (250 i 500 mg/kg, doustnie) z arsenem znacznie zwiększyło aktywność SOD [dysmutazy ponadtlenkowej], katalazy i GPx z podwyższeniem obniżonego poziomu glutationu w tkankach (wątroby, nerek i mózgu).

Zmianom tym towarzyszył około 57%, 64% i 17% spadek odpowiednio ROS krwi [reaktywnych form tlenu], metalotioneiny w wątrobie (MT) i peroksydacji lipidów u zwierząt otrzymujących jednocześnie M. oleifera i arsen.

Kolejną interesującą obserwacją było zmniejszenie absorbcji arsenu w tkankach miękkich (55% we krwi, 65% w wątrobie, 54% w nerkach i 34% w mózgu) po podaniu proszku z nasion M. oleifera (zwłaszcza w ilości 500 mg/kg).

Z badania tego można zatem wywnioskować, że ​​jednoczesne podawanie proszku z nasion M. oleifera i arsenu może znacząco chronić zwierzęta przed stresem oksydacyjnym oraz zmniejszać stężenie arsenu w tkankach. Podawanie proszku z nasion M. oleifera może być również korzystne podczas terapii chelatowej…”

Liście moringi mogą oczyszczać wodę… a nawet więcej

Jeśli chodzi o trawienie, moringa jest bogata w błonnik, który, jak ujęto w Epoch Times, "działa w jelitach jak mop... usuwając wszelkie pozostałości po tłustej diecie".

Warto również zwrócić uwagę na wysoką zawartość izotiocyjanian, które mają właściwości antybakteryjne, dzięki czemu pomagają pozbyć się z organizmu bakterii H. pylori, która jest często odpowiedzialna za zapalenie żołądka, wrzody i raka żołądka. Stwierdzono, że nasiona moringi działają lepiej w oczyszczaniu wody niż wiele konwencjonalnych środków syntetycznych stosowanych obecnie.

Według Uppsala University:

“Białko zawarte w nasionach moringi wiąże się z zanieczyszczeniami powodując ich agregację, dzięki czemu klastry można łatwo oddzielić od wody. Badanie ... opublikowane w czasopiśmie Colloids and Surfaces A stanowi krok naprzód w kierunku optymalizacji procesu oczyszczania wody.

Naukowcy z Uniwersytetu Uppsala wraz z kolegami z Lund oraz Namibii, Botswany, Francji i USA zbadali mikroskopową strukturę agregatów utworzonych z białkiem.

Wyniki pokazują, że zbitki materiału (kłaczki), które są produkowane z białkiem są znacznie ściślej zbite niż te utworzone za pomocą konwencjonalnych środków kłaczkujących. Jest to lepsze rozwiązanie dla oczyszczania wody, ponieważ takie kłaczki są łatwiej oddzielane.”

Istnieje możliwość, że zdolność moringi do łączenia się ze szkodliwymi materiałami może również zachodzić w organizmie, czyniąc moringę potencjalnym narzędziem detoksykacji organizmu.

Jak stosować moringę

Jeśli masz dostęp do drzewa moringa, możesz wykorzystać świeże liście w swoich posiłkach; mają one smak nieco podobny do rzodkiewki.

Podawaj je jak sałatkę, dodaj do koktajlu lub przygotuj na parze jak szpinak. Inną opcją jest użycie proszku z liści moringa w formie suplementu lub dodawanie go do koktajli, zup i innych produktów spożywczych w celu nadania im wartości odżywczej. Proszek z liści moringa ma charakterystyczny "trawiasty" smak, więc najlepiej przyzwyczajać się do niego powoli i stopniowo dodawać do posiłków.

Można również stosować organiczny, tłoczony na zimno olej moringa, chociaż jest on dość drogi (około 15 razy droższy niż oliwa z oliwek). Jak już wspomniano, choć niekoniecznie zalecam sadzenie własnego drzewa moringa na podwórku (szybko rosnące drzewo może osiągnąć wysokość od 15 do 30 stóp w ciągu zaledwie kilku lat), to warto spróbować liści lub proszku z liści, jeśli uda Ci się je znaleźć w sklepie ze zdrową żywnością. Jak donosi Fox News, jest to pokarm roślinny, który wykazuje nie jedną lub dwie, ale liczne potencjalne właściwości lecznicze:

“Praktycznie wszystkie części rośliny mogą być stosowane w leczeniu stanów zapalnych, chorób zakaźnych i różnych problemów z układem sercowo-naczyniowym i narządami trawiennymi. Jednocześnie poprawiają one pracę wątroby i zwiększają wytwarzanie mleka u matek karmiących. Liczne sposoby zastosowania moringi są dobrze udokumentowane zarówno w systemach tradycyjnych medycyn Ajurwedy jak i Unani, które należą do najstarszych systemów leczniczych na świecie.

Moringa jest bogata w różne związki wzmacniające zdrowie, w tym moringinę, moringininę, silny przeciwutleniacz kwercetynę, kemferol, rhamnetynę i liczne polifenole. Na rynku najpopularniejsze są liście moringi, prawdopodobnie ze względu na ich skuteczność w obniżaniu wysokiego ciśnienia krwi, eliminowaniu nadmiaru wody z organizmu i obniżaniu poziomu cholesterolu.

Badania wykazują również, że liście moringi mają działanie przeciwnowotworowe i przeciwrakowe, częściowo ze względu na związek zwany niazimininą. Wstępne eksperymenty wykazują również ich aktywność przeciwko wirusowi Epstein-Barr.

Związki zawarte w liściach moringi mogą być skuteczne w regulacji czynności tarczycy, szczególnie w przypadku nadmiernej aktywności tego gruczołu. Dalsze badania wskazują też na aktywność przeciwwirusową w przypadku wirusa opryszczki pospolitej (Herpes simplex 1).”