Według dr Mercoli
Co może się wydawać zaskakujące, pomimo znacznie zwiększonego ryzyka zachorowania na raka i inne choroby związane z paleniem papierosów, w przypadku choroby Parkinsona palenie okazuje się być związane ze zmniejszonym ryzykiem tej choroby, będącej neurodegeneracyjnym zaburzeniem ośrodkowego układu nerwowego.
Najbardziej widoczne objawy choroby Parkinsona są związane z poruszaniem się, są to między innymi drżenie i sztywność. Ten pozornie korzystny związek z paleniem papierosów jest często przypisywany nikotynie w papierosach, która prawdopodobnie może mieć działanie neuroprotekcyjne.
Niektóre pokarmy, w tym papryka, mają naturalną zawartość nikotyny, a jak niedawno odkryli naukowcy, mogą również zmniejszać ryzyko choroby Parkinsona.
Jedzenie papryki może zmniejszyć ryzyko choroby Parkinsona o 19%
Papryka należy do rodziny roślin psiankowatych, która obejmuje również tytoń, pomidory i ziemniaki.
Po przeanalizowaniu spożycia warzyw oraz konsumpcji tytoniu i kofeiny u blisko 500 nowo zdiagnozowanych pacjentów z chorobą Parkinsona i grupy kontrolnej zdrowych osób, naukowcy odkryli, że jedzenie papryki – lecz nie innych warzyw z rodziny psiankowatych – wiąże się z obniżonym o 19% ryzykiem choroby Parkinsona.
Zależność ta była najmocniej widoczna w przypadku osób, które nigdy nie paliły. Naukowcy oświadczyli w swoim sprawozdaniu:
“Wyniki naszego badania, podobnie jak innych, wykazały, że tytoń może zmniejszać ryzyko choroby Parkinsona. Nasze badania sugerują jednak ponadto, że nikotyna zawarta w papryce ma taki sam efekt ochronny, lecz jest mniej toksyczna niż tytoń."
Choroba Parkinsona jest zaburzeniem neurologicznym, w którym obumierają neurony – które normalnie odpowiedzialne są za poruszanie się – w rejonie mózgu produkującym dopaminę, znanym jako istota czarna.
Przy obecnym stanie wiedzy medycznej choroba Parkinsona jest nieuleczalna, tak więc zapobieganie jej staje się sprawą kluczową. Stosowanie urozmaiconej diety zawierającej zdrowe warzywa takie jak papryka wydaje się być prostym sposobem na obniżenie ryzyka tej choroby, szczególnie że niedobór folianów (którego jedynym źródłem są warzywa; większość witamin zawiera pół-syntetyczny analog znany jako kwas foliowy ) także wiąże się z chorobą Parkinsona.
Kofeina, omega-3 i inne strategie dietetyczne zapobiegające chorobie Parkinsona
Oprócz nikotyny zawartej w produktach spożywczych, kofeina zawarta w kawie również wiąże się z niższym ryzykiem choroby Parkinsona. W jednym z badań stwierdzono nawet, że dzienna dawka kofeiny zawartej w dwóch do czterech filiżankach kawy może nieznacznie poprawić objawy dotyczące poruszania się u chorych na chorobę Parkinsona.
Kofeina, która stymuluje wydzielanie dopaminy, jest jednym z powodów, dla których zielona herbata może również obniżać ryzyko choroby Parkinsona, chociaż jedno z badań sugeruje, że to polifenole w zielonej herbacie, które dają ochronę neuroprotekcyjną, mogą być bardziej korzystne dla pacjentów z chorobą Parkinsona.
Kolejnym ważnym czynnikiem są tłuszcze omega-3 pochodzenia zwierzęcego, które mogą chronić przed chorobą Parkinsona, ponieważ zapobiegają one nieprawidłowemu zwijaniu białek wynikającemu z mutacji genowej w chorobach neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona i choroba Huntingtona. Tłuszcze omega-3 pochodzenia zwierzęcego zawierają dwa kwasy tłuszczowe istotne dla zdrowia człowieka, DHA i EPA. Większość korzyści neurologicznych uzyskiwanych z kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzi z kwasów DHA, które są jednym z głównych elementów budulcowych mózgu.
Około połowa mózgu i oczu składa się z tłuszczu, z których dużą część stanowi DHA – co czyni go niezbędnym składnikiem odżywczym dla optymalnego funkcjonowania mózgu. Aktywność mózgu w rzeczywistości w dużej mierze zależy od funkcjonowania jego zewnętrznej membrany tłuszczowej, która działa jak elektryczny przewód przewodzący nerwy. Dlatego dodanie tłuszczów omega-3 do diety, w formie poławianych dzikich ryb lub suplementów, takich jak olej z kryla, jest bardzo ważne.
Witamina D i CoQ10: dwa składniki odżywcze chroniące przed chorobą Parkinsona
Istnieje korelacja między niedoborem witaminy D a wczesnym rozwojem choroby Parkinsona. Kiedyś uważano, że niedobór witaminy D jest objawem choroby Parkinsona, lecz ostatnie badania wyraźnie wskazują na to, że niedobór witaminy D może być jedną z przyczyn choroby Parkinsona.
Najlepszym sposobem na zoptymalizowanie poziomu witaminy D jest ekspozycja na promienie słoneczne w godzinach okołopołudniowych lub korzystanie z bezpiecznego solarium, które praktycznie eliminuje ryzyko przedawkowania. Jako bardzo ogólną wskazówkę co do odpowiedniej dawki można przyjąć, że około 40% całego ciała powinno być wystawione na działanie promieni słonecznych przez około 20 minut między godziną 10 a 14 lub do czasu, kiedy skóra lekko się zaróżowi.
Jeśli stosujesz suplementy doustne, to najnowsze badania sugerują, że dorośli zwykle potrzebują dawki około 8000 jm witaminy D3 dziennie, aby uzyskać poziom w surowicy krwi powyżej 40 ng/ml. Należy jednak pamiętać, że przyjmując doustnie witaminę D, trzeba jednocześnie zwiększyć ilość witaminy K2 poprzez wybór odpowiednich produktów spożywczych lub suplementu, ponieważ zapobiega to zwapnieniu tkanek miękkich.
Kolejną ważną rzeczą dotyczącą diety w zapobieganiu chorobie Parkinsona jest związek antyoksydacyjny o nazwie koenzym Q10 (CoQ10), którego poziom często jest zbyt niski u osób cierpiących na tę chorobę. Jedno z badań wykazało, że postęp choroby Parkinsona był znacznie spowolniony u pacjentów przyjmujących najwyższe dawki CoQ10.
Jeśli przyjmujesz statyny – leki obniżające cholesterol – to koenzym Q10 jest szczególnie ważny, ponieważ tego typu leki pozbawiają organizm zapasów CoQ10. Przy zanotowanych ponad 300 skutkach ubocznych wynikających z przyjmowania statyn, suplementacja koenzymem Q10 (lub jeszcze lepiej jego zredukowaną formą o nazwie ubichinol) staje się sprawą najwyższej wagi.
Toksyny środowiskowe mogą odgrywać rolę w rozwoju choroby Parkinsona
Ryzyko choroby Parkinsona wyraźnie wzrasta wraz z narażeniem organizmu na pewne toksyny środowiskowe. Na przykład neurotoksyny takie jak pestycydy, herbicydy i fungicydy są substancjami, które – jak wykazano – powodują zaburzenia i/lub uszkodzenia układu neurologicznego, w tym mózgu.
Rotenon i parakwat to dwa pestycydy szczególnie związane ze zwiększonym ryzykiem choroby Parkinsona. Obydwa są toksynami lipofilnymi, co oznacza, że nie rozkładają się w wodzie i odkładają się w tkance tłuszczowej człowieka. Obydwa są także w stanie przekraczać barierę krew-mózg.
Stwierdzono ponadto, że nawet sam kontakt z pestycydami znajdującymi się w otoczeniu „w znacznym stopniu” zwiększa ryzyko choroby Parkinsona.
Kontakt z rozpuszczalnikami przemysłowymi takimi jak TCE – popularny środek odtłuszczający i do czyszczenia na sucho – również wiąże się z chorobą Parkinsona, dodatkowo wzmacniając dowody na związek między tą chorobą i toksynami środowiskowymi. Unikanie rozpuszczalników i pestycydów we własnym domu, ogrodzie i najbliższym otoczeniu oraz jedzenie w miarę możliwości żywności ekologicznej pomoże Ci uniknąć niepotrzebnego narażania się na działanie środków chemicznych takich jak pestycydy.
Jest to obecnie coraz ważniejsze, biorąc pod uwagę fakt, że herbicydy bazujące na glifosacie – takie jak na przykład Roundup – również kojarzone są z zaburzeniami związanymi z chorobą Parkinsona, a pozostałości tego typu środków chemicznych można znaleźć w praktycznie każdym produkcie spożywczym, który jest modyfikowany genetycznie (GMO). Innym ważnym i często pomijanym czynnikiem ryzyka są "srebrne" amalgamatowe wypełnienia dentystyczne, które zawierają rtęć.
Rtęć w organizmie może dosłownie zrujnować Twoje zdrowie. Powoduje ona przepuszczalność błon komórkowych i hamuje produkcję kluczowych enzymów potrzebnych organizmowi do wytwarzania energii i usuwania toksyn. Obecność toksycznej rtęci może prowadzić do poważnych stanów zapalnych i chorób przewlekłych, takich jak między innymi choroba Parkinsona.
Zmiany stylu życia zapobiegające chorobie Parkinsona
Choroba Parkinsona jest obecnie klasyfikowana jako choroba idiopatyczna, co oznacza, że ma ona niejasne lub nieznane podłoże. Jednakże naukowcy dowiedli, że jedzenie papryki może być w stanie obniżyć ryzyko jej wystąpienia, a pestycydy i inne toksyny środowiskowe okazują się zwiększać to ryzyko. Dlatego możliwe jest podjęcie pewnych kroków i warto je podjąć, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania. Oto kilka najważniejszych zaleceń dotyczących trybu życia, które pomogą obniżyć ryzyko choroby Parkinsona:
W jak największym stopniu unikaj kontaktu z pestycydami i środkami owadobójczymi (a także innymi toksynami środowiskowymi, takimi jak rozpuszczalniki) |
Ćwicz regularnie. Jest to najlepszy sposób na zapobieganie objawom choroby Parkinsona |
Przebywaj dużo na słońcu, aby zoptymalizować swój poziom witaminy D |
Jedz więcej warzyw bogatych w kwas foliowy |
Upewnij się, że masz odpowiedni poziom żelaza i magnezu (zarówno niedobór jak i nadmiar nie są korzystne) |
Rozważ suplementację koenzymem Q10 lub jego zredukowaną formą ubichonolem, co może pomóc w zwalczaniu choroby |