Zastosowanie sody oczyszczonej: do usuwania drzazg – i na wiele innych dolegliwości zdrowotnych

Soda oczyszczona

W skrócie -

  • Soda oczyszczona (wodorowęglan sodu) jest jedną z najbezpieczniejszych w użyciu i jednocześnie najbardziej wszechstronnych substancji. Jest przydatna nie tylko podczas pieczenia, lecz także ma szerokie zastosowanie lecznicze oraz jako domowy środek czyszczący
  • Zastosowana doustnie soda oczyszczona pomaga zachować odpowiednią równowagę pH krwi, prawdopodobnie dlatego właśnie jest powszechnie zalecana do zwalczania objawów przeziębienia i grypy
  • Soda oczyszczona to także doskonały środek w mniej poważnych dolegliwościach, takich jak poparzenie słoneczne lub ukąszenia owadów. Świetnie sprawdza się jako naturalny dezodorant lub pasta do zębów, a ponadto można ją wykorzystać do czyszczenia urządzeń w niemal każdym pomieszczeniu w domu

Według Dr Mercoli

Soda oczyszczona czyli wodorowęglan sodu jest w wielu domach podstawowym środkiem do pieczenia i czyszczenia – lecz większość osób nie zdaje sobie w pełni sprawy z tego, jak szerokie może być jej zastosowanie.

Nie każdy wie, że istnieje pełna gama leczniczych zastosowań sody oczyszczonej i że stosuje się ją na przykład do bezpiecznego usuwania drzazg z palców lub nawet do mycia zębów.

Wraz z wodą utlenioną stanowi ona jeden z najtańszych i najbezpieczniejszych znanych środków leczniczych (paczkę sody oczyszczonej można kupić za mniej niż 1 zł). Z pewnością warto więc dowiedzieć się, na jak wiele sposobów można ją wykorzystać.

Krótka historia sody oczyszczonej

Soda oczyszczona w swojej naturalnej formie jest znana jako nahcolit, który jest naturalnym natronem mineralnym. Natron, który zawiera duże ilości wodorowęglanu sodu, był używany już w czasach starożytnych. Na przykład Egipcjanie wykorzystywali go do celów czyszczących, jako mydło.

Jak podają źródła historyczne z późniejszych okresów, wiele cywilizacji używało sody oczyszczonej do wypieku chleba i do innych potraw wymagających wyrastania ciasta.

Jednak dopiero w roku 1846 dr Austin Church oraz John Dwight zaczęli produkować i sprzedawać produkt znany dzisiaj pod nazwą sody oczyszczonej.

W latach sześćdziesiątych XIX wieku soda oczyszczona zaczęła pojawiać się w publikowanych wówczas książkach kucharskich, a w latach trzydziestych XX wieku szeroko reklamowano ją jako "sprawdzony środek leczniczy". W roku 1972 pojawił się pomysł trzymania sody oczyszczonej w lodówce, dla zachowania świeżości przechowywanych w niej produktów spożywczych… Niech podniesie rękę każdy, kto dziś ma w lodówce sodę!

Soda oczyszczona została spopularyzowana przez firmę Arm & Hammer ponad 150 lat temu i choć dziś wiele osób zdaje sobie sprawę z jej wszechstronnego zastosowania podczas pieczenia i do użytku domowego, niewiele osób wie, że soda wykazuje również silne właściwości lecznicze.

Soda oczyszczona w walce z przeziębieniem i grypą

Powszechnie uważa się, że spożywana doustnie soda oczyszczona może pomóc utrzymać równowagę pH w krwiobiegu. To prawdopodobnie dlatego jej spożycie zalecane jest w przypadku objawów przeziębienia lub grypy.

W broszurze Arm & Hammer Baking Soda Medical Uses (Medyczne zastosowanie sody oczyszczonej Arm & Hammer) wydanej w roku 1924 dr Volney S. Cheney opowiada o swoich sukcesach z zastosowaniem wodorowęglanu sodu do leczenia przeziębień i grypy:

"W 1918 i 1919 r. walcząc z grypą w placówkach amerykańskiej służby zdrowia zauważyłem, że pacjenci, których organizm był zalkalizowany wodorowęglanem sodu rzadko zarażali się tą chorobą, natomiast u tych, którzy się nią zarazili, choroba prawie zawsze miała łagodny przebieg.

Od tego czasu wszystkie przypadki przeziębiania i grypy leczę podając najpierw obfite dawki wodorowęglanu sodu, a w wielu przypadkach w ciągu 36 godzin objawy choroby całkowicie ustępowały.

Ponadto zarówno we własnym domu, jak i w Klubach Kobiet i Stowarzyszeniu Nauczycieli i Rodziców propaguję stosowanie wodorowęglanu sodu jako środka zapobiegającego przeziębieniom. W wyniku tego otrzymuję wiele doniesień, że osoby, które zażyły "sodę" nie chorują, nawet gdy prawie wszyscy w ich otoczeniu nich mają grypę."

Nie do końca jestem jednak przekonany, że optymalizacja pH w organizmie w pełni wyjaśnia mechanizm działania sody oczyszczonej. W swojej praktyce klinicznej często stosuję rozcieńczony kwas solny dożylnie, który także pomaga pacjentom odzyskać zdrowie po ostrej infekcji niemal natychmiast.

Oczywiście jego działanie na pH organizmu jest zupełnie przeciwne niż sody, lecz mino to obydwa te środki wydają się działać. Sugeruje to, że działa tu prawdopodobnie inny czynnik niż tylko zmiana równowagi kwasowo-zasadowej.

Zażycie sody oczyszczonej jest proste i stosunkowo nieszkodliwe, nawet jeśli pacjent nie odczuje natychmiastowej ulgi w chorobach grypowych. Wystarczy rozpuścić zalecaną ilość sody w szklance zimnej wody i wypić. Zalecenia amerykańskiego producenta sody – firmy Arm & Hammer – co do stosowania sody w przeziębieniu i grypie były 1925 roku następujące:

Dzień 1 – 6 razy dziennie: rozpuścić ½ łyżeczki sody oczyszczonej w szklance wody, pić w odstępach 2-godzinnych

Dzień 2 – 4 razy dziennie: rozpuścić ½ łyżeczki sody oczyszczonej w szklance wody, pić w równych ostępach czasu

Dzień 3 – 2 razy dziennie, rano i wieczorem, rozpuścić ½ łyżeczki sody oczyszczonej w szklance wody i wypić. W kolejnych dniach stosować 1 raz dziennie, tylko rano, dopóki objawy nie ustąpią

11 leczniczych właściwości sody oczyszczonej

Mając pod ręką opakowanie sody oczyszczonej, można wykorzystać ją jako remedium na liczne dolegliwości zdrowotne. Oto dolegliwości, w których soda pomaga:

Za pomocą zwilżonego palca wskazującego umieścić niewielką ilość soli z sodą na dziąsłach. Masować delikatnie w następującej kolejności: górne dziąsła zewnętrzne, górne dziąsła wewnętrzne, dolne dziąsła zewnętrzne, dolne dziąsła wewnętrzne. Wypluć nadmiar pasty, a po 15 minutach wypłukać usta. Ta mieszanina niezwykle skutecznie likwiduje bakterie.

Wrzody żołądka: Osobiście zalecam sodę wielu osobom, w tym członkom rodziny i zawsze jestem zaskoczony, jak bardzo skuteczne jest to remedium. Wyjaśnienia należy doszukiwać się w fakcie, że soda oczyszczona natychmiast neutralizuje kwas żołądkowy. Dawkowanie to zazwyczaj 1-2 łyżeczki na pełną szklankę wody.

Usuwanie drzazg: Dodać łyżeczkę sody oczyszczonej do małej szklanki wody, a następnie moczyć miejsce, w którym umiejscowiła się drzazga dwa razy dziennie. Po kilku dniach drzazga najczęściej sama wyjdzie.

Poparzenia słoneczne: Dodać ½ szklanki sody do letniej kąpieli, a następnie zanurzyć się w wannie w celu uzyskania naturalnego złagodzenia objawów. Po wyjściu z wanny nie należy wycierać się ręcznikiem, lecz raczej pozwolić skórze wyschnąć samej. Innym sposobem jest zrobienie chłodnego kompresu z mieszaniny sody i wody i nałożenie go bezpośrednio na oparzone miejsce.

Dezodorant: Dla uniknięcia parabenów i aluminium znajdujących się w wielu dezodorantach i antyperspirantach można dodać szczyptę sody oczyszczonej do niewielkiej ilości wody. Powstała w ten sposób pasta to prosty lecz niezwykle skuteczny naturalny dezodorant.

Środek wspomagający dla sportowców: Biegacze długodystansowi od dawna stosują praktykę zwaną "sodowym dopingiem", czyli przyjmują kapsułki z sody przed biegami w celu zwiększenia wydolności organizmu. Ma to działanie podobne do „ładowania” węglowodanami. Chociaż nie radzę próbować tego na własną rękę, jest to kolejny dowód na potężne działanie sody.

Pasta do zębów i dziąseł usuwająca płytkę nazębną: Aby otrzymać niezmiernie skuteczną pastę do zębów i dziąseł, należy zmieszać sześć części sody oczyszczonej z jedną częścią soli morskiej. Następnie miksować za pomocą miksera przez 30 sekund, po czym umieścić w niewielkim pojemniku.

Ukąszenia owadów: Aby zmniejszyć swędzenie po ukąszeniu owada, należy nałożyć miejscowo pastę z sody i wody. Skuteczne może być także wtarcie odrobiny suchej sody w skórę. Soda zastosowana bezpośrednio na skórę pomaga także w przypadku swędzących wysypek oraz podrażnień powstałych na skutek kontaktu z trującym bluszczem.

Wybielanie zębów: Naturalnym sposobem na wybielenie zębów jest zmiażdżenie jednej dojrzałej truskawki i zmieszanie jej z 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej. Mieszaninę należy rozprowadzić na zębach i pozostawić na pięć minut. Następnie umyć zęby i wypłukać jamę ustną. Metody tej nie należy stosować częściej niż raz w tygodniu, ponieważ nadmierne użycie może spowodować uszkodzenie emalii zębów.

Moczenie stóp: Dodać 3 duże łyżki sody do miski z ciepłą wodą i moczyć stopy dla ich orzeźwienia.

Peeling: Pasta wykonana z trzech części sody dodanych do 1 części wody może być używana jako peeling do twarzy i ciała. Jest ona na tyle naturalna, niedroga i delikatna, że może być stosowana codziennie.

Kąpiel oczyszczająca: Soda oczyszczona i ocet jabłkowy dodane do kąpieli to doskonały sposób na domowe spa, które łagodzi wszelkie bóle mięśni i działa odtruwająco. Jako nieoczekiwany bonus, wyczyści także wannę i rury!

Soda oczyszczona jako środek czyszczący

Mając już paczkę sody oczyszczonej w swojej apteczce domowej, warto także trzymać po jednej w kuchni pod zlewem i w łazience w szafce ze środkami do czyszczenia...

Soda oczyszczona to doskonały środek do szorowania urządzeń sanitarnych w łazience i kuchni. Wystarczy przesypać sodę do szklanego pojemnika z dziurkowanym zamykaniem ze stali nierdzewnej i po prostu posypywać nią powierzchnię urządzenia, które chcemy wyszorować. Do sody można dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Olejki z lawendy i drzewa herbacianego mają silne właściwości antybakteryjne.

Po zmieszaniu z octem jabłkowym soda oczyszczona tworzy pieniącą się miksturę, która ma liczne zastosowania. Jako środek do czyszczenia kanalizacji, należy wsypać sodę do odpływu, a następnie dodać nieco octu jabłkowego. Pozostawić pieniącą się mieszaninę na 15 minut, po czym spłukać ciepłą wodą. Jest to o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie niż toksyczne środki do udrażniania kanalizacji.

Namoczyć garnek lub patelnię w gorącej wodzie z dodatkiem sody przez 15 minut, aby w łatwy sposób usunąć z nich resztki przypalonego jedzenia.

Soda to doskonały środek do szorowania grilla.

Zabawki dla dzieci można umyć w mieszance sporządzonej z 4 łyżek sody oczyszczonej dodanej do 1 litra wody.

Soda ma także zastosowanie jako środek zmiękczający do tkanin po ich wypraniu lub do wybielania i rozjaśniania tkanin (w tym celu wystarczy dodać 1 filiżankę do prania w pralce).

Soda oczyszczona to naturalny środek do czyszczenia dywanów i wykładzin. Należy posypać nią dywan, pozostawić na 15 minut, po czym dokładnie odkurzyć.

Aby wypolerować srebro stołowe lub biżuterią bez uciekania się do toksycznych substancji czyszczących, wystarczy wyłożyć zlew pełen gorącej wody arkuszem folii aluminiowej, a następnie dodać dużą garść sody oczyszczonej. Włożyć srebro do zlewu i pozostawić, dopóki osad nie zostanie zlikwidowany. To bardzo prosty i niekłopotliwy sposób na czyszczenie srebra.

Wnętrze butów można posypać sodą oczyszczoną, która będzie pełniła rolę naturalnego dezodorantu.

Jeżeli podczas smażenia zapali się tłuszcz, można użyć sody jako szybkiego środka gaszącego płomienie.

Nieźle, jak na produkt za złotówkę, prawda?