Jak jeść zdrowo w sezonie świątecznym

Zdrowe odżywianie

W skrócie -

  • Przygotowuj własne posiłki w domu, najlepiej od podstaw (co obejmuje także uprawę własnych produktów, jeśli to możliwe)
  • Udoskonalaj swoje przepisy na potrawy: zamiast mąki pszennej użyj mąki kokosowej, zamiast margaryny – masła, zamiast cukru – przetartych owoców i warzyw, zamiast oleju warzywnego – oleju kokosowego
  • Wybieraj mięso od zwierząt, które są karmione trawą i hodowane metodami ekologicznymi; unikaj mięs przetworzonych

Według dr Mercoli

Wesołych świąt! Kiedy świętujesz z rodziną i przyjaciółmi, zdrowe odżywianie może zejść na dalszy plan. Dzielimy się przecież z bliskimi nie tylko wspomnieniami, śmiechem, prezentami, lecz także różnymi smakołykami i pysznościami. I tak powinno być.

Jedzenie prawdziwego, jak najbardziej naturalnego jedzenia jest ważne, ale nie zawsze musi być w centrum Twojej uwagi. Są przecież także inne rzeczy do zrobienia – jak na przykład spędzanie czasu z najbliższymi i realizowanie swoich pasji.

Ale jest pewna wspaniała rzecz, jeśli chodzi o zdrowe odżywianie – gdy już zaopatrzysz swoją spiżarnię w prawdziwą żywność, zdrowe odżywianie stanie się Twoją drugą naturą.

Nie będziesz musiał ciągle się nad tym zastanawiać się i z pewnością nie będziesz musiał liczyć kalorii (co jest jedną z najbardziej błędnych "reguł" zdrowego odżywiania). Zamiast tego zdrowe odżywianie stanie się Twoim stylem życia.

Możesz pozwolić swojemu organizmowi być Twoim przewodnikiem podczas wybierania świeżych owoców i warzyw, mięsa od zwierząt karmionych trawą i serów z surowego mleka, które czujesz, że są dla Ciebie najbardziej odpowiednie.

Możesz być zaskoczony tym, jak łatwo i szybko można przygotować całkowicie zdrowy posiłek. Osobiście, przygotowanie śniadania z użyciem "prawdziwego jedzenia" zajmuje mi nie więcej niż 10 minut.

Możesz także być zaskoczony, kiedy dowiesz się, że radykalnie można poprawić swoje zdrowie, zmieniając tylko czas posiłków. Celem jest spożywanie całodziennego jedzenia w krótszym przedziale czasu, co pozostawia organizmowi czas na krótki post każdego dnia.

Jedząc śniadanie i późny lunch, a następnie całkowicie pomijając wieczorny posiłek, można z łatwością pościć przez 15 godzin dziennie. W zależności od harmonogramu swoich zajęć, wygodniej może być Ci pomijać śniadanie i jeść tylko obiad i kolację.

Korzyści są takie same, ponieważ za każdym razem dajesz swojemu organizmowi tak cenny czas okresowego postu.

Porady dotyczące zdrowego odżywiania – nie tylko na święta

Wracając do Świąt Bożego Narodzenia: jeśli chcesz poznać kilka wskazówek na temat tego, jak bezpiecznie i w pełni zdrowia przejść przez pole minowe – jakie pod względem dietetycznym stanowią święta – rozważ poniższą listę. Wypróbuj jedną lub wszystkie porady, ale jeśli czujesz, że to dla Ciebie za dużo, zwolnij nieco. Opanuj jedno zalecenie naraz i dopiero potem przejdź do kolejnego.

Wkrótce nowe zdrowsze nawyki żywieniowe sprawią, że poczujesz się bardziej energiczny i prawdopodobnie bardziej optymistycznie nastawiony. Wykorzystaj te uczucia jako motywację do poczynienia kolejnych pozytywnych zmian. Jak powiedział Laozi: "Podróż tysiąca mil zaczyna się od pierwszego kroku".

Zrezygnuj całkowicie z napojów gazowanych i innych napojów słodzonych na rzecz czystej wody i okazjonalnie filiżanki niesłodzonej herbaty i/lub ekologicznej czarnej kawy.

Porzuć niezdrowe tłuszcze (syntetyczne tłuszcze trans, oleje warzywne) i zastąp je zdrowymi tłuszczami takimi jak masło, olej kokosowy, awokado, oliwa z oliwek i orzechy.

Wybieraj mięso pochodzące od zwierząt karmionych trawą i hodowanych metodami ekologicznymi; unikaj mięsa wysoce przetworzonego i CAFO.

Jedząc nabiał, wybieraj wersje ekologiczne, od zwierząt karmionych naturalnie.

Rób samodzielnie fermentowane warzywa i spożywaj je często.

Udoskonalaj swoje przepisy na potrawy: zamiast mąki pszennej użyj mąki kokosowej, zamiast margaryny – masła, zamiast cukru – przetartych owoców i warzyw, zamiast oleju warzywnego – oleju kokosowego.

Wyeliminuj przetworzone produkty ze swoich posiłków (im mniej przetworzonej żywności, tym lepiej).

Przygotowuj własne posiłki w domu, najlepiej od podstaw (co obejmuje także uprawę własnych produktów, jeśli to możliwe)

Jedz powoli, bez pośpiechu i dokładnie żuj każdy kęs jedzenia.

Unikaj sztucznych dodatków; jeśli produkt zawiera sztuczne słodziki, barwniki spożywcze i sztuczne dodatki smakowe, nie kupuj go.