Według dr Mercoli
Buraki to pradawne, prehistoryczne warzywo, która rosło naturalnie wzdłuż wybrzeży Afryki Północnej oraz w Azji i Europie.
Początkowo spożywano tylko liście buraków; a dla ich słodkich korzeni, które większość ludzi dzisiaj uważa za "buraki" nie były one uprawiane aż do czasów starożytnego Rzymu.
W XIX wieku ceniono już naturalną słodycz buraków i zaczęto ich używać jako źródła cukru (to Napoleon stwierdził, że buraki będą głównym źródłem cukru po tym, jak Brytyjczycy ograniczyli dostęp do trzciny cukrowej).
Obecnie buraki cukrowe (niestety często modyfikowane genetycznie) są powszechnym surowcem do produkcji cukru, ale większość ludzi nie ma możliwości włączenia ich w naturalnej formie do swojej codziennej diety.
A istnieją dobre powody, aby to zrobić, ponieważ buraki zawierają wiele wyjątkowych, wzmacniających zdrowie składników odżywczych, które trudno jest znaleźć gdzie indziej. Oprócz tego, są pyszne!
Dlaczego warto jeść buraki – 6 głównych powodów
Korzenie buraków zawsze znajdowały się na liście najbardziej zdrowych warzyw, chociaż należy je stosować "oszczędnie", ze względu na wysoką zawartość węglowodanów.
Chociaż buraki mają najwyższą zawartość cukru ze wszystkich warzyw, większość ludzi może bezpiecznie spożywać korzenie buraka kilka razy w tygodniu (a ich liście w nieograniczonych ilościach), ciesząc się nie tylko ich słodkim przyjemnym smakiem, ale także wspomagając się zawartymi w nich składnikami odżywczymi, które mogą poprawić zdrowie w następujący sposób:
Obniżają ciśnienie krwi
Picie soku z buraków może pomóc obniżyć ciśnienie krwi w ciągu kilku godzin. Jedno z badań wykazało, że wypicie jednej szklanki soku z buraków obniża skurczowe ciśnienie krwi średnio o 4-5 punktów.
Te korzyści wynikają prawdopodobnie z naturalnie występujących w burakach azotanów, które przekształcają się w tlenek azotu w organizmie. Tlenek azotu z kolei pomaga rozluźniać i rozszerzać naczynia krwionośne, poprawiając przepływ krwi i obniżając ciśnienie krwi. |
Zwiększają wytrzymałość
Jeśli potrzebujesz dodatkowej porcji energii, aby przejść przez kolejny trening, to sok z buraków może tutaj okazać się bardzo cenny. W badaniach, osoby które piły sok z buraków przed ćwiczeniem, były w stanie ćwiczyć nawet o 16% dłużej niż zwykle. Uważa się, że korzystne działanie buraków wynika także z przekształcania się azotanów w tlenek azotu, co może zmniejszyć zużycie tlenu w ćwiczeniach o niskiej intensywności, a także zwiększać tolerancję na ćwiczenia o wysokiej intensywności.
|
Łagodzą stany zapalne
Buraki są unikalnym źródłem betainy, substancji odżywczej, która chroni komórki, białka i enzymy przed stresem środowiskowym. Betaina pomaga również w zwalczaniu stanów zapalnych, ochronie narządów wewnętrznych, poprawie czynników ryzyka związanych z układem naczyniowym, poprawie wydajności oraz ogólnie pomaga w zapobieganiu licznym chorobom przewlekłym.
Jak podaje World's Healthiest Foods:
"Obecność … [betainy] w naszej diecie wiąże się z niższym poziomem kilku markerów stanu zapalnego, w tym białka reaktywnego C, interleukiny-6 i czynnika martwicy nowotworów alfa.
Jako grupa, cząsteczki przeciwzapalne znajdujące się w burakach mogą przynieść korzyści dla układu sercowo-naczyniowego w badaniach na dużą skalę u ludzi, jak również przeciwzapalne korzyści dla innych układów organizmu "
|
Mają właściwości przeciwrakowe
Składniki odżywcze o silnych właściwościach prozdrowotnych, które nadają burakom głębokiego szkarłatnego koloru mogą pomagać zapobiegać rakowi. Badania wykazały, że wyciąg z buraka redukuje powstawanie guzów w wielu narządach w różnych modelach zwierzęcych, na przykład, gdy podawano go w wodzie do picia. Wyciąg z buraków jest również badany pod kątem jego skuteczności w leczeniu nowotworów trzustki, sutka i prostaty u ludzi.
|
Są bogate w składniki odżywcze i błonnik
Buraki są bogate w witaminę C, błonnik i podstawowe minerały, takie jak potas (niezbędny do zdrowego funkcjonowania nerwów i mięśni) oraz mangan (który jest korzystny dla naszych kości, wątroby, nerek i trzustki). Buraki zawierają również witaminę B, która pomaga zmniejszać ryzyko wystąpienia wad wrodzonych.
|
Wspomagają detoksykację
Grupa barwników o nazwie betaliany – które występują w burakach – wspierają proces detoksykacji fazy 2 organizmu, który polega na tym, że rozbite toksyny są wiązane z innymi cząsteczkami, dzięki czemu mogą zostać wydalane z organizmu. Tradycyjnie buraki są cenione za ich korzystne działanie w procesie detoksykacji i za zdolność do oczyszczania krwi i wątroby. |
Warto także jeść liście buraków
Jeśli po prostu wyrzucasz liście buraków do kosza, to wiedz, że robisz sobie krzywdę, jako że należą one do najzdrowszych części rośliny.
Poza tym, że zawierają liczne ważne składniki odżywcze, takie jak białko, fosfor, cynk, błonnik, witamina B6, magnez, potas, miedź i mangan, to liście buraków dostarczają nam również znaczne ilości witaminy A, witaminy C, wapnia i żelaza.
Liście buraków mają nawet więcej żelaza niż szpinak (kolejne warzywo liściaste z tej samej rodziny botanicznej), jak również wyższą wartość odżywczą niż same buraki. Zaskakujące może być na przykład to, że buraki:
- Zapobiegają osteoporozie, dzięki temu, że wzmacniają kości
- Pomagają w walce z chorobą Alzheimera
- Wzmacniają układ odpornościowy poprzez stymulowanie produkcji antyciał i białych krwinek.
Jeśli nigdy wcześniej nie próbowałeś liści buraków, to najwyższy czas to uczynić. Mogą być one dodawane do soku z warzyw lub lekko podsmażane razem z innymi warzywami liściastymi, takimi jak szpinak i boćwina.
Wypróbuj poniższy przepis na barszcz rosyjski z czerwonych buraków
Istnieje wiele sposobów na przyrządzanie buraków. Można na przykład:
- Zetrzeć je na surowo i posypać sałatkę
- Dodać do ulubionego soku warzywnego
- Lekko zmiękczyć na parze
- Zamarynować w soku z cytryny, ziołach i oliwie z oliwek
Aby posmakować czegoś o jeszcze bardziej intensywnym smaku, spróbuj barszczu czyli zupy z buraków, która jest tradycyjnym daniem rosyjskim. Przepis przedstawiony poniżej pochodzi od Dirt Doctor i obejmuje także domowy bulion, dzięki czemu danie jest wyjątkowo odżywcze i lecznicze.
Barszcz
Składniki:
- 1 litr rosołu organicznego domowej roboty (najlepiej z wołowiny lub bawołu)
- 1 łyżka masła
- 3 lub 4 średnie buraki – cienko pokrojone
- 1 cebula – cienko pokrojona
- 1 szklanka posiekanej czerwonej kapusty
- 1/8 szklanki zmielonej pietruszki
- 1 łyżka Sherry (opcjonalnie)
- Sok z cytryny – 1 łyżka
- Sól, pieprz, gałka muszkatołowa
- Słodka śmietanka (opcjonalnie)
Sposób przygotowania:
- Rozpuść masło w średniej wielkości garnku postawionym na małym ogniu.
- Dodaj pokrojoną cebulę i buraki i gotuj do miękkości – około 7 lub 8 minut.
- Dodaj odrobinę soli i pieprzu. Zalej rosołem.
- Gotuj przez około 20 minut. Następnie dodaj kapustę czerwoną, pietruszkę, gałkę muszkatołową i sherry. Gotuj jeszcze kilka minut, a koniec dopraw solą i pieprzem.
- Jeśli chcesz, dodaj odrobinę kremu crème fraiche lub kwaśnej śmietany.