Astaksantyna a długowieczność

Astaksantyna długowieczność

W skrócie -

  • Stwierdzono, że związek astaksantyna CDX-08 znacznie zwiększa ekspresję genu FOXO3, co z kolei może zwiększać długość życia
  • Tylko jedna na trzy osoby posiada wersję genu FOXO3 związaną z długowiecznością, lecz aktywując gen FOXO3 obecny we wszystkich ludziach, naukowcy mogą sprawić, by zachowywał się on jak gen "długowieczności". To właśnie astaksantyna jest tajemniczym składnikiem aktywującym go
  • Astaksantyna jest naturalną substancją chemiczną występującą w krewetkach, homarach i łososiu, a także w algach i krylu, którą można też syntetyzować. Jest ona jednym z najsilniejszych znanych nam przeciwutleniaczy, niezwykle korzystnym dla całego organizmu
  • Stwierdzono, że astaksantyna łagodzi stany zapalne, redukuje uszkodzenia serca i wątroby oraz ryzyko udaru w badaniach na zwierzętach, a u ludzi zmniejsza stany zapalne oraz poziom trójglicerydów

Według dr Mercoli

Odkrycie fontanny młodości było od zawsze jednym z najważniejszych – lecz jak dotąd nieosiągalnych – pragnień ludzkich. Nowe odkrycia sugerują, że poprawa metabolizmu może być kluczem do poprawy zdrowia i długowieczności.

Naukowcy ze Szkoły Medycznej im. Johna A. Burnsa przy Uniwersytecie Hawajskim oraz firma Cardax specjalizująca się w naukach przyrodniczych wspólnie przeprowadzili badanie mające na celu ocenę naturalnie występujących substancji chemicznych pod względem ich skuteczności w terapiach przeciw-starzeniowych.

W badaniu tym udowodniono, że gen FOXO3 zapewnia długowieczność, a związek chemiczny astaksantyna CDX-085 odgrywa w tym ważną rolę.

Naukowcami prowadzącymi badanie byli dr Bradley Willcox, dyrektor ds. badań w Departamencie Medycyny Geriatrycznej w Programie Serca Kuakini Honolulu oraz dr Richard Allsopp, profesor nadzwyczajny i badacz naukowy w Instytucie Badań nad Biogenezą.

'Gen długowieczności' i jak go aktywować

Według dr Willcoxa, każdy z nas posiada gen FOXO3, który u ludzi jest związany z procesem starzenia się organizmu, choć 1 na 3 osoby posiada wersję tego genu związaną z długowiecznością.

Aktywując gen FOXO3 wspólny dla wszystkich ludzi, naukowcy mogą sprawić, by zachowywał się on jak gen "długowieczności", a astaksantyna jest tutaj tajemniczym składnikiem, który go aktywuje.

Już wcześniej naukowcy przypuszczali, na podstawie licznych badań przeprowadzonych na zwierzętach, że astaksantyna łagodzi stany zapalne, uszkodzenia serca i wątroby oraz zmniejsza ryzyko udaru mózgu. U ludzi astaksantyna działa jeszcze silniej, redukując stany zapalne oraz obniżając poziom trójglicerydów. Jak twierdzi dr Allsopp, to badanie było pierwszym tego rodzaju.

Podczas badania, grupom myszy podawano zwykłe pokarmy, pokarmy zawierające niskie ilości związku astaksantyna CDX-085 oraz pokarmy z wysoką dawką tego związku.

W wyniku eksperymentu tkanka serca myszy z ostatniej grupy wykazała znaczny wzrost aktywacji genu FOXO3. Wzrost ten wynosił prawie 90 procent. Biz Journals podaje:

“Naukowcy planują przeprowadzenie większej ilości eksperymentów nad FOX[O]3 w innych tkankach, między innymi w wątrobie, mięśniach i mózgu. Planowane są również próby kliniczne na ludziach w tym zakresie, by zbadać na przykład, czy suplementy astaksantyny mogą poprawić funkcje poznawcze u osób z wczesną demencją”

Astaksantyna, FOXO3 i mitochondria

W naturze występuje ponad 700 karotenoidów, które nadają pokarmom żółty, czerwony, pomarańczowy lub różowy kolor i działają jako niezwykle skuteczne przeciwutleniacze. Naukowcy uważają, że astaksantyna jest najsilniejszym z tych naturalnych przeciwutleniaczy.

Astaksantyna jest związkiem naturalnym, który występuje w naturze bez jakichkolwiek sztucznych lub chemicznych dodatków.

Jako suplement wspomagający układ immunologiczny, astaksantyna – która chroni również przed uszkodzeniami DNA i poprawia funkcje mózgu – wykazuje ogromny wpływ na mitochondria. Mitochondria porównywane są do mikroskopijnych elektrowni w naszych komórkach, a ich głównym zadaniem jest oddychanie komórkowe. Soft Schools wyjaśnia:

"Oznacza to, że mitochondrium pobiera składniki odżywcze z komórki, rozkłada je i przekształca na energię. Ta energia jest z kolei wykorzystywana przez komórkę do wykonywania różnych funkcji.

Każda komórka zawiera różną liczbę mitochondriów. Liczba ta zależy od tego, jaka ilość energii wymagana jest przez daną komórkę. Im więcej energii komórka potrzebuje, tym więcej mitochondriów jest w niej obecne.

Komórki mają zdolność do wytwarzania w miarę potrzeb nowych mitochondriów. Mogą też łączyć istniejące mitochondria, by stały się one większe."

Mitochondria mogą wytwarzać aż 95% energii organizmu, więc muszą być one obecne w tkance mięśniowej. Podczas gdy produkcją one energię, generowane są jednak wolne rodniki, które uszkadzają komórki, co prowadzi do uczucia bólu i zmęczenia mięśni.

Kiedy astaksantyna jest przyjmowana, na przykład w formie suplementów, objawy te zostają zredukowane, a wydolność organizmu poprawia się. Badania wykazują, że w porównaniu z innymi przeciwutleniaczami, astaksantyna jest 64 razy silniejsza niż witamina C i 54 razy silniejsza niż beta-karoten, a oprócz tego daje wiele innych korzyści.

Jedno z badań wykazało, że FOXO3 może również zwiększać stężenie reaktywnych form tlenu (ROS) w mitochondriach oraz że jest niezwykle on istotny dla procesu apoptozy (zaprogramowanej śmierci komórek) i zatrzymania cyklu komórkowego. Ponadto:

"W neuronalnych komórkach nowotworowych, FOXO3 powoduje gromadzenie się ROS w wyniku przejściowej przepuszczalności mitochondrialnej błony zewnętrznej, co ma zasadnicze znaczenie dla apoptozy wywoływanej przez FOXO3 w tych komórkach…

Poziom ROS w komórce uzależniony jest od białek FOXO: Bim, Bcl-xL i surwiwiny. Wszystkie trzy białka zlokalizowane są w mitochondriach i wpływają na potencjał błony mitochondrialnej, oddychanie i poziom ROS w komórce."

Białko Bim na przykład "pośredniczy w apoptozie wywołanej przez mitochondria w komórkach nabłonka pęcherzykowego", podczas gdy surwiwina hamuje apoptozę.

Jak dostarczać więcej astaksantyny w diecie

Chociaż spożywając dużą ilość świeżych organicznych owoców i warzyw można zapewnić w swojej diecie sporo antyoksydantów, to "prawdziwą" astaksantynę można uzyskać tylko z mikroalg o nazwie Haematococcus pluvialis.

Kiedy woda zawarta w tych algach wysycha, uruchamiają one pewien rodzaj "mechanizmu przetrwania", który ochroni je przed silnym nasłonecznieniem, promieniowaniem ultrafioletowym i brakiem substancji odżywczych.

Oznacza to, że istnieją dwa naturalne źródła astaksantyny: mikroalgi, które same wytwarzają astaksantynę oraz organizmy morskie, które żywią się tymi algami, takie jak łosoś i kryl. Najlepszym źródłem astaksantyny jest dziki łosoś alaskański oraz suplementy zawierające olej z kryla, które oferują ponadto wiele innych korzyści odżywczych.

Syntetyczną astaksantynę często dodaje się jako suplement do pokarmu dla łososia hodowlanego, by nadać mu różowy lub pomarańczowo-czerwony kolor.

Ponieważ jednak syntetyczną astaksantynę wytwarza się z produktów petrochemicznych (otrzymanych z ropy naftowej i gazu ziemnego), lepiej jest unikać tego jej rodzaju. W nawiązaniu substancji pokarmowych widzianych jako środek na długowieczność, Huffington Post zauważa, że:

"Pewne mikroelementy znajdujące się w okinawskich słodkich ziemniakach, kurkumie oraz w żywności bogatej w karotenoidy pochodzenia morskiego (np. wodorostach i kelpie) są tutaj szczególnie skuteczne…

Jednym z najbardziej obiecujących karotenoidów pochodzenia morskiego w diecie okinawskiej jest astaksantyna, naturalny produkt dostępny jako suplement diety, pochodzący głównie z mikroalg.

Związek ten ma silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne o szerokim zakresie działania. Badania wskazują, że astaksantyna może przynosić korzyść osobom cierpiącym na chorobowe stany zapalne, w tym zapalenie stawów i choroby reumatoidalne [i] choroby metaboliczne, a także choroby układu sercowo-naczyniowego, neurologiczne oraz wątroby."

Ponadto, stosowanie astaksantyny jest całkowicie bezpieczne.

"Jedną z ciekawszych rzeczy dotyczących astaksantyny jest to, czego ona nie robi. Otóż – w przeciwieństwie do konwencjonalnych terapii przeciwzapalnych, takich jak steroidy i aspiryna (oraz ich związki pokrewne) – astaksantyna nie wywołuje nieprzyjemnych skutków ubocznych. Jest to bardzo bezpieczny środek ...

Dostępne jest obecnie ponad 1000 recenzowanych publikacji dotyczących astaksantyny, a tylko w ciągu ostatnich trzech lat opublikowano ich ponad kilkaset, co dowodzi, że naukowe zainteresowanie tym środkiem wciąż rośnie".

Oprócz tego, że astaksantyna może zwiększać siłę i wytrzymałość mięśni, zmniejszać czas potrzebny do odzyskania sił po treningu i zmniejszać ból mięśni, daje ona także liczne inne – wysoce imponujące – korzyści zdrowotne:

Łagodzi stany zapalne

Chroni wzrok

Wspomaga organizm w walce z rakiem

Wspomaga układ odpornościowy

Równoważy poziom cukru we krwi

Wspomaga zdrowie serca

Zmniejsza stres oksydacyjny

Chroni przed oparzeniami słonecznymi

We wspomnianym badaniu stosowano CDX-085, czyli syntetycznie wytwarzaną formę astaksantyny. Wykazano, że astaksantyna zmniejsza stężenie trójglicerydów o 72%, a także redukuje miażdżycę naczyń (stwardnienie tętnic) oraz skrzepy krwi.

Ponadto, osoby w podeszłym wieku posiadające genotyp FOXO3 "G", mają "dodatkową ochronę" przed ryzykiem śmierci, w porównaniu do osób bez tego genu. Według EurekAlert:

"Naukowcy odkryli, że osoby z genem FOXO3 mają znacznie zmniejszone – o 10% – ogólne ryzyko śmierci, oraz o 26% mniejsze ryzyko zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca w ciągu 17 lat. Dane te opierają się na 17-letnim prospektywnym badaniu kohortowym: w badaniu kohortowym Kuhakini HHP wzięło udział 3584 starszych Amerykanów pochodzenia japońskiego, a w 17-letnim kohortowym prospektywnym badaniu replikacji Health ABC wzięło udział 1595 osób białych i 1056 Afro-Amerykanów w podeszłym wieku."

Wpływ mitochondriów na zdrowie i długowieczność

Zdrowe odżywianie jest jednym z najlepszych sposobów na wydłużenie życia. Jest tak ze względu na mitochondria. Zrozumienie, jak działają mitochondria jest więc bardzo istotne w zapewnieniu zrównoważonego metabolizmu i zwalczaniu raka.

Optymalna sprawność podstawowego źródła energii w organizmie – a są nim właśnie mitochondria – zapewnia, że wszystkie organy działają tak, jak powinny. Wydaje się więc, że najlepszym sposobem na zapewnienie ich optymalnego działania jest dostarczanie organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych i przeciwutleniaczy, takich jak astaksantyna, które wspomogą organizm w walce z chorobami.