Miód zabija bakterie, które powodują przewlekłe zapalenie zatok

Miód Manuka

W skrócie -

 • Miód bardzo skutecznie niszczy bakterie we wszystkich formach, zwłaszcza w postaci odpornego na leki biofilmu, który często utrudnia leczenie przewlekłego zapalenia zatok
 • Badanie wykazało, że w jedenastu izolatach trzech różnych biofilmów miód okazuje się znacznie skuteczniejszy od powszechnie stosowanych antybiotyków w zabijaniu bakterii zarówno w postaci planktonu jak i biofilmu
 • Te odkrycia mogą mieć poważne konsekwencje kliniczne w leczeniu przewlekłego zapalenia zatok przynosowych, które dotyka 31 milionów osób rocznie w samych Stanach Zjednoczonych i które stanowi trzecią najczęściej występującą chorobę chroniczną w Ameryce Północnej

Według dr Mercoli

Powrót do podstaw, do stosowania naturalnych terapii, które nie przyczyniają się do problemów wynikających z nadmiernego użycia antybiotyków, jest zdecydowanie wielkim krokiem w dobrym kierunku.

Tradycyjne antybiotyki są coraz bardziej nieskuteczne wobec licznych drobnoustrojów, do tego stopnia, że Centers for Disease Control (Centum Kontoli Chorób) twierdzi: "prawie wszystkie poważniejsze zakażenia bakteryjne na świecie stają się odporne na najbardziej powszechnie stosowane antybiotyki".

Stosowanie miodu jako naturalnej terapii leczniczej ma praktyczne uzasadnienie. Miód był konwencjonalną terapią w walce z różnego typu infekcjami aż do początku XX wieku, kiedy to jego stosowanie powoli zaczęło zanikać, gdy pojawiła się penicylina.

Obecnie coraz liczniejsze badania naukowe potwierdzają skuteczność i lecznicze właściwości miodu.

The International Journal of Lower Extremity Wounds (międzynarodowe czasopismo na temat ran) twierdzi, że uzyskano pozytywne wyniki testów dotyczących stosowania miodu jako środka do opatrywania ran, między innymi w:

 • 17 randomizowanych, kontrolowanych próbach obejmujących łącznie 1965 uczestników
 • 5 badaniach klinicznych innych form obejmujących 97 uczestników
 • 16 próbach przeprowadzonych na 533 ranach u zwierząt doświadczalnych 

Istnieje również wiele dowodów na skuteczność miodu w formie opublikowanych studiów poszczególnych przypadków.

Warto pamiętać, że nie wszystkie miody nadają się do celów leczniczych. Działanie przeciwbakteryjne niektórych miodów może być nawet 100 razy silniejsze niż innych.

Niezwykłe lecznicze właściwości miodu manuka

I lipcu 2007 roku Agencja Żywności i Leków dała firmie Derma Sciences, która jest producentem opatrunków, zezwolenie na sprzedaż opatrunków do ran i poparzeń z zawartością miodu manuka jako środka medycznego w Stanach Zjednoczonych (opatrunki te, o nazwie MEDIHONEY Wound & Burn Dressings można znaleźć w Internecie w sklepach z artykułami medycznymi, a także na amazon.com).

Stwierdzono, że miód manuka zatwierdzony do użytku leczniczego ma specjalne właściwości przeciw-infekcyjne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Badania kliniczne wykazały, że miód manuka z Nowej Zelandii, wytwarzany z pyłku z kwiatów krzewu manuka (będącego rośliną leczniczą), może skutecznie eliminować ponad 250 klinicznych szczepów bakterii, w tym szczepy odporne na leki, takie jak:

 • MRSA (odporne na metycylinę Staphylococcus aureus)
 • MSSA (wrażliwe na metycylinę Staphylococcus aureus)
 • VRE (enterokoki odporne na wankomycynę)

Miód manuka jest również skuteczny w zabijaniu bakterii Helicobacter Pylori, które mogą powodować wrzody żołądka.

Co stanowi unikalny czynnik manuka (UMF)?

Miód manuka jest oceniany pod względem skuteczności działania zawartego w nim " unikalnego czynnika manuka" (UMF). Jest on tak nazywany, ponieważ nikt jeszcze nie odkrył unikalnej substancji, która nadaje temu miodowi tak niezwykłe właściwości antybakteryjne.

Miody uwalniają nadtlenek wodoru w procesie enzymatycznym, co wyjaśnia ich ogólne właściwości antyseptyczne, ale aktywny miód manuka zawiera "coś więcej", coś, co czyni go znacznie skuteczniejszym od innych rodzajów miodu jeśli chodzi o niszczenie bakterii. Dlatego wskaźnik UMF jest standardowym opisem siły antybakteryjnej miodu.

Aby uzyskać tę ocenę, próbkę miodu umieszcza się na płytce z kulturami bakterii. Następnie mierzy się obszar, w którym wzrost bakterii został powstrzymany. Obszar ten jest porównywany z podobnym obszarem wytwarzanym przez roztwór fenolu i wody.

Liczba UMF odnosi się do odpowiedniego udziału procentowego fenolu w wodzie, tak więc miód o wskaźniku UMF wynoszącym 10 ma taką samą skuteczność antybakteryjną jak 10% roztwór fenolu.

Dla celów leczniczych zaleca się stosowanie miodu z liczbą UMF wyższą niż 10.

Jeśli nie masz dostępu do miodu manuka, użycie innego surowego, ekologicznego miodu będzie także odpowiednie. Lecz zdecydowanie należy unikać miodów przetworzonych i rafinowanych, które często są sprzedawane w supermarkecie.

Jest w 75% prawdopodobne, że "USA Grade A Honey" (miód klasy A) jest miodem sztucznie uzyskanym, zawierającym syrop fruktozowo-kukurydziany, dodatki smakowe i barwniki. Ze względu na jego pH i brak naturalnie występujących właściwości enzymatycznych, przeciwbakteryjnych i antybakteryjnych stosowanie tego typu miodu może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Jak zapobiegać nawracającym infekcjom zatok

Chociaż nie prowadziłem konkretnych badań nad wykorzystaniem miodu do zwalczania infekcji zatok, uważam, że z pewnością może być on pomocny i nie zaszkodzi mieć go zawsze pod ręką w domowej apteczce z naturalnymi środkami leczniczymi.

Infekcje i zapalenie zatok dotykają 1 na 7 osób, co stanowi około 37 milionów przypadków rocznie, a pracownicy U.S. Centers for Disease Control and Prevention (Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom) corocznie podają liczbę 33 milionów przypadków przewlekłego zapalenia zatok. Tak więc infekcje zatok są problemem, z którym zmaga się ogromna liczba osób.

Żywność o niskiej jakości, nadmierna ekspozycja na toksyczne chemikalia i szybki tryb życia w połączeniu z nieodpowiednią adaptacją do stresu dają większe ryzyko rozwoju infekcji zatok (jak również wszystkich innych chorób). Dlatego też utrzymanie silnego układu odpornościowego i stworzenie środowiska nieprzyjaznego dla namnażania się bakterii i grzybów może zapobiec występowaniu infekcji zatok.

Oto kilka podstawowych środków zapobiegawczych:

 1. Unikaj spożywania cukru i zbóż, jak to określone zostało w moim szczegółowym planie odżywiania. 
 2. Przyjmuj wysokiej jakości olej z kryla, który jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 DHA i EPA.
 3. Jedz olej kokosowy. Olej kokosowy jest bogaty w kwas laurynowy, który ma właściwości przeciwwirusowe, antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Należy jednak uważać na jakość oleju, ponieważ wiele olejów z orzechów kokosowych zawiera toksyny grzybowe. Wynika to z faktu, że oleje są często wytwarzane z wysuszonego miąższu orzechów, który może być zanieczyszczony mikotoksynami. Aby w pełni wykorzystać zalety oleju kokosowego, warto poświęcić czas i uwagę, aby znaleźć producenta, który wykorzystuje tylko świeże kokosy do produkcji oleju.
 4. Unikaj tych 10 produktów, które mogą być zanieczyszczone mitotoksynami.
 5. Wysypiaj się.
 6. Ćwicz regularnie.

Aby uzyskać więcej szczegółów i wskazówek na temat leczenia zapalenia zatok bez uciekania się do leków farmakologicznych, zapoznaj się z moim poprzednim artykułem, pt. Jak pozbyć się problemów z zatokami.

+ Źródła i odniesienia