Według dr Mercoli
Magnez jest czwartym najobficiej występującym pierwiastkiem w ludzkim organizmie. Przy jego niedoborach, nasz organizm po prostu nie jest w stanie optymalnie funkcjonować. Niewystarczający poziom magnezu w komórkach to jedna z głównych przyczyn pogorszenia funkcji metabolicznych, co zwykle prowadzi do znaczenie poważniejszych problemów zdrowotnych.
Jak twierdzi GreenMedInfo, naukowcy znają już obecnie 3751 miejsc wiązania magnezu w białkach ludzkich, co odzwierciedla ogromne znaczenie tego minerału w wielu procesach biologicznych.
Magnez odgrywa na przykład dużą rolę w procesach detoksykacji organizmu i dlatego jest ważny dla minimalizacji szkód związanych z zanieczyszczeniem środowiska metalami ciężkimi i innymi toksynami.
Nawet glutation, uważany przez badaczy za najpotężniejszy przeciwutleniacz dla naszego organizmu, nie może być produkowany bez magnezu.
Magnez odgrywa także istotną rolę w zapobieganiu migrenowym bólom głowy, chorobom układu sercowo-naczyniowego (takim jak nadciśnienie, atak serca i udar mózgu), nagłemu zatrzymaniu krążenia, a nawet redukuje ogólną śmiertelność z różnych przyczyn.
Ten ważny minerał jest niezbędny dla ponad 300 różnych enzymów w organizmie, które odgrywają ważną rolę w następujących procesach biochemicznych, z których wiele ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania funkcji metabolicznych:
Produkcja ATP (adenozynotrifosforanu), nośnika energii w organizmie | Budowa kości i zębów | Relaksacja naczyń krwionośnych |
Praca mięśnia sercowego | Prawidłowa praca jelit | Regulacja poziomu cukru we krwi |
Dlaczego magnez jest tak istotny dla sprawnego działania funkcji metabolicznych?
Mechanizm, dzięki którem magnez kontroluje homeostazę glukozy i insuliny, obejmuje dwa geny odpowiedzialne za homeostazę magnezu. Magnez jest również potrzebny do aktywacji kinazy tyrozynowej, która jest enzymem działającym jak włącznik lub wyłącznik wielu funkcji komórkowych i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania receptorów insuliny.
U osób z opornością na insulinę występuje zwiększone wydalanie magnezu wraz z moczem, co dodatkowo przyczynia się do zmniejszenia poziomu magnezu w organizmie. Ta utrata magnezu wydaje się być drugorzędna wobec wzrostu poziomu glukozy w moczu, co zwiększa wydzielanie moczu.
Dlatego niewystarczające spożycie magnezu powoduje błędne koło, gdzie poziom magnezu jest niski, stężenie insuliny i glukozy podwyższone, co z kolei prowadzi do nadmiernego wydalania magnezu z moczem. Innymi słowy, im mniej magnezu w organizmie, tym mniej organizm jest go w stanie zachować w swoich tkankach.
Rzadko się zdarza, aby wyniki badań naukowych z różnych części świata były tak jednomyślne! Dowody są oczywiste: jeśli chcemy zoptymalizować nasz metabolizm i odpędzić ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, spożywanie odpowiedniej ilości magnezu jest rzeczą absolutnie niezbędną. Niestety jesteśmy tego często nieświadomi, czego dowodzi fakt, że około 80% Amerykanów posiada znaczne niedobory magnezu.
Czy Twój poziom magnezu jest w normie?
Ankiety na temat odżywiania sugerują, że większość Amerykanów po prostu nie dostarcza sobie wystarczającej ilości magnezu wraz z dietą. Inne czynniki, które mogą prowadzić do niedoboru magnezu to:
Problemy z układem trawiennym: organizm nie wchłania magnezu (choroba Crohna, przepuszczalność jelit itp.) | Cukrzyca: szczególnie jeśli jest źle kontrolowana, co prowadzi do większej utraty magnezu z moczem | Wiek: osoby starsze są bardziej narażone na niedobór magnezu, ponieważ jego absorpcja pogarsza się z wiekiem, a osoby te często przyjmują leki, które mogą zaburzać wchłanianie |
Niezdrowe nerki: co powoduje nadmierną utratę magnezu z moczem | Alkoholizm: nawet 60% alkoholików może mieć niski poziom magnezu we krwi | Niektóre leki: diuretyki, antybiotyki i leki stosowane w leczeniu raka mogą powodować niedobór magnezu |
Niedobór magnezu może powodować arytmię serca, skurcze naczyń wieńcowych i ataki padaczki
Brak jest testów laboratoryjnych, które pomogłyby określić dokładny poziom magnezu w tkankach organizmu. Jest tak dlatego, że tylko jeden procent całego magnezu zawartego w organizmie krąży we krwi. 80% tego pierwiastka ulokowane jest w kościach, a pozostała część znajduje się w tkankach miękkich.
Ponieważ większość magnezu jest przechowywana wewnątrz komórek i kości, a nie w osoczu krwi, nie istnieją odpowiednie badania krwi, które mają na celu określenie stężenia tego pierwiastka.
Mimo to, w niektórych laboratoriach można wykonać specjalistyczne badanie magnezu RBC, które jest stosunkowo dokładne. Inne badania, które lekarz może zlecić w celu oceny poziomu magnezu to 24-godzinny test moczu lub test podjęzykowy. Testy te mogą jedynie bardzo ogólnie oszacować poziom magnezu i lekarz zazwyczaj musi oceniać jego poziom na podstawie występujących w pacjenta objawów.
Wczesne objawy niedoboru magnezu mogą obejmować bóle głowy, utratę apetytu, nudności i wymioty oraz zmęczenie lub osłabienie. Jednakże niedobór magnezu może także prowadzić do poważniejszych objawów, takich jak:
- Nieprawidłowy rytm serca i skurcze naczyń wieńcowych
- Skurcze mięśni
- Napady padaczkowe
- Brak czucia i mrowienie
- Zmiany osobowościowe
W swojej książce The Magnesium Miracle, Dr. Carolyn Dean wymienia 100 czynników pomagające określić, czy występują u nas niedobry magnezu . Warto także zastosować się do instrukcji zamieszczonych na blogu autorki, w poście "Gauging Magnesium Deficiency Symptoms” (Pomiar objawów niedoboru magnezu), który zawiera listę kontrolną, do której można odnosić się co kilka tygodni. Pomoże to określić, ile magnezu potrzebuje nasz organizm i stopniowo pozbyć się objawów jego niedoboru.
Najlepsze źródło magnezu: prawdziwe jedzenie
Większość osób powinna być w stanie utrzymywać poziom magnezu na odpowiednim poziomie bez konieczności stosowania suplementów, po prostu przez zróżnicowaną dietę, zawierającą wiele ciemnozielonych warzyw liściastych. Należy jednak pamiętać, że zawartość magnezu w żywności w dużej mierze zależy od tego, jak bogata w magnez jest gleba, w której warzywa są uprawiane.
Większość gleb uprawnych jest obecnie bardzo uboga w składniki odżywcze, dlatego też niektórzy specjaliści, jak na przykład Dr Dean wierzą, że praktycznie każdy potrzebuje suplementacji magnezem. Żywność ekologiczna może zawierać więcej magnezu, jeśli jest uprawiana w glebach bogatych w składniki odżywcze, choć bardzo trudno jest to określić.
Jednym ze sposobów na zwiększenie ilości spożywanego magnezu, jak również wielu innych ważnych składników odżywczych pochodzenia roślinnego jest wyciskanie soków z zielonych warzyw. Sam zazwyczaj wypijam szklankę świeżego zielonego soku warzywnego każdego dnia, co stanowi jedno z moich głównych źródeł magnezu. Artykuł w GreenMedInfo zawiera listę ponad 20 produktów spożywczych o wyjątkowo wysokiej zawartości magnezu, na której znajdują się miedzy innymi wyszczególnione poniżej produkty (pełna lista znajduje się w oryginalnym artykule). Wszystkie wymienione ilości dotyczą 100 gram, czyli około trzech uncji:
Wodorosty, agar, suszone (770 mg) |
Przyprawy, bazylia, suszone (422 mg) |
Przyprawy, liść kolendry, suszone (694 mg) |
Siemię lniane (392 mg) |
Nasiona dyni suszone (535 mg) |
Masło migdałowe (303 mg) |
Kakao, suchy proszek, niesłodzony (499 mg) |
Serwatka, słodka, suszona (176 mg) |
Suplementy magnezu od A do Z
Według obecnych wytycznych rządu dotyczących przyjmowania magnezu, osoby dorosłe powinny przyjmować od 300 do 420 mg tego pierwiastka dziennie (mają na to wpływ płeć, wiek, ciąża i laktacja), lecz wiele osób spożywa mniej niż 300 mg na dobę.
Badania wyraźnie sugerują, że wiele osób skorzystałoby na z zwiększonym spożyciu magnezu, nawet w ilości około 700 mg na dobę lub więcej. Podczas wysiłku fizycznego tracimy magnez z potem, a w stanach wysokiego poziomu stresu także zużywamy go w znacznie wyższych ilościach.
Decydując się na suplementację należy pamiętać, że na rynku istniej wiele różnych rodzajów suplementów magnezu, ponieważ magnez musi być związany z inną substancją.
Nie istnieje po prostu coś takiego jak 100-procentowy suplement czystego magnezu. Substancja zastosowana w danym związku może wpływać na wchłanianie i biodostępność magnezu, a różne związki mają różne właściwości i dają różne korzyści zdrowotne.
Poniższa tabela pokazuje niektóre różnice między różnymi formami związków magnezu. Treonat magnezu (magnesium threonate) jest prawdopodobnie jednym z najlepszych źródeł tego pierwiastka, ponieważ przenika do błon komórkowych, w tym mitochondriów, co powoduje wyższy poziom energii. Dodatkowo przenika on również przez barierę krew-mózg i wydaje się czynić cuda w leczeniu i zapobieganiu demencji oraz poprawie pamięci.
Oprócz przyjmowania suplementów z magnezem, innym sposobem na poprawienie jego poziomu jest zażywanie regularnych kąpieli w soli Epsom lub choćby kąpieli samych stóp. Sól Epsom to siarczan magnezu, który wchłaniany jest przez skórę.
Można też wykorzystać olej magnezowy do użytku zewnętrznego, który będzie absorbowany przez skórę. Niezależnie od wybranego sposobu suplementacji, należy unikać wszelkich związków zawierających stearynian magnezu, który jest powszechnym, ale potencjalnie niebezpiecznym dodatkiem.
Glicynian magnezu jest chelatowaną formą magnezu, która zapewnia najwyższą przyswajalność i biodostępność i jest uważana za idealną dla osób chcących wyrównać niedobory | Tlenek magnezu jest niechelatowanym rodzajem magnezu, związanym z kwasem organicznym lub kwasem tłuszczowym. Zawiera 60% magnezu i ma właściwości zmiękczające stolec |
Chlorek magnezu / Mleczan magnezu zawiera tylko 12% magnezu, ale jest lepiej absorbowany niż inne związki, takie jak tlenek magnezu, który zawiera pięć razy więcej magnezu | Siarczan magnezu / Wodorotlenek magnezu (mleczko magnezowe) są często stosowane jako środki przeczyszczające. Łatwo je przedawkować, więc należy ZAWSZE przyjmować je zgodnie z zaleceniami |
Węglan magnezu ma właściwości zobojętniające kwasy i zawiera 45% magnezu | Taurynian magnezu to połączenie magnezu i aminokwasu tauryny, razem działają one uspokajająco na ciało i umysł |
Cytrynian magnezu jest magnezem połączonym z kwasem cytrynowym i wykazuje właściwości przeczyszczające | Treonat magnezu to nowszy, od niedawna stosowany suplement magnezu, który jest dość obiecujący, głównie ze względu na jego doskonałą zdolność do penetracji błon mitochondrialnych; może okazać się najlepszym suplementem magnezu na rynku |
Równowaga pomiędzy magnezem, wapniem, witaminą K2 i witaminą D
Jedną z głównych zalet pobierania składników odżywczych ze zróżnicowanej diety obejmującej nieprzetworzoną żywność jest to, że mniej prawdopodobne jest, że dostarczymy organizmowi zbyt dużo jednego składnika odżywczego, a zbyt mało innych.
Zdrowa żywność zawiera wszystkie elementy i potrzebne składniki odżywcze w proporcjach odpowiednich dla zachowania optymalnego zdrowia ... mądrość Matki Natury eliminuje potrzebę jakichkolwiek obliczeń. Kiedy natomiast stosujemy suplementy, musimy mieć nieco wiedzy na temat poszczególnych ich składników i ich wzajemnych interakcji.
Bardzo ważne jest na przykład, aby zachować właściwą równowagę między magnezem, wapniem, witaminą K2 i witaminą D. Za odpowiedni stosunek magnezu do wapnia uważa się obecnie proporcję 1: 1, z czym zgadza się dr Dean, która bada tę kwestię już od 15 lat.
Te cztery ważne składniki odżywcze działają synergistycznie, a brak równowagi między nimi powoduje, że nadmierna suplementacja wapnia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zawału serca i udaru mózgu oraz toksycznego wpływu witaminy D na niektóre osoby.
Zapobieganie cukrzycy typu 2 wymaga podejścia wielokierunkowego
Cukrzycy typu 2, która obejmuje utratę wrażliwości na insulinę i leptynę, jest łatwo zapobiec i jest ona prawie w 100 procentach odwracalna bez stosowania leków. Jednak zapobieganie tej strasznej chorobie wymaga wielokierunkowego podejścia. Przyjmowanie odpowiedniej ilości magnezu jest tylko jednym elementem strategii.
Podstawową siłą sprawczą otyłości i cukrzycy typu 2 jest nadmierne spożycie fruktozy, która ma niekorzystny wpływ na wszystkie hormony metaboliczne, więc bardzo ważne jest, aby wyeliminować nadmiar cukru z diety, a zwłaszcza nadmiar fruktozy. Inne ważne czynniki obejmują aktywność fizyczną i zapewnienie zdrowej flory jelitowej.
Jeśli zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę typu 2, spróbuj nie uciekać się od razu do leczenia farmakologicznego. Lekarstwa na cukrzycę nie leczą leżącej u podstaw cukrzycy przyczyny, a wiele z nich, jak na przykład Avandia, może mieć niebezpieczne skutki uboczne. Przyjmowanie Avandii jest związane z 43% większym ryzykiem zawału serca i 64% większym ryzykiem nagłego zatrzymania krążenia, w porównaniu z innymi formami leczenia.