Częste korzystanie z sauny może zmniejszać ryzyko śmierci w wyniku chorób serca

Sauna

W skrócie -

 • Niedawno przeprowadzone badanie wykazało, że u mężczyzn korzystających z sauny siedem razy w tygodniu ryzyko śmierci w wyniku poważnych problemów z sercem jest mniejsze o połowę w porównaniu do tych, którzy korzystają z sauny tylko raz w tygodniu
 • Sauna pomaga oczyścić organizm, poprawia krążenie, przynosi ulgę w stresie i zapewnia relaks – a wszystko to przyczynia się do poprawy zdrowia
 • Aklimatyzacja organizmu do gorąca niezależnie od treningu tlenowego, na przykład poprzez korzystanie z sauny, zwiększa także wytrzymałość sportową organizmu

Według dr Mercoli

Sauna ma długą tradycję. Sauny są popularne w wielu krajach Europy Wschodniej, a także w Azji. W niektórych krajach, takich jak Finlandia, można je znaleźć niemal w każdym domu.

Oprócz tego, że doskonale oczyszcza organizm, sauna ma liczne dodatkowe korzyści zdrowotne. Jak wynika z długoterminowego badania obserwacyjnego przeprowadzonego w Finlandii, osoby często odwiedzające saunę mają mniejsze ryzyko śmierci w wyniku chorób serca.

Choć w badaniu tym nie szukano przyczyn tego typu korzyści zdrowotnych, to niewykluczone, że istnieje kilka mechanizmów odpowiedzialnych za tak znaczną poprawę zdrowia w wyniku korzystania z sauny.

Po pierwsze, sauna doskonale oczyszcza organizm, co w dzisiejszym świecie pełnym zanieczyszczeń jest bardzo ważne dla zdrowia. Korzystanie z sauny poprawia też krążenie krwi, przynosi ulgę w stresie i zapewnia relaks, a wszystko to prowadzi do poprawy zdrowia.

Ponadto każda wizyta w saunie obciąża serce i całe ciało w sposób podobny do ćwiczeń fizycznych, co może być jedną z przyczyn tak wyraźnych korzyści z sauny.

Codzienne korzystanie z sauny zmniejsza ryzyko nagłego zatrzymania krążenia

W pewnym badaniu na dużą skalę obserwowano przez około dwie dekady 2300 mężczyzn w średnim wieku ze wschodniej Finlandii. Okazało się, że częstotliwość i długość czasu spędzonego w saunie związane są z obniżonym ryzykiem nagłego zatrzymania krążenia i śmierci w wyniku chorób serca.

Korzystanie z sauny wiąże się także ze zmniejszonym ryzykiem śmierci z dowolnej przyczyny, a im częściej badani korzystali z sauny, tym wynik ten był lepszy. Mężczyźni, którzy korzystali z sauny siedem razy w tygodniu mieli o połowę mniejsze ryzyko śmierci z powodu chorób serca niż ci, którzy korzystali z sauny tylko raz w tygodniu:

 • 10 % mężczyzn, którzy korzystali z sauny raz w tygodniu zmarło w wyniku nagłego zatrzymania krążenia w ciągu trwania badania
 • 8% osób korzystających z sauny dwa lub trzy razy w tygodniu zmarło w wyniku choroby serca
 • Tylko 5% osób korzystających z sauny codziennie zmarło w wyniku zaburzeń pracy serca

Wyniki te pozostały stabilne nawet wówczas, gdy wzięto pod uwagę dodatkowe czynniki, takie jak palenie, ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu i trójglicerydów. Jeśli chodzi o czas spędzany w saunie, to największe korzyści zaobserwowano u osób, które pociły się w saunie przez 19 minut każdorazowo. Jak donosi Reuters:

“Około 1500 mężczyzn twierdziło, że korzystają z sauny dwa lub trzy razy w tygodniu, 600 korzysta z sauny raz w tygodniu, 200 odwiedza saunę od czterech do pięciu dni w tygodniu, a tylko 12 twierdzi, że nie korzysta z sauny wcale.

Czas korzystania z sauny przez uczestników badania wahał się od dwóch do dziewięćdziesięciu minut każdorazowo, a zakres temperatur wynosiło od 40 do 100 stopni Celsjusza (104-212 stopni Farenheita), tradycyjnie przy niskim poziomie wilgotności…

‘Istnieje bezpośrednia zależność pomiędzy korzystaniem z sauny a chorobami układu sercowo-naczyniowego: im więcej, tym lepiej’ – mówi Laukkanen dla Reuters...

Na podstawie wyników badania można założyć, że u osób korzystających z sauny ryzyko chorób serca jest najmniejsze, lecz także osoby korzystające z sauny dwa lub trzy razy w tygodniu czerpią z tego korzyści zdrowotne.”

Korzystny wpływ gorąca na układ sercowo-naczyniowy

“Kondycjonowanie hipotermiczne”, czyli mówiąc innymi słowy “aklimatyzacja organizmu do gorąca niezależnie od treningu tlenowego” – poprzez korzystanie z sauny – zwiększa także wytrzymałość organizmu.

Dzieje się tak poprzez liczne procesy adaptacyjne zachodzące w organizmie, które łatwiej jest osiągnąć, gdy temperatura ciała jest podniesiona. Innymi słowy, kiedy ciało poddane zostaje obciążeniu gorącem, stopniowo aklimatyzuje się ono do gorąca, co wywołuje liczne korzystne dla zdrowia zmiany i adaptacje.

Zmiany te obejmują zwiększenie objętości osocza, lepszy przepływ krwi do serca i mięśni (co zwiększa wytrzymałość sportową), a także zwiększenie masy mięśni w wyniku wzrostu ilości białek szoku cieplnego (HSP) i ludzkiego hormonu wzrostu (HGH).

Korzystanie z sauny w połączeniu z aktywnością fizyczną może prowadzić do synergistycznego podniesienia poziomu HGH, a także neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF), co może przyczyniać się do tworzenia nowych komórek mózgowych. Kiedy tylko jest to możliwe, korzystam z sauny po sesji ćwiczeń o wysokiej intensywności z tego właśnie powodu.

Różne rodzaje sauny

Obecnie mamy do wyboru trzy podstawowe rodzaje sauny:

 1. Tradycyjna mokra sauna fińska, gdzie para wytwarzana jest przez polewanie wodą gorących kamieni (gorąco jest generowane albo przez palenie drewna albo przez elektryczność)
 2. Sucha sauna fińska, gdzie stosowane jest ogrzewanie elektryczne i dlatego nie używa się wody (piece w takiej saunie nie są przystosowane do polewania wodą. Polanie ich groziłoby zwarciem.)
 3. Sauny na podczerwień

Różnica pomiędzy sauną na podczerwień a tradycyjnymi saunami fińskimi jest taka, że te ostatnie rozgrzewają ciało od zewnątrz, jak piec. Natomiast sauna na podczerwień rozgrzewa ciało od środka.

Sauna na podczerwień to świetne narzędzie do detoksykacji

Sauny wykorzystywane w omawianym wyżej badaniu były saunami fińskimi, które dostarczają suchego gorąca (w mokrych saunach czasowe zwiększenie wilgotności osiąga się polewając kamienie wodą). Naukowcy zauważają, że nie są pewni tego, czy wyniki badania byłyby takie same w przypadku użycia sauny na podczerwień. To powiedziawszy, sauny na podczerwień są znane z tego, że doskonale oczyszczają organizm.

Sauna na podczerwień rozgrzewa tkanki organizmu na kilka centymetrów w głąb, co poprawia naturalny metabolizm, krążenie krwi i pomaga natlenić tkanki. Skóra jest głównym narządem detoksykacji organizmu, lecz wiele osób nie poci się regularnie, a tym samym nie czerpie korzyści z tego naturalnego procesu. Częste korzystanie z sauny powoli przywróci skórze jej zdolność do eliminacji toksyn, co znacznie może zmniejszyć obciążenie organizmu toksynami.

Sauna pomaga też pozbyć się wirusów i innych chorobotwórczych mikroorganizmów z organizmu. Komórki zmagające się z wirusami i toksynami są osłabione i źle znoszą gorąco, więc podniesienie temperatury ciała pomaga szybciej pozbyć się infekcji.

Ogólne zalecenia dla korzystających z sauny

Aby osiągnąć korzyści zdrowotne, wystawianie ciała na działanie wysokiej temperatury powinno odbywać się ostrożnie i z użyciem zdrowego rozsądku. Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z sauny, rozpocznij od kilkuminutowych sesji.

Najlepiej za pierwszym razem ogranicz się do czterech minut. Następnie przedłużaj każdą wizytę w saunie o 30 sekund, aż stopniowo dojdziesz do 15-30 minut. Powodem takiej ostrożności jest fakt, że proces detoksykacji może w niektórych przypadkach przebiegać bardzo gwałtownie, co zależy od tego, jak bardzo organizm obciążony jest toksynami.

Ogólne zalecenia dla korzystających z sauny są następujące:

 • Sauna na podczerwień : 70-80 stopni Celsjusza, przez 15-30 minut
 • Zwykła (fińska sucha lub mokra) sauna: 80-88 stopni Celsjusza, przez 10-20 minut

Ponadto zawsze pamiętaj o następujących środkach bezpieczeństwa:

Zawsze korzystaj z sauny z osobą towarzyszącą.

Wsłuchuj się w swój organizm, który podpowie Ci, jak duże obciążenie gorącem jest w stanie wytrzymać. Jeśli jesteś chory lub wrażliwy na wysokie temperatury, obniż temperaturę w saunie oraz ilość spędzanego w niej czasu.

Nie wchodź do sauny pod wpływem alkoholu.

Pij dużo wody przed i po pobycie w saunie. Aby uzupełnić elektrolity, dodaj do wody szczyptę różowej soli himalajskiej, która jest bogata w mikroelementy.

Unikaj sauny, jeśli jesteś w ciąży.

Po wyjściu z sauny dobrze jest odpocząć przez około 10 minut w pozycji siedzącej lub leżącej.

Ostrzeżenie dotyczące saun z dużym polem elektromagnetycznym

Choć niektórzy wciąż preferują staromodne mokre sauny opalane drewnem, to coraz powszechniejsze stają się obecnie sauny elektryczne. Niestety wiąże się to z dodatkowym problemem, jakim jest silne promieniowane elektromagnetyczne.

Wiele osób korzysta z sauny w celu oczyszczenia organizmu, tak więc mija się z celem używanie w tym celu urządzenia, które wpływa korzystnie na jeden z aspektów zdrowia, lecz jednocześnie szkodzi w inny sposób. Faktem jest, że w zależności od stanu zdrowia, oczyszczanie się w saunie z dużym polem elektromagnetycznym może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Przeprowadziłem kiedyś wywiad ze Stevem Bendą na temat tej ważnej kwestii. Benda jest specjalistą od systemów elektrycznych i inżynierii nuklearnej, który pomagał zaprojektować bezpieczniejsze sauny na podczerwień emitujące niższe pole elektromagnetyczne, co z biegiem czasu doprowadziło do stworzenia całkowicie nowej generacji saun na podczerwień z ochroną przeciw tym polom.

Pole elektromagnetyczne (EMF) może działać niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu na poziomie komórkowym, tak więc należy go unikać we wszelkich okolicznościach, nie tylko podczas wizyty w saunie. Jak wyjaśnia Benda:

 “Wolty generują lub emitują pole elektryczne. Mierzymy je w pewniej odległości od urządzenia i odczytujemy wynik pomiaru. Należy także brać pod uwagę pole elektromagnetyczne, które występuje, gdy naładowane cząstki poruszają się w drucie, co oznacza przepływ prądu (tak więc mamy wolty i prąd).

To generuje pole magnetyczne wokół druta, a to pole magnetyczne ma z kolei wpływ na podobnie naładowane cząsteczki w naszym ciele.”

We wczesnych saunach elektrycznych, prawie 20 lat temu, wykorzystywano panele ceramiczne, które emitowały gorąco w podczerwieni. Potem zaczęto używać węgla. Niestety, ta zmiana sprawiła, że sauny stały się mniej bezpieczne, ponieważ panele węglowe nowszej generacji emitują wysokie pole elektromagnetyczne.

Można je w prosty sposób zmierzyć za pomocą niedrogiego miernika elektrycznego lub bardziej profesjonalnego narzędzia, np. miernika Trifield.

Na szczęście opatentowano już obecnie nowe technologie, które skutecznie eliminują pola elektryczne w saunach i osobiście zachęcam do rozważenia tego typu sauny, jeśli zamierzasz zakupić urządzenie do własnego domu.

Korzystanie z sauny do doskonały dodatek do zdrowego stylu życia

W dzisiejszym świecie dosłownie niemożliwe jest uniknięcie metali ciężkich i toksycznych chemikaliów. Korzystanie z sauny – na podczerwień lub zwykłej – może być doskonałą metodą regularnego oczyszczania organizmu. Sucha, ogrzewająca energia takiej sauny jest bardzo kompatybilna z ludzkim organizmem, a rozgrzewanie tkanek na kilka centymetrów w głąb ciała poprawia energię na poziomie komórkowym i przyspiesza leczenie.

Pamiętaj tylko, że dosłownie wszystkie te korzyści mogą zostać przekreślone, jeśli sauna, z której korzystasz emituje wysokie pole elektromagnetyczne. Przed podjęciem decyzji o zakupie własnej sauny, poświęć więc nieco czasu na sprawdzenie, czy Twoje urządzenie będzie miało jak najniższe pole elektromagnetyczne.

Należy także pamiętać, że pobyt w saunie będzie najskuteczniejszy, kiedy będzie stanowił jeden z elementów zdrowego stylu życia, który obejmuje ponadto zdrową dietę – najlepiej obejmującą produkty organiczne i uprawiane lokalnie, bez użycia pestycydów – aktywność fizyczną i unikanie toksyn.

Co równie ważne, jeśli masz problemy ze snem, to skorzystanie z sauny na krótko przed udaniem się do łóżka może sprawić cuda, gdyż spowoduje, że szybko poczujesz się senny i zaśniesz bez problemu.