6 szkodliwych skutków żucia gumy

Guma do żucia

W skrócie -

  • Guma do żucia być może pomaga ograniczyć ilość jedzenia, ale jedzenie, które wybierasz, może być mniej pożywne
  • Osoby, które żują gumę rzadziej sięgają po owoce, natomiast częściej mają tendencję do jedzenia szkodliwych produktów takich jak chipsy lub cukierki
  • Większość gum do żucia – także te słodzone zwykłym cukrem – zawiera sztuczne słodziki, które mogą szkodzić zdrowiu

Według dr Mercoli

Wiele osób żuje gumę jako przekąskę tylko dlatego, że lubi jej smak lub lekkie odprężenie, które ona zapewnia. Niektóre osoby żują gumę, aby pozbyć się stresu, a nawet jako narzędzie do zmniejszania ochoty na jedzenie (choć zazwyczaj to nie działa, jak wkrótce wyjaśnię).

Jeśli często żujesz gumę, to istnieją przekonujące dowody na to, że jest to jeden z nawyków, których najlepiej jest jak najszybciej się pozbyć. Zawiera ona wątpliwej wartości składniki mające szkodliwy wpływ na zęby i trawienie, tak więc gumę do żucia należy zaliczyć do produktów śmieciowych – nie do produktów spożywczych.

6 Skutków ubocznych żucia gumy

1. Guma do żucia może prowadzić do zwiększonego spożycia fast-foodów

Wiele osób żuje gumę w celu zmniejszenia uczucia głodu, co teoretycznie powinno pomóc im uniknąć jedzenia niezdrowej żywności. Jednakże – podczas gdy badania pokazują, że guma do żucia zmniejsza chęć na jedzenie, głód i to, ile ostatecznie zjesz – posiłki osób żujących gumę do żucia są mniej pożywne niż te, które są spożywane przez osoby nie żujące gumy.

Na przykład osoby, które żuły gumę, były mniej skłonne do spożywania owoców, a zamiast tego częściej wybierały niezdrowe jedzenie, takie jak frytki i cukierki. Jest tak prawdopodobnie dlatego, że miętowy posmak gumy w ustach sprawia, że owoce i warzywa smakują gorzko.

2. Żucie gumy może wywoływać zespół Costena (zaburzenie czynności stawu żuchwowego)

Żucie gumy może powodować nierównowagę mięśni szczęki (jeśli żujesz po jednej stronie częściej niż po drugiej), a nawet zespół Costena czyli zaburzenie czynności stawu skroniowo-żuchwowego w szczęce, co może być bolesnym i przewlekłym stanem.

Za każdym razem, gdy nadużywasz pewnych mięśni, może to prowadzić do ich skurczów i związanego z tym bólu, a także do bólów głowy, uszu i zębów po pewnym czasie.

3. Problemy żołądkowo-jelitowe

Guma do żucia powoduje też połykanie nadmiaru powietrza, co może przyczyniać się do bólu brzucha i wzdęć oraz zespołu jelita drażliwego (IBS). Ponadto, gdy żujesz gumę, przesyłasz do organizmu fizyczne sygnały, że przyjmujesz pokarm. W ten sposób podczas żucia gumy uwalniane są enzymy i kwasy trawienne, lecz nie dostarczane jest pożywienie, które mają one trawić.

Może to powodować wzdęcia, nadprodukcję kwasu żołądkowego i może zaburzać zdolność do produkowania wystarczającej ilości wydzielin z przewodu pokarmowego, kiedy faktycznie posiłek jest spożywany.

Niektóre osoby mogą mieć również niepożądane objawy żołądkowo-jelitowe takie jak biegunka, wywołane sztucznymi słodzikami powszechnie występującymi w gumie do żucia.

4. Uszkodzenia zębów – nawet w wyniku żucia gumy bez cukru

Jeśli Twoja guma do żucia zawiera cukier, to dosłownie "kąpiesz" zęby w cukrze podczas jej żucia. Może to prowadzić do próchnicy zębów.

Nawet jeśli żujesz gumę bez cukru, to nadal istnieje ryzyko uszkodzenia zębów, ponieważ guma bezcukrowa często zawiera kwaśne środki smakowo-zapachowe i konserwanty, które mogą prowadzić do erozji zębów, nawet jeśli zawiera ona ksylitol walczący z bakteriami w jamie ustnej.

W przeciwieństwie do ubytków w zębach, ich erozja jest procesem stopniowego odwapnienia, które z biegiem czasu dosłownie rozpuszcza zęby.

5. Produkty uboczne pochodzące od owiec

Guma do żucia często zawiera lanolinę, woskowatą substancję pochodzącą z wełny owczej, która pomaga jej zachować miękkość. Chociaż samo w sobie nie jest to niebezpieczne dla zdrowia, to żucie lanoliny nie brzmi zbyt apetycznie.

6. Uwalnianie rtęci zawartej w plombach

Jeśli masz plomby zawierające rtęć, powinieneś wiedzieć, że guma do żucia może powodować uwalnianie tej znanej neurotoksyny i przedostawanie się jej do organizmu. Jak wynika z jednego z badań:

"... wykazano, że guma do żucia zwiększa szybkość uwalniania oparów rtęci z wypełnień amalgamatowych ... Wpływ nadmiernego żucia gumy na poziom rtęci w organizmie był znaczny."

Za każdym razem, gdy żujesz gumę, opary rtęci zostają uwolnione i szybko trafiają do Twojego krwioobiegu, gdzie powodują procesy oksydacyjne w tkankach.

Żucie gumy związane jest z bólami głowy u nastolatków

Nastolatki często żują gumę i robią z niej balony. Jeśli Twoje dziecko często żuje gumę oraz cierpi na bóle głowy, powinieneś wiedzieć, że powiązanie pomiędzy tymi dwoma sprawami zostało udowodnione.

Jedno z badań obejmowało 30 młodych osób w wieku od 6 do 19 lat, które codziennie żuły gumę. Każdy z nich cierpiał na przewlekłe migreny lub napięciowe bóle głowy.

Po zaprzestaniu żucia gumy na miesiąc, u 19 z nich bóle głowy całkowicie ustąpiły, podczas gdy kolejne siedem osób zaobserwowało zmniejszenie częstotliwości i natężenia bólu głowy. Dwadzieścia sześcioro dzieci zaczęło żuć gumę ponownie, a ich bóle głowy powróciły w ciągu kilku dni.

Naukowcy są przekonani, że bóle głowy mogą być związane z zespołem Costena wywołanym przez żucie gumy, co może też powodować bóle głowy. Wcześniejsze badania sugerują również, że guma do żucia może powodować bóle głowy w wyniku nadmiernego spożycia aspartamu.

Większość gum do żucia zawiera sztuczne słodziki

Może Ci się wydawać, że nie jest konieczne zwracanie uwagi na skład gumy do żucia, ponieważ w końcu jej nie połykasz. Ale składniki gumy, z których wiele jest potencjalnie niebezpiecznych, absorbowane są do organizmu bezpośrednio przez ściany jamy ustnej.

Podobnie jak w przypadku toksycznych składników w produktach do higieny osobistej – takich jak balsamy do ciała – które są wchłaniane bezpośrednio przez skórę i do krwioobiegu, składniki w gumie podobnie szybko i bezpośrednio wchłaniane są przez organizm, z pominięciem układu trawiennego, który mógłby pomóc odfiltrować i usunąć niektóre z toksyn.

Jednym z takich szkodliwych chemikaliów są sztuczne słodziki, które są powszechnie stosowane w gumach do żucia. Wiele osób celowo wybiera gumy bez cukru, gdyż wydaje im się, że jest to zdrowsza alternatywa. Lecz nawet gumy normalnie słodzone cukrem mogą dodatkowo zawierać sztuczne słodziki. Bardzo niewiele gum nie ma ich w swoim składzie.

Jednym z najczęściej stosowanych sztucznych słodzików w gumie do żucia jest aspartam. Aspartam jest metabolizowany w organizmie zarówno do alkoholu metylowego (będącego trucizną), jak i formaldehydu (który jest czynnikiem rakotwórczym używanym jako płyn balsamujący i nie jest usuwany z organizmu za pomocą normalnych procesów filtrujących odpady przez wątrobę i nerki).

Jego spożywanie wiąże się też z wadami wrodzonymi, nowotworami, nowotworem mózgu i przyrostem masy ciała.

Sukraloza (Splenda), kolejny powszechnie stosowany sztuczny środek słodzący gum do żucia, został zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) w oparciu o jedynie dwa badania na ludziach, z których najdłuższe trwało cztery dni – pomimo że badania na zwierzętach wykazały, że ta substancja słodząca prowadziła do obniżenia liczby krwinek czerwonych (oznaka niedokrwistości), niepłodności u osobników męskich, powiększenia nerek, spontanicznych poronień i zwiększonej śmiertelności.

Równie zaskakujące może być to, że spożywanie sztucznych słodzików może powodować zaburzenia biochemii organizmu prowadzące do przybierania na wadze.

Badania w tym zakresie pokazują bardzo wyraźnie, że sztuczne słodziki mogą w rzeczywistości powodować większy przyrost masy ciała niż zwykły cukier, ponieważ pobudzają apetyt, wzmagają ochotę na węglowodany i stymulują gromadzenie się tkanki tłuszczowej.

4 Składniki gumy do żucia, których należy unikać

Na rynku dostępne są naturalne gumy do żucia, które nie zawierają tych szkodliwych składników, więc jeśli musisz żuć gumę, spróbuj znaleźć tego typu produkty.

Należy jednak pamiętać, że nawet żucie naturalnej gumy stwarza ryzyko związane nadmiernym używaniem stawów szczękowych i może prowadzić do zespołu Costena, problemów trawiennych i innych.

1. BHT (butylowany hydroksytoluen)

BHT jest tak toksyczny, że w wielu krajach został całkowicie zakazany. W Stanach Zjednoczonych jest jednak wciąż często stosowany jako środek konserwujący w gumach do żucia i innych przetworzonych produktach spożywczych.

BHT może prowadzić do zatrucia narządów organizmu, w tym do uszkodzenia nerek i wątroby oraz do nadaktywności u dzieci i może być rakotwórczy.

2. Pepton kazeinowy (fosforan wapnia)

Stosowany głównie w gumie Trident, składnik ten używany jest jako środek wybielający lub teksturujący.

Jest to wysoce przetworzona pochodna mleka i jak dotąd niewiele wiadomo na temat skutków jej długotrwałego przyjmowania, chociaż kazeina w mleku dla niemowląt produkowanym w Chinach prowadziła do zatruć i jest dobrze znanym czynnikiem autoimmunologicznym.

3. Baza gum do żucia

Nie zawsze jest jasne, z czego faktycznie składa się sama "guma", ale badacze stwierdzili, że jest to zazwyczaj mieszanka elastomerów, żywic, plastyfikatorów i wypełniaczy. Większość producentów nie ujawnia więcej szczegółów.

Widać nie zależy im na tym, aby konsumenci mieli świadomość tego, że mogą żuć wosk parafinowany na bazie ropy naftowej, polioctan winylu (klej stolarski) i talk – substancje, które są powiązane z rakiem.

4. Dwutlenek tytanu

Dwutlenek tytanu jest często stosowany jako środek wybielający w gumach do żucia, pomimo że jest on związany z zaburzeniami autoimmunologicznymi, astmą i chorobą Leśniowskiego-Crohna i jest potencjalnie rakotwórczy – zwłaszcza w postaci nanocząsteczkowej.

Jedno z badań wykazało, że dzieci są w wysokim stopniu narażone na dwutlenek tytanu zawarty w wyrobach cukierniczych, a guma do żucia zawiera go bardzo dużo.

Dlaczego żujesz gumę?

Poniżej podajemy kilka typowych powodów, dla których ludzie żują gumę, a także alternatywne opcje, które mogą pomóc w zerwaniu z tym nawykiem. Zachęcamy także do dzielenia się własnymi kreatywnymi pomysłami w sekcji komentarzy poniżej.

Złagodzenie stresu: Wypróbuj Technikę Emocjonalnej Wolności (EFT), która opiera się na założeniu, że energia życiowa przepływa przez ciało człowieka wzdłuż niewidocznych kanałów zwanych meridianami.

EFT stymuluje różne punkty położone na tych meridianach, poprzez dotykanie ich opuszkami palców i jednoczesne stosowanie ustnych afirmacji odpowiednio dobranych do problemu.

Odświeżenie oddechu: Warto zawsze mieć przy sobie szczoteczkę i pastę do zębów, aby móc umyć zęby nawet w podróży. Naturalny aerozol do jamy ustnej również dobrze się w tym celu sprawdza.

Przezwyciężenie ochoty na jedzenie: Opukiwanie meridianów i pozytywne afirmacje w EFT często o wiele skuteczniej redukują łaknienie.

Dla smaku: Zdrowszą opcją może być tutaj wypicie szklanki wody z dodatkiem świeżych liści mięty, cynamonu lub owoców cytrusowych.