11 udowodnionych właściwości papai

Właściwości papai

W skrócie -

  • W sklepach spożywczych w Ameryce Północnej najczęściej spotykać można owoce papai hawajskiej. Należy szukać tych uprawianych ekologicznie, ponieważ większość upraw papai hawajskiej jest genetycznie modyfikowana
  • Zakres właściwości zdrowotnych papai rozciąga się od zapobiegania rakowi, redukcji bólu i zapobiegania chorobom wieńcowym do obniżania poziomu cukru we krwi u niektórych osób z cukrzycą
  • Ten wszechstronny i bardzo smaczny owoc może być spożywany od śniadania do kolacji, zarówno w sałatkach jak i deserach

Według dr Mercoli

Kiedyś znana tylko w południowym Meksyku i Ameryce Środkowej, obecnie papaja jest powszechnie spotykana w każdym tropikalnym i subtropikalnym kraju.

Pomimo, że papaja wymaga odpowiednich warunków klimatycznych do wzrostu i produkcji owoców, jest to także wspaniała roślina do upraw w pojemnikach ogrodowych wszędzie tam, gdzie możliwe jest kontrolowanie poziomu wilgotności i temperatury.

Jest to szybko rosnąca bylina, osiągająca wysokość od 10 do 12 stóp (3-3,5 metra) w pierwszym roku uprawy. Chociaż z wyglądu przypomina drzewo, jest to w rzeczywistości duża roślina zielna o pustych w środku zielonych lub ciemno-purpurowych łodygach, grubszych u podstawy.

Największa produkcja komercyjna papai odbywa się głównie na Hawajach, w tropikalnej Afryce, na Filipinach, w Indiach i Australii.

Istnieją dwie odmiany papai, hawajska i meksykańska. W sklepach najczęściej spotykana jest odmiana hawajska. Jest tak prawdopodobnie dlatego, że papaja hawajska jest niższa, a jej owoce są lżejsze, co ułatwia zbiory.

Owoc papai meksykańskiej może ważyć do 10 funtów (4,5 kg) i a jego długość dochodzić do 15 cali (40 cm). Jadalne części to owoce i nasiona. Papaja jest soczysta, słodka i smakuje trochę podobnie do kantalupy, a jej nasiona mają ostry smak przypominający czarny pieprz.

Uprawiając papaję samodzielnie należy pamiętać, że rośliny należy wymieniać co cztery lata, aby móc cieszyć się zbiorami słodkich owoców. Większość papai hawajskiej, jak również papaja uprawiana w Chinach, są genetycznie modyfikowane (GMO), więc ważne jest, aby kupować wyłącznie papaję uprawianą ekologicznie i unikać spożywania organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO).

Moc tkwiąca w papai

Papaja to owoc o licznych właściwościach pro-zdrowotnych, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę. Jednak owoce, które są opryskiwane insektycydami i fungicydami, mogą powodować więcej problemów ze zdrowiem niż przynosić potencjalnych korzyści.

Należy zachować ostrożność i wybierać papaję ekologiczną, aby ograniczyć negatywny wpływ na zdrowie tych środków chemicznych. Oto jaki wpływ na zdrowie może mieć papaja:

1. Witamina C i A

Owoce papai mają więcej witaminy C niż pomarańcze, a 1 szklanka zawiera 144 % zalecanego dziennego spożycia (RDA) witaminy C.

Witamina C odgrywa ważną rolę w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych, udaru mózgu, raka piersi, raka żołądka, choroby Alzheimera, zaćmy i dny moczanowej oraz istotną rolę we wspomaganiu funkcjonowania układu odpornościowego.

Owoc ten pokrywa również 31% dziennego zapotrzebowania na witaminę A, co jest ważne dla regulacji ekspresji genów, rozwoju prenatalnego i po urodzeniu dziecka oraz dla produkcji krwinek czerwonych, a także w zapobieganiu nowotworom skóry, piersi, wątroby i prostaty.

2. Zmniejsza bóle stawów

Obecność papainy i chymopapainy w papai jest w pewnej mierze odpowiedzialna za działanie przeciwzapalne tego owocu. Dzięki zmniejszeniu stanu zapalnego, ból w stawach zostaje zredukowany.

Ponadto badanie opublikowane w Annals of Rheumatic Diseases sugeruje, że istnieje zależność między niskim poziomem witaminy C a zwiększonym ryzykiem rozwoju zapalenia stawów.

Duża zawartość witaminy C i papainy w papai odgrywa istotną rolę w zapobieganiu zapaleniu stawów i zmniejszaniu związanego z nim bólu.

3. Redukuje bóle menstrualne

Papaina może również zmniejszać siłę skurczów menstruacyjnych i regulować przepływ krwi podczas cyklu menstruacyjnego u kobiet.

4. Może zmniejszać podatność na choroby układu krążenia

Papaja to jedno z najbogatszych źródeł kwasu foliowego, które można nabyć w sklepie spożywczym. Kwas foliowy odgrywa istotną rolę w redukcji poziomu homocysteiny w organizmie.

Homocysteina jest aminokwasem związanym ze zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia. Ponadto, kwas foliowy zapobiega wadom rdzenia nerwowego u niemowląt.

5. Zapobiega uszkodzeniom DNA

Papaja zawiera mnóstwo antyutleniaczy, które zapobiegają uszkodzeniom DNA komórek. To właśnie dlatego jej spożywanie może pomóc zapobiegać niektórym nowotworom i zmniejszać objawy starzenia się skóry.

6. Obniża poziom cukru u chorych na cukrzycę

Kiszone owoce papai mogą obniżać poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą. Przed zastosowaniem tego remedium bezpiecznie jest skonsultować się z lekarzem, który powinien zalecić monitorowanie poziomu cukru, aby nie dopuścić do przypadkowej hipoglikemii lub nie obniżyć  poziomu cukru we krwi zbyt mocno.

Należy również pamiętać, że efekt ten występuje tylko wtedy, gdy papaja została poddana fermentacji (kiszeniu). Osoby z cukrzycą powinny spożywać świeżą papaję z umiarem, ponieważ zawiera ona stosunkowo dużo fruktozy.

7. Może zapobiegać degeneracji plamki żółtej oka

Papaja jest bogata w witaminę A, która pełni istotną rolę w zapobieganiu zwyrodnieniu plamki żółtej oka i innych chorób oczu.

8. Efekt antyoksydacyjny w chorobie Alzheimera

Organizm człowieka wytwarza wolne rodniki podczas metabolizmu oraz w wyniku innych czynników, takich jak stres, niewłaściwa dieta i zanieczyszczenie środowiska. Podobnie jak inne substancje chemiczne w organizmie, wolne rodniki powinny znajdować się w stanie równowagi.

Kiedy organizm produkuje zbyt wiele wolnych rodników, na przykład w wyniku nieodpowiedniej diety, wywołują one stan stresu oksydacyjnego w organizmie. Wolne rodniki w mózgu mogą być istotnym czynnikiem prowadzącym do rozwoju choroby Alzheimera.

W pewnym badaniu, u osób spożywających fermentowaną papaję przez okres sześciu miesięcy, zaobserwowano 40% redukcję jednego z biomarkerów stresu oksydacyjnego oraz redukcję uszkodzeń DNA, starzenia się organizmu i rozwoju raka.

9. Zapobiega rakowi prostaty

Wysoka zawartość przeciwutleniaczy i witamin w papai odgrywa znaczącą rolę w zapobieganiu niektórym nowotworom. W jednym z badań wykazano, że połączenie zielonej herbaty i likopenu ma wpływ na zapobieganie rakowi prostaty. To właśnie papaja jest bogatym źródłem likopenu.

10. Poprawia trawienie

Papaina to enzym trawienny, który pomaga w rozkładzie białek. Ludzie żyjący w krajach tropikalnych od dawna używają papai do leczenia zaparć i zespołu jelita drażliwego. Owoce papai są łatwostrawne, a ich wysoka zawartość błonnika poprawia pracę jelit.

11. Nasiona i miąższ mają właściwości antynowotworowe

Owoce papai są smaczne, jadalne są zarówno miąższ jak i nasiona wraz z otaczającymi je błonkami. W jednym z badań stwierdzono, że związki glukozynolanu benzylu (BG) znajdujące się w nasionach i błonkach mają właściwości hamujące rozwój nowotworów.

Badanie wykazało, że błonki wokół nasion zawierają więcej związków glukozynolanu benzylu zanim owoce w pełni dojrzeją, natomiast nasiona mają podobny poziom BG na każdym etapie dojrzewania.

Jak wybierać papaję

Papaja to jeden z owoców, które dojrzewają po zerwaniu, już w domu. W sklepie najlepiej jest wybierać papaje, które są lekko zielone lub żółte. Dojrzeją w domu w ciągu dwóch lub trzech, jeśli trzymane będą poza lodówką.

Gdy papaja jest w pełni dojrzała, ma wyraziście żółty kolor i jest miękka w dotyku. Nie należy kupować owoców, które są zbyt miękkie już w sklepie lub które są obite lub w inny sposób uszkodzone.

Kiedy papaja dojrzeje w domu, można ją przechowywać w lodówce w plastikowym woreczku przez około tydzień, zanim stanie się zbyt miękka, aby nadawała się do jedzenia. Innym sposobem jest dojrzewanie owoców jest umieszczenie ich w brązowej torbie papierowej. Dzięki temu gaz etylenowy wytwarzany podczas procesu dojrzewania pomaga owocom szybciej dojrzewać.

Torbę należy trzymać z dala od źródeł ciepła, ponieważ zbyt wysoka temperatura może spowodować, że owoce zepsują się, zamiast dojrzeć. Jak już wspomniano, ważne jest, aby wybierać papaje uprawianie metodami ekologicznymi, nie tylko w celu uniknięcia nadmiaru pestycydów, ale także dlatego, że papaje dostępne w sklepach są często genetycznie modyfikowane.

Przygotowanie papai

Dojrzała papaja jest najczęściej spożywana na surowo. Obrana ze skórki i pozbawiona pestek może być następnie pokrojona w ósemki i podawana tak jak melon kantalupa. Czasami pozostawia się kilka pestek, aby dodać owocom ostrego pieprznego smaku.

Miąższ można też pokroić w kostkę i dodać do sałatki owocowej, deserów owocowych lub salsy. Jeśli papaja jest twarda, może być ona przyprawiona i upieczona tak, jak warzywa. W pełni dojrzałe owoce można zmiksować, będą wówczas stanowiły wspaniały sos do deserów.

Innym sposobem na przygotowanie deseru z papai jest przekrojenie owocu na pół, usunięcie pestek z otaczającymi je błonami i wypełnienie środka rodzynkami, truskawkami, orzechami i surowym jogurtem (deser taki należy jeść z umiarem, aby uniknąć nadmiaru fruktozy).

Owoce można również dodawać do koktajli lub do sałatek obiadowych. Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie walorów smakowych i zdrowotnych tego wspaniałego tropikalnego owocu.

Toksyczność i alergie

Od lat 60-tych przeprowadzane są badania nad oceną wpływu papai na płodność mężczyzn i kobiet oraz na przebieg ciąży. Okazuje się, że lateks zawarty w roślinie, którego stężenie jest wyższe w niedojrzałych jeszcze owocach, może mieć działanie aborcyjne u badanych zwierząt. Owoc może również wykazywać wpływ na cykl miesiączkowy zwierząt laboratoryjnych. Z oczywistych powodów badania takie nigdy nie zostały przeprowadzone na ludziach.

Kliniczne przypadki alergii na owoce papai są rzadkie. Jeżeli występują, najczęstszymi objawami są świąd i obrzęk w jamie ustnej oraz katar. Roślina papai zawiera enzym zwany chitynazą, który może powodować reakcje krzyżowe, jeśli u pacjenta występuje uczulenie na lateks i pokarmy zawierające go.

Choć owoce papai dają wiele korzyści zdrowotnych, to nie należy zapominać, że to zdrowa dieta pojmowana całościowo ma kluczowe znaczenia w zapobieganiu chorobom i osiąganiu pełni zdrowia. Mój zoptymalizowany plan żywieniowy może pomóc Ci zmienić niezdrowe wzorce i rozwinąć nawyki żywieniowe, które będą wsparciem na drodze do dobrego zdrowia i optymalnej energii.

+ Źródła i odniesienia