Na co są dobre jagody acai?

Właściwości jagód acai
Nazwa botaniczna: Euterpe oleracea

Właściwości jagód acai

Nieco podobnie do winogron lub borówek, jagody acai to małe, czerwonawo-purpurowe owoce pestkowe formujące dużą kiść, z których około 15% jest jadalnych. Są to owoce rosnące na wysokiej, smukłej palmie w rejonie dorzecza Amazonki w Ameryce Południowej. Jagody te dość łatwo się psują, ale mają ogromną wartość odżywczą, gdy są świeże.

Tradycyjne owoce acai stosowano do leczenia biegunki, infekcji pasożytniczych, krwotoków i owrzodzeń. Jako pokarm, mieszkańcy rejonów Amazonki mieszają miąższ jagód acai z maniokiem – będącym warzywem zawierającym duże ilości skrobi – i jedzą podobnie jak owsiankę.

Smak jagód acai jest często opisywany jako smak przypominający dzikie jagody z dodatkiem czekolady. Owoce te można kupić dużych supermarketach i sklepach ze zdrową żywnością na całym świecie, choć najczęściej w postaci soku lub herbaty, a nie świeżych owoców, ponieważ ich transport z Amazonii bez utraty ich składników odżywczych byłby skomplikowanym procesem.

Jagody acai wykorzystuje się również jako naturalny barwnik spożywczy, jako dodatek do kosmetyków do pielęgnacji skóry, kremów przeciwzmarszczkowych, szamponów i odżywek, a także w postaci suplementów diety. Produkty na bazie jagód acai są dość drogie, gdyż wiele osób uważa, że mają one silne właściwości wspomagające odchudzanie, choć z naukowego punktu widzenia właściwości te nie zostały jeszcze dowiedzione.

Faktem jest, że Federalna Komisja Handlu (Federal Trade Commission) ogłosiła na początku 2012 roku, że zwróciła się ona do sądów federalnych o tymczasowe zawieszenie działalności stron internetowych promujących produkty odchudzające z jagód acai.

Właściwości zdrowotne jagód acai

Lista właściwości prozdrowotnych tych małych owoców jest dość długa, a na jej szczycie znajduje się wysoki poziom aktywności antyoksydacyjnej, podobny do żurawiny, a znacznie przewyższający ten w jagodach i truskawkach.

Wartości ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity=zdolność pochłaniania reaktywnych form tlenu) wyrażające siłę antyoksydacyjną miąższu owoców acai/sproszkowanej skórki mają są najwyższe spośród wszystkich zbadanych pod tym kątem owoców i warzyw. Mają one 10 razy więcej antyoksydantów niż czerwone winogrona.

Jagody Acai mają niską zawartość cukru, ale zawierają duże ilości żelaza, wapnia, błonnika i witaminy A. Zawierają również związki antocyjanowe, takie jak resweratrol i cyjanek oraz kwas ferulowy, który nie tylko nadaje owocom i warzywom wyraźny kolor, ale także wraz z flawonoidami chroni organizm przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Ciekawym faktem jest, że jagody acai zawierają od 10 do 30 razy więcej antocyjanów niż czerwone wino.

Dzięki swoim właściwościom jagody acai mogą pomóc w zapobieganiu problemom zdrowotnym takim jak zapalenie stawów, stany zapalne w organizmie, otyłość, zaburzenia erekcji, choroby neurologiczne i alergie. Badania laboratoryjne wykazały pozytywny ich wpływ na dolegliwości związane ze stresem oksydacyjnym, chorobami serca i rakiem.

Jagody acai powinny być spożywane z umiarem, ponieważ zawierają cukier, choć w mniejszych ilościach niż inne owoce.

Acai wartości odżywcze

Porcja: 3,5 uncje (100 grams)
  Zawartość
w 1 porcj
% ZDS*
Kalorie 70  
Kalorie z tłuszczu 50  
Tłuszcze ogółem 5 g 8%
Tłuszcze nasycone 2 g 8%
Tłuszcze trans 0 g  0% 
Cholesterol 0 mg 0%
Sod 10 mg 0%
Węglowodany ogółem 4 g 1%
Błonnik 2 g 8%
Cukier 2 g  
Białko 1 g  
Witamina A 15% Witamina C 0%
Wapń 2% Żelazo 0%

*Procent zalecanego dziennego spożycia w oparciu o dietę zawierającą ok. 2000 kalorii dziennie. Indywidualne potrzeby mogą być różne w zależności od zapotrzebowania kalorycznego.

Badania nad jagodami acai

Badanie opublikowane w połowie 2011 roku wykazało, że jagody acaí nie tylko mają potencjalne korzyści dla zdrowia ze względu na ich zdolność do wychwytywania wolnych rodników, ale także hamują procesy biologiczne, które mogłyby pogarszać integralność komórek.

Badanie opublikowane we wrześniu 2012 roku wykazało wpływ miąższu jagód acai na chemicznie indukowany nowotwór nabłonka pęcherza moczowego u myszy oraz na zapadalność i nasilenie raka komórek przejściowych (TCC).

Po 10 tygodniach leczenia miąższem jagód acai okazało się, że zmniejsza się częstotliwość występowania TCC, mnogość i proliferacja komórek nowotworowych, jak również znacznie zmniejsza się uszkodzenie DNA. Autorzy badania stwierdzili, że pozytywny wpływ miąższu jagód acai był prawdopodobnie spowodowany właściwościami antyoksydacyjnymi owocu.

Celem kolejnego badania było sprawdzenie, w jaki sposób miąższ z owoców acai wpływa na ryzyko zaburzeń metabolicznych. W badaniu uczestniczyło 10 dorosłych osób z nadwagą, które przyjmowały po 100 gram miąższu jagód acai dwa razy dziennie przez okres jednego miesiąca. Przed badaniem zmierzono poziom glukozy we krwi, ciśnienie krwi, cholesterol, triglicerydy i inne biomarkery pacjenta.

Pod koniec tego 30-dniowego badania naukowcy odnotowali obniżenie stężenia glukozy na czczo, poziomu insuliny i całkowitego cholesterolu; choć nie zaobserwowano wpływu na ciśnienie krwi. Naukowcy doszli do wniosku, że miąższ jagód acai obniża poziom wybranych markerów metabolicznych u osób z nadwagą, co wskazuje, że dalsze badania, między innymi dotyczące chorób serca i/lub cukrzycy typu 2 są uzasadnione.

Zdrowy przepis z wykorzystaniem jagód acai: smoothie

Przepis z jagodami acai

Składniki

  • 1½ szklanki niesłodzonego mleka migdałowego
  • 1½ banana
  • 1 szklanka mrożonych jagód
  • 1 szklanka mrożonych truskawek
  • 1 paczka mrożonego koktajlu z jagód acai LUB 1 szklanka soku z acai
  • ¾ do 1 szklanki lodu

Sposób przygotowania

  1. Ten przepis wykorzystuje owoce acai w ich najbardziej wartościowej formie, gdy są świeże i bez dodatku cukru. Umieść wszystkie składniki w mikserze i miksuj przez chwilę. Smacznego! W przepisie podano ilość składników na dwie porcje. (Uwaga: jeśli używasz soku, zmniejsz ilość mleka migdałowego do ½ szklanki.)

Ciekawostki na temat jagód acai

Jagody acai, będące jednym z podstawowych produktów pokarmowych dla ludzi z amazońskich regionów lasów deszczowych, są od wieków zbierane w ten sam sposób. Osoby zbierające owoce wspinają się na palmę o wysokości od 60 do 80 stóp, odcinają gałęzie z kiściami owoców, a następnie zsuwają się z powrotem na ziemię po gładkich, smukłych pniach palmy.

Ponieważ jagody acai mają niską zawartość cukru i kwasów, które chronią większość innych owoców, to muszą być zbierane, przetwarzane i poddawane pasteryzacji lub zamrażaniu w szybkim tempie, zanim mogą zostać przetransportowane poza Amazonię. Owoc pozostawiony w nieprzetworzonym stanie szybko utleni się, zmieni kolor na brązowy i utraci swoje korzystne składniki odżywcze.

Podsumowanie

Jeszcze zaledwie dekadę temu jagody acai były nieznane w innych częściach świata niż Amazonia. Nagle, z dnia na dzień (dzięki internetowi), zostały okrzyknięte nowym superfood obiecującym niesamowite możliwości dla osób odchudzających się.

Wkrótce zaczęły pojawiać się poważne wątpliwości dotyczące tych twierdzeń, zwłaszcza z powodu pojawienia się licznych (i niezwykle drogich) suplementów diety na bazie jagód acai, które wręcz zaczęły zalewać Internet.

Ze względu na tak wiele sprzecznych raportów, zaczęto przeprowadzać badania uniwersyteckie i kliniczne, aby naukowo stwierdzić, co ta południowoamerykańska jagoda faktycznie ma nam do zaoferowania pod względem zdrowotnym i odżywczym.

Wyniki tych badań wykazały, że – podobnie jak niemal każdy inny pokarm roślinny – jagody acai zawierają wiele korzystnych dla zdrowia związków, takich jak silne przeciwutleniacze, błonnik, tłuszcze jednonienasycone, żelazo, wapń, witamina A i antocyjany, których właściwości prozdrowotne zostały udowodnione klinicznie.