Według dr Mercoli
Awokado to jeden z najzdrowszych powszechnie dostępnych produktów spożywczych. Osobiście spożywam je prawie codziennie. Jeśli lubisz awokado, to podobnie jak około 60% Amerykanów wiesz zapewne, że są one doskonałym źródłem zdrowych tłuszczów jednonienasyconych, witamin i przeciwutleniaczy.
Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że te wspaniałe owoce mają również właściwości antyrakowe. W jednym z niedawno przeprowadzonych badań wykazano, że avocatin B, rodzaj tłuszczu znajdującego się w awokado zwalcza ostrą postać białaczki szpikowej (AML), która jest bardzo rzadką, śmiertelną formą raka.
Tłuszcz zawarty w awokado może niszczyć komórki macierzyste raka
Badanie opublikowane w Cancer Research wykazało, że avocatin B może atakować komórki macierzyste białaczki odpowiedzialne za większość przypadków nawrotu ostrej białaczki szpikowej.
U osób powyżej 65 roku życia choroba ta często prowadzi do śmierci w przeciągu pięciu lat, a niestety brak jest skutecznych metod jej leczenia. Tłuszcz zawarty w awokado okazuje się być w stanie usuwać komórki macierzyste białaczki, pozostawiając zdrowe komórki nienaruszone.
Naukowcy pracują nad opracowaniem leku na białaczkę w oparciu o avocatin B, lecz składniki antyrakowe można pozyskać także bezpośrednio poprzez spożywanie awokado – szczególnie wówczas, gdy obierane jest ono prawidłowo.
Awokado są bogate w karotenoidy zwalczające raka, a najwięcej jest ich w ciemno-zielonej części miąższu znajdującego się tuż pod skórką. W 2010 roku California Avocado Commission opracowała wytyczne mające na celu jak najlepsze wykorzystanie potencjału drzemiącego w awokado, przez obieranie owocu w odpowiedni sposób.
"Awokado uprawiane w Kalifornii zawierają 11 karotenoidów. Według USDA's Agricultural Research Service, awokado zawiera ogromne bogactwo substancji odżywczych, takich jak karotenoidy, które mogą dawać wiele korzyści zdrowotnych. Okazuje się, że karotenoidy chronią ludzi przed niektórymi nowotworami, chorobami serca i zwyrodnieniem plamki żółtej oka związanym z wiekiem.
Badania UCLA wykazały, że w awokado kalifornijskim największe stężenie korzystnych karotenoidów znajduje się w ciemnozielonej części tuż pod skórką owocu."
Aby zachować jak największą koncentrację przeciwutleniaczy, należy obierać awokado ręcznie, podobnie jak banany:
- Najpierw przekrój awokado wzdłuż, aż do pestki
- Trzymając każdą połówkę w jednej ręce, skręć je w przeciwnych kierunkach, tak aby oddzielić miąższ od pestki
- Usuń pestkę
- Pokrój każdą połówkę wzdłuż
- Następnie, używając kciuka i palca wskazującego, obierz każdy kawałek ze skórki
Jedno awokado dziennie pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu
Jedzenie zdrowych tłuszczów, takich jak tłuszcz z awokado, jest bardzo istotne dla zdrowia serca i optymalizacji poziomu cholesterolu.
Wśród mających nadwagę i otyłych Amerykanów ci, którzy spożywali dietę o umiarkowanej zawartości tłuszczu zawartego w jednym awokado dziennie, wykazywali niższy poziom LDL, czyli „złego” cholesterolu (o 13,5 mg/dl) w porównaniu z osobami spożywającymi przeciętną amerykańską dietę.
Cholesterol LDL czyli cholesterol o niskiej gęstości obniżył się szczególnie wyraźnie, co jest istotną sprawą. Cholesterol HDL, czyli o wysokiej gęstości, nie jest szkodliwy. Tylko małe, gęste cząstki cholesterolu LDL mogą stanowić potencjalny problem, ponieważ są one w stanie przedostawać się przez ściany tętnic. Jeśli ulegną utlenieniu, mogą powodować uszkodzenia i stany zapalne.
Fakt, że jedzenie jednego awokado dziennie może obniżyć poziom tych potencjalnie niebezpiecznych cząstek cholesterolu to dobry powód, aby włączyć ten owoc do diety... Ponadto wcześniejsze badania wykazały, że awokado może poprawiać profil lipidowy, zarówno u osób zdrowych, jak i u osób z umiarkowanie podwyższonym poziomem cholesterolu.
U osób zdrowych zaobserwowano 16-procentowy spadek całkowitego poziomu cholesterolu już po jednotygodniowej diecie o wysokiej zawartości jednonienasyconych tłuszczów z awokado.
U osób z podwyższonym poziomem cholesterolu dieta zawierająca awokado powodowała 17-procentowy spadek ogólnego cholesterolu w surowicy krwi, 22-procentowy spadek cholesterolu LDL i trójglicerydów oraz 11-procentowy wzrost tak zwanego "dobrego" cholesterolu HDL.
W jednym z badań dowiedziono nawet, że spożywanie połówki awokado z hamburgerem znacząco hamowało produkcję związku zapalnego o nazwie interleukin-6 (IL-6) w porównaniu z jedzeniem hamburgera bez świeżego awokado. Według autora prowadzącego badanie dr Davida Hebera MD, odkrycie to daje "obiecujące wyniki" dotyczące zdolności awokado do korzystnego wpływu na funkcje układu naczyniowego i na zdrowie serca.
Awokado pomaga zmniejszyć wagę i absorbować składniki odżywcze
Jeśli antyrakowe i profilaktyczne dla serca właściwości awokado nie przekonały Cię jeszcze, że owoc ten to prawdziwy superfood i że warto go spożywać, to może przekona Cię następujący fakt: zgodnie z badaniami opublikowanymi w Nutrition Journal, jedzenie nawet jednej połówki świeżego awokado do obiadu zapewnia uczucie sytości na dłużej, co jest ważne dla osób z nadwaga, gdyż zapobiega niepotrzebnemu podjadaniu.
Osoby, które jadły pół awokado do zwykłego obiadu twierdziły, że w trzy godziny po posiłku były o 40% mniej głodne, a o godzinie piątej po południu o 28% mniej głodne w porównaniu do osób, które nie jadły awokado podczas obiadu. Badanie wykazało również, że awokado pomaga regulować poziom cukru we krwi.
Jednonienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w awokado to rodzaj tłuszczu, który organizm może łatwo przetwarzać na energię, a ponieważ awokado jest tak bogate w zdrowe tłuszcze, pomaga ono organizmowi wchłaniać składniki odżywcze rozpuszczalne w tłuszczach z innych produktów spożywczych.
Jedno z badań opublikowanych w Journal of Nutrition wykazało, że spożywanie całego świeżego awokado wraz z sosem pomidorowym w kolorze pomarańczowym lub z surową marchwią znacznie poprawia wchłanianie karotenoidów i przekształcanie ich w aktywną formę witaminy A.
Badanie przeprowadzone w roku 2005 podobnie wykazało, że dodanie awokado do sałatki pozwalało ochotnikom biorącym udział w badaniu wchłonąć 3-5 razy więcej karotenoidowych cząsteczek przeciwutleniających, które pomagają chronić organizm przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki.
Avocado zawierają składniki odżywcze, których często brakuje w nowoczesnej diecie
Awokado dostarczają prawie 20 niezbędnych składników odżywczych poprawiających stan zdrowia, takich jak potas, witamina E, witaminy z grupy B i kwas foliowy. Pomimo faktu, że potas jest dostępny w licznych produktach spożywczych, zwłaszcza w owocach i warzywach, tylko 2% dorosłych Amerykanów spożywa zalecaną dzienną dawkę.
Odgrywa on ważną rolę w funkcjonowaniu serca, zdrowiu kości, trawieniu i funkcjonowaniu mięśni, a także ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowych funkcji wszystkich komórek, tkanek i narządów organizmu.
Ponadto spożywanie wystarczającej ilości potasu jest istotne, ponieważ ten składnik odżywczy pomaga łagodzić nadciśnienie tętnicze wywołane nadmiarem sodu. Nierównowaga pomiędzy potasem i sodem może prowadzić nie tylko do nadciśnienia tętniczego, ale również do wielu innych chorób, w tym chorób serca i udaru mózgu.
Około 2,5 awokado dostarcza zalecaną dzienną ilość potasu, która wynosi około 4700 miligramów (mg) na dobę. Ponadto, średniej wielkości awokado zawiera około 40 mg magnezu, co stanowi około 10 procent zalecanej dziennej dawki.
Magnez jest minerałem wykorzystywanym przez każdy organ w ciele, zwłaszcza przez serce, mięśnie i nerki.
Według pomiarów szacunkowych nawet 80% Amerykanów może nie spożywać wystarczającej ilości magnezu i ma poważne niedobory tego minerału. Osoby doświadczające nieuzasadnionego zmęczenia lub osłabienia, mające nieprawidłowy rytm serca lub skurcze mięśni oraz tiki oczu powinny zastanowić się, czy to nie niski poziom magnezu jest przyczyną tych objawów.
Co nie mniej istotne, awokado jest jednym z niewielu produktów zawierających znaczne ilości witamin C i E. Jedno z badań wykazało również, że połączenie witaminy C i E spowalnia gromadzenie się płytki miażdżycowej, co może zapobiegać atakom serca lub udarowi mózgu.
Awokado posiadają także wysoką zawartość błonnika, wynoszącą około 4,6 g w połówce owocu. Błonnik odgrywa zasadniczą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego, serca i skóry a także pomaga kontrolować poziom cukru we krwi oraz masę ciała. Spożywając awokado rzeczywiście dostarczamy organizmowi kompleksowy pakiet produktów odżywczych.
Przepis na pyszne super smoothie z awokado
Z pewnością próbowałeś już awokado w postaci sosu guacamole lub jako dodatku do sałatek i kanapek... ale istnieje jeszcze wiele innych sposobów na przyrządzanie awokado. Jednym z moich ulubionych przepisów jest wymieszanie 1/3 awokado z 12 uncjami wody z moim proszkiem proteinowym Vegan lub Pure Power Protein i posiekanym kokosem, wraz z mieszanką ekologicznych sałat i psyllium. Możesz też wypróbować awokado w następujący sposób:
- Jako zamiennik tłuszczu do pieczenia. Wystarczy zastąpić dowolny tłuszcz (taki jak olej, masło lub margaryna) taką samą ilością awokado.
- Jako jedna z pierwszych potraw dla niemowląt, w miejsce przetworzonej żywności dla dzieci
- W zupach. Sprawdź na przykład przepis Lucy Lock na chłodnik śródziemnomorski lub zupę krem z surowej marchwi.
- Jako dodatek do koktajlu lub szejka proteinowego
- Z zapiekanym wewnątrz jajkiem na miękko na śniadanie
Warto też wypróbować poniższy przepis na super smoothie z awokado, który jest lekko zmodyfikowaną wersją przepisu opublikowanego w Little Epicurean. Wypróbuj je na śniadanie lub jako lekki lunch lub przekąskę, która syci na długo i dodaje energii.
Super smoothie z awokado
Składniki:
- 1 całe awokado
- 1 szklanka potarganych liści jarmużu, bez łodygi
- 1/2 szklanki jagód ekologicznych
- 1/2 szklanki świeżego ananasa
- 1 szklanka organicznego szpinaku
- 1/2 pokrojonego ogórka
- 1 szklanka niesłodzonej wody kokosowej
Sposób przygotowania:
- Wlej wodę kokosową do blendera. Dodaj awokado, jarmuż, jagody, ananasa, szpinak i ogórek. Przykryj pokrywką i miksuj, aż otrzymasz gładką masę. Wlej do dwóch szklanek i podawaj natychmiast po przygotowaniu.