Na co dobre są wiśnie?

Zalety wiśni

W skrócie -

  • Właściwości przeciwutleniające wiśni okazują się lepsze niż witaminy E i porównywalne z dostępnymi w handlu przeciwutleniaczami
  • Czereśnie zawierają błonnik, witaminę C, karotenoidy i antocyjany, a każda z tych substancji może pomagać w zapobieganiu rakowi
  • Wiśnie mają właściwości przeciwzapalne i mogą pomóc zmniejszyć ryzyko dny moczanowej oraz łagodzić bóle i stany zapalne związane z chorobą zwyrodnieniową stawów
  • Spożywanie wiśni może pomóc zwiększyć poziom melatoniny i poprawić jakość snu
  • Spożywanie kwaśnych wiśni może aktywować PPAR (receptory aktywowane przez proliferatory peroksysomów) w tkankach organizmu, co pomaga regulować geny odpowiedzialne za metabolizm tłuszczów i glukozy

Według dr Mercoli

Czereśnie i wiśnie są ulubionym letnim owocem w USA, gdzie każdego roku zbiera się ich około 370 milionów funtów. Szczyt sezonu (od maja do lipca) na czereśnie jest krótki w wyniku wysokiej podatności owoców na choroby i krótki okres przydatności do spożycia po zbiorach.

8 korzyści zdrowotnych czereśni

Wiśnie, które należą do tej samej rodziny owoców co brzoskwinie, śliwki, morele i migdały, są często uważane za owoce "deserowe" do wykorzystania w ciastach lub czasem jako dodatek do koktajli (np. wiśnie maraschino).

Ale wiśnie należy również traktować jako produkt spożywczy wspomagający nasze zdrowie, który może przynosić korzyści terapeutyczne dla organizmu, ponieważ są one bogate w przeciwutleniacze i wiele innych związków sprzyjających zdrowiu.

Istnieją dwie podstawowe odmiany wiśni, które wszyscy dobrze znamy: słodkie czereśnie i cierpkie wiśnie. Czereśnie – takie jak na przykład czereśnie Bing – najlepiej jest spożywać, kiedy są świeże (i na surowo), podczas gdy kwaśne wiśnie mają smakują lepiej, gdy są poddane obróbce cieplnej (dlatego są często używane do wypieków).

Wiśnie są również wykorzystywane do produkcji koncentratów soków, które mogą oferować wyjątkowe korzyści zdrowotne. Niektóre z najbardziej znanych właściwości prozdrowotnych wiśni to:

1. Ochrona antyoksydacyjna

Wiśnie zawierają silne przeciwutleniacze, takie jak antocyjany i cyjanidyna. Jedno z badań wykazało, że właściwości przeciwutleniające tych substancji izolowanych z kwaśnych wiśni są lepsze niż witaminy E i porównywalne z dostępnymi w handlu przeciwutleniaczami.

Czereśnie zawierają także niewielką ilość kwercetyny – która jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy – oraz szeroką gamę innych składników o właściwościach prozdrowotnych.

2. Związki przeciwrakowe

Czereśnie zawierają błonnik, witaminę C, karotenoidy i antocyjany. Wszystkie te składniki mogą pomóc w zapobieganiu rakowi. Według fundacji National Cherry Growers & Industries Foundation:

"Potencjalne właściwości przeciwrakowe czereśni wynikają głównie z zawartości antocyjanów, szczególnie cyjanidiny. Czereśnie są dobrym źródłem cyjanidyn, które wydają się działać jako przeciwutleniacz i jako takie mogą zmniejszać ryzyko raka ...

Badanie ... z wykorzystaniem komórek raka ludzkiego wykazało zatrzymanie cyklu komórkowego i apoptozę zmutowanych komórek eksponowanych na antocyjany z wiśni ...

Dalsze badania sugerują, że powstrzymujące wzrost raka działanie cyjanidyny jest prawdopodobnie – przynajmniej częściowo – wynikiem znaczącego działania hamującego tych składników wiśni na receptory naskórkowego czynnika wzrostu ...

Ponadto istnieją silne dowody na to, że cyjanidyny mogą również promować różnicowanie komórek, a tym samym zmniejszać ryzyko przekształcenia się zdrowych komórek w komórki rakowe."

3. Zmniejszanie stanów zapalnych i ryzyka dny moczanowej

W badaniu, w którym wzięło udział ponad 600 pacjentów z dną moczanową, osoby, które jadły tylko ½ szklanki wiśni dziennie (czyli około 10 lub 12 czereśni) lub spożywały ekstrakt z czereśni, miały o 35% niższe ryzyko późniejszego ataku dny moczanowej. Osoby, które zjadały więcej wiśni, nawet do trzech porcji w ciągu dwóch dni, miały jeszcze bardziej obniżone ryzyko – o 50%.

Dna moczanowa pojawia się, gdy procesy metaboliczne, które kontrolują ilość kwasu moczowego we krwi, nie przebiegają prawidłowo. Sztywność i obrzęk są wynikiem nadmiaru kryształków kwasu moczowego zbierającego się w stawach, a ból związany z tym stanem jest spowodowany reakcją zapalną organizmu w odpowiedzi na te kryształki. Wcześniejsze badania wykazały, że:

  • Spożywanie dwóch porcji wiśni na czczo prowadziło do 15% redukcji kwasu moczowego i niższego poziomu tlenku azotu i białka C-reaktywnego (które są związane z chorobami zapalnymi, takimi jak dna moczanowa).
  • Naukowcy zauważyli, że badanie to potwierdza "od dawna znaną skuteczność wiśni w leczeniu dny moczanowej" oraz stanowi ono "dowód na to, że związki zawarte w wiśniach mogą hamować aktywowanie szlaków zapalnych".
  • Spożywanie kwaśnego soku wiśniowego codziennie przez cztery tygodnie może obniżyć poziom kwasu moczowego

4. Lepszy sen (melatonina)

Wiśnie zawierają naturalną melatoninę, która jest silnym przeciwutleniaczem i substancją usuwającą wolne rodniki, która pomaga łagodzić stany zapalne i związany z nimi stres oksydacyjny. Odgrywa również istotną rolę w procesie snu i regeneracji ciała.

Bazując na regularnych, cyklicznych sygnałach światła i ciemności, szyszynka człowieka ewoluowała do produkcji i wydzielania melatoniny, aby ułatwić sen. Badania sugerują, że spożywanie kwaśnego soku z wiśni nie tylko pomaga podnieść poziom melatoniny, ale może również poprawić jakość snu, wydłużyć całkowity czas snu i poprawić regenerację w czasie snu. Według naukowców:

"... konsumpcja kwaśnego koncentratu wiśniowego zapewnia wzrost egzogennej melatoniny, co jest korzystne dla wydłużenia czasu i poprawy jakości snu u zdrowych mężczyzn i kobiet i może być skuteczne w leczeniu zaburzeń snu".

5. Ulga w bólu stawów

Wiśnie zawierają wiele związków przeciwzapalnych, a badania sugerują, że mogą one pomagać w łagodzeniu bólu związanego z zapalną chorobą zwyrodnieniową stawów.

Według jednego z badań, kobiety z chorobą zwyrodnieniową stawów, które piły kwaśny sok wiśniowy dwa razy dziennie przez okres trzech tygodni, miały znacznie obniżone markery stanu zapalnego. Zaobserwowano u nich także 20% złagodzenie bólu. Naukowcy zauważyli, że cierpkie wiśnie mają "najwyższą skuteczność przeciwzapalną ze wszystkich produktów spożywczych".

6. Zmniejszenie tłuszczu na brzuchu

W badaniu na zwierzętach szczury karmione kwaśnym proszkiem wiśniowym, u których jednocześnie stosowano dietę wysokotłuszczową utrzymywały niższą masę ciała i niższą grubość tkanki tłuszczowej niż szczury nie karmione wiśniami. Miały również niższe nasilenie stanów zapalnych i niższy poziom trójglicerydów, co sugeruje potencjalną rolę wiśni w zdrowiu serca.

7. Zmniejszenie bólu mięśni po wysiłku

Sportowcy, którzy spożyli kwaśny sok wiśniowy przed biegiem długodystansowym, odczuwali mniejszy ból niż ci, którzy tego nie robili. Uważa się, że właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne wiśni mogą mieć działanie ochronne, zapobiegające uszkodzeniom mięśni i bólom podczas wysiłku fizycznego.

8. Niższe ryzyko udaru

Spożywanie kwaśnych wiśni może aktywować PPAR (receptory aktywowane przez proliferatory peroksysomów) w tkankach organizmu, co pomaga regulować geny odpowiedzialne za metabolizm tłuszczów i glukozy. Ta aktywacja może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca, a badania sugerują, że jedzenie wiśni może zapewnić podobne korzyści dla serca jak leki na receptę zwane agonistami PPAR.

Jak tanio i w kilka sekund usunąć pestki z wiśni

Wiśnie i czereśnie są owocami, których obróbka kosztuje sporo wysiłku, ponieważ trzeba z nich usunąć pestki, zanim będzie można się nimi delektować (lub trzeba je ostrożnie wypluwać podczas jedzenia). Jest na to prosta sztuczka. Zwykłego spinacza biurowego można użyć jako narzędzia do drylowania wiśni. Wygnij odpowiednio spinacz (w sposób zaprezentowany w poniższym filmiku), wepchnij go w środek wiśni, obróć i wyciągnij pestkę.

(Tylko po angielsku)

Krótka historia i ciekawostki na temat wiśni

Wiśnie są znane i spożywane już od stuleci, cieszono się nimi w starożytnym Rzymie, Grecji i Chinach. Uważa się, że czereśnie pochodzą z Azji i prawdopodobnie zostały przyniesione do Europy przez ptaki.

Dopiero w XVI wieku koloniści angielscy przywieźli wiśnie do Stanów Zjednoczonych, gdzie obecnie uprawia się je na północnym zachodzie, a także w stanie Michigan. Co ciekawe, choć drzewa wiśniowe zaczynają produkować owoce po około pięciu latach, to osiągnięcie dojrzałości przez roślinę trwa od 10 do 15 lat.

Po osiągnięciu dojrzałości jedno drzewo wiśniowe może dać ponad 100 funtów owoców w ciągu jednego sezonu. Pamiętaj, że jeśli spożywasz wiśnie dla ich właściwości leczniczych, to 10 czereśni lub 1 szklanka kwaśnych wiśni zawierają około 4 gramy fruktozy. Ważne jest, aby brać to pod uwagę licząc całkowite spożycie fruktozy w ciągu dnia, które nie powinno przekraczać 25 gram.