Według dr Mercoli
Osoby mające problem ze zjadaniem codziennie odpowiednio dużej porcji warzyw postąpią mądrze inwestując w zakup dobrej jakości wyciskarki do soków. Jest to chyba jedna z najlepszych rzeczy, którą można uczynić dla swojego zdrowia. Sok z surowych warzyw można porównać do "żywego bulionu", ponieważ zawiera tak wiele mikroelementów, których wielu z nas brakuje.
Picie świeżego soku z zielonych warzyw można przyrównać do dożylnego zastrzyku witamin, minerałów i enzymów: trafiają one wprost do systemu, bez konieczności długotrwałego procesu trawienia.
Pijąc świeżo wyciśnięty sok warzywny z samego rana możemy w naturalny sposób dodać sobie energii na cały dzień, bez uciekania się do takich środków pobudzających jak kawa. Ponieważ sok to bardzo łatwo przyswajalna forma pożywienia, może szybko zwiększyć poziom naszej energii: w ciągu zaledwie 20 minut ... A to dopiero początek korzyści, jakie daje picie soków.
Trzy powody, dla których picie soków to bardzo zdrowy nawyk
Istnieją trzy powody, dla których warto rozważyć dodanie soków warzywnych do programu optymalnego zdrowia:
- Picie soku pomaga zaabsorbować wszystkie składniki odżywcze z warzyw. Jest to istotne, ponieważ większość z nas ma zaburzenia trawienia w wyniku nieodpowiednich nawyków żywieniowych praktykowanych przez długie lata. To ogranicza zdolność organizmu do wchłaniania wszystkich tak potrzebnych składników odżywczych z warzyw. Wyciśnięty sok jest już jak gdyby „wstępnie strawiony”, dzięki czemu większość zawartych w nim składników zostaje łatwo przyswojona, a nie wydalona.
- Picie soku pozwala na konsumpcję znacznej ilości warzyw w ciągu dnia. Praktycznie wszyscy specjaliści do spraw zdrowia zalecają spożywanie od sześciu do ośmiu porcji warzyw i owoców dziennie, lecz niewiele osób faktycznie zjada taką ilość. Picie soku jest prostym sposobem, aby zagwarantować, że dzienna ilość warzyw zostanie spożyta.
- Soki pomagają włączyć do diety większą różnorodność warzyw. Wiele osób wybiera zawsze te same warzywa do obiadu lub je takie same sałatki warzywne każdego dnia. To narusza zasadę regularnej rotacji spożywanych produktów i zwiększa szansę na rozwój alergii na niektóre z potraw.
Taka monotonna dieta ogranicza też różnorodność fitochemikaliów dostarczanych organizmowi wraz z pożywieniem, ponieważ każde warzywo posiada unikalne właściwości i składniki. Wyciskając soki, możemy stosować większy asortyment warzyw, których być może nie jedlibyśmy przygotowanych w inny sposób.
Dodatkowe korzyści z picia soków to:
- Szybsza utrata zbędnych kilogramów. W pewnym badaniu dorośli, którzy wypijali co najmniej osiem uncji (ok. 240 ml) soku warzywnego jako część zdrowej diety, stracili 4 funty (1,8 kg) w ciągu 12 tygodni, natomiast ci, którzy przestrzegali tej samej diety, ale nie pili soku, stracili w tym samym czasie tylko jeden funt (0,45 kg). Osoby pijące soki warzywne znacznie zwiększyły spożycie witaminy C i potasu, zmniejszając jednocześnie całkowite spożycie węglowodanów.
- Wzmocnienie układu odpornościowego – za sprawą ogromnej ilości spożywanych fitochemikaliów. Surowy sok zawiera również biofotoniczną energię świetlną, która wspaniale rewitalizuje organizm.
- Zwiększona energia. Kiedy nasze ciało otrzymuje wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje, a jego pH jest optymalnie zrównoważone, czujemy się pełni energii. Ponieważ energia zawarta w świeżym soku może być wykorzystana przez organizm niemal natychmiast, osoby, które piją soki często mówią o gwałtownym przypływie świeżych sił witalnych.
- Zdrowy mózg. Osoby, które piją soki (owoce i warzywne ) częściej niż trzy razy w tygodniu, są o 76% mniej narażone na chorobę Alzheimera niż osoby, które piją je rzadziej niż raz w tygodniu, jak wynika z Kame Project.
Oczyszczanie organizmu sokami: nawet dzieci mogą to robić
Oczyszczanie sokami jest ostatnio bardzo modne w świecie zdrowia. Bary z sokami oraz gotowe kuracje sokowe przeznaczone do oczyszczania organizmu stają się coraz bardziej popularne. Z pewnością warto jest przeprowadzić krótką (lub nawet dłuższą) głodówkę sokową, podczas której pije się wyłącznie świeże soki warzywne przez okres jednego do kilku dni.
Kurację taką przeprowadza się zazwyczaj w celu oczyszczenia organizmu lub jako terapię w określonych schorzeniach. Dłuższe kuracje sokami powinny być przeprowadzane pod nadzorem lekarza zajmującego się naturalnymi metodami leczenia. Niektóre osoby piją soki z zielonych warzyw jako element okresowego postu.
Czasopismo Time Magazine podało ostatnio, że istnieją nawet kuracje sokowe przeznaczone specjalnie dla dzieci, przy czym co najmniej jedna firma sprzedaje tego typu kurację za około 100 dolarów. Kuracje przeznaczone dla osób dorosłych mogą być oczywiście jeszcze bardziej kosztowne – ich cena dochodzi do 600 dolarów za zestaw soków wystarczających na przeprowadzenie pięciodniowej kuracji oczyszczającej.
Ogólnie rzecz biorąc, nie jestem przeciwny oczyszczaniu sokami w pewnych okolicznościach, lecz uważam, że dzieci nie są najlepszymi kandydatami do tego typu kuracji. Ich organizm wymaga sporej ilości zdrowych tłuszczów i białek, których zdecydowanie brakuje w świeżych sokach. Ponadto, wcale nie trzeba wydawać setek dolarów na wymyślne kuracje oczyszczające – w prosty sposób można samodzielnie przygotować soki w domu, a będą one nie tylko mniej kosztowne, lecz także zawsze świeże.
Moja filozofia dotycząca picia soków jest taka, że powinny one stanowić stałą część codziennej diety, a nie tylko przejściową modę, którą zastosujemy raz lub dwa razy do roku. Picie świeżego soku warzywnego każdego dnia przyniesie organizmowi znacznie więcej korzyści niż sporadyczne trzydniowe oczyszczanie. Dzieciom także można codziennie podawać do picia soki warzywne, zarówno jako napój do posiłku, jak i jako zdrową przekąskę w ciągu dnia (idealnie wraz ze źródłem zdrowych tłuszczy, aby zapewnić, że substancje rozpuszczalne w tłuszczach zostaną prawidłowo wchłonięte).
Zielone soki warzywne lepsze niż soki owocowe
Rozróżnienie to jest bardzo ważne, ponieważ jeśli sok będzie zawierał zbyt dużo owoców, będzie on także zawierał dość dużą ilość kalorii oraz cukru (fruktozy). Można dodać do soku warzywnego jabłko, kiwi lub garść jagód, aby nadać mu przyjemnego smaku, ale jego głównymi składnikami powinny być zawsze organiczne, zielone warzywa takie jak szpinak, seler, kapusta, jarmuż, botwina, itp.
Niestety, ludzie często są przekonani, że zielone soki warzywne nie mogą być smaczne i wiele osób unika ich picia tylko ze względu na kolor. Badanie przeprowadzone ostatnio przez firmę Jamba Juice wykazało nawet, że 28% dorosłych Amerykanów "boi się samego wyglądu" zielonego soku, a aż 32% z nich uważa, że zielony sok to ich najmniej ulubiony sok. Ta zła reputacja zielonego soku utrzymuje się pomimo faktu, że 32% badanych uważa, że sok zielony jest najzdrowszy ze wszystkich.
Czasem trzeba się do niego po prostu przyzwyczaić, lecz sok z zielonych warzyw w rzeczywistości ma bardzo przyjemny smak, a ponadto można go doprawiać według własnych upodobań. Osoby zaczynające dopiero swoją przygodę z sokami powinny wybierać warzywa łagodniejsze w smaku, takie jak seler i ogórki.
Następnie można do nich stopniowo dodawać liście czerwonej sałaty, sałaty romańskiej, szpinaku i endywii, a także natkę pietruszki i kolendrę. Warzywa zielone, takie jak jarmuż, cykoria, mniszek lekarski i liście gorczycy mogą być dość gorzkie w smaku, więc należy je dodawać stopniowo, zaczynając od jednego lub kilku liści. Aby poprawić nieco smak soku warzywnego, zwłaszcza na początku, można dodać do niego następujące składniki:
- Limonka i cytryna: Można dodać połówkę lub nawet całą limonkę lub cytrynę na litr soku. Można wycisnąć sok z całego owocu, wraz ze skórką, aby uniknąć kłopotliwego obierania. Limonka bardzo skutecznie neutralizuje gorzkie smaki.
- Żurawina: Osoby lubiące żurawinę mogą dodawać ją do soku warzywnego. Należy ograniczyć jej ilość do około czterech uncji (110 g) na szklankę soku.
- Świeży imbir: Dla osób lubiących imbir, może być on doskonałym dodatkiem do soków. Nada im ostrego "smaczku"!
Jakie urządzenie do wyciskania soku wybrać?
Szybkoobrotowe blendery, takie jak Vita Mix, są idealne do robienia zielonych koktajli, ale nie są najlepszymi przyrządami, jeżeli chodzi o wyciskanie soków. Na rynku istnieje ogromny wybór przeznaczonych do tego celu wyciskarek i sokowirówek. Ich ceny rozpoczynają się już od 100 dolarów, a lepszej jakości urządzenia można kupić za około 150 dolarów. Istnieje kilka różnych typów urządzeń do wyciskania soków, od szybkoobrotowych sokowirówek po wyciskarki wyciskające sok powoli lecz dokładnie.
Im wolniej wyciskany jest sok, tym więcej składników odżywczych zostaje w nim zachowanych. Osobom początkującym w robieniu soków polecam urządzenia w średniej cenie. Tanie sokowirówki (jak np. Juiceman) łatwo się psują, produkują soki o niskiej jakości i są bardzo głośne, co może prowadzić nawet do uszkodzenia słuchu.
Ich trwałość także nie jest wystarczająca. Moim ulubionym urządzeniem do wyciskania soku jest wyciskarka jednoślimakowa, która jest stosunkowo szybka, a znacznie tańsza i łatwiejsza do czyszczenia niż droższe urządzenia tego typu, takie jak wyciskarki dwuślimakowe czy nawet sokowirówka Norwalk kosztująca 2000 dolarów. Tutaj można zobaczyć moją obecnie ulubioną wyciskarkę. Rozważając opcje zakupu, warto zastanowić się, jak wiele pracy będzie wymagało czyszczenie wybranego urządzenia po użyciu. Od tego może zależeć, czy będziemy mieć ochotę na korzystanie z niego każdego dnia.
Jak słusznie twierdzi "sokowa dama", Cherie Calbom: "Ostatecznie najlepsza wyciskarka to ta, której faktycznie używasz."
Jak rozpocząć picie soków – porady
Gdy nabierzemy już nawyku codziennego picia soku, zauważymy, że z niecierpliwością czekamy na ten stały punkt dnia, a jeśli zdarzy nam się z jakiegoś powodu pominąć go, będzie nam go brakowało. Szczegółowy poradnik robienia soków znajduje się tutaj, ale na początek potrzebna nam będzie jedna lecz sprawdzona receptura – coś, co po prostu dobrze smakuje. W przeciwnym razie można się do soków zniechęcić, zanim nabierzemy nawyku ich picia.
"Zawsze dodawaj ciemnozielone liściaste warzywa, bo są one wprost wspaniałe dla zdrowia", sugeruje Cherie. "Osobiście wyciskam soki z botwiny, kapusty, natki pietruszki, często łącząc je z ogórkiem i selerem. Lecz jeśli nigdy wcześniej nie piłeś soków warzywnych, spróbuj dodać coś, co naprawdę dobrze smakuje, choćby marchewkę. Cytryny również są świetne, bardzo poprawiają one smak. Sama dodaję cytrynę niemal do wszystkich soków, które przygotowuję".
Zdecydowanie polecam robienie soków z warzyw organicznych, gdy to tylko możliwe i picie soku natychmiast po jego przygotowaniu. Soki warzywne łatwo się psują, więc najlepiej wypijać całą przygotowaną porcję tuż po wyciśnięciu. Jednak przy zachowaniu pewnych zasad, można przechowywać sok do 24 godzin, obserwując jedynie mały spadek wartości odżywczej. Zasady te mogą się przydać, jeśli chcemy wziąć ze sobą sok do pracy i pić go w ciągu dnia. Oto zasady prawidłowego przechowywania soków:
- Wlej sok do szklanego pojemnika (np. słoika) z szczelną pokrywką, wypełniając pojemnik do pełna. W słoiku powinna znajdować się jak najmniejsza ilość powietrza, ponieważ zawarty w nim tlen (powietrze zawiera ok. 20% tlenu) powoduje "utlenianie się" soku i jego psucie.
- Warto także rozważyć zakup pompki próżniowej do żywności, np. Food Saver oraz specjalnych pojemników próżniowych. Można wówczas wlać sok do pojemnika, nałożyć specjalną zakrętkę i wyssać powietrze za pomocą pompki. W ten sposób większość tlenu przyspieszającego psucie się soku zostaje usunięta.
- Po wlaniu do pojemnika, sok należy natychmiast umieścić w lodówce i spożyć w dogodnym momencie. Najlepiej wypić go jak najszybciej, a w żadnym przypadku nie należy go przechowywać dłużej niż 24 godziny.
Większość osób wyciska soki rano, lecz jeśli plan dania na to nie pozwala, można wybrać na tę czynność dowolny czas, najbardziej odpowiedni dla naszego stylu życia.