10 rzeczy, których nigdy nie należy wrzucać do zlewu

Zlew kuchenny

W skrócie -

  • Większa część kanalizacji w Twoim domu jest poza zasięgiem wzroku, ukryta pod zlewem lub za ścianami; jednakże te części rur mogą stać się bardzo kosztowne, jeśli nie zadbasz o nie we właściwy sposób
  • Pewne rzeczy, gdy dostaną się do kanalizacji, mogą przyczyniać się do zanieczyszczenia środowiska i wiązać się z kosztami napraw hydraulicznych; są to między innymi tłuszcz, żwirek dla kotów, ręczniki papierowe i fusy z kawy
  • Gdy zadbasz o swoją instalację hydrauliczną we właściwy sposób, nie tylko poczynisz zmiany na lepsze w swoim domu i środowisku, lecz jest to też prosty sposób na zmniejszenie ilości używanych w gospodarstwie domowym chemikaliów

Według dr Mercoli

Zlew kuchenny konsekwentnie uznawany jest za jedno z najbrudniejszych miejsc w domu.
Według NSF International, organizacji zajmującej się zdrowiem i bezpieczeństwem publicznym, to właśnie gąbka do zmywania i zlewozmywak znajdują się na szczycie listy miejsc w domu z największą ilością drobnoustrojów.

Zlew kuchenny jest idealnym miejscem dla rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych, gorszym nawet niż toaleta lub inne urządzenia w łazience.

Zlew kuchenny może być też źródłem frustracji, gdy się zatka, a także miejscem, poprzez które nieumyślnie zanieczyszczasz środowisko. Laikowi domowa kanalizacja może wydawać się czarną magią, ponieważ większa jej część jest ukryta za ścianami i pod zlewem.

Jednakże gdy zrozumiesz, jak działa kanalizacja w Twoim domu i co dzieje się ze ściekami, które opuszczają Twój dom, będziesz potrafił lepiej zadbać o rury kanalizacyjne i zmniejszyć swój wpływ na zanieczyszczenie środowiska.

Jak działa kanalizacja

Instalacja kanalizacyjna w Twoim domu przypomina trochę tętnice i żyły, które transportują składniki odżywcze i tlen w organizmie.

Termin "kanalizacja" może być w zasadzie używany do opisania dowolnego systemu, który przenosi płyny z jednego obszaru do drugiego. Kanalizacja może obejmować urządzenia sanitarne, ogrzewanie i chłodzenie oraz zaopatrzenie w wodę, ale nie ogranicza się do tych funkcji.

W domu większość rur kanalizacyjnych znajduje się pod zlewem lub w ścianach, a jej zadaniem jest odprowadzanie ścieków z domu i dostarczanie wody pitnej do domu. Ciecze te są transportowane za pomocą systemu rur, armatury i zbiorników, a każdy z tych elementów może zostać zatkany drobinkami wszystkiego, co dostaje się do kanalizacji.

W kanalizacji obowiązuje prawo grawitacji, a składa się ona z dwóch podsystemów, które się ze sobą nie krzyżują. Pierwszy z nich dostarcza czystą wodę, a drugi odprowadza ścieki. Woda dostarczana do twojego domu jest pod ciśnieniem. Natomiast woda odprowadzana z domu spływa rurami w dół pod wpływem grawitacji. Kiedy na rurach osiądzie tłuszcz, kawałki jedzenia lub inne przedmioty, przeszkadza to w odpływaniu wody z domu.

Tak właśnie stało się w mieście Madison w stanie Mississippi, gdzie zarządcy miejskich wodociągów Canton Municipal Utilities (CMU) twierdzą, że firma DeBeukelaer produkująca ciastka zmywała do kanalizacji pozostałości z ciasta podczas czyszczenia sprzętu w fabryce ciastek.

Dyrektor generalny CMU Kenny Jones powiedział, że korporacja zaprzeczała temu, że problem był spowodowany po ich stronie, choć na poparcie swojej racji twierdzi on, że podczas częstych wizyt w tym zakładzie przy okazji naprawiania drobnych usterek kanalizacji pracownicy CMU zrobili zdjęcia, na których wyraźnie widać, jak surowe ciasto osiada na dnie rur hydraulicznych.

Zarząd CMU powierzył Jonesowi i jego prawnikowi zadanie pośredniczenia w rozwiązaniu kwestii pozbywania się resztek ciasta w sposób, który nie wpłynie negatywnie na system kanalizacyjny miasta. Firma produkująca ciastka de facto nie wyrzucała celowo resztek ciasta do kanalizacji, lecz problem powstawał podczas czyszczenia sprzętu przed schowaniem go na noc.

To samo może się zdarzyć w Twoim domu, gdy myjesz naczynia po kolacji lub czyścisz inny sprzęt używany do gotowania. Kawałki jedzenia, tłuszczu, chemikaliów i różnych związków są wówczas spuszczane do kanalizacji.

Nie spuszczaj tych rzeczy do kanalizacji

Ponieważ to, co spłukujesz do kanalizacji ma wpływ zarówno na instalację hydrauliczną w Twoim domu, jak i na środowisko, to ważne jest, aby zrozumieć, jak działa Twój system kanalizacyjny i jak możesz zmniejszyć szkody wyrządzone we własnym domu i środowisku naturalnym.

Możesz osiągnąć ten cel pamiętając, aby nigdy nie odprowadzać następujących rzeczy do ścieków. Dzięki temu zmniejszysz też swoje ryzyko finansowe, ponieważ naprawy hydrauliczne mogą być kosztowne.

Tłuszcz

Tłuszcz przykleja się do wnętrza rur kanalizacyjnych, zarówno w obrębie Twojego domu jak i na dalszych odcinkach kanalizacji. Z biegiem czasu może zablokować całą rurę. Lepiej jest zeskrobywać tłuszcz prosto do kosza.

Wszelkie tłuszcze są głównym czynnikiem przyczyniającym się do zatkania rur, w tym majonez, sos sałatkowy, masło, oleje i tłuszcze kuchenne, tłuszcz wypływający podczas smażenia mięsa, takiego jak bekon, wołowina i wieprzowina. Olej silnikowy i płyn przekładniowy także nigdy nie powinny dostawać się do odpływu lub toalety.

Skorupki jaj

Skorupki jaj składają się z twardej powłoki zewnętrznej i cienkiej błoniastej warstwy wewnętrznej. Skorupki te są trudne do zmielenia w młynku na odpadki, przez co zmniejszają ogólną żywotność urządzenia.

Cienka błonka może owijać się wokół urządzenia mielącego i spowalniać pracę silnika, a nawet doprowadzić do jego przepalenia. Do skorupek mogą też przyczepiać się inne odpadki blokujące rury.

Fusy z kawy

Nie powodują one uszkodzeń młynka do odpadków i mogą pochłaniać nieprzyjemne zapachy, ale gromadzą się one w rurach i zwiększają ryzyko zatkania odpływu. Fusy z kawy stanowią doskonały dodatek do kompostu.

Jedzenie zwiększające objętość

Produkty spożywcze takie jak makaron i ryż mogą ciągle zwiększać swoją objętość, gdy wchłoną resztki wody w młynku na odpadki i rurach odpływowych. Makaron jest często wytwarzany z mąki semoliny, która w połączeniu z wodą jest lepka i łatwo przykleja się do rur.

Mąka

Zmieszałeś razem mąkę i wodę? Zasadniczo utworzyłeś więc klej, który przykleja się do wnętrza rur odpływowych, a do niego z kolei przyklejają się wszelkie inne drobne śmieci. To właśnie jest to problem, z jakim mierzył się Madison County, kiedy firma ciastkarska w mieście zmywała surowe ciasto z urządzeń piekarniczych do kanalizacji.

Naklejki z produktów spożywczych

Pewnie nigdy nie przyszłoby Ci do głowy wrzucać do zlewu swoją listę zakupów, ale na przykład naklejki z owoców i warzyw często odklejają się podczas mycia owoców i dostają do kanalizacji.

Często zawierają one kawałki tworzywa sztucznego i są pokryte klejem, a żaden z tych składników nie jest rozpuszczalny w wodzie. Mogą przykleić się one do tłuszczu, który oblepia rury kanalizacyjne, dostać się do pomp i węży lub blokować filtry w oczyszczalni ścieków.

Materiały papiernicze

Papier toaletowy jest tak zaprojektowany, by ostatecznie rozpuszczać się w wodzie. Inne produkty papierowe nie rozpadają się po spłukaniu w toalecie lub po przejściu przez młynek do odpadków w zlewie. Produkty takie jak ręczniki papierowe, produkty higieniczne dla kobiet i bawełniane waciki powinny zamiast tego trafiać do kosza na śmieci.

Każdy z tych produktów charakteryzuje się wysoką chłonnością, przez co mogą łatwo zatykać rury.

Produkty biodegradowalne lub nadające się do spłukiwania

Wiele produktów reklamowanych jako nadające się do spłukiwania lub ulegające biodegradacji może spełniać normy wymagane dla tego terminu, ale mimo to często zwiększają one ryzyko zatkania rur.

Na przykład żwirek dla kotów nadający się do spłukiwania w toalecie nadal jest bardzo chłonny po dostaniu się do kanalizacji. Kocie odchody mogą przenosić pasożyty, na przykład toksoplazmozę, która nie ulega zniszczeniu podczas uzdatniania wody i stanowi zagrożenie dla zwierząt morskich.

Chusteczki nawilżane to kolejny poważny problem, gdy dostaną się do kanalizacji. Nie rozkładają się one prawidłowo i często łączą się z innymi produktami, tworząc duże zbitki. Miasto Nowy Jork wydało ponad 18 milionów dolarów w ciągu pięciu lat na naprawę problemów z kanalizacją wywołanych przez tak zwane "chusteczki do spłukiwania".

Farby i produkty czyszczące

Chociaż są w postaci płynnej, produkty te zwiększają ryzyko zapchania rur i zanieczyszczenia środowiska. Miasta mają różne wymagania dotyczące farb lateksowych i olejnych, więc ważne jest, aby uzyskać tego typu informacje od swojej gminy.

Konwencjonalne produkty czyszczące często zawierają fosforany, środki przeciwbakteryjne i inne związki, które często nie są usuwane przez oczyszczalnię. Zamiast środków chemicznych, możesz stworzyć własne produkty do czyszczenia domu na bazie bezpiecznego dla środowiska octu, sody oczyszczonej i olejków eterycznych.

Leki

Może wydawać się logiczne, aby resztki leków lub nieużywane leki wyrzucić do toalety lub do kosza na śmieci, ale badania pokazują, że duża liczba związków zawartych w tych lekach nie jest usuwana w lokalnej oczyszczalni ścieków, a więc przedostaje się one do środowiska.

Nawet woda z kranu, którą pijesz codziennie prawdopodobnie zawiera niewielką ilość lekarstw, ponieważ ani oczyszczanie ścieków, ani oczyszczanie czystej wody przed dostarczeniem jej do domu nie jest w stanie usunąć wszystkich pozostałości leków.

Jak zapewnić sprawne funkcjonowanie młynka do odpadków

Prawie wszystkie wymienione powyżej rzeczy mogą także uszkodzić młynek do odpadków, oprócz ryzyka zatkania odpływu. Możesz zwiększyć żywotność młynka do odpadków i zneutralizować nieprzyjemny zapach wydobywający się ze zlewu wprowadzając następujące zmiany:

Utrzymuj urządzenie w czystości. Utrzymując w czystości młynek do odpadków, zredukujesz ilość brzydkich zapachów w swoim domu, ograniczysz rozwój drobnoustrojów w zlewie i przedłużysz żywotność urządzenia.

Wlej trochę płynu do mycia naczyń do młynka na odpadki i uruchamiaj go z samą zimną wodą na jedną lub dwie minuty codziennie wieczorem po umyciu naczyń. Konsekwentne używanie produktu, który rozkłada tłuszcz pomoże również usunąć zatory z rur.

Zapobiegaj przeładowaniu młynka. Większe kawałki jedzenia krój na drobniejsze, używaj młynka często i nie przeładowuj go jedzeniem przed uruchomieniem, co zapewni bardziej efektywne działanie urządzenia.

Używaj zimnej wody. Włączanie młynka z zimną wodą powoduje, że silnik jest chłodzony podczas pracy, a tłuszcz, który mógłby spłynąć do kanalizacji ścina się. To pomaga utwardzić i posiekać tłuszcz zanim spłynie on do rur. Puść wodę na około minutę po uruchomieniu młynka do odpadków z cząstkami jedzenia, aby mogły one przepłynąć do dalszych części rur.

Uruchamiaj urządzenie regularnie. Regularne uruchamianie młynka będzie zapobiegać gromadzeniu się rdzy i korozji na jego częściach i zapewni jego sprawne funkcjonowanie.

Co dzieje się ze ściekami, które opuszczają dom?

Choć środowisko ma niesamowitą zdolność do redukowania niewielkich ilości ścieków, to ścieki pochodzące z gospodarstw domowych muszą być oczyszczane przed wypuszczeniem ich do środowiska, ponieważ są to miliardy galonów, które nadmiernie obciążają naturę.

Gdy ścieki nie są prawidłowo oczyszczone, mogą one przenosić bakterie, niszczyć zdrowie i zakłócać wzrost ryb, roślin i życia morskiego.

Proces oczyszczania ścieków przebiega w trzech etapach. Najpierw stosuje się obróbkę mechaniczną w celu usunięcia odpadów stałych znajdujących się w ściekach. Do usuwania ciał stałych stosowana jest siatka filtracyjna, która przepuszcza wodę, a zatrzymuje sedymentację. Chociaż określa się to jako usuwanie mechaniczne, to często podczas tego etapu dodawane są chemikalia, aby przyspieszyć tempo sedymentacji.

Druga część procesu ma charakter biologiczny i ma na celu usunięcie zawartego w wodzie materiału organicznego, który pozostał w niej po obróbce mechanicznej. Następnie następuje kolejne przejście przez zbiornik sedymentacyjny.

Trzeci etap jest podobny do drugiego, a po nim następuje dezynfekcja chlorem, jeśli woda nie ma być uwalniana do środowiska. Chociaż chlor jest skuteczny w zabijaniu materii organicznej i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się chorób, to jego stosowanie wiąże się z dodatkowym ryzykiem.

Gdy chlor wchodzi w kontakt z obiektami organicznymi bazującymi na węglu, takimi jak materiał roślinny, powstają produkty uboczne dezynfekcji, które są setki razy bardziej niebezpieczne dla zdrowia człowieka niż sam chlor.

Utrzymuj rury w czystości

Utrzymywanie rur w domu w czystości jest łatwiejsze i tańsze niż późniejsze rozwiązywanie problemu z niedrożną kanalizacją. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby wyczyścić rury bez użycia chemikaliów i zmniejszyć ryzyko gromadzenia się w nich nieczystości w miarę upływu czasu.

Umywalki łazienkowe zatykają się najczęściej, ponieważ większość ludzi spłukuje do nich kremy do golenia i zgolone włosy lub inne produkty stosowane na przykład w celu zapobiegania skaleczeniom skóry. Zlewozmywaki kuchenne także warto poddawać podobnej konserwacji prewencyjnej.

Raz w tygodniu nalej do zlewu białego octu zmieszanego z ciepłą wodą, aby przeczyścić rury. Napełnij zlew do pełna mieszaniną wody i octu, po czym wypuść wodę. Woda z octem płynąca pod ciśnieniem przez rury pomoże je przepłukać.

Jeśli to nie wystarczy, możesz wsypać kilka łyżek sody oczyszczonej do odpływu, a następnie dolać biały ocet. Pozostaw tę mieszankę na godzinę lub nieco dłużej, a następnie napełnij zlew gorącą wodą, po czym wypuść ją, aby wszystko naraz przepłynęło przez rury.

Zmniejsz nagromadzenie osadów w podgrzewaczu do wody i głowicy prysznicowej. Zdejmuj główkę prysznica i mocz ją w białym occie co sześć miesięcy. To może również poprawić ciśnienie wody. Opróżnianie podgrzewacza ciepłej wody i usuwanie nagromadzonych w nim osadów co sześć miesięcy może poprawić wydajność, przedłużyć żywotność urządzenia i zmniejszyć ilość osadów, które spływają do rur.