Według dr Mercoli
Dna moczanowa jest typem artretyzmu charakteryzującym się bolesnymi, sztywnymi i zaognionymi stawami. Może wystąpić w dowolnym stawie organizmu, ale najczęściej występuje w dużym palcu u nogi.
Sztywność i obrzęk są wynikiem nagromadzenia w stawach nadmiaru kwasu moczowego w formie kryształków, a ból związany z tą chorobą jest spowodowany reakcją zapalną organizmu na kryształy kwasu moczowego.
Od 2 milionów do 5 milionów osób może cierpieć na dnę moczanową w samej tylko Ameryce, a choroba ta staje się coraz częstsza, zarówno w USA, jak i innych krajach rozwijających się.
Nie jest to zaskakujące, ponieważ głównym powodem rosnącej częstotliwości występowania tego bolesnego rodzaju zapalenia stawów jest nasza nowoczesna dieta, która zawiera nadmierną ilość fruktozy, głównie w postaci syropu glukozowo-fruktozowego (HFCS).
Nowe badania potwierdzają związek pomiędzy fruktozą, kwasem moczowym i dną moczanową
W najnowszym badaniu JAMA wykorzystano dane z trwającego 22 lata badania zdrowia pielęgniarek, którym objęto prawie 79 000 kobiet.
Analiza wykazała, że kobiety, które piły więcej niż dwie puszki słodzonego napoju dziennie były ponad dwukrotnie bardziej narażone na rozwój dny moczanowej niż kobiety, które rzadko piły słodzone napoje gazowane.
Picie 12 uncji (350 ml) soku pomarańczowego dziennie miało podobnie niekorzystny efekt.
Ponadto, jak donosi CNN:
"Kobiety, które piły tylko jedną puszkę napoju gazowanego lub 6-uncjową szklankę soku pomarańczowego (ok. 180 ml) na dzień miały odpowiednio o 74% i o 41% większe ryzyko dny moczanowej w porównaniu z kobietami, które rzadko piły tego rodzaju napoje.
Winowajcą wydaje się być tutaj fruktoza – mówi główny autor badania, dr Hyon Choi, lekarz medycyny z Boston University School of Medicine.”
Opublikowano podobne badanie z udziałem mężczyzn.
W badaniu tym mężczyźni, którzy wypijali codziennie dwa lub więcej słodzonych napojów bezalkoholowych mieli o 85% większe ryzyko dny moczanowej niż osoby, które piły mniej niż jeden taki napój na miesiąc.
Ryzyko znacznie wzrastało u mężczyzn, którzy wypijali od pięciu do sześciu porcji słodkich napojów bezalkoholowych tygodniowo. Soki owocowe i owoce takie jak pomarańcze i jabłka, które są bogate we fruktozę, również zwiększają to ryzyko.
Dlatego zawsze zalecam zwracanie uwagi na ilość fruktozy spożywanej zarówno w postaci soków owocowych, jak i owoców, a nie tylko tej zawartej w napojach gazowanych i przetworzonej żywności.
Zasadniczo zalecam ograniczenie całkowitego spożycia fruktozy do 25 gram dziennie, łącznie ze WSZYSTKICH źródeł.
Ponieważ praktycznie wszystkie przetworzone produkty spożywcze zawierają syrop glukozowo-fruktozowy, mądrym posunięciem dla większości osób będzie także ograniczenie całkowitej ilości fruktozy z owoców do 15 gram dziennie. Bardzo łatwo jest przekroczyć zalecaną maksymalną dawkę wynoszącą 25 gram fruktozy ze względu na fruktozę "ukrytą" w produktach spożywczych, nawet jeśli nie spożywa się napojów gazowanych ani owoców...
Fruktoza jest JEDYNYM cukrem, który podnosi poziom kwasu moczowego
W pełni zdałem sobie sprawę z silnego i niszczącego wpływu fruktozy na poziom kwasu moczowego dopiero wtedy, przeprowadziłem wywiad z dr Richardem Johnsonem na ten temat.
Badania dr Johnsona koncentrują się na tym, jak fruktoza – która jest głównym źródłem kalorii w diecie Amerykanów – powoduje otyłość, cukrzycę i wiele innych powszechnie występujących chorób, takich jak:
- Dna moczanowa
- Wysokie ciśnienie krwi
- Wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów
- Choroby nerek
- Choroby serca
- Stłuszczeniowa choroba wątroby
Jak się okazuje, wspólnym elementem wszystkich tych chorób jest podwyższony poziom kwasu moczowego, a najnowsze badania wykazują, że fruktoza jest JEDYNYM rodzajem cukru, który podnosi poziom kwasu moczowego!
Fruktoza wyraźnie różni się od innych cukrów, ponieważ jest metabolizowana poprzez bardzo specyficzne szlaki, które różnią się metabolizmu glukozy, a na skutek tego specyficznego działania metabolicznego tworzy się kwas moczowy.
Fruktoza najczęściej wytwarza kwas moczowy już w ciągu kilku minut po jej spożyciu.
Glukoza zwiększa szkodliwe działanie fruktozy!
Tak, chociaż sama glukoza nie podnosi poziomu kwasu moczowego, to przyspiesza ona wchłanianie fruktozy! Tak więc, kiedy glukoza i fruktoza MIESZANE SĄ razem, wówczas organizm wchłania więcej fruktozy, niż gdyby spożywana była sama fruktoza.
Jest to ważna informacja dla osób, które dokładają starań, aby kontrolować swoją wagę i zapobiegać chorobom.
Kiedy kwas moczowy zaczyna powodować choroby?
Według badań dr Johnsona, kwas moczowy zaczyna powodować problemy ze zdrowiem, kiedy jego poziom w organizmie przekracza 5,5 mg na dl.
Przy takim stężeniu kwas moczowy zwiększa ryzyko pojawienia się wysokiego ciśnienia krwi, a także cukrzycy, otyłości i chorób nerek.
Dr Johnson uważa, że idealny zakres kwasu moczowego wynosi od 3 do 5,5 mg na dl.
Jak ograniczyć spożycie fruktozy
Według badań dr Johnsona, jedna czwarta populacji Stanów Zjednoczonych spożywa ogromną ilość fruktozy dziennie, bo aż 134 g. Jest to przerażająco duża ilość fruktozy, zwłaszcza wziąwszy pod uwagę fakt, że spożycie fruktozy powinno być ograniczone do poniżej 25 gram dziennie, aby zachować dobry stan zdrowia.
Łatwo dzięki temu zrozumieć, dlaczego odsetek tak wielu chorób wywołanych fruktozą osiągnął obecnie tak niewyobrażanie wysoki poziom. Statystyka ta wyraźnie pokrywa się na przykład ze statystykami pokazującymi, że 1 na 4 osoby ma również stan przedcukrzycowy lub cukrzycę typu 2.
A więc, jak dużo fruktozy spożywasz każdego dnia?
Radzę dokładnie sprawdzać etykiety wszystkich produktów spożywczych, które zamierzasz zawrzeć w swoim jadłospisie na dany dzień i upewnić się, że uwzględniasz także w swoich obliczeniach wielkość porcji...
W swojej książce The Sugar Fix dr Johnson zawiera szczegółowe tabele pokazujące zawartość fruktozy w różnych produktach spożywczych. Jest to przydatna baza informacji, o którą wcale nie tak łatwo, gdy próbujemy dowiedzieć się dokładnie, ile fruktozy zawarte jest w różnych produktach spożywczych.
Zdaję sobie sprawę z tego, że ograniczenie ilości cukru/fruktozy w diecie może być trudne dla niektórych osób. Jakby nie było, cukier jest w takim samym stopniu uzależniający jak kokaina! Ale jest to możliwe, a dr Johnson udziela bardzo pomocnych wskazówek w swojej książce.
Na początku konieczne jest stosowanie diety o niskiej zawartości fruktozy przez okres co najmniej dwóch tygodni, co spowoduje "zresetowanie" systemu i ponowne uwrażliwienie organizmu na fruktozę.
Dodatkowe wytyczne dla zapobiegania i leczenia dny moczanowej
Nieleczona dna moczanowa może stawać się coraz bardziej bolesna i prowadzić do uszkodzenia stawów. Więc jeśli odczuwasz nagły, intensywny ból w stawach, szczególnie w dużym palcu u nogi, to ważne jest, aby jak najszybciej spróbować uporać się z tym problemem.
Jednak zdecydowanie zalecam unikanie leków farmakologicznych na dnę moczanową oraz leków specjalnie zaprojektowanych do obniżania poziomu kwasu moczowego. Nie ma sensu narażać się na skutki uboczne tych środków, gdy większość osób może skutecznie zmniejszyć poziom kwasu moczowego po prostu poprzez ograniczenie lub wyeliminowanie nadmiernej ilości fruktozy z diety!
Ponadto poniższe strategie mogą pomóc w rozwiązaniu problemu z dną moczanową (lub jej zapobieganiu):
- Zmodyfikuj swoją dietę, aby zawierała więcej surowych pokarmów (owoców i warzyw).
- Unikaj picia słodzonych napojów gazowanych, soków owocowych i innych słodkich napojów. Jak wspomniano powyżej, tego typu napoje są głównym źródłem nadmiernej fruktozy. Zamiast tego pij dużo czystej wody, ponieważ płyny pomagają usunąć kwas moczowy z organizmu. Ważne jest również ograniczenie wszystkich innych form cukru i produktów zbożowych w diecie.
- Ogranicz lub całkowicie wyeliminuj spożywanie alkoholu, szczególnie piwa. Alkohol ogólnie, a w szczególności piwo, może zwiększać stężenie kwasu moczowego we krwi.
- Bądź aktywny fizycznie. Nadwaga zwiększa ryzyko dny moczanowej, a regularne ćwiczenia pomagają utrzymać prawidłową masę ciała i poprawić ogólny stan zdrowia.
- Spróbuj jeść więcej kwaśnych wiśni lub pić sok wiśniowy. Cierpkie wiśnie zawierają dwa silne związki – antocyjany i bioflawonoidy. Oba te związki spowalniają enzymy cyklooksygenazę-1 i -2, co pomaga w łagodzeniu dolegliwości związanych dną moczanową i zapaleniem stawów w organizmie oraz zapobiega im.
- Gałka muszkatołowa także może przynosić ulgę w objawach dny moczanowej, więc jeśli lubisz tę przyprawę, możesz ją śmiało dodawać ją do swojej diety.
Co ciekawe, wielu czytelników naszej strony twierdzi zgodnie, że tabletki z lucerny także przynoszą pewną ulgę i łagodzenie objawów dny moczanowej. Osobiście tego nie próbowałem więc nie mam w tym zakresie doświadczenia, ale z pewnością będzie to kolejna strategia warta przebadania, ponieważ jest to produkt naturalny, praktycznie nie powodujący żadnych skutków ubocznych.