9 Najważniejszych właściwości zdrowotnych ogórków

Ogórki

W skrócie -

  • Ogórki składają się w 95% z wody, dzięki czemu idealnie nawadniają i chłodzą organizm
  • Ogórki zawierają przeciwzapalny flawonol zwany fisetyną, który wydaje się odgrywać ważną rolę w zdrowiu mózgu
  • Ogórki zawierają także polifenole zwane lignanami, które mogą obniżać ryzyko raka piersi, macicy, jajników i prostaty
  • Wyciąg z ogórka pomaga łagodzić stany zapalne, częściowo poprzez hamowanie aktywności enzymów prozapalnych (w tym cyklooksygenazy 2 czyli COX-2)
  • Ogórki są niskokaloryczne i mają wysoką zawartość błonnika, co czyni je wspaniałym warzywem wspomagającym odchudzanie i zdrowie układu trawiennego

Według dr Mercoli

Ogórki należą do tej samej rodziny botanicznej co dynia i arbuz (rodziny cucurbitaceae czyli dyniowatych). Podobnie jak arbuz, ogórki składają się głównie z wody (w 95%), co oznacza, że jedzenie ich w gorący letni dzień może pomóc doskonale nawodnić organizm.

Jednak istnieją także inne powody, by jeść ogórki, i to przez cały rok. Dzięki zawartej w nich witaminie K, witaminie B, miedzi, potasowi, witaminie C i manganowi, ogórki mogą pomóc uniknąć niedoborów składników odżywczych, które są powszechne wśród osób spożywających typową amerykańską dietę.

Dodatkowo, ogórki zawierają unikalne polifenole i inne związki, które mogą zmniejszać ryzyko chorób przewlekłych oraz wiele innych korzystnych dla zdrowia składników.

9 powodów, dla których warto jeść ogórki

1. Ochrona mózgu

Ogórki zawierają działający przeciwzapalnie flawonol zwany fisetyną, który wydaje się odgrywać ważną rolę w zdrowiu mózgu. Oprócz poprawy pamięci i ochrony komórek nerwowych przed skutkami starzenia się, fisetyna zapobiega utracie pamięci i zdolności do uczenia się u myszy z chorobą Alzheimera.

2. Zmniejszone ryzyko raka

Ogórki zawierają polifenole zwane lignanami (pinoresinol, lariciresinol i secoisolariciresinol), które mogą obniżać ryzyko raka piersi, macicy, jajników i prostaty. Zawierają także fitoskładniki zwane kaburbitacynami, które mają właściwości przeciwnowotworowe. Według Fundacji George'a Mateljana:

"Naukowcy wiedzą już, że kilka różnych szlaków sygnałowych (na przykład szlaki JAK-STAT oraz MAPK) koniecznych do rozwoju i przeżycia komórek nowotworowych może zostać zablokowanych przez aktywność kaburbitacyn."

3. Łagodzenie stanów zapalanych

Ogórki mogą pomóc "chłodzić" reakcje zapalne w organizmie, a badania na zwierzętach sugerują, że ekstrakt z ogórka zmniejsza niepożądane stany zapalne, częściowo poprzez hamowanie aktywności enzymów prozapalnych (w tym cyklooksygenazy 2 czyli COX-2).

4. Właściwości przeciwutleniające

Ogórki zawierają liczne przeciwutleniacze, w tym witaminę C i beta-karoten. Zawierają także flawonoidy przeciwutleniające, takie jak kwercetyna, apigenina, luteolina i kemferol, które przynoszą dodatkowe korzyści zdrowotne.

Na przykład kwercetyna jest przeciwutleniaczem, który według wielu badaczy zapobiega uwalnianiu histaminy – co sprawia, że pokarmy bogate w kwercetynę stają się "naturalnymi lekami przeciwhistaminowymi". Kampferol natomiast może pomóc w walce z rakiem i zmniejszać ryzyko chorób przewlekłych, w tym chorób serca.

5. Świeży oddech

Umieszczenie plastra ogórka w ustach może pomóc oczyścić jamę ustną z bakterii powodujących nieprzyjemny zapach. Zgodnie z zasadami Ajurwedy jedzenie ogórków może również pomóc uwolnić nadmiar gorąca z żołądka, co jest uważane za główną przyczynę nieświeżego oddechu.

6. Walka ze stresem

Ogórki zawierają wiele witamin z grupy B, w tym witaminę B1, witaminę B5 i witaminę B7 (biotynę). Witaminy z grupy B pomagają łagodzić stany lękowe i niwelują niektóre szkodliwe skutki stresu.

7. Lepsze zdrowie układu trawiennego

Ogórki są bogate w dwa podstawowe składniki niezbędne do zdrowego trawienia: wodę i błonnik. Dodanie ogórków do soku lub sałatki zapewni organizmowi wystarczającą ilość błonnika, którego powinno się spożywać 50 gram na każdy 1000 spalonych kalorii. Jeśli cierpisz na refluks kwaśny, to powinieneś wiedzieć, że picie wody może pomóc stłumić ostre jego objawy poprzez chwilowe podniesienie pH żołądka; możliwe jest, że bogate w wodę ogórki mogą mieć podobny efekt.

Skórka ogórka zawiera nierozpuszczalny błonnik, który pomaga zwiększyć masę do stolca. Pomaga to w szybszym przejściu pokarmu przez przewód pokarmowy w celu zdrowej eliminacji.

8. Zdrowa masa ciała

Ogórki są bardzo niskokaloryczne, a mimo to mogą stanowić sycącą przekąskę (jedna filiżanka pokrojonego ogórka zawiera tylko 16 kalorii). Rozpuszczalny błonnik zawarty w ogórkach tworzy żelową strukturę w jelitach, co pomaga spowolnić nieco trawienie. Pomaga to zachować uczucie sytości na dłużej, co jest głównym powodem, dla którego pokarmy bogate w błonnik skutecznie pomagają kontrolować masę ciała.

9. Zdrowe serce

Ogórki zawierają potas, dzięki czemu mogą obniżać ciśnienie krwi. Właściwa równowaga potasu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz komórek jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jako elektrolit, potas jest jonem dodatnio naładowanym, który musi występować w organizmie w określonym stężeniu (około 30 razy wyższym wewnątrz niż na zewnątrz komórek) w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania organizmu. Wchodzi on w interakcje z sodem, aby pomóc kontrolować przekazywanie impulsów nerwowych, skurcze mięśni i funkcjonowanie mięśnia sercowego.

Ogórki to wspaniała baza dla soków warzywnych

Ogórki można spożywać na różne sposoby, na przykład w formie surówek z dodatkiem octu lub jako ogórki kiszone. Jeśli szukasz czegoś nowego, to ogórki stanowią też idealną też bazę dla soków warzywnych ze względu na ich łagodny smak i wysoką zawartość wody. Prosty w przygotowaniu sok z ogórka i selera jest idealny dla osób, które dopiero zaczynają pić soki warzywne.

Do takiej bazy można stopniowo wprowadzać liście sałaty czerwonej, sałaty rzymskiej, szpinaku i endywii, a także pietruszki i kolendry. Sok z ogórka to jeden z najlepszych sposobów na konsumpcję ogórków.

Picie świeżo przygotowanego zielonego soku warzywnego można niemal przyrównać do dożylnego wlewu witamin, minerałów i enzymów, ponieważ trafiają one prosto do systemu, bez konieczności długiego ich trawienia. Kiedy Twój organizm ma zapewnioną obfitość składników odżywczych, których potrzebuje, a jego pH jest optymalnie zrównoważone, wówczas czujesz, że jesteś pełen energii, a Twój system odpornościowy działa w optymalny sposób.

Warto postawić na ogórki hodowane ekologicznie

Jeśli zastanawiasz się, czy powinieneś wybrać ogórki uprawiane konwencjonalnie czy też ogórki ekologiczne, to zdecydowanie zalecam ekologiczne. Zgodnie z Environmental Working Group (EWG), ogórki plasują się na dwunastym miejscu na liście najbardziej zanieczyszczonej żywności oraz na drugim miejscu jeśli chodzi o ryzyko związane z rakiem, ze względu na wysoką zawartość pestycydów,

Co więcej, ogórki są często woskowane po zbiorach, aby mogły wytrzymać długą podróż na rynek, przerzucanie ich i dotykanie przez wiele rąk. Choć wosk ma być z założenia spożywczy i bezpieczny, to stosowane są różne jego rodzaje:

  • Wosk karnauba (z palmy Copernicia cerifera)
  • Wosk pszczeli
  • Szelak (pochodzący od chrząszczy)
  • Woski na bazie ropy naftowej

Naturalne woski są znacznie lepsze od wosków na bazie ropy naftowej, które mogą zawierać pozostałości rozpuszczalników lub kalafonii z drewna. Produkty powlekane woskiem nie są oznaczane jako takie, lecz można założyć, że produkty ekologiczne nie zawierają powłok woskowych na bazie ropy naftowej (chociaż mogą zawierać wosk carnauba lub szelak).

Innym potencjalnym problemem jest to, że wosk skleja pozostałości pestycydów i innych zanieczyszczeń, przez co stają się one jeszcze trudniejsze do usunięcia z powierzchni warzywa za pomocą samej wody. Aby dotrzeć do zanieczyszczeń, które dostały się pod skórkę woskowanych warzyw i owoców, trzeba użyć środka czyszczącego na tyle skutecznego, aby usunął wosk. Takim środkiem jest opracowany przeze mnie środek do mycia owoców i warzyw. Można również obrać ogórek, choć jest to jedna z najbardziej odżywczych części tego warzywa (drugą są nasiona), więc gdy tylko jest to możliwe, ogórki warto spożywać ze skórką.

Na co jeszcze są dobre ogórki?

Wykazano, że flawonoidy i garbniki w ogórkach mają zarówno działanie pochłaniające wolne rodniki, jak i łagodzące ból, podczas gdy mają one również wiele tradycyjnych zastosowań ludowych. Jak napisano w Journal of Young Pharmacists: "Tradycyjnie roślina ta jest używana do leczenia bólów głowy, jej nasiona mają właściwości chłodzące i moczopędne, a sok z tej rośliny jest stosowany jako środek odżywczy oraz jako środek łagodzący w płynach przeciwtrądzikowych."

Jako czwarte najczęściej uprawiane "warzywo" na świecie (ogórki są technicznie owocem), ogórki są powszechnie dostępne, ale staraj się je kupować od lokalnych rolników, kiedy to tylko możliwe. Ponadto ogórki są bardzo łatwe w uprawie, nawet jeśli masz dostęp tylko do balkonu lub tarasu.

Bardzo dobrze rosną one w pojemnikach (pod warunkiem, że mają gdzie się wspinać) i produkują obfite plony nawet z niewielkiej liczby nasion. To sprawia, że nawet początkujący ogrodnik może spróbować swoich sił w ich uprawie.