Aspartam i nadmierna masa ciała w ciąży narażają dziecko na otyłość

Ciąża

W skrócie -

  • Dzieci urodzone przez kobiety, które spożywały sztuczne słodziki w czasie ciąży mają dwukrotnie większe ryzyko nadwagi w pierwszym roku życia
  • Sztuczny słodzik aspartam wcale nie powinien być uważany za środek "dietetyczny", gdyż w rzeczywistości zwiększa on ryzyko otyłości
  • Zbyt duże przybieranie na wadze podczas ciąży zwiększa ryzyko otyłości u dziecka, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia istotnych problemów zdrowotnych w jego późniejszym życiu

Według dr Mercoli

Decyzje podejmowane przed narodzinami dziecka mają znaczący wpływ na jego zdrowie w przyszłych latach. Dopiero od niedawna badacze zaczęli w pełni pojmować złożoność ludzkiego genomu i stopień, w jakim jest on wyrażany w przyszłych pokoleniach.

Zarówno materiał genetyczny matki, jak i ojca mają wpływ na zdrowie ich potomstwa, w tym na prawdopodobieństwo, że dziecko może cierpieć na otyłość w późniejszym życiu. Każdego roku naukowcy odkrywają nowe dowody na związek pomiędzy naszym zdrowiem a uwarunkowaniami transgeneracyjnymi.

Ponadto badania wykazują, że spożywanie sztucznych substancji słodzących podczas ciąży może również wpływać na przyszłą masę ciała dziecka. Decyzje, które kobiety podejmują w czasie ciąży mogą mieć wpływ na zdrowie ich dzieci przez całe życie.

Spożywanie sztucznych substancji słodzących podczas ciąży może mieć wpływ na masę ciała dziecka

Spożycie sztucznych substancji słodzących znacznie wzrosło w ostatnim dziesięcioleciu. W latach 1991-2007 prawie dwukrotnie zwiększyło się spożycie sztucznych słodzików.

Wcześniej wykonywane badania na zwierzętach sugerowały, że spożywanie sztucznych słodzików podczas ciąży powoduję zwiększone ryzyko otyłości u potomstwa. Do niedawna nie było jednak badań na ludziach wykazujących ten sam efekt.

Badania przeprowadzone przez dr Meghan Azad z Uniwersytetu w Manitobie analizowało związek pomiędzy piciem napojów dietetycznych słodzonych sztucznymi substancjami słodzącymi – takich jak NutraSweet, Splenda i Equal – przez matki w ciąży a wskaźnikiem masy ciała ich dziecka (BMI) w pierwszym roku po urodzeniu.

W badaniu uczestniczyło ponad 3 000 kobiet. Wydaje się, że codzienne spożywanie napojów gazowanych zwiększa dwukrotnie ryzyko nadwagi u niemowlęcia w pierwszym roku życia. W badaniu nie wykazano podobnego związku przy konsumpcji napojów słodzonych zwykłym białym cukrem.

Badacze nie mogli także powiązać zwiększonego ryzyka otyłości u dziecka z innymi czynnikami ryzyka otyłości, takimi jak waga matki, dieta i całkowite spożycie kalorii. Autorzy badania, jak zacytowano w Science Daily, stwierdzili:

"Zgodnie z naszą wiedzą, wyniki przeprowadzonego przez nas badania dostarczają pierwszych dowodów na to, że stosowanie sztucznych substancji słodzących podczas ciąży może zwiększać ryzyko nadwagi we wczesnych etapach życia dziecka.

Biorąc pod uwagę występującą obecnie wśród dzieci epidemię otyłości i powszechne spożywanie sztucznych słodzików, jest bardzo możliwe, że przyszłe badania powielą nasze wyniki w innych kohortach, ocenią wpływ innych NNS (bezkaloryczne substancje słodzące) i długoterminowe skutki oraz zbadają podstawowe mechanizmy biologiczne."

Jak aspartam jest rozkładany w organizmie

Aspartam to substancja słodząca, którą najczęściej można znaleźć w napojach niskokalorycznych. Odkryto ją całkiem przypadkowo, gdy doktor chemii James Schlatter pracował nad lekiem na wrzody. Pierwotnie sprzedawany był pod marką NutraSweet, a dziś jest substancją słodzącą używaną w takich słodzikach jak Equal, Equal Spoonful i Equal Measure.

Aspartam stymuluje kubki smakowe w podobny sposób jak cukier, ale istnieją także znaczne różnice. Powstaje on przez połączenie dwóch różnych aminokwasów z do nich przyłączonym węglowodorem, co nadaje mu słodyczy.

W układzie pokarmowym dzieli się on na dwa aminokwasy: fenyloalaninę i kwas asparaginowy oraz metanol – cząsteczkę alkoholu. Kwas asparaginowy w aspartamie został syntetycznie zmieniony tak, aby nieść cząsteczkę metanolu, węglowodoru odpowiedzialnego za słodki smak tej substancji.

Ponieważ metanol nie jest związany z cząsteczką błonnika, tak jak jest to w owocach i warzywach, nie może być on bezpiecznie usuwany z organizmu, ale jest przekształcany przez enzymy na formaldehyd.

Wpływ aspartamu na masę ciała

Aspartam ma nie tylko wpływ na genetyczny profil rozwijającego się płodu, ale także na przyrost masy ciała matki i na ryzyko otyłości dziecka po urodzeniu, niezależnie od wagi urodzeniowej czy wagi matki.

W kilku badaniach wykazano wpływ sztucznych substancji słodzących na apetyt i przyrost masy ciała. Aspartam i inne sztuczne słodziki w rzeczywistości stymulują apetyt, zwiększają ochotę na węglowodany i stymulują organizm do magazynowania większej ilości tłuszczu.

Skutki te wynikają ze sposobu, w jaki organizm metabolizuje aspartam i reaguje na niego. Normalnie, gdy jemy coś słodkiego, mózg wyzwala dopaminę, aktywując ośrodek nagrody w mózgu. To z kolei pobudza produkcję leptyny – hormonu informującego mózg o tym, że jesteśmy już najedzeni.

Aspartam stymuluje uwalnianie dopaminy, ale ponieważ jest to słodzik bezkaloryczny, nie pobudza organizmu do produkcji leptyny i dlatego po jego spożyciu nie czujemy się najedzeni i usatysfakcjonowani. W wyniku tego zwiększa się apetyt na węglowodany, a tym samym także ryzyko przybierania na wadze.

Aspartam w jelitach

Kolejnym sposobem, w jaki aspartam niekorzystnie wpływa na masę ciała jest jego wpływ na florę bakteryjną jelit. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nature naukowcy wykazali, że spożywane aspartamu przez uczestników badania powodowało zmiany flory bakteryjnej jelit i zmniejszało wrażliwość na insulinę.

Nawet niewielkie spożycie aspartamu może niekorzystnie wpływać na florę bakteryjną jelit i zmieniać wrażliwość na insulinę. Zmiany te wpływają na zdolność do utrzymania masy ciała i zwiększają ryzyko otyłości przed zajściem w ciążę, a także mogą zwiększać ryzyko zbyt szybkiego przybierania na wadze w okresie ciąży.

Przyrost masy ciała podczas ciąży

W poprzednich badaniach naukowcy znaleźli związek między zwiększonym przyrostem masy ciała w czasie ciąży a większym ryzykiem nadwagi u noworodka. Jednak wyniki obecnego badania posuwają nas o kolejny krok naprzód i pokazują, że przyrost masy ciała w czasie ciąży jest związany z ryzykiem otyłości u dziecka, nawet jeśli urodzi się ono z prawidłową masą ciała.

W badaniu tym, trwającym 10 lat, uczestniczyło ponad 13 000 dzieci o normalnej masie ciała. Pod koniec badania około 49% dzieci miało nadwagę, a 29% było otyłych w pewnym okresie między 2 a 10 rokiem życia. Główna autorka badania, dr Teresa Hillier z Kaiser Permanente Center for Health Research w Portland w Oregonie i Honolulu na Hawajach oświadczyła:

„Powszechnie uważa się, że wszystkie niemowlęta z normalną masą ciała mają takie samo ryzyko otyłości jako dzieci i dorośli. To badanie pokazuje, że tak nie jest.”

Długoterminowe ryzyko otyłości u dzieci

Efekty otyłości w wieku dziecięcym mogą być doświadczane długo w dorosłym życiu. Według badań przeprowadzonych przez University of Colorado Cancer Center otyłość dziecięca może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie dziecka niezależnie od otyłości dorosłych. Badacze wysunęli teorię, że jeśli dziecko ma nadwagę i schudnie już jako osoba dorosła, to szkodliwe skutki otyłości dziecięcej będą go nadal dotyczyć. Otyłość dziecięca związana jest z:

Zespołem metabolicznym

Chorobami układu krążenia

Cukrzycą typu 2

Problemami z siatkówką oka i nerkami w wyniku cukrzycy

Stłuszczeniową chorobą wątroby

Obturacyjnym bezdechem sennym

Zespołem Steina-Leventhala

Bezpłodnością

Astmą

Powikłaniami ortopedycznymi

Chorobami psychicznymi

Zwiększonym ryzykiem niektórych nowotworów

Jak zapobiegać otyłości u dzieci

Podobnie jak w przypadku wielu schorzeń, otyłości łatwiej jest zapobiegać niż ją leczyć. Od roku 1985 wskaźnik otyłości dziecięcej wzrósł ponad dwukrotnie, a wskaźnik otyłości nastolatków aż czterokrotnie. Nawet jeśli w czasie ciąży przytyłaś zbyt dużo lub zaszłaś w ciążę mając już nadwagę, to wciąż możesz podjąć pewne konkretne kroki, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko będzie cierpieć na otyłość. Oto co zaleca dr Hillier:

"Można karmić swoje dziecko piersią. Badania pokazują, że dzieci karmione piersią są mniej narażone na otyłość, a my także stwierdziliśmy w badaniu na niewielką skalę, że karmienie piersią zmniejszało otyłość u dzieci.

Można zadbać o to, aby podawać swojemu dziecku zdrowe produkty i uzyskać porady od dobrego dietetyka dotyczące tego, czym karmić swoje dziecko, zwłaszcza jeśli dopiero zaczyna mu się podawać pokarmy stałe. Matka może także zadbać o to, aby ona sama i jej dziecko miały odpowiednią dawkę ruchu."

Włączenie tych zaleceń do codziennej rutyny w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko otyłości u matki i u jej dzieci.

1. Wyeliminuj sztuczne słodziki

Wyeliminuj żywność i napoje, które zawierają sztuczne słodziki. Czytaj etykiety na wszystkich produktach spożywczych, przekąskach i napojach, które kupujesz. Staraj się spożywać jak najbardziej naturalne jedzenie. Zwracaj uwagę na miętówki lub inne małe cukierki, które mogą zawierać sztuczne słodziki.

2. Pij wodę

Nawodnienie organizmu jest ważne dla Twojego zdrowia i zdrowia Twojego dziecka. Nie należy zbyt ściśle trzymać się określonej ilości wody każdego dnia, ponieważ zapotrzebowanie na płyny zmienia się wraz z rozwojem dziecka. Bardziej niezawodnym sposobem jest kontrolowanie koloru moczu. Przy całkowitym nawodnieniu organizmu mocz ma kolor jasnożółty i nie ma silnego zapachu.

3. Zwiększ spożycie błonnika

Jedną z korzyści płynących z jedzenia pokarmów bogatych w błonnik jest to, że łatwiej jest w ten sposób ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów. Ważną liczbą są węglowodany netto. Węglowodany netto oblicza się, biorąc całkowitą liczbę spożytych w ciągu dnia węglowodanów w gramach i odejmując od niej ilość błonnika w gramach. Otrzymana liczba to węglowodany netto.

Ponadto dieta bogata w błonnik może pomóc zmniejszyć ryzyko zaparć w czasie ciąży i poprawić proces trawienia. Staraj się spożywać około 40 do 50 gram błonnika (zarówno rozpuszczalnego jak i nierozpuszczalnego) na każde 1000 spożytych kalorii.

4. Ogranicz spożycie fruktozy

Fruktoza to cukier znajdujący się w owocach oraz w wielu przetworzonych produktach spożywczych i napojach. Być może znasz pojęcie "syropu glukozowo-fruktozowy" (HFCS), który jest używany do słodzenia niektórych produktów spożywczych. Syrop glukozowo-fruktozowy zwiększa poziom trójglicerydów i lipoprotein o niskiej gęstości (LDL), zwiększa oporność na insulinę, zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej i zwiększa ilość tkanki tłuszczowej w organizmie.

Nawet jeśli spożywasz taką samą liczbę kalorii z syropu glukozowo-fruktozowego, glukozy, białka lub tłuszczu, to efekt metaboliczny w organizmie będzie zupełnie inny, jeśli spożywasz nadmierne ilości fruktozy.

5. Ćwiczenia

Ćwiczenia podczas ciąży są ważne dla Twojego zdrowia zarówno w ciąży jak i po porodzie. Poród to bardzo intensywny wysiłek fizyczny, z którym Twój organizm będzie w stanie lepiej sobie poradzić, jeśli w czasie ciąży zadbasz o dobrą formę. Aktywność fizyczna pomoże także kontrolować apetyt i znormalizować poziom insuliny, a to przyczyni się do lepszej kontroli wagi.

6. Przeprogramuj swój mózg

Jedną z ważnych rzeczy, które możesz uczynić w czasie ciąży, jest przeprogramowanie mózgu w ten sposób, aby przyzwyczajał się do jedzenia zapewniającego utrzymanie zdrowia dziecka i Twojego podczas ciąży. Producenci określają to jako "punkt rozkoszy" w produktach spożywczych. To "magiczne" połączenie cukru i innych składników jest dodawane do przetworzonej żywności właśnie po to, aby zwiększyć nasze pragnienie jedzenia tych produktów spożywczych.

Cukier naturalnie wyzwala produkcję tych samych substancji chemicznych w mózgu, co leki na bazie opioidów, a to sprawia, że ​​dla niektórych ludzi jest on tak samo uzależniający jak kokaina.

Jednym ze sposobów przeprogramowania mózgu jest stosowanie Technik Emocjonalnej Wolności (EFT). Jest to prosta metoda, która wykorzystuje punkty akupunkturowe, lecz nie wymaga stosowania igieł i którą najczęściej można stosować samodzielnie, bez pomocy specjalisty. Techniki te są tak proste, że można się ich nauczyć samemu i stosować w domu.

Kiedy system energetyczny ciała jest zaburzony w wyniku spożywania węglowodanów, cukrów, przetworzonej żywności i słodyczy typowych w zachodniej diecie, często odczuwamy rozproszenie uwagi i ochotę na niezdrowe jedzenie. Może to prowadzić do niekontrolowanego jedzenia, a w wyniku tego do przybierania na wadze. Stosowanie technik EFT pomoże zmniejszyć apetyt i uzyskać bardziej normalny przyrost masy ciała w czasie ciąży i później.

+ Źródła i odniesienia