Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego homeopatia działa?

Homeopatia

W skrócie -

  • Jedną z przyczyn, dla których homeopatia działa jest to, że pomaga ona w równoważeniu energii organizmu, nazywanej "chi" w tradycyjnej medycynie chińskiej
  • Roztwory homeopatyczne zawierają niewielkie dawki roślin, minerałów, produktów zwierzęcych lub innych związków, które wywołują objawy podobne do tych, których już doświadczasz
  • Jedno z badań wykazało, że osoby cierpiące na alergie, które poddano leczeniu homeopatycznemu, zaobserwowały poprawę o 28% w przepływie powietrza przez nos, podczas gdy osoby z grupy placebo miały tylko 3-procentową poprawę
  • Aby opracować skuteczne środki homeopatyczne potrzeba bardzo dużej wiedzy i doświadczenia. Jeśli rozważasz podjęcie leczenia homeopatycznego, upewnij się, że znalazłeś bardzo doświadczonego w tym zakresie lekarza

Dr LaValley praktykuje medycynę integracyjną i komplementarną jako licencjonowany lekarz w Austin w Teksasie, Nowej Szkocji i Kanadzie od 1988 roku.

Jest on członkiem takich renomowanych stowarzyszeń jak Amerykańskie Towarzystwo Medyczne (AMA), Towarzystwo Medyczne Stanu Teksas (TMA), Towarzystwo Medyczne Hrabstwa Travis (TCMS) w Austin, Kanadyjskie Towarzystwo Medyczne (CMA) oraz Doctors Nova Scotia. Pełni on także funkcję przewodniczącego Sekcji Medycyny Komplementarnej oddziału CMA w Nowej Szkocji od 1994 roku, a także był członkiem Komitetu Doradczego ds. Medycyny Komplementarnej w federalnym Health Canada Natural Health Products Directorate w latach 1997-2004.

Dr LaValley z powodzeniem adaptował i łączył teorie pochodzące z tradycyjnej medycyny chińskiej, aby przywrócić optymalny stan zdrowia pacjentów poprzez równoważenie energii chi przy użyciu leków homeopatycznych i elektrowstrząsów.

Według dr Mercoli

Jedną z przyczyn, dla których homeopatia jest skuteczna jest to, że pomaga ona w równoważeniu energii organizmu, nazywanej "chi" w tradycyjnej medycynie chińskiej. Energia ta krąży w naszym ciele wzdłuż kanałów energii zwanych meridianami, a kiedy krążenie to zostaje zakłócone – a jest to coś, co można zbadać za pomocą urządzeń elektrostatycznych – może to spowodować chorobę.

Roztwory homeopatyczne zawierają niewielkie dawki roślin, minerałów, produktów zwierzęcych lub innych związków, które wywołują objawy podobne do tych, których już doświadczasz. Roztwory homeopatyczne  poddawane są wielokrotnemu rozcieńczaniu, a zasada ich działania polega na tym, że substancja ma stymulować własne zdolności organizmu do samoleczenia.

Czyniąc to, leczenie takie może wywoływać objawy chorobowe w organizmie.

Po rozpoczęciu leczenia homeopatycznego  można poczuć się gorzej

Jest to jedną z przyczyn, dla której pacjenci zastanawiają się, czy leczenie to jest skuteczne. Według dr LaValleya, który opanował sztukę leczenia homeopatycznego, pogorszenie samopoczucia jest tak naprawdę sygnałem, że lek spełnia swoją funkcję. W homeopatii nazywane jest to "reakcją leczniczą".

Reakcja lecznicza pojawia się, ponieważ wraz ze stabilizacją energii organizmu gromadzą się w nim tak zwane "złogi" – które są sposobem organizmu na to, aby "uszczelnić" aktywne skupiska choroby tak, aby nie mogła ona powodować dalszych problemów – a pod wpływem leczenia homeopatycznego zostają one uruchomione. Złogi te przedostają się do układów organizmu i krążą w nich, wywołując reakcje zapalne, które mogą wywoływać nudności lub bóle.

Jak rozpoznać, że jest to reakcja lecznicza?

To jest pytanie, które pojawia się w umysłach większości ludzi, którzy zaczynają odczuwać dolegliwości podczas leczenia homeopatycznego. Skąd mamy wiedzieć, że stan naszego zdrowia poprawia się, a nie pogarsza?

Po prostu przerwij leczenie.

Jeśli jest to reakcja lecznicza, poczujesz się lepiej. Jeśli jest to nasilenie problemu zdrowotnego, prawdopodobnie poczujesz się jeszcze gorzej.

"Jeśli jest to reakcja lecznicza" – mówi Dr LaValley –  "można przewidzieć, że nasilanie się dolegliwości i zaostrzenie stanu zapalnego ustąpi [po zaprzestaniu leczenia]. Jeśli natomiast nie jest to reakcja lecznicza i pacjent czuje się coraz gorzej po zaprzestaniu leczenia, to prawdopodobnie objawy były spowodowane chorobą, a nie odpowiedzią na leczenie."

Dr LaValley sugeruje, aby za każdym razem, gdy rozpoczynamy stosowanie leku homeopatycznego zaczynać bardzo powoli i stopniowo zwiększać dawkę, aż objawy choroby zaczną się pogarszać. Kiedy tak się stanie, należy przerwać leczenie, pozwolić organizmowi zregenerować się, a następnie rozpocząć ponownie od dawki odrobinę mniejszej niż ta, po której objawy się nasiliły.

W końcu Twój system odpornościowy znajdzie tak zwaną odpowiedź "przeciwzapalną", a to pomoże utrzymać homeostazę.

Co nauka mówi na temat homeopatii?

Liczne badania dowodzą tego, że homeopatia może rzeczywiście być skuteczną formą leczenia. Na przykład badanie opublikowane w British Medical Journal wykazało, że osoby z alergiami, które otrzymały leczenie homeopatyczne doświadczyły 28 % poprawy przepływu powietrza przez nos, podczas gdy osoby z grupy placebo zauważyły poprawę tylko o 3%.

Świetnym źródłem informacji dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej na temat homeopatii jest książka Impossible Cure: The Promise of Homeopathy (Niemożliwe lekarstwo: obietnica homeopatii) autorstwa dr Amy Lansky. Dr Lansky opisuje obszernie historię, filozofię i praktyki homeopatyczne, a także przedstawia dziesiątki opinii na temat skuteczności homeopatii w leczeniu różnych problemów zdrowotnych, w tym autyzmu u własnego syna.

Pamiętajmy jednak, że aby móc zalecić skuteczne środki homeopatyczne potrzeba bardzo dużej wiedzy i doświadczenia. Dr LaValley, który jest właśnie jednym z tak doświadczonych lekarzy, praktykował od dziesięcioleci, aby dojść do posiadania wiedzy, którą ma obecnie. Jeśli rozważasz podjęcie leczenia homeopatycznego, upewnij się, że znalazłeś bardzo doświadczonego w tym zakresie lekarza.

Jestem zdecydowanym zwolennikiem medycyny energetycznej i osobiście zawsze używam jej zamiast konwencjonalnych metod, tam gdzie to tylko możliwe. Zawsze jednak należy pamiętać, że homeopatia powinna ona być używana jako dodatek i wsparcie dla zdrowego stylu życia, a nie w jego zastępstwie.