Jak ocet jabłkowy może zmienić Twoje życie

Ocet jabłkowy

W skrócie -

  • Ocet jabłkowy wykazuje obiecujące właściwości w zakresie zdrowia serca, cukrzycy, utraty wagi i przy licznych innych dolegliwościach
  • Ocet jabłkowy jest silnie działającym naturalnym środkiem czyszczącym i może neutralizować nieprzyjemne zapachy
  • Wypróbuj ocet jabłkowy jako płyn do płukania włosów, dezodorant lub płyn do płukania jamy ustnej (rozcieńczony)

Według dr Mercoli

Ocet został odkryty w przybliżeniu 5000 lat przed naszą erą, kiedy to pozostawiony na dłużej bez opieki sok winogronowy zamienił się w wino, a następnie w ocet. Początkowo wykorzystywany był jako środek konserwujący żywność, lecz wkrótce zaczęto także odkrywać liczne zastosowania lecznicze octu.

Hipokrates używał octu do leczenia ran, podczas gdy lekarze XVIII wieku używali go do leczenia wszelkich chorób i dolegliwości, od zatrucia bluszczem po bóle żołądka. Ocet był nawet stosowany w leczeniu cukrzycy.

Ocet, który dosłownie oznacza "kwaśne wino" w języku francuskim, może powstać z praktycznie dowolnego węglowodanu, który poddany zostanie fermentowaniu, na przykład z winogron, daktyli, kokosów, ziemniaków, buraków i oczywiście z jabłek.

Tradycyjnie ocet wytwarza się w długim, powolnym procesie fermentacji, co sprawia, że jest on bogaty w bioaktywne składniki, takie jak kwas octowy, kwas galusowy, katechina, epikatechina, kwas kawowy i inne, które nadają mu silnych właściwości przeciwutleniających, przeciwbakteryjnych i innych korzystnych dla zdrowia.

Ocet jest przydatny nie tylko w kuchni, ale także do celów zdrowotnych, czyszczenia, pielęgnacji ogrodu, higieny i wielu innych celów. W rzeczywistości butelka z octem jest jednym z najbardziej ekonomicznych i wszechstronnych środków gospodarstwa domowego używanym na całym świecie. Zalecam, aby zawsze mieć go w domu...

Zastosowanie lecznicze octu jabłkowego

Nie ma oficjalnych wytycznych dotyczących spożywania octu. Niektórzy ludzie przyjmują go w ilości jednej do dwóch łyżeczek dziennie, dodając ocet do szklanki wody i pijąc przed posiłkami lub rano na pusty żołądek i donoszą o wielkiej jego skuteczności. Ryzyko przyjmowania niewielkich ilości octu jest bardzo niskie, a badania sugerują, że może to przynieść realne korzyści dla zdrowia.

Cukrzyca

Ocet jest uważany za środek anty-glikemiczny, mający korzystny wpływ na poziom cukru we krwi. Uważa się, że kwas octowy zawarty w occie może obniżać poziom cukru we krwi, uniemożliwiając całkowite trawienie złożonych węglowodanów, co można osiągnąć albo przez przyspieszone opróżnianie żołądka albo przez zwiększenie wychwytywania glukozy przez tkanki organizmu.

Zdrowie serca

Ocet jabłkowy wspomaga zdrowie serca na wiele sposobów. Jak to objaśniają autorzy artykułu w Journal of Food Science:

"Polifenole, takie jak kwas chlorogenowy, który jest obecny w dużych ilościach w occie jabłkowym, mogą hamować utlenianie LDL i poprawiać zdrowie poprzez zapobieganie chorobom układu sercowo-naczyniowego".

Jedno z badań wykazało, że ocet może obniżać poziom cholesterolu u szczurów laboratoryjnych, podczas gdy inne badania na szczurach wykazały, że kwas octowy zawarty w occie jabłkowym może obniżać ciśnienie krwi.

Utrata wagi

Ocet może też pomagać w odchudzaniu. Zapobiega on otyłości, gdyż zwiększa uczucie sytości, dzięki czemu zmniejsza całkowitą ilość spożywanego pokarmu.

Na przykład, kiedy ochotnicy w badaniu spożywali niewielką ilość octu wraz z posiłkiem o wysokiej zawartości węglowodanów (takich jak bajgiel i sok owocowy), przez pozostałą część dnia jedli mniej. Redukcja ilości pożywienia wynosiła około 200 do 275 kalorii dziennie – jest to ilość, która spowodowałaby miesięczną utratę wagi do 1,5 funta.

Ponadto oddzielne badania – w których uczestnicy przyjmowali ocet wraz z chlebem – wykazały, że ocet nie tylko obniża poziom glukozy i insuliny, ale także zwiększa uczucie sytości. Ocena stopnia sytości była bezpośrednio związana z ilością kwasu octowego zawartego w occie.

Zatkane zatoki

Ocet jabłkowy pomaga rozrzedzać i zmniejszać ilość śluzu w organizmie, pomagając prze to oczyścić zatoki. Ma również właściwości antybakteryjne, dzięki czemu jest użyteczny w przypadku infekcji.

Ból gardła

Właściwości przeciwbakteryjne octu jabłkowego mogą być również wykorzystane przy bólu gardła. Należy wówczas płukać gardło mieszanką około jednej trzeciej octu jabłkowego z domieszką ciepłej wody, tak często jak to potrzebne.

Trawienie i refluks kwasowy

Refluks kwasowy zazwyczaj jest skutkiem zbyt małej ilości kwasu w żołądku. Można temu z łatwością zaradzić, przyjmując codziennie jedną łyżkę surowego niefiltrowanego octu jabłkowego w dużej szklance wody. Pektyna w occie jabłkowym może również pomagać łagodzić skurcze jelit.

Podrażnienia skóry

Ocet jabłkowy działa na różne dolegliwości skórne, od ukąszeń owadów po poparzenia słoneczne lub poparzenia trującym bluszczem. Można stosować go bezpośrednio na podrażnioną powierzchnię skóry lub spróbować kąpieli w wannie pełnej wody z dodatkiem około jednej szklanki octu jabłkowego.

Brodawki

Miejscowe stosowanie octu jabłkowego na skórę może pomóc w usuwaniu brodawek, co prawdopodobnie możliwe jest dzięki wysokiej zawartości kwasu octowego. Można spróbować namoczyć wacik w occie i przyłożyć go na brodawkę, po czym nakryć i pozostawić na całą noc.

Zastrzyk energii

Ocet jabłkowy zawiera potas i liczne enzymy, które pomagają przy zmęczeniu. Ponadto zawarte w nim aminokwasy mogą pomóc w zapobieganiu gromadzeniu się kwasu mlekowego w organizmie, co dodatkowo zapobiega zmęczeniu.

Zastosowanie octu jabłkowego w gospodarstwie domowym

Zasadniczo do użytku domowego najlepiej jest używać octu z destylowanego białego wina, natomiast octu jabłkowego – wyprodukowanego z fermentowanych owoców, takich jak jabłka – do w celach spożywczych. Jednak jeśli tak zdecydujesz, możesz używać octu jabłkowego również do innych celów niż spożywcze.

Naturalny środek czyszczący

Ocet jest jednym z najlepszych naturalnych środków czyszczących, a to głównie ze względu na jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Kiedy ocet dodany jest do produktu spożywczego, kwasy organiczne zawarte w occie (zwłaszcza kwas octowy) przenikają przez błony komórkowe i niszczą bakterie. Żywność fermentowana octem ma naturalną zawartość przeciwdrobnoustrojowych kwasów organicznych, w tym kwasu octowego, mlekowego, askorbinowego, cytrynowego, jabłkowego, propionowego, bursztynowego i winowego.

W jednym z badań wykazano, że kwas octowy jest zabójczy nawet dla bakterii E.coli O157: H7, podczas gdy inne badania wykazały, że substancje takie jak kwas octowy, sok cytrynowy lub kombinacja soku z cytryny i octu są skuteczne wobec bakterii salmonelli.

Środek chwastobójczy

Ocet jest bardzo skutecznym środkiem do zwalczania chwastów w ogrodzie. Howard Garrett, znany jako Dirt Doctor, opracował swoją recepturę na herbicyd na bazie octu (ten spray może uszkodzić każdą roślinę, której dotknie, więc używaj go tylko do tych roślin, które chcesz usunąć):

Przepis na herbicyd

  1. 1 galon 10% octu
  2. Dodaj 1 uncję olejku pomarańczowego lub d-limonenu
  3. Dodaj 1 łyżkę melasy (opcjonalnie - niektórzy twierdzą, że melasa nie pomaga)
  4. 1 łyżeczka mydła w płynie lub innego środka powierzchniowo czynnego (takiego jak Bio Wash)
  5. Nie dodawaj wody

Pochłaniacz zapachów

Ocet jabłkowy nalany do miseczki pomoże zneutralizować nieprzyjemne zapachy w domu.

Środek do mycia owoców i warzyw

Ocet jest jednym z najlepszych naturalnych środków do usuwania pestycydów i bakterii ze świeżych produktów. Wypróbuj roztwór 10% octu na 90% wody jako kąpiel, w której na krótko zanurzysz swoje owoce lub warzywa.

Po prostu umieść warzywa lub owoce w roztworze, potrząśnij nimi w misce, po czym dokładnie opłucz (nie stosuj tego sposobu na delikatnych owocach, takich jak jagody lub truskawki, ponieważ mogą one zostać uszkodzone podczas mycia lub za bardzo nasiąkną octem).

Naturalny środek do polerowania

Ocet jabłkowy można wykorzystać do polerowania różnych metali:

Srebro: Wymieszaj pół szklanki octu z 2 łyżkami sody oczyszczonej. Mocz srebro przez kilka godzin, a następnie wypłucz.

Mosiądz, brąz i miedź: utwórz pastę, mieszając równe części soli i octu, a następnie całkowicie pokryj nią przedmioty i pocieraj je, aż nalot zniknie. Spłucz zimną wodą i osusz czystym ręcznikiem.

Higiena i uroda

Butelkę z octem warto również trzymać w szafce w łazience.

Płukanie włosów

Ocet jabłkowy pomaga usuwać nagromadzone na włosach środki pielęgnacyjne i przywracać naturalne pH skóry głowy. Spróbuj raz w tygodniu płukać włosy jedną trzecią szklanki octu zmieszanego z czterema szklankami wody.

W przypadku łupieżu spryskaj skórę głowy octem wymieszanym pół na pół z wodą, owiń głowę ręcznikiem i pozostaw na godzinę. Następnie umyj głowę i powtarzaj zabieg dwa razy w tygodniu.

Tonik do twarzy

Rozcieńczony ocet jabłkowy to prosty tonik do twarzy i jednocześnie środek czyszczący zapobiegający powstawaniu wyprysków. Sprawia też, że siniaki szybciej znikają.

Dezodorant

Ocet jabłkowy pomaga niszczyć bakterie wywołujące nieprzyjemne zapachy. Wystarczy wetrzeć odrobinę octu pod pachami, aby uzyskać naturalny efekt dezodorujący.

Zdrowie jamy ustnej

Płukanie jamy ustnej rozcieńczonym w wodzie octem jabłkowym może pomóc wyeliminować nieświeży oddech i wybielić zęby. Należy jednak pamiętać, że ocet jabłkowy jest bardzo kwaśny. Głównym jego składnikiem jest kwas octowy, który działa dość ostro, więc zawsze należy go rozcieńczyć wodą przed połknięciem.

Czysty, prosty ocet jabłkowy może też uszkodzić szkliwo lub tkanki jamy ustnej i gardła. (Odnotowano nawet jeden przypadek długotrwałego uszkodzenia przełyku u kobiety, której kapsułka z dodatkiem octu jabłkowego utknęła w gardle).

Dezodorant to stóp

Wcieranie octu jabłkowego w stopy może pomóc wyeliminować bakterie i nieprzyjemny zapach stóp.

Płyn łagodzący po goleniu

Pozbądź się sztucznych chemicznych płynów po goleniu i zamiast nich zacznij używać octu jabłkowego. Wystarczy rozcieńczyć ocet w takiej samej ilości czystej wody, dobrze wstrząsnąć pojemnikiem, a następnie przemyć tym środkiem twarz po goleniu.

Zastosowanie octu jabłkowego w kuchni

Istnieje wiele kreatywnych sposobów na wykorzystanie octu jabłkowego w kuchni. Wypróbuj go w domowych marynatach i sosach, zupach, a nawet koktajlach. Można go nawet dodawać do wypieków (jako środek spulchniający), a także jako składnik sosu sałatkowego (na przykład zmieszany z oliwą z oliwek, czosnkiem i musztardą). Ocet jabłkowy jest również dobrym dodatkiem do ryb i służy jako świetna marynata do mięsa, nadając mu ciekawego smaku.

Można nim również skropić gotowane warzywa lub stosować jako podstawę sosu do sałatki z ogórków. Świetnie nadaje się też do marynowania warzyw.

Ocet jest również ważnym dodatkiem do domowego rosołu kostnego. Dodany do rosołu ocet pomaga wydobyć wszystkie cenne minerały z kości, które dzięki temu uwalniane są do płynu będącego podstawą rosołu. Chodzi o to, aby podczas gotowania rosołu jak największa ilość minerałów z kości przeniknęła do wody.

Surowy ocet jabłkowy Bragga jest jednym z najlepszych octów dostępnych na rynku (w USA), ponieważ jest niefiltrowany i niepasteryzowany. Jeśli spożywasz ocet dla celów leczniczych, ale nie lubisz jego smaku, możesz alternatywnie spożywać inne fermentowane pokarmy, aby pozyskać z nich korzystne dla zdrowia kwasy.

Pomoże to również w ponownym zasiedleniu jelit przez korzystne bakterie. Jednak ocet jest środkiem łatwym i na pewno bezpiecznym w użyciu, więc z pewnością warto go włączyć do diety, jeśli jego smak jest dla Ciebie do zaakceptowania.

Wybieraj ocet mądrze: unikaj octu destylowanego

Destylowany biały ocet jest doskonałym środkiem do czyszczenia i prania, ale ze względów zdrowotnych lepiej jest unikać idealnie czystego, destylowanego octu, który często widzimy na półkach sklepowych. Zamiast tego należy poszukać octu ekologicznego, niefiltrowanego, nieprzetworzonego, który ma nieco mętny wygląd. Jak już wspomniano, mętność octu jest spowodowana zawartością przypominającej pajęczynę substancji zwanej "matką" i jest wskaźnikiem wysokiej jakości produktu.

Powinieneś też pamiętać, zwłaszcza jeśli myślisz o przyjmowaniu octu jabłkowego leczniczo, że długotrwałe i nadmierne jego stosowanie może prowadzić do obniżenia poziomu potasu oraz niekorzystnie wpływać na gęstość kości – ważne jest więc, aby spożywać go w umiarkowanych ilościach.

Ponadto ocet jabłkowy może teoretycznie wchodzić w interakcje z lekami moczopędnymi, środkami przeczyszczającymi oraz lekami na cukrzycę i choroby serca. Jeśli leczysz się na którąś z tych chorób i chcesz wypróbować ocet jabłkowy, przedyskutuj to najpierw z lekarzem, aby upewnić się, że ocet nie wpłynie na przyswajanie żadnego z aktualnie przyjmowanych przez Ciebie leków.

Dodatkowe korzyści zdrowotne kiszonych warzyw

Warto też rozważyć spożywanie fermentowanych (kiszonych) warzyw. Podobnie jak ocet, są one kwaśnie, ale zamiast kwasu octowego, który obecny jest w occie, kiszonki zawierają kwas mlekowy. Oprócz tego, że są podobnie skuteczne w wielu wymienionych powyżej dolegliwościach, to odpowiednio fermentowane warzywa zapewnią dwie dodatkowe korzyści: pomagają uzupełnić i poprawić stan flory bakteryjnej jelit.

Jeśli do kiszenia warzyw zostały użyte kultury bakterii zawierające witaminę K2, to ukiszony produkt dostarczy Ci również sporej dawki witaminy K2, która jest równie ważna dla zdrowia jak witamina D i działa synergistycznie z witaminą D.