Jak pozbyć się zgagi

Zgaga

W skrócie -

  • Zgaga, która jest objawem refluksa żołądkowego lub refluksa żołądkowo-przełykowego (GERD) występuje wówczas, gdy kwas żołądkowy przenosi się do przełyku z powodu przepukliny rozworu przełykowego lub zakażenia bakterią Helicobacter pylori
  • Imbir ma działanie ochronne na układ pokarmowy, hamuje rozwój bakterii H. pylori i działa przeciwzapalnie. Działa ściągająco na dolny zwieracz przełyku, zapobiegając w ten sposób refluksowi kwasowemu

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś pieczenia w klatce piersiowej (tuż za mostkiem), które trwało kilka minut lub kilka godzin? Czy ten objaw pojawił się po zakończeniu posiłku? Uważaj: może to być przewlekła zgaga.

Zgaga, która jest objawem refluks żołądkowego lub refluks żołądkowo-przełykowego (GERD) występuje wówczas, gdy kwas żołądkowy przenosi się do przełyku z powodu przepukliny rozworu przełykowego lub zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Może to sprawiać znaczny dyskomfort osobom, które tego doświadczają. Zgaga może również występować wraz z innymi objawami takimi jak ból gardła, długotrwały kaszel i chrypka.

Dobrą wiadomością jest to, że przewlekłą zgagę można wyleczyć za pomocą prostych środków domowych, co pozwoli uniknąć potrzeby leczenia farmaceutycznego. Poniżej znajduje się wyczerpująca lista wskazówek, z których możesz skorzystać, aby pozbyć się zgagi. Wypróbuj je, aby przekonać się, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza.

Jak pozbyć się zgagi: naturalne środki, które mogą Ci przynieść ulgę

Jeśli chcesz szybko pozbyć się zgagi, to wiedz, że lekarstwo może znajdować się w Twojej szafce kuchennej. Oto kilka skutecznych metod, które mogą pomóc szybko złagodzić zgagę, a nawet zapobiec jej wystąpieniu.

  • Ekologiczny niepasteryzowany ocet jabłkowy. Ponieważ refluks kwaśny występuje w rzeczywistości z powodu zbyt małych ilości kwasu w żołądku, ocet jabłkowy może rzeczywiście pomóc w zapobieganiu jego wystąpieniu. Po prostu rozpuść łyżkę stołową octu w szklance wody i wypij, aby poprawić zwiększyć zakwaszenie żołądka.
  • Soda oczyszczona (wodorowęglan sodu). Chociaż soda nie jest środkiem, który można stosować regularnie, może się okazjonalnie przydać, gdy na przykład odczuwasz silny ból z powodu zgagi. Po prostu rozpuść połowę lub pełną łyżeczkę sody oczyszczonej w szklance wody o objętości 8 uncji i wypij. Pomoże to zneutralizować kwas żołądkowy i złagodzić uczucie pieczenia, jakie wywołuje zgaga.
  • Sok z aloesu. Wypicie pół szklanki soku z aloesu przed posiłkiem może złagodzić zgagę, ponieważ pomaga zmniejszyć stan zapalny. Trzeba jednak wiedzieć, że sok z aloesu zawiera składnik przeczyszczający, więc upewnij się, że producent soku, którego używasz, usunął ten składnik ze swojego produktu.
  • Herbatka ze świeżego imbiru. Jeśli wiesz, że będziesz spożywać ciężkostrawny posiłek, pomocne może być wypicie filiżanki herbatki imbirowej co najmniej 20 minut przed rozpoczęciem jedzenia. Pokrój dwa lub trzy kawałki korzenia imbiru, zalej wrzącą wodą i odstaw na pół godziny.

Imbir ma działanie ochronne na układ pokarmowy, hamuje rozwój bakterii H. pylori i działa przeciwzapalnie. Działa ściągająco na dolny zwieracz przełyku, zapobiegając w ten sposób refluksowi kwasowemu. Niektóre produkty spożywcze i zioła mogą również pomóc przy refluksie kwasowym i łagodzić zgagę, jeśli wprowadzisz je do swojej diety. Oto kilka przykładów:

Koper włoski: To chrupiące warzywo, o smaku przypominającym nieco lukrecję, może poprawić funkcjonowanie żołądka. Dzięki czemu jest idealne dla osób z refluksem kwasowym. Spróbuj dodawać je do sałatek warzywnych lub chrupać na surowo.

Papaja: Enzym papaina może pomóc w szybszym rozkładaniu węglowodanów i białka i ułatwiać trawienie.

Ananas: Bromelaina zawarta w ananasach działa jako enzym proteolityczny, który ma właściwości przeciwzapalne.

Suplement z bromelainą może być również skuteczną alternatywą.

Fermentowane produkty, takie jak kiszone warzywa: Pomagają one zasiedlić jelita dobrymi bakteriami, zrównoważyć florę jelitową, przyspieszyć trawienie i naturalnie wyeliminować bakterie Helicobacter.

Wysokiej jakości suplementy probiotyczne mogą być również są dobrą opcją.

Korzeń lukrecji: Lukrecja może przynieść pewne korzyści, ponieważ pomaga faktycznie blokować wywołujące stan zapalny prostaglandyny. Jednak przy używaniu lukrecji należy zachować ostrożność, ponieważ zawiera ona aktywny metabolit glycyrrhizę.

Duże ilości glycyrrhizy mogą prowadzić do hiperaldosteroizmu – zespołu chorobowego, który wpływa na nadnercza, powodując takie objawy, jak wysokie ciśnienie krwi, drętwienie i osłabienie mięśni.

Jako alternatywę spróbuj używać lukrecji, która została pozbawiona tego problematycznego składnika. Jeśli przyjmujesz leki moczopędne lub środki przeczyszczające, nie używaj lukrecji.

Pamiętaj, że lukrecja może również obniżać poziom potasu i mieć działanie estrogenne, przez co nie jest ona zalecana kobietom stosującym terapię hormonalną lub które mają estrogenno-zależne nowotwory, endometriozę i inne choroby układu rozrodczego.

Wiąz czerwony: Zawiera przeciwutleniacze, które mogą pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych jelit.

Wiąz czerwony działa również ochronnie i łagodząco na jamę ustną, gardło, żołądek i jelita, a także stymuluje zakończenia nerwowe znajdujące się w przewodzie żołądkowo-jelitowym.

Pomaga to w produkcji większej ilości śluzu, który chroni przewód żołądkowo-jelitowy przed owrzodzeniami i nadmierną kwasowością.

Rumianek: Spróbuj wypić filiżankę herbatki rumiankowej przed snem i zobacz, czy pomoże to złagodzić zgagę. Rumianek łagodzi stan zapalny żołądka i poprawia sen.

Warto też zwiększyć spożycie niektórych składników odżywczych, aby pomóc rozwiązać ten problem zdrowotny. Jedne ze środków najbardziej skutecznych w przypadku zgagi to:

  • Astaksantyna: Stwierdzono, że ten karotenoid pochodzenia morskiego łagodzi objawy refluksa kwasowego w porównaniu z wyników osiągniętych przy podawaniu placebo, szczególnie u pacjentów z ciężką infekcją bakterią H. pylori. Najlepsze wyniki zaobserwowano, gdy pacjenci przyjmowali dzienną dawkę 40 miligramów.
  • Glutamina: zakażenie bakterią H. pylori może prowadzić do uszkodzenia układu żołądkowo-jelitowego i tutaj właśnie glutamina okazuje się użyteczna. Ten aminokwas, występujący w wielu zwierzęcych produktach spożywczych, a także w niektórych owocach i warzywach, może rzeczywiście pomóc w łagodzeniu skutków tego zakażenia.
  • Kwas foliowy lub inne witaminy z grupy B: Dostarczenie organizmowi wystarczającej ilości tych składników odżywczych może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia refluksa kwasowego. Składniki te można pozyskać z pokarmów takich jak szparagi, wątróbka, szpinak i okra.
  • Witamina D: Optymalizacja poziomu tego ważnego składnika odżywczego poprzez ekspozycję na słońce może pomóc w zwiększeniu produkcji ponad 200 peptydów przeciwdrobnoustrojowych, co może pomóc w wyeliminowaniu infekcji, w tym zakażenia bakterią H. pylori.

Jak złagodzić zgagę poprzez zmiany w stylu życia

Zgaga może czasami być wywołana przez pewne złe nawyki. Proste zmiany w stylu życia mogą być istotnym czynnikiem prowadzącym do jej złagodzenia. Oto kilka wskazówek dotyczących stylu życia, które mogą pomóc pozbyć się zgagi:

Utrzymuj prawidłową masę ciała. Jeśli jesteś otyły lub masz nadwagę, zastanów się nad zrzuceniem zbędnych kilogramów.

Dodatkowe kilogramy w okolicy brzucha mogą uciskać żołądek i przesuwać kwasy w stronę przełyku.

Noś luźną odzież. Zbyt ciasne ubrania mogą uciskać żołądek i powodować zgagę.

Jedz częściej, lecz mniejsze porcje. Pozwala to na bardziej efektywne trawienie pokarmu przez żołądek i może pomóc w regulacji produkcji enzymów trawiennych.

Nadmierna ilość jedzenia zalegająca w żołądku może powodować otwieranie dolnego zwieracza przełyku, więc jedzenie mniejszych porcji jest dobrą strategią.

Jeśli to możliwe unikaj przyjmowania środków farmaceutycznych. Niektóre leki dostępne bez recepty, a także te przepisane przez lekarza mogą wywoływać zgagę.

Należą do nich leki przeciwdepresyjne, leki przeciwlękowe, leki obniżające ciśnienie krwi, antybiotyki, leki przeciw osteoporozie, nitrogliceryna i leki przeciwbólowe.

Śpij na lewym boku. Powoduje to, że kwas gromadzi się dalej od zwieracza przełyku, co zmniejsza ryzyko cofania się kwasu.

Przyjmuj pozycję pionową, szczególnie po posiłkach. Pomoże to zapobiec przesuwaniu się kwasów trawiennych w górę i poza żołądek.

Rzuć palenie. Dolny zwieracz przełyku rozluźnia się i otwiera, gdy palisz, powodując refluks kwasowy. Może to również wpływać na produkcję kwasu żołądkowego.

Zidentyfikuj problematyczne dla Ciebie pokarmy: Niektóre pokarmy mogą wywoływać refluks kwasowy. Spróbuj prowadzić dzienniczek spożywanych posiłków, aby dowiedzieć się, które z nich Ci szkodzą, abyś mógł ich później skutecznie unikać.

Co przede wszystkim powoduje zgagę?

Jak wspomniano powyżej, refluks kwasowy zazwyczaj występuje, gdy dolny zwieracz przełyku nieregularnie rozluźnia się, powodując przemieszczanie się kwasów żołądkowych w górę do przełyku. To powoduje bolesną zgagę.

Chociaż większość ludzi myśli, że refluks kwasowy występuje z powodu nadprodukcji kwasu żołądkowego, to jest wręcz przeciwnie – to właśnie zbyt mała ilości kwasu żołądkowego prowadzi do tego problemu. Tylko w bardzo rzadkich przypadkach zgaga występuje z powodu nadmiernego wydzielania kwasu żołądkowego, na przykład gdy występuje zespół Zollingera-Ellisona. Istnieją jednak inne możliwe przyczyny refluksa kwasowego, oprócz niskiego poziomu kwasów w żołądku, takie jak:

Przepuklina rozworu przełykowego – pojawia się, kiedy część żołądka wystaje przez rozwór w przeponie.

Infekcja bakterią Helicobacter pylori (H. pylori) – podczas gdy ten szczep bakterii może stanowić część normalnej flory bakteryjnej, to jeśli pojawi się jego nadprodukcja, może to prowadzić do nieprzyjemnych objawów, takich jak zgaga.

Często przerost bakterii H. pylori jest spowodowany złymi nawykami żywieniowymi. Co więcej, przy zbyt małej ilości kwasu żołądkowego, zdolność Twojego organizmu do eliminacji H. pylori zostaje osłabiona.

Alergie pokarmowe – mogą odgrywać niemałą rolę w pojawieniu się refluksa kwasowego. W związku z tym wyeliminuj takie środki jak alkohol, kofeina i nikotyna.

Zgaga może być bolesna, ale można z nią sobie poradzić

Zgaga to dolegliwość kłopotliwa i bolesna, ale należy pamiętać, że środki farmaceutyczne nie są w jej przypadku najlepszym rozwiązaniem. Odpowiedź leży raczej w przywróceniu naturalnej równowagi żołądkowej i prawidłowego funkcjonowania jelit.

Jedzenie nieprzetworzonych, jak najbardziej naturalnych produktów spożywczych powinno stać się Twoim priorytetem, gdyż jest to najlepszy sposób na przywrócenie zdrowia i równowagi jelit.

Pamiętaj, że przetworzona żywność zawiera cukier, który może zmieniać skład flory bakteryjnej jelit, a tym samym przyczyniać się do przerostu szkodliwych mikroorganizmów, takich jak H. pylori. Poprzez zastosowanie zdrowej diety, możesz być w stanie złagodzić zgagę lub nawet całkowicie powstrzymać jej nawroty w przyszłości.