12 roślin doniczkowych oczyszczających powietrze

Jakość powietrza w pomieszczeniu

W skrócie -

  • Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc, choroby serca, udar i przyczynia się do pogorszenia funkcji poznawczych
  • Produkty, które zanieczyszczają powietrze w Twoim domu i biurze to między innymi meble, dywany, materiały hobbystyczne, lakier i klejone drewniane szafki
  • Rośliny doniczkowe nie tylko mogą poprawiać naszą wydajność i kreatywność, ale również pochłaniają zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach i przyczyniają się do skrócenia czasu choroby

Według dr Mercoli

Czy wiesz, że niektóre zanieczyszczenia powietrza mogą być 100 razy bardziej skoncentrowane w Twoim domu niż na zewnątrz? Od jakości powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz najwięcej zależy stan zdrowia Twojego układu oddechowego i ogólny stan zdrowia.

Niestety, jak wynika z kilku badań socjologicznych, przeciętny czas, jaki spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach to blisko 92% doby. Dane wskazują, że osoby pracujące spędzają 2% czasu na zewnątrz, a około 6% czasu w podróży między domem a pracą.

Oznacza to, że jakość powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywasz najwięcej jest bardzo ważna dla Twojego zdrowia w perspektywie długoterminowej. Według Agencji Ochrony Środowiska (EPA) niska jakość powietrza w pomieszczeniach jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia publicznego, z jakim stykamy się każdego dnia.

Niska jakość powietrza wiąże się z wieloma różnymi problemami zdrowotnymi, które mogą wystąpić natychmiast lub nawet z kilkuletnim opóźnieniem. Zrozumienie, na jakie zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach jesteśmy narażeni i odpowiednia kontrola jakości powietrza poprzez dokonywanie niewielkich lecz konsekwentnych zmian w domu i pracy może pomóc zmniejszyć ryzyko dla zdrowia.

Jakość powietrza w pomieszczeniach może być nawet o 100 razy gorsza niż na zewnątrz

Często wydaje nam się, że powietrze na zewnątrz jest bardziej zanieczyszczone niż powietrze w pomieszczeniach. Jest tak dlatego, że w zamkniętym pomieszczeniu w domu lub biurze nie wyczuwa się zapachu substancji chemicznych ani nie zauważa smogu wiszącego w powietrzu na zewnątrz. Jak się jednak okazuje, powietrze w Twoim domu może być bardziej niebezpieczne dla Twojego zdrowia niż powietrze na zewnątrz.

Według EPA poziom zanieczyszczenia powietrza w domach i mieszkaniach może być od dwóch do pięciu razy wyższy niż na zewnątrz. Niektóre z zanieczyszczeń, które wdychamy mogą być nawet 100 razy bardziej skoncentrowane w pomieszczeniach.

Wiele nowych domów i budynków jest również budowanych z myślą o zmniejszeniu kosztów ich użytkowania. Wymaga to, aby właściciel domu lub budynku celowo klimatyzował budynek w celu wymiany powietrza. Mimo że budynki te obniżają koszty użytkowania, zwiększają one ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych w przypadku braku odpowiedniej wentylacji.

Zarówno Narodowy Instytut Raka (NCI), jak i Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) ustaliły, że 80% wszystkich nowotworów może być przypisanych czynnikom pochodzącym ze środowiska.

To nie czynniki genetyczne odpowiedzialne są za większość nowotworów, lecz znacznie częściej narażenie na działanie rakotwórczych chemikaliów i toksyn.

Takie przypuszczenie pojawiło się już w 1977 roku, gdy czterech naukowców wyjaśniło, że dowody zebrane na podstawie ich danych wskazują, że 80% wszystkich nowotworów wywołanych jest przez czynniki środowiskowe. Ich analiza obejmowała dane pochodzące z różnego położenia geograficznego, zebrane w różnym czasie, od migrantów oraz liczne badania korelacji i opisy przypadków.

Co jest w powietrzu, którym oddychamy?

Źródłem zanieczyszczeń w pomieszczeniach są różne interakcje między budynkiem, jego mieszkańcami, klimatem, rodzajem budownictwa, wyposażeniem pomieszczeń i źródłami zanieczyszczeń.

Zanieczyszczenia generowane przez mieszkańców powstają w wyniku palenia tytoniu i produktów używanych w domu, takich jak odświeżacze powietrza i środki czystości.

Istnieje wiele różnych czynników przyczyniających się do pogorszenia jakości powietrza w Twoim domu lub biurze. Chociaż lotne związki organiczne (LZO) są często wymienione jako jeden z czynników, to w rzeczywistości istnieją setki różnych produktów znajdujących się i używanych w domu, które mogą emitować LZO. Różne czynniki przyczyniające się do zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach to:

Azbest

Bakterie i wirusy

Produkty budowlane i lakiernicze

Tlenek węgla

Dywany

Środki czystości i chemia gospodarcza

Karaluchy

Pyłki i roztocza

Formaldehyd

Ołów

Sierść zwierząt domowych

Radon

Dym tytoniowy

Lotne związki organiczne

Środki opóźniające zapłon

LZO to specyficzny i niebezpieczny rodzaj zanieczyszczeń emitowanych przez takie produkty jak aerozole, środki czystości, środki do konserwacji drewna, materiały hobbystyczne i klejone produkty z drewna. Niektóre z bardziej znanych lotnych związków organicznych to benzen, formaldehyd i toluen.

Większość badań dotyczących LZO skupia się na wpływie na zdrowie tylko jednego z tych związków, więc nie do końca wiadomo, jaki wpływ na zdrowie mają te związki chemiczne, gdy występują razem. Chociaż określono poziom toksyczności dla każdego z LZO z osobna, to w rzeczywistości ich bezpieczny poziom nie istnieje, a przy połączeniu kilku różnych substancji poziom toksyczności może być znacznie wyższy.

Jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na Twoje zdrowie

Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach może mieć zarówno krótkoterminowy, jak i długotrwały wpływ na Twoje zdrowie. Dzieci są szczególnie wrażliwe na chemikalia i zanieczyszczenia, zarówno w domu, jak i w szkole. Bądź czujny na objawy chorobowe wynikające z zanieczyszczenia powietrza u swoich dzieci i zaangażuj się w poprawę jakość powietrza w szkole.

Krótkotrwałe objawy związane z zanieczyszczeniem powietrza w pomieszczeniach przypominają objawy alergii lub przeziębienia. Mogą to być:

Pogorszenie objawów astmy

Swędzenie i łzawienie oczu

Bóle głowy

Zawroty głowy

Zmęczenie

Drapanie w gardle

Katar

Objawy te zwykle ustępują w ciągu kilku godzin po tym, gdy działanie substancji zanieczyszczającej ustało, jednak długoterminowe skutki zdrowotne nie ustępują tak po prostu przez usunięcie przyczyny zanieczyszczenia środowiska. Do skutków długoterminowych należą:

  • Zapalenie oskrzeli, astma i rozedma płuc
  • Przyspieszone starzenie się tkanki płuc i rak płuc
  • Wysokie ciśnienie krwi, zawał serca i udar
  • Krótsze życie
  • Osłabienie funkcji poznawczych

Rośliny poprawiają atmosferę w domu

Rośliny doniczkowe to doskonała dekoracja do domu i biura, która rozświetli Twoją przestrzeń, poprawi nastrój i oczyści powietrze.

W kilku badaniach wykazano, że rośliny doniczkowe poprawiają atmosferę w domu i miejscu pracy, obniżają ciśnienie krwi, poprawiają koncentrację i wydajność, obniżają poziom lęku i podnoszą satysfakcję z pracy.

Inne badania wykazały, że wykonywanie zadań w obecności roślin prowadzi do poprawy dokładności i lepszych ogólnych wyników w wykonywanym zadaniu. Pojemność pamięci i koncentracja uwagi również uległy poprawie w tym badaniu. Naukowcy odkryli, że przebywanie w pobliżu roślin poprawia wydajność pamięci o 20%.

Badania wykazały również, że rośliny utrzymywane w pobliżu miejsca pracy mają statystycznie istotny wpływ na liczbę dni chorobowych i poziom produktywności pracowników. Powiązania te mogą mieć praktyczne znaczenie w przypadku ich zastosowania do dużej liczby pracowników i na dłuższą metę.

Rośliny mogą być również wykorzystywane do fitoremediacji czyli od oczyszczania powietrza, gleby i wody. Naukowcy z Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), Uniwersytetu Georgii i Uniwersytetu Stanowego Pensylwania wykazali, że rośliny doniczkowe hodowane w domu mogą poprawiać jakość powietrza.

Rośliny usuwają zanieczyszczenia poprzez ich absorpcję poprzez liście i korzenie, w podobny sposób, jak oczyszczają one powietrze na zewnątrz z zanieczyszczeń emitowanych przez zakłady produkcyjne, samochody i systemy grzewcze.

Rośliny, których możesz użyć do dekoracji i poprawy jakości powietrza

Większość roślin liściastych doskonale nadaje się do usuwania zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach. Jednak naukowcy odkryli ponadto, że jest kilka roślin, które są szczególnie skuteczne w usuwaniu LZO z domu i miejsca pracy. NASA brała udział w jednych z pierwszych badań przeprowadzonych w 1989 roku w celu określenia, które konkretnie rośliny mogą być przydatne w redukowaniu zanieczyszczenia powietrza w zamkniętych pomieszczeniach.

Naukowcy kontynuowali badanie zdolności różnych roślin do pochłaniania różnych zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach. W najnowszych badaniach zidentyfikowano 12 roślin doniczkowych jako te, które są najbardziej skuteczne w eliminacji konkretnych LZO. Wyniki tego badania były tematem spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego.

Grubosz jajowaty

Szczególnie skutecznie absorbuje toluen emitowany z benzyny, farb, nafty i lakierów. Roślina ta lubi miejsca o średnim natężeniu światła, a najlepiej rośnie w temperaturze pokojowej. Między podlewaniami należy pozwolić ziemi nieco przeschnąć, natomiast brązowe liście mogą oznaczać, że roślina potrzebuje więcej wody.

Zielistka Sternberga

Roślina ta jest w stanie pochłonąć do 90% formaldehydu i tlenku węgla z dymu tytoniowego, o-ksylenu z paliw i p-ksylenu pochodzącego z tworzyw sztucznych. (W języku angielskim zielistka nazywana jest rośliną-pająkiem.) Jest wytrzymała i odporna, świetnie nadaje się do uprawy nawet przez osoby początkujące. Zielistka jest też całkowicie bezpieczna dla zwierząt domowych i łatwa w uprawie.

Guzmania

Guzmania należy do rodziny roślin ananasowatych i może oczyszczać powietrze z 90% benzenu emitowanego z kleju, wosku do mebli, detergentów i farb. Roślina ta jest łatwa do uprawy w pomieszczeniach i powoduje bardzo mało problemów ze szkodnikami. Dobrze radzi sobie z suszą, ale nigdy nie należy jej nadmiernie podlewać.

Karaibski kaktus drzewiasty

Ta urocza roślina kaktusowata może pochłonąć do 80% etylobenzenu w pomieszczeniu, w którym jest uprawiana. Ta substancja chemiczna jest emitowana z produktów elektronicznych, materiałów budowlanych, produktów do pielęgnacji ogrodu, zabawek i mebli.

Większość kaktusów dobrze radzi sobie w doniczkach, jeśli zapewni im się odpowiednią ilość nawozu, światła i wody. Mimo że kaktus w naturze dobrze znosi suszę, to trzymany w pomieszczeniu potrzebuje nieco więcej wody.

Dracena

Ta piękna roślina o ciekawie ubarwionych liściach może zaabsorbować 90% acetonu z domowych środków czyszczących i zmywaczy do paznokci.

Paprocie

Te rośliny o bogatym listowiu wymagają sporej ilości wody, lecz dzięki temu zapewniają odpowiednie nawilżenie powietrza w domu.

Skrzydłokwiat

Liście tej rośliny mogą mieć kolor jednolity lub w kilku odcieniach zieleni. Kwitną wiosną i nie wymagają dużego nasłonecznienia. Ustaw skrzydłokwiat blisko swojego stanowiska pracy w biurze, ponieważ dobrze pochłania on promieniowanie elektromagnetyczne z urządzeń elektronicznych i doskonale nawilża powietrze.

Bluszcz pospolity

Łatwy w uprawie i pielęgnacji, doskonale absorbuje toksyny zawarte w dymie papierosowym i oczyszcza powietrze, dzięki czemu jest doskonałą rośliną dla osób cierpiących na astmę.

Fikus

Bardziej wymagający w hodowli, a przez to nie tak łatwy do utrzymania, fikus pochłania zapachy z powietrza i usuwa toksyczne substancje z domu i biura. Istnieje kilka odmian tej rośliny.

Wężownica, zwana inaczej językiem teściowej

Jest to roślina łatwa w pielęgnacji i niewymagająca. Usuwa benzen i formaldehyd z powietrza, a w nocy zaopatruje pomieszczenie w tlen.

Filodendron

Jest to lubiana roślina, ponieważ łatwo się ją uprawia i świetnie prezentuje się w wiszących doniczkach. Skutecznie oczyszcza powietrze z formaldehydu, ale jest toksyczna dla kotów i psów.

Palma bambusowa

Roślina ta dobrze się czuje się w pomieszczeniach i łatwo wychwytuje i pochłania formaldehyd emitowany z mebli. Jeśli kupiłeś nowe krzesło lub kanapę, warto udekorować pomieszczenie kilkoma okazami palmy.

+ Źródła i odniesienia