Co dzieje się w organizmie, kiedy jesteś odwodniony

Odwodnienie

W skrócie -

 • Odwodnienie następuje, gdy organizm traci zbyt dużo wody nie uzupełniając jej, co uniemożliwia jego normalne funkcjonowanie
 • Niemowlęta i dzieci są szczególnie podatne na odwodnienie, ponieważ ich ciała składają się odpowiednio z 70% i 65% wody
 • Firmy produkujące napoje twierdzą, że drinki sportowe pomagają uzupełnić elektrolity w organizmie podczas ćwiczeń lub aktywności na świeżym powietrzu, ale prawda jest taka, że składniki tego typu napojów nie nawadniają organizmu i nie przynoszą mu korzyści, a mogą być wręcz szkodliwe dla zdrowia
 • Kiedy nawadniasz swój organizm strukturyzowaną wodą, przywracasz go do zrównoważonego i naturalnego stanu

Według dr Mercoli

Odwodnienie to nie jedynie prosty problem zdrowotny. Każdemu z nas może z różnych przyczyn zabraknąć płynów w organizmie, dlatego ważne jest, aby zawsze dbać o nawodnienie czystą wodą. Z tego artykułu dowiesz się więcej o objawach odwodnienia oraz tego, jak temu zapobiegać.

Co to jest odwodnienie?

Woda stanowi co najmniej dwie trzecie ludzkiego ciała. Odgrywa dużą rolę w funkcjonowaniu wielu procesów w organizmie, takich jak nawilżanie stawów i oczu, utrzymywanie zdrowej skóry poprzez eliminację toksyn i ułatwianie prawidłowego trawienia. Po zmniejszeniu ilości wody w organizmie należy ją uzupełnić, ponieważ brak równowagi między solami a cukrem w organizmie może wpłynąć na sposób, w jaki organizm funkcjonuje.

Jeśli organizm utraci od 1 do 2% całej zawartości wody, zaczynamy odczuwać pragnienie. Jest to pierwszy znak, że należy uzupełnić utracone płyny.

Odwodnienie ma miejsce, gdy organizm traci zbyt dużo wody, a nie zostaje ona uzupełniona, co uniemożliwia organizmowi normalne funkcjonowanie. Łagodne odwodnienie można łatwo wyleczyć, ale jeśli osiągnie ono ekstremalny poziom, może zagrażać życiu i wymagać natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Objawy odwodnienia organizmu

Odwodnienie łagodne do umiarkowanego Poważne odwodnienie
Suche, lepkie usta

Ekstremalne pragnienie

Senność lub zmęczenie

Drażliwość i dezorientacja

Sucha skóra

Podkrążone oczy

Ból głowy

Sucha skóra, która nie powraca do pierwotnego kształtu po uszczypnięciu

Zaparcie

Niskie ciśnienie krwi

Zawroty głowy

Gwałtowne bicie serca

Niewiele lub brak łez podczas płaczu

Szybki oddech

Minimalna ilość moczu

Brak łez podczas płaczu

Sucha, chłodna skóra

Gorączka

Skurcze mięśni

Skąpy mocz lub brak moczu, kolor moczu ciemniejszy niż zwykle

W poważnych przypadkach majaczenie lub utrata przytomności

Niemowlęta są bardziej podatne na odwodnienie, dlatego należy im natychmiast poświęcić szczególną uwagę, zwłaszcza jeśli zauważy się następujące objawy:

 • Zapadnięte ciemiączko na głowie
 • Brak łez podczas płaczu
 • Suche usta
 • Niewiele zmoczonych pieluszek
 • Senność
 • Szybkie oddychanie

Przewlekłe odwodnienie może mieć wpływ na narządy wewnętrzne i prowadzić do kamieni nerkowych, problemów z cholesterolem, zaparć oraz uszkodzenia wątroby, stawów i mięśni.

Bez względu na to, czy odwodnienie organizmu jest łagodne, umiarkowane czy ciężkie, utracone płyny należy natychmiast uzupełnić. Jeśli u pacjenta wystąpiła ciężka biegunka z wymiotami lub bez wymiotów, gorączka, lekka biegunka lecz utrzymująca się przez 24 godziny, krwawy stolec lub niemożność przyswajania płynów, należy jak najszybciej uzyskać pomoc lekarza.

Co powoduje odwodnienie?

 • Biegunka. Uniemożliwia ona wchłanianie wody ze spożywanych pokarmów, co czyni ją najczęstszą przyczyną odwodnienia.
 • Wymioty. Najczęstsze przyczyny to choroby przenoszone przez żywność, nudności i zatrucia alkoholowe.
 • Pocenie się. Silne pocenie może wystąpić z różnych przyczyn, takich jak gorączka i intensywna aktywność fizyczna. Obfite pocenie się może również wystąpić, gdy pracujesz w wysokiej temperaturze.
 • Cukrzyca. Oprócz wysokiego poziomu cukru we krwi, niektóre leki na cukrzycę, takie jak leki moczopędne, mogą powodować częste oddawanie moczu.
 • Częste oddawanie moczu. Może to być spowodowane przez alkohol lub niektóre leki, takie jak leki przeciwhistaminowe, leki na obniżenie ciśnienia krwi i leki przeciwpsychotyczne.

Komu grozi odwodnienie?

Podczas gdy każdy z nas jest podatny na odwodnienie, to niektóre osoby są na nie narażone szczególnie mocno, na przykład osoby uprawiające wspinaczkę górską.

Wspinaczom szczególnie trudno jest zachować odpowiednie nawodnienie organizmu, ponieważ ciśnienie w miejscach o dużej wysokości powoduje, że bardziej się pocą i oddychają szybciej. Zwiększona wymiana gazowa powoduje, że organizm traci więcej pary wodnej.

Sportowcy, szczególnie ci, którzy biorą udział w maratonach, triathlonach i turniejach rowerowych, są również predysponowani do odwodnienia. Im dłużej ćwiczą, tym więcej wody traci ich organizm.

Jedno z badań wykazało, że odwodnienie może wpływać na wyniki koszykarzy. Badanie dotyczyło 17 mężczyzn w wieku od 17 do 28 lat i oceniało ich wydajność sportową w oparciu o różne poziomy odwodnienia organizmu, do 4%. Wyniki wykazały, że gdy następuje wzrost odwodnienia, spada wydajność.

Niemowlęta i dzieci są szczególnie podatne na odwodnienie, ponieważ ich ciała składają się odpowiednio z 70% i 65% wody. Ponieważ ich ciała są bardziej podatne na wyczerpywanie się wody, ich zapotrzebowanie na wodę jest proporcjonalnie większe niż u dorosłych.

Osoby w podeszłym wieku są również narażone na odwodnienie, ponieważ mechanizm pragnienia osłabia się wraz z wiekiem. Jak podaje BBC News, badania wykazały, że co piąty senior nie otrzymuje codziennie wystarczającej ilości wody, ponieważ starzenie się powoduje, że ludzie tracą poczucie pragnienia głównie z powodu braku kontaktów społecznych lub zapomnienia. Stwierdzono, że osoby z demencją mają sześciokrotnie zwiększone ryzyko odwodnienia.

Osoby chore, na przykład na choroby nerek, cukrzycę, mukowiscydozę i zaburzenia funkcjonowania gruczołów nadnerczy są również bardziej podatne na odwodnienie. Alkoholicy również mogą być podatni na odwodnienie.

Jak zapobiegać odwodnieniu

Ponieważ odwodnienie może być stanem zagrażającym życiu, ważne jest, aby uzupełniać wodę natychmiast po jej utracie. Woda odgrywa ogromną rolę w funkcjonowaniu organizmu, co czyni ją istotnym elementem codziennego życia.

Zawsze zabieraj ze sobą butelkę wody na ćwiczenia fizyczne lub aktywność fizyczną, szczególnie gdy temperatura jest wysoka. Jedną z dobrych zasad, które zapobiegają odwodnieniu, jest picie takiej ilości wody, aby mocz stał się jasnożółty. Ciemny kolor moczu oznacza, że nerki zatrzymują płyny, aby organizm mógł normalnie funkcjonować.

Szczególnie ważne jest, aby zwracać uwagę na osoby cierpiące na gorączkę, wymioty lub biegunkę, aby nie uległy odwodnieniu. Osoby te powinny pić odpowiednio dużo wody, aby zastąpić płyny, które utraciły.

Picie napojów sportowych nie zapewnia odpowiedniego nawodnienia organizmu

Napoje sportowe to obecnie wysoce skomercjalizowane napoje – od reklam telewizyjnych po pokazywanie się z nimi słynnych sportowców – ponieważ media masowe sprawiają, że wierzymy w to, że pijąc te napoje będziemy zdrowi i dobrze nawodnieni.

Firmy produkujące tego typu napoje reklamują, że napoje sportowe pomagają uzupełnić elektrolity w organizmie podczas ćwiczeń lub aktywności na świeżym powietrzu, ale prawda jest taka, że składniki napojów dla sportowców nie nawadniają organizmu i nie przynoszą żadnych korzyści, a mogą być wręcz szkodliwe dla zdrowia.

Typowy drink sportowy zawiera syrop glukozowo-fruktozowy (HFCS) i sztuczne słodziki. Ma dwie trzecie zawartości cukru popularnych napojów gazowanych i jest 30 razy bardziej szkodliwy dla zębów niż czysta woda.

Syrop glukozowo-fruktozowy może powodować negatywne skutki dla zdrowia, jak powstrzymywanie naturalnej produkcji ludzkiego hormonu wzrostu (HGH). Przyczynia się on również do prawie wszystkich chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, rak i choroby serca.

Oprócz napojów dla sportowców są też inne napoje słodzone, których picie nie przynosi żadnych korzyści, na przykład napoje gazowane. Są równie szkodliwe dla zdrowia, ponieważ zaledwie 20-uncjowa butelka coli dostarcza 16 łyżeczek cukru w formie syropu glukozowo-fruktozowego.

Napoje dietetyczne nie są wcale lepsze, ponieważ – jak wykazują badania – osoby pijące dietetyczne napoje gazowane mają o 70% wyższy przyrost obwodu w talii w porównaniu do osób pijących napoje niedietetyczne w ciągu 10 lat.

Komercyjne soki owocowe są kolejnym słodzonym napojem, którego należy unikać, ponieważ nie mają żadnych właściwości nawadniających i są pełne cukru. Na przykład butelka Minute Maid o objętości 15,2 uncji zawiera aż 49 gram cukru.

Co więcej, większość przetworzonych soków owocowych ma niewiele wspólnego ze świeżo wyciśniętym sokiem z owoców. Komercyjne soki owocowe są pasteryzowane, usuwa się z nich tlen w celu zachowania ich przez długi czas, co sprawia, że soki tracą znaczne ilości swoich składników odżywczych. Kupowane w sklepie soki owocowe z datą ważności wynoszącą 60 dni lub dłużej są znakiem, że są to produkty mocno przetworzone, dlatego zachęcam omijanie z daleka półek z tego rodzaju napojami.

Wybieraj do picia żywą wodę

Radzę unikać picia wody bezpośrednio z kranu, ponieważ zawiera ona fluor, metale ciężkie i produkty uboczne dezynfekcji, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Warto natomiast zainstalować filtr wody w swoim domu, aby mieć pewność, że te szkodliwe zanieczyszczenia są usuwane.

Jeśli chcesz pozyskać najlepszą możliwie wodę dla siebie i swojej rodziny, to zalecam picie strukturalnej lub "żywej" wody, takiej jak woda źródlana. Według dr Geralda Pollacka, jednego z czołowych naukowców zajmujących się badaniami dotyczącymi fizyki wody, woda strukturalna lub woda EZ "strefy wykluczenia" jest takim samym rodzajem wody, jaka znajduje się w komórkach organizmu. Ma ona ładunek ujemny i działa jak bateria, utrzymując i dostarczając energię.

Ponieważ woda destylowana jest zbyt kwaśna, a woda alkaliczna zbyt zasadowa, tylko woda strukturalna mieści się w idealnym zakresie pH od 6,5 do 7,5. Dlatego naprawdę warto na to zwrócić uwagę i zapewnić swojemu organizmowi wodę strukturalną, ponieważ może ona przywrócić go do zrównoważonego i naturalnego stanu.

Osobiście piję prawie wyłącznie wodę wirowaną, odkąd stałem się wielkim fanem Viktora Schaubergera, który wiele lat temu dokonał pionierskich prac nad wirowaniem wody. Tworząc wir w szklance wody, wkładasz w nią dużo energii i zwiększasz również EZ.

Idealna woda strukturyzowana znajduje się w topniejącym lodowcu, ale ponieważ jest praktycznie niedostępna dla większości ludzi, to kolejnym dobrym źródłem jest naturalna woda źródlana. Wystarczy przynieść do źródła własny szklany dzbanek i pamiętać o unikaniu plastikowych butelek, ponieważ zawierają one bisfenol A, bisfenol B i ftalany, które są szkodliwe dla zdrowia.

Inne naturalne sposoby na gaszenie pragnienia i zapobieganie odwodnieniu

Jeśli chcesz wypić coś bardziej aromatycznego niż woda, możesz wybrać surowy sok z ekologicznych zielonych warzyw. Zalecam jednak powstrzymanie się od picia soków ze zbyt dużą ilością owoców, ponieważ zawierają one zbyt dużo cukru i kalorii.

Skorzystaj z przepisu na zielony sok, który łączy w sobie jeden lub dwa owoce i dużą ilość zielonych warzyw, takich jak szpinak, seler lub jarmuż. W ten sposób możesz zminimalizować spożycie cukru i nadal otrzymywać wszystkie składniki odżywcze z owoców i warzyw w ich najczystszej postaci.

Radzę utrzymywać spożycie fruktozy na poziomie poniżej 25 gram dziennie. Jeśli masz cukrzycę typu 2, insulino-oporność lub chorobę serca, rozsądnie jest zmniejszyć całkowite spożycie fruktozy do 15 gram dziennie.

Woda kokosowa to kolejny świetny zamiennik sprzedawanych na rynku napojów dla sportowców. Zapewnia optymalne korzyści zdrowotne dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, zawartości aminokwasów i przeciwutleniaczy. Jedna uwaga: woda kokosowa także zawiera cukier, więc należy pić ją z umiarem. Pij ją najlepiej po treningu kardio, kiedy organizm potrzebuje minerałów i płynów.

Jak w prosty sposób uniknąć odwodnienia: słuchaj swojego organizmu

Nikt nie może lepiej stwierdzić niż Ty sam, czy i kiedy jesteś odwodniony. Jeśli czujesz, że jesteś spragniony lub obficie się pocisz, powinieneś natychmiast uzupełnić brak wody w organizmie. Nie czekaj z podjęciem działania, aż pojawią się poważniejsze objawy, ponieważ może to nawet zagrażać życiu.

Odwodnienie grozi praktycznie każdemu, nawet przy braku aktywności fizycznej, dlatego ważne jest, aby zawsze mieć pod ręką butelkę przefiltrowanej wody. Pamiętaj, że zdrowa osoba oddaje mocz siedem do ośmiu razy dziennie, więc jeśli nie oddajesz moczu tak często, oznacza to, że nie pijesz wystarczającej ilości wody.

Pamiętaj, aby zawsze słuchać swojego organizmu. Gdy poczujesz pragnienie, zdecyduj się na wodę strukturalną lub przefiltrowaną, zamiast na sztucznie słodzone napoje, które mogą mieć tragiczny wpływ na Twoje zdrowie. Nic nie jest bardziej odświeżające niż zimna woda i nic nie zastąpi utraconych płynów lepiej.