Skuteczność d-mannozy w zapobieganiu ZUM potwierdzona badaniami klinicznymi

Zapobieganie ZUM

W skrócie -

  • Jedno z niedawno przeprowadzonych badań wykazało, że d-mannoza działa tak samo skutecznie jak antybiotyki w zapobieganiu nawracającym zakażeniom układu moczowego (ZUM), lecz bez wywoływania skutków ubocznych
  • D-mannoza to naturalnie występujący w przyrodzie cukier, który przykleja się do bakterii E. coli, które najczęściej są przyczyną ZUM i które dzięki temu mogą być skutecznie "wypłukane" podczas oddawania moczu
  • D-mannoza może również działać poprzez aktywację białka Tamm-Horsfall, które odgrywa kluczową rolę w obronie organizmu przed bakteriami wywołującymi ZUM
  • D-mannoza jest aktywnym składnikiem soku żurawinowego, ale ilość d-mannozy w soku żurawinowym jest znacznie mniejsza niż ta zawarta w suplementach, przez co sok żurawinowy jest mniej skuteczny w leczeniu ZUM.

Według dr Mercoli

Kobiety cierpią na infekcje dróg moczowych znacznie częściej niż mężczyźni, a ponad 50% kobiet co najmniej raz w życiu miało lub będzie miało ZUM. U około 20% kobiet infekcja powraca, a niektóre z nich cierpią z jej powodu nawet trzy razy w ciągu roku.

Jest to niepokojące, ponieważ leczenie najczęściej zalecane w medycynie konwencjonalnej to antybiotyki. U osób z infekcjami nawracającymi niskie dawki antybiotyków są czasem zalecane codziennie przez okres sześciu miesięcy lub dłużej, co zwiększa ryzyko rozwoju szczepów bakterii opornych na antybiotyki.

Ponadto antybiotyki niszczą także korzystne mikroorganizmy w organizmie, co prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych (w tym zwiększonego ryzyka zakażeń drożdżakami, zwłaszcza u kobiet). Jeśli zdarza Ci się mieć infekcje dróg moczowych, to powinieneś wiedzieć, że istnieje naturalny sposób ich leczenia, który okazuje się skuteczny w ponad 90% przypadków.

D-mannoza działa tak samo skutecznie jak antybiotyki w zapobieganiu nawrotom ZUM

W badaniu, którym objęto ponad 300 kobiet mających problem z nawrotami ZUM uczestniczkom podawano albo dwa gramy d-mannozy, albo 50 miligramów antybiotyku, albo nie podawano żadnych środków codziennie przez sześć miesięcy. D-mannoza to naturalnie występujący cukier, podobny do glukozy.

Po zakończeniu badania nawroty ZUM wystąpiły u tylko 15% kobiet przyjmujących d-mannozę oraz u 20% kobiet z grupy, która otrzymywała antybiotyki (w obu grupach był to znacznie lepszy wynik niż w grupie, w której nie zastosowano żadnego leczenia). Jednak w grupie przyjmującej d-mannozę znacznie rzadziej wystąpiły skutki uboczne niż w grupie przyjmującej antybiotyki.

Dr Jonathan Wright jako jeden z pierwszych zaczął stosować d-mannozę w leczeniu ZUM około 20 lat temu, a jak wynika z jego doświadczenia w podawaniu tego środka ponad 200 pacjentom, skuteczność tego leczenia wynosi 85-90%.

D-mannoza jest skuteczna zarówno w leczeniu ostrych infekcji układu moczowego, jako środek profilaktyczny u kobiet mających tendencję do nawracających zakażeń oraz w zapobieganiu ZUM po stosunku seksualnym. Można ją bezpiecznie stosować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Dr Wright zaleca następujące dawki:

  • W leczeniu ostrej infekcji: 1 łyżeczka (około 2 gram) dla dorosłych, ½ do 1 łyżeczki dla dzieci, rozpuścić w szklance wody i przyjmować co dwie do trzech godzin. Leczenie należy kontynuować jeszcze przez dwa do trzech dni po ustąpieniu objawów.
  • W celu zapobiegania nawrotom infekcji: zacznij od dawek podanych powyżej w celach leczniczych, a następnie stopniowo zmniejszaj dawkę.
  • W celu zapobiegania infekcjom po stosunku seksualnym: 1 łyżka stołowa na godzinę przed stosunkiem i kolejna łyżka stołowa natychmiast po stosunku.

Dlaczego d-mannoza skutecznie leczy ZUM?

Ponad 90% przypadków ZUM wywołane jest bakterią Escherichia coli (E. coli), która zwykle znajduje się w przewodzie pokarmowym. Problem powstaje wtedy, gdy bakterie te obecne są w wysokiej liczbie w miejscach, gdzie nie powinno ich być – na przykład w układzie moczowym.

Kiedy bakterie E.coli dostaną się do układu moczowego i zaczynają się tam mnożyć, pojawiają się typowe objawy zakażenia dróg moczowych, takie jak:

  • Bolesne oddawanie moczu
  • Częste parcie na pęcherz
  • Bóle lub kłucie w dolnej części brzucha
  • Krew w moczu (czasami, ale nie zawsze)
  • Mętny mocz

Ściany komórkowe bakterii E.coli pokryte są maleńkimi wypustkami podobnymi do palców zwanych fimbriami, które pozwalają im przywierać do wewnętrznych ścian pęcherza, a nawet przedostawać się w górę układu moczowego – do moczowodu i nerek.

Ponieważ bakterie przywierają do narządów układu moczowego, nie mogą być one po prostu wypłukane podczas oddawania moczu. Ich małe wypustki (fimbrie) utworzone są z kompleksu aminokwasowo-cukrowego – glikoproteiny zwanej lektyną – która sprawia, że stają się lepkie.

Lektyna na fimbriach bakterii wiąże się z mannozą, która jest wytwarzana przez komórki organizmu i pokrywa wewnętrzną wyściółkę narządów moczowych. Mannoza ta pozwala bakteriom przylgnąć do tkanki organizmu na podobieństwo rzepa.

D-mannoza to naturalnie występujący w przyrodzie cukier, który przykleja się do bakterii E. coli , które najczęściej są przyczyną ZUM, dzięki czemu mogą być one skutecznie "wypłukane" podczas oddawania moczu:

"Na nieszczęście dla E. coli, d-mannoza przykleja się do lektyn E. coli, nawet lepiej niż lektyny E. coli przywierają do ludzkich komórek.

Kiedy przyjmujemy dużą ilość d-mannozy, prawie w całości przenika ona do moczu przez nerki, dosłownie ‘pokrywając’ każdą bakterię E. coli, tak że nie mogą już one ‘przyklejać się’ do wewnętrznych ścianek pęcherza i dróg moczowych. Bakterie E. coli zostają dosłownie wypłukane podczas normalnego oddawania moczu!"

Innym potencjalnym wytłumaczeniem dla faktu, że d-mannoza jest skuteczna w leczeniu ZUM może być jej związek z białkiem Tamm-Horsfall – glikoproteiną, która odgrywa kluczową rolę w obronie organizmu przed ZUM. Przypuszcza się, że d-mannoza może działać głównie poprzez promowanie aktywacji białka Tamm-Horsfall.

Jeśli masz infekcję dróg moczowych, sięgnij najpierw po d-mannozę

Stosowanie antybiotyków staje się powoli bezużyteczne, ponieważ coraz większa liczba bakterii jest już na nie odporna. Jesteśmy u schyłku epoki antybiotyków, a oblicze nowoczesnej medycyny będzie się musiało wkrótce odmienić, jeśli nadużywanie antybiotyków nie zostanie szybko zahamowane.

Tak więc stosowanie antybiotyków nie powinno być traktowane lekko. Stosowanie antybiotyków w rolnictwie zaczęło się już powoli zmieniać, a teraz trzeba zrobić wszystko, aby ich użycie w leczeniu ludzi było zarezerwowane tylko do przypadków, gdy jest to absolutnie konieczne i uzasadnione.

W większości przypadków ZUM, infekcję można skutecznie wyleczyć d-mannozą, bez uciekania się do antybiotyków. Dlatego jeśli masz infekcję układu moczowego, najpierw wypróbuj d-mannozę.

Ważne jest jednak, aby pamiętać, że d-mannoza działa tylko w przypadku infekcji wywołanych bakterią E. coli, co stanowi 90% (lub więcej) zakażeń.

Jeśli chcesz mieć pewność jakie bakterie spowodowały u Ciebie zakażenie, lekarz może zlecić badanie moczu na obecność w nim konkretnych bakterii, co wyeliminuje możliwość, że właśnie Twój przypadek należy do mniejszości nie wywołanych przez bakterię E.coli. Jak wyjaśnia dr Wright:

"D-mannoza jest środkiem bardzo bezpiecznym, nawet przy długotrwałym stosowaniu, choć w przypadku większości kobiet (a w rzadkich przypadkach także mężczyzn) mających infekcję pęcherza moczowego lub układu moczowego wystarczy ją stosować przez kilka dni. Chociaż d-mannoza jest cukrem prostym, jest metabolizowana przez organizm w niewielkim stopniu.

Nie zakłóca ona poziomu cukru we krwi, nawet u diabetyków. Nie powoduje zaburzeń ani braku równowagi w normalnej mikroflorze organizmu. Jest bezpieczna nawet dla kobiet w ciąży i bardzo małych dzieci. W mniej niż 10% przypadków, w których infekcja jest wywołana bakterią inną niż E. coli, można podać antybiotyk."

Większość infekcji dróg moczowych można wyleczyć już po wystąpieniu pierwszych objawów lub całkowicie im zapobiec, stosując d-mannozę oraz zalecenia higieniczne opisane w dalszej części artykułu. Czasami jednak pomimo środków zapobiegawczych może rozwinąć się infekcja nerek.

Jeśli przypuszczasz, że możesz mieć infekcję nerek (objawy obejmują gorączkę i ból w plecach, boku, pachwinach lub brzuchu), konieczne może być skontaktowanie się z lekarzem i zastosowanie antybiotyku, gdyż jeśli infekcja obejmie nerki, może ona zagrażać życiu lub prowadzić do utraty nerek.

Sok żurawinowy na infekcje dróg moczowych?

Wiele osób wie o tym, że picie soku żurawinowego może pomóc w leczeniu infekcji dróg moczowych. Jest tak dlatego, że aktywnym składnikiem soku żurawinowego jest właśnie d-mannoza. D-mannozę można wyselekcjonować z jagód, brzoskwiń, jabłek, a także innych roślin.

Dlaczego więc nie pić soku żurawinowego zamiast przyjmować d-mannozę w formie suplementu?

sok żurawinowy

Ilość d-mannozy zawartej w soku żurawinowym jest znacznie niższa niż w suplemencie, a przez to znacznie mniej skuteczna. Ponadto sok żurawinowy ma duże ilości cukru, co obciąża układ immunologiczny i może stymulować rozwój patogennych bakterii w jelitach.

Czysta d-mannoza działa 10-50 razy silniej niż żurawina, jest nietoksyczna, całkowicie bezpieczna i nie wywołuje ŻADNYCH skutków ubocznych.

Kiedy pijemy duże ilości soku żurawinowego, fruktoza zawarta w soku przekształca się w glikogen lub gromadzi się w wątrobie. W przypadku d-mannozy nie ma to miejsca. Organizm metabolizuje tylko bardzo małe ilości d-mannozy, więc nie wpływa ona na poziom cukru we krwi ani nie powoduje stresu metabolicznego.

D-mannoza działa podobnie do glukozy, a każda komórka ludzkiego organizmu jest zaprojektowana do używania glukozy (choć organizm wchłania d-mannozę znacznie wolniej niż glukozę).

Większość d-mannozy jest filtrowana przez nerki i kierowana do pęcherza moczowego, a następnie szybko wydalana z moczem, dzięki czemu jest ona idealna dla osób chorych na cukrzycę i dla każdego, kto nie chce pić słodzonych soków owocowych.

Jak w naturalny sposób dbać o zdrowie układu moczowego

Najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na zdrowie układu moczowego jest codzienne picie dużej ilości czystej, świeżej wody. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezwykle ważne dla zapobiegania infekcjom układu moczowego (a także zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych).

Kobiety powinny zwrócić uwagę na opisane poniżej czynności higieniczne w celu utrzymania zdrowych dróg moczowych:

  • Oddawaj mocz od razu, gdy poczujesz potrzebę. Nie ignoruj parcia na pęcherz
  • Podcieraj się od przodu do tyłu, aby zapobiec przedostawaniu się bakterii do cewki moczowej
  • Bierz prysznic zamiast kąpieli w wannie. Unikaj jacuzzi/publicznych wanien
  • Myj obszar narządów płciowych przed stosunkiem seksualnym
  • Unikaj używania sprayów do higieny intymnej, które mogą podrażniać cewkę moczową i stosuj tylko biały, bezzapachowy papier toaletowy, aby uniknąć potencjalnych reakcji na barwniki lub jeszcze lepiej – korzystaj z bidetu

Zdrowa dieta jest kolejnym ważnym czynnikiem zapewniającym zdrowie układu moczowego. Częste spożywanie fermentowanych produktów, w szczególności kefiru, kiszonej kapusty i innych kiszonych warzyw jest bardzo korzystne dla ogólnego stanu zdrowia, między innymi dla układu moczowego.