Dlaczego warto jeść figi?

Cudowna figa
Nazwa botaniczna: Ficus carica

Figi

Figi w Biblii często wspominane były jako znak pokoju i dobrobytu. Drzewa figowe znane były ludzkości od pradawnych czasów; pozostałości tych owoców zostały odkryte w miejscach wykopalisk neolitycznych sprzed około 5000 p.n.e. Uważa się, że figi pochodzą z zachodniej części Azji lub z Egiptu, a z pewnością uprawiano je bardzo wcześnie na Bliskim Wschodzie i w Europie, a do ​​Anglii i Chin dotarły one w połowie XVI wieku. Hiszpańscy misjonarze założyli pierwsze sady figowe w Kalifornii pod koniec XIX wieku, gdzie wciąż świetnie one prosperują.

Figa należy do rodziny morwy i występuje w licznych odmianach. Większość drzew figowych to niskie rośliny o wysokości około 10-30 stóp, które dobrze rozwijają się w ciepłym, suchym klimacie. Zapylane przez maleńkie osy, drzewa figowe nigdy nie kwitną, ponieważ ich kwiaty ukryte są wewnątrz, wytwarzając dziesiątki, a czasem setki drobnych nasion, które nadają figom ich wyjątkową, chrupiącą konsystencję.

Dojrzałe owoce figi, uważane za egzotyczne w niektórych częściach świata, są słodkie i soczyste. Mogą być one czerwone, żółte lub fioletowe, a także w zielone paski, a każda z tych odmian ma swój niepowtarzalny smak.

Ale zanim osiągną pełną dojrzałość, figi mają gumowatą konsystencję i pokryte są jakby "lateksem", który zawiera substancje drażniące skórę, tak więc osoby pracujące przy figach muszą czasami nosić środki ochrony indywidualnej.

Suszone figi są czasami prażone i mielone i w takiej formie mogą stanowić substytut kawy lub przerabiane są one na likier alkoholowy lub aromat tytoniowy.

Figi dość łatwo się psują i po zbiorach powinny być szybko schłodzone, jeśli nie mają być zjedzone w ciągu kilku dni. Podobnie jak jabłka, figi same w sobie stanowią świetną przekąskę, ale można je również wykorzystać, obrane lub nie, jako dodatek do wielu przepisów. Co ciekawe, nasiona nadają figom bardzo przyjemnej chrupiącej konsystencji.

Najsmaczniejsze są na etapie od jędrnych do miękkich, a im bardziej są dojrzałe, tym więcej przeciwutleniaczy zawierają.

Korzyści zdrowotne ze spożywania fig

Figi zawierają duże ilości błonnika i są dobrym źródłem kilku podstawowych minerałów, w tym magnezu, manganu i wapnia (który zapewnia lepszą gęstość kości), miedzi i potasu (pomagającego obniżyć ciśnienie krwi), a także witamin, głównie K i B6.

Suszenie fig zapewnia, że ich wartości odżywcze nie tylko zachowane są na dłużej, ale nawet zwiększają się. Na przykład pół szklanki świeżych fig dostarcza tyle samo wapnia, co pół szklanki mleka, ale jedna suszona figa zawiera prawie tyle wapnia, co jajko. Zarówno świeże, jak i suszone figi zawierają liczne przeciwutleniacze, które neutralizują wolne rodniki w organizmie i pomagają zwalczać choroby.

Figi dostarczają zdrowej ilości błonnika pokarmowego, który zapewnia regularną pracę jelit i może mieć pozytywny wpływ na kontrolę masy ciała. Jak wynika z jednego z badań, owoce o największej zawartości błonnika to jabłka, daktyle, figi, gruszki i suszone śliwki.

U kobiet, które spożywały najwięcej błonnika pochodzącego z owoców zaobserwowano zmniejszenie ryzyka raka piersi o 34% w porównaniu do kobiet, które spożywały najmniej błonnika.

Tradycyjna medycyna na całym świecie wykorzystywała figi do okładów na guzy, brodawki i rany. Sproszkowanych owoców i liści figi zostały używano do płukania gardła w celu złagodzenia bólu wywołanego infekcją.

Stwierdzono, że wyciąg z fig i suszone figi zawierają składniki, które chronią serce, regulują pracę nerek i wątroby, obniżają ciśnienie krwi, zmniejszają częstość występowania zwyrodnienia plamki żółtej oka i hamują niektóre nowotwory, szczególnie u kobiet po menopauzie.

W niektórych kulturach liście figowe są niemal tak samo szeroko wykorzystywane jak owoce, nie tylko ze względu na to, że są wspaniałym dodatkiem do potraw w kuchni śródziemnomorskiej, ale też ze względu na wyjątkowe korzyści zdrowotne, które oferują.

Liście fig posiadają między innymi zdolność do regulowania poziomu cukru we krwi, ponieważ – jak wykazują badania – posiadają one właściwości, które mogą faktycznie zmniejszać ilość insuliny, co jest szczególnie ważne w przypadku diabetyków.

Figi należy jednak spożywać z umiarem, ponieważ zawierają one fruktozę, która może być szkodliwa dla zdrowia w nadmiernych ilościach.

Figi — wartości odżywcze

Porcja: 3,5 uncji (100 gramów), surowy
  Zawartość
w 1 porcji
% ZDS*
Kalorie 74  
Kalorie z tłuszczu 3  
Tłuszcze ogółem 0 g 0%
Tłuszcze nasycone 0 g 0 %
Tłuszcze trans    
Cholesterol 0 mg 0%
Sód 1 mg 0%
Węglowodany ogółem 19 g 6%
Błonnik pokarmowy 3 g 12%
Cukier 16 g  
Białko 1 g  
Witamina A 3% Witamina C 3%
Wapń 4% Żelazo 2%

*Zalecane dzienne spożycie przy diecie zawierającej 2000 kalorii. Indywidualne ZDS może być różne, w zależności od Twojego zapotrzebowania kalorycznego.

Badania przeprowadzone na figach

W jednym z badań wykazano, że naturalne fitochemikalia o silnych właściwościach cytotoksycznych wyizolowane z ficus carica, a także z soi, wykazują hamujące działanie na proliferację różnych komórek rakowych.

W innym badaniu analizie poddano odmianę fig Dottato w celu oceny jej unikalnych właściwości przeciwutleniających, przeciwnowotworowych i fototoksycznych na komórki czerniaka. Dane uzyskane z tego badania wykazują, że ta odmiana figi może być doskonałym źródłem związków bioaktywnych, takich jak związki fenolowe, kumaryna i kwasy tłuszczowe.

Badanie to dostarczyło nowej perspektywy dla opracowywania preparatów zawierających figi, które mogą być potencjalnie użyteczne w leczeniu raka skóry nie będącego czerniakiem.

Gdy porównano figi z innymi produktami spożywczymi – w badaniu analizującym ilość i jakość przeciwutleniaczy fenolowych w suszonych i świeżych owocach – stwierdzono, że figi to jedno z najbogatszych źródeł przeciwutleniaczy i składników odżywczych, a szczególnie imponująca jest zawartość w nich błonnika.

Figi i suszone śliwki zdobyły najwyższy wynik, jeśli chodzi o zawartość składników odżywczych wśród suszonych owoców w badaniu, w którym wzięło udział kilka osób spożywających te owoce z napojami gazowanymi.

Naukowcy twierdzą, że antyoksydanty zawarte w figach mogą wzbogacać lipoproteiny w osoczu, chronić je przed utlenianiem oraz podnosić właściwości przeciwutleniające osocza w ciągu czterech godzin po ich spożyciu, a także niwelować stres oksydacyjny wynikający ze spożywania syropu glukozowo-fruktozowego, którym słodzone są napoje gazowane.

Wnioski z badania są następujące: 1) figi zawierają ogromne ilości przeciwutleniaczy fenolowych i składników odżywczych, zwłaszcza błonnika; 2) figi są silnymi przeciwutleniaczami (gdy są spożywane); 3) suszone owoce stanowią mniej niż 1% owoców spożywanych przez większość Amerykanów; i 4) suszone owoce powinny być spożywane częściej ze względu na wyniki tego badania.

Naukowcy badający wpływ "lateksu", którym pokryte są świeże figi na komórki raka żołądka stwierdzili, że działa on jako substancja przeciwnowotworowa bez wywierania toksycznego wpływu na zdrowe komórki. W innym badaniu suszone figi moczono w 1 ml wody destylowanej przez 3 miesiące.

Po odsączeniu wody stwierdzono, że proszek lateksowy z drzewa figowego nadal zachowuje swoje właściwości przeciwnowotworowe. Wyniki te pokazują, że figi, zarówno suszone jak i świeże mogą potencjalnie być pomocne w leczeniu raka żołądka.

Zdrowe przepisy z dodatkiem fig:

Kotlety z indyka z sosem cytrusowo-figowym

Przepisy z figami

Składniki

  • 1 funt piersi z indyka pokrojonej w plastry
  • Sól i zmielony czarny pieprz, do smaku
  • 2 łyżki oleju kokosowego
  • 1 szklanka fig, pokrojonych w połówki lub ćwiartki
  • ½ łyżeczki drobno startej skórki z limonki
  • 1 szklanka cząstek pomarańczy (2 duże pomarańcze)
  • 2 łyżki stołowe świeżej pietruszki, posiekanej
  • 1 łyżka stołowa świeżego soku z limonki
  • 2 łyżeczki miodu
  • 1 szklanka cienko pokrojonej czerwonej cebuli
  • 2-3 łyżki stołowe drobno posiekanego, skrystalizowanego imbiru

Sposób przygotowania

  1. Posyp plastry indyka solą i pieprzem z obu stron.
  2. Wlej 1 łyżkę oleju kokosowego na dużą patelnię postawioną na średnim ogniu. Włóż indyka na patelnię i smaż od 2 do 4 minut z każdej strony, aż do zrumienienia i miękkości. Przenieś plastry indyka do ciepłego półmiska, w którym będzie on podawany.
  3. Podgrzej kolejną łyżkę oleju kokosowego na tej samej patelni na średnim ogniu. Dodaj cebulę i mieszaj przez około 1 minutę, aż stanie się miękka. Dodaj figi, 1/3 szklanki wody i skórkę z limonki, gotuj i mieszaj przez 2-3 minuty lub aż nadmiar płynu odparuje.
  4. Zestaw patelnię z ognia; dodaj cząstki pomarańczy, imbir, pietruszkę, sok z limonki i miód. Dla uzyskania lepszej konsystencji możesz dodać łyżkę nierafinowanego oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia. Polej indyka sosem.

Z podanej ilości składników można uzyskać cztery porcje.

Ciekawostka na temat fig

Istnieje ponad 1000 gatunków fig, a spotkać je można w prawie każdym lesie tropikalnym, ciepłym kraju lub tropikalnej wyspie na całym świecie. Jedną z ciekawszych odmian figi jest "figowiec-dusiciel", w języku hiszpańskim zwany "matapalo", co oznacza "drzewo zabójca".

Nasiono figowca-dusiciela kiełkuje pod innym drzewem, a następnie zapuszcza korzenie w ziemię i rośnie w siłę, aż w końcu owija się w górę po pniu drzewa, powoli oplatając silnie drzewo żywiciela, aż w końcu zostaje z niego pusty pień. Figowiec- dusiciel może wzrosnąć nawet na wysokość 148 stóp.

Podsumowanie

Zapomnij o jabłkach – Mitrydates VI Eupator (urodzony w 134 p.n.e.) nakazywał podobno swoim obywatelom jedzenie co najmniej jednej figi dziennie, aby zapobiec chorobom. Od wieków drzemie w tym twierdzeniu więcej niż tylko ziarno prawdy.

Figa jest soczystym owocem mającym swoje kwiaty i nasiona pod mięsistą skórką i jest bardzo pożywna. Chociaż naturalnie zawiera spore ilości cukru, ma także godną uwagi zawartość wapnia, błonnika i przeciwutleniaczy, tak jak każdy produkt spożywczy pochodzenia roślinnego.

Każda figa dostarcza również sporą ilość składników odżywczych: magnezu, manganu, wapnia, miedzi, potasu, witaminy K i witaminy B6. Związki te regulują poziom cukru we krwi, zapobiegają zaburzeniom czynności nerek i wątroby oraz rakowi (szczególnie rakowi piersi u kobiet po menopauzie), zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej oka i podwyższonemu ciśnieniu krwi, wspomagają odchudzanie i działają ochronnie na serce.

Figi w postaci suszonej zawierają jeszcze większą ilość składników odżywczych niż świeże figi, co czyniło je idealnymi produktem dla starożytnych lub współczesnych nomadów. Wypróbuj posiekane figi jako dodatek ciekawej sałatki greckiej, zawierającej także koperek i liście szpinaku, rukoli oraz tarty parmezan.