Korzyści z persymony

Moc persymony
Nazwa botaniczna: Diospyros kaki L.

Persymona

Szkoda, że Amerykanie nie są bardziej zaznajomieni z persymoną, ponieważ po łacinie nazwa tego owocu oznacza "pokarm bogów". Owoce te najczęściej uprawiane są w ciepłym, suchym klimacie, a te które najczęściej widzimy w większych sklepach spożywczych najczęściej pochodzą z Japonii.

Persymona jest narodowym owocem Japonii i stamtąd właśnie pochodzi (amerykańskie persymony to głównie owoce ozdobne).

Nasiona persymony po raz pierwszy trafiły do Stanów Zjednoczonych, gdy komodor Matthew Perry wysłał je z Japonii w 1856 roku. Dziś persymony uprawiane są w licznych odmianach w Chinach, Birmie, północnych Indiach i Australii; w USA hodowane są przede wszystkim w południowych i południowo-zachodnich stanach, głównie w Kalifornii.

Persymony to czerwono-brązowe lub pomarańczowe owoce, które rosną na drzewach podobnie jak śliwki i wyglądem trochę przypominają małe, spłaszczone pomidory nakryte kielichem. Występują w dwóch odmianach – cierpkiej i przyjemnie słodkiej.

Aby uniknąć nadmiernej goryczy, jaśniejsze odmiany persymony powinny być spożywane dopiero wtedy, gdy są w pełni dojrzałe, a przed spożyciem należy je obrać ze skórki.

Korzyści zdrowotne persymony

Witamina A to bardzo ważny składnik odżywczy, a spożywanie persymony pokrywa aż 55% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę.

Witamina C znajduje się na drugim miejscu i może pokryć 21% dziennego zalecanego spożycia, a ponadto persymona zawiera także duże ilości manganu, który jest jednym z czynników enzymu dysmutazy ponadtlenkowej, który zapewnia zdrowe błony śluzowe i skórę, a także jest znanym środkiem chroniącym przed rakiem płuc i rakiem jamy ustnej.

Persymony są doskonałym źródłem błonnika, który pomaga w regularnym funkcjonowaniu jelit. Obecny jest w nich także kompleks witamin B, które pomagają w stabilizacji układu metabolicznego oraz miedź i fosfor.

Ten mały owoc, zawierający niewiele kalorii i tłuszczów, zawiera wszystkie rodzaje składników odżywczych, flawonoidów i przeciwutleniaczy, takich jak katechiny (znane z właściwości antybiotycznych i przeciwzapalnych oraz chroniące małe naczynia krwionośne przed krwawieniem), a także gallokatechiny i kwas betulinowy, będący inhibitorem nowotworów.

Inne silne przeciwutleniacze znajdujące się w persymonie to beta-karoten, likopen, luteina i kryptoksantyna. Zawarta w niej zeaksantyna absorbowana jest przez oczy i pomaga filtrować światło.

Persymonę należy jednak spożywać z umiarem, ponieważ zawiera ona fruktozę, która może być szkodliwa dla zdrowia w nadmiernych ilościach.

Właściwości odżywcze persymony

Porcja: 3.5 uncja (100 gramów), surowy owoc
  W 1 porcji % ZDS*
Kalorie 70  
Kalorie z tłuszczu 2  
Całkowita zawartość tłuszczu 0 g 0%
Tłuszcze nasycone 0 g 0 %
Tłuszcze trans    
Cholesterol 0 mg 0%
Sód 1 mg 0%
Węglowodany ogółem 19 g 6%
Błonnik pokarmowy 4 g 14%
Cukier 13 g  
Białko 1 g  
Witamina A 33% Witamina C 13%
Wapń 1% Żelazo 1%

*Zalecane dzienne spożycie przy diecie zawierającej 2 000 kalorii. Indywidulane ZDS może być różne, w zależności od Twojego zapotrzebowania kalorycznego.

Badania nad persymoną

Według jednego z niedawno przeprowadzonych badań, persymony są jednym z niewielu produktów spożywczych mających moc zabijania komórek raka piersi bez uszkadzania zdrowych komórek sutka.

Naukowcy przypisują tę właściwość zawartemu w owocach flawonoidowi o nazwie fisetyna, występującemu też w kilku innych owocach i warzywach, ale w szczególności w persymonie. Fisetyna jest również wymieniana jako jeden z czynników zaprogramowanej śmierci komórek raka okrężnicy i prostaty.

Zdrowy przepis z wykorzystaniem persymony:

Sałatka z persymoną i kozim serem

Danie z persymoną

Składniki

  • 6 szklanek warzyw liściastych (mieszane, dowolna odmiana)
  • 1 persymona Fuyu, pokrojona w kostkę
  • 1 małe jabłko, pokrojone w kostkę
  • ½ szklanki miękkiego sera koziego, pokruszonego
  • 3 łyżki stołowe migdałów w plasterkach, prażonych
  • 4 łyżki stołowe soku z mandarynki
  • 2 łyżki stołowe oliwy z oliwek
  • ½ łyżeczki musztardy dijon
  • 1 szczypta soli
  • 2 szczypty pieprzu

Sposób przygotowania

  1. Umieść wszystkie warzywa liściaste w misce sałatkowej, a na górze połóż owoce i kozi ser.
  2. W małej miseczce wymieszaj sok mandarynkowy, musztardę, sól i pieprz. Dodawaj oliwę z oliwek małym strumieniem. Dopraw do smaku. Wymieszaj wszystkie składniki. Posyp po wierzchu migdałami. Danie jest gotowe do podania.

(Na podstawie Food52.com)

Ciekawostki na temat persymony

W 1607 roku kapitan John Smith tak pisał z Jamestown na temat persymony:

"Owoc ten przypomina nieszpułkę: najpierw jest zielony, potem żółty, a dojrzały ma czerwony kolor. Jeśli nie jest dojrzały, potrafi wykrzywić twarz w wielką udrękę, ale gdy dojrzeje, jest tak pyszny jak morela."

Podsumowanie

Często niedoceniana w Stanach Zjednoczonych, persymona jest owocem występującym w wielu odmianach. Może być kwaśna lub słodka, więc przed zjedzeniem ważne jest, aby sprawdzić, którą odmianę zakupiliśmy.

W najgorszym razie przytrafi Ci się wyjątkowo gorzki moment, w najlepszym wypadku możesz się wręcz zakochać w przepysznej persymonie.

Persymona Hachiya jest kremowa i wspaniale nadaje się do pieczenia, podczas gdy odmiana Fuyu najlepiej smakuje po obraniu ze skórki i spożywana na surowo. Bez względu na to, w jaki sposób będziesz spożywał persymonę, jest to z pewnością kolejny owoc o niesamowicie skutecznych właściwościach przeciwutleniających, z dużą ilością witamin zapewniających dodatkowe korzyści zdrowotne.