Co dzieje się w Twoim żołądku, kiedy jesz makaron błyskawiczny?

Makaron błyskawiczny

W skrócie -

  • Naukowcy użyli aparatu wielkości pigułki, aby zobaczyć, co dzieje się w żołądku i przewodzie pokarmowym po zjedzeniu makaronu błyskawicznego
  • Jeszcze po upływie dwóch godzin makaron błyskawiczny w porównaniu do samodzielnie przygotowanego domowego makronu był niestrawiony
  • Podczas tego długiego czasu trawienia żołądek narażony jest na przedłużone działanie toksycznego środka konserwującego tert-butylohydrochinonu (TBHQ) i innych dodatków, takich jak glutaminian sodu, występujących w makaronach instant
  • Kobiety, które spożywały duże ilości makaronu błyskawicznego miały znacznie większe ryzyko zespołu metabolicznego niż osoby, które jadły go w mniejszych ilościach, niezależnie od pozostałych czynników dietetycznych i ćwiczeń fizycznych

Według dr Mercoli

Makaron błyskawiczny to popularny produkt na lunch lub kolację dla osób, które mają niewiele czasu (lub pieniędzy), jak na przykład studenci. Chociaż prawdopodobnie nie traktują oni tego typu makaronu jako zdrowej żywności, to często myślą, że być może nie jest to szczególnie szkodliwe, a już na pewno mniej niż jedzenie hamburgerów, frytek lub burrito z restauracji fast-food.

Jednak wyniki pierwszego tego typu eksperymentu przeprowadzonego przez dr Braden Kuo z Massachusetts General Hospital mogą skłonić do zmiany zdania na temat makaronów błyskawicznych.

W eksperymencie użyto aparatu wielkości pigułki, aby zobaczyć, co dzieje się wewnątrz żołądka i przewodu pokarmowego po zjedzeniu makaronu ramen, który jest jednym z najpopularniejszych rodzajów makaronu błyskawicznego. Wyniki były zadziwiające ...

Makaron ramen nie rozpada się nawet po godzinach trawienia

Makaron błyskawiczny

Processed

Przetworzony

Fresh

Świeży

20 minutes

20 minut

Digesting noodles

Trawienie makaronu

Na powyższym zdjęciu widać makaron ramen w żołądku. Jeszcze po dwóch godzinach jest on wyjątkowo mało strawiony, o wiele mniej niż makaron ramen przygotowany samodzielnie w domu, który został użyty dla porównania. Jest to niepokojące z wielu powodów.

Po pierwsze może to obciążać układ trawienny, który jest zmuszony pracować godzinami, aby rozłożyć tak wysoko przetworzony produkt (jak na ironię, większość przetworzonej żywności jest pozbawiona błonnika w tak dużym stopniu, że bardzo szybko się rozpada, zakłócając poziom cukru we krwi i produkcję insuliny).

Kiedy jedzenie pozostaje w przewodzie pokarmowym przez tak długi czas, ma to również wpływ na wchłanianie składników odżywczych, ale w przypadku przetworzonych makaronów ramen tych składników odżywczych praktycznie nie ma. Zamiast nich mamy długą listę dodatków, w tym toksyczny środek konserwujący o nazwie tert-butylohydrochinon (TBHQ).

Ten konserwant prawdopodobnie pozostaje w żołądku wraz z pozornie niestrawionym makaronem, a nikt nie jest w stanie stwierdzić, jaki wpływ na zdrowie może mieć tak długa ekspozycja. Zdrowy rozsądek sugeruje, że nie będzie to wpływ korzystny...

Pięć gram konserwantu TBHQ zawartego w makaronie to dawka śmiertelna

TBHQ, produkt uboczny przemysłu naftowego, jest często wymieniany na etykietach jako "przeciwutleniacz", ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jest to syntetyczna substancja chemiczna o właściwościach antyoksydacyjnych – nie jest to więc przeciwutleniacz naturalny. Substancja ta zapobiega utlenianiu tłuszczów i olejów, wydłużając w ten sposób okres przydatności do spożycia przetworzonej żywności.

Jest to dodatek powszechnie stosowany we wszelkiego rodzaju przetworzonych produktach spożywczych (w tym nuggetsach z kurczaka McDonald's, krakersach CHEEZ-IT firmy Kellogg, czekoladkach z masłem orzechowym Reese, krakersach pszennych, krakersach Teddy Grahams, mrożonej pizzy Red Baron, fasoli Taco Bell i wielu innych produktach).

Na 19-tym i 21-tym posiedzeniu Wspólnego Komitetu Ekspertów FAO / WHO ds. Dodatków do Żywności ustalono, że bezpieczna ilość TBHQ przy spożyciu przez ludzi wynosi 0-0,5 mg/kg masy ciała.

Jednak komisja Codex wyznaczyła maksymalny dopuszczalny limit na 100 - 400 mg/kg, w zależności od tego, do jakiego produktu spożywczego środek zostaje dodany. (Guma do żucia może zawierać największą ilość TBHQ.) W Stanach Zjednoczonych Agencja ds. Żywności i Leków wymaga, aby ilość TBHQ nie przekraczała 0,02% zawartości oleju i tłuszczu.

Istnieje więc pewna rozbieżność co do rzekomo "bezpiecznych" ilości, ale prawdopodobnie najlepiej jest mieć niewielki kontakt lub nie mieć żadnego kontaktu z tą toksyczną substancją, ponieważ w ilości pięć gram może być ona śmiertelna, a jak podaje A Consumer's Dictionary of Food Additives (Słownik Dodatków do Żywności), spożycie zaledwie jednego grama TBHQ może powodować:

  • Nudności i wymioty
  • Dzwonienie w uszach (szum w uszach)
  • Delirium
  • Poczucie duszenia
  • Utratę przytomności

Chociaż TBHQ nie jest uznawany za substancję trwale toksyczną – co oznacza, że organizm prawdopodobnie jest w stanie usuwać go z systemu, więc nie ulega on bioakumulacji – to po zjedzeniu makaronu błyskawicznego organizm jest narażony na przedłużony kontakt z tą substancją.

Jest to co najmniej niepokojące. Environmental Working Group (EWG) podaje, że w oparciu o badania na zwierzętach, zagrożenia dla zdrowia związane z TBHQ obejmują:

  • Dolegliwości wątrobowe nawet przy bardzo małych dawkach
  • Pozytywna mutacja, jak wynika z badań in vitro na komórkach ssaków
  • Zmiany biochemiczne przy bardzo małych dawkach
  • Wpływ na reprodukcję w wysokich dawkach

Jedzenie makaronu błyskawicznego związane jest z zespołem metabolicznym

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy zjeść makaron ramen na lunch, to powinieneś wiedzieć, że nowe badanie opublikowane w Journal of Nutrition wykazało, że kobiety, które spożywają duże ilości makaronu błyskawicznego mają znacznie większe ryzyko zespołu metabolicznego niż te, które jedzą go w mniejszych ilościach, bez względu na pozostałe czynniki dietetyczne lub aktywność fizyczną.

Kobiety, które jedzą makaron błyskawiczny częściej niż dwa razy w tygodniu, miały w przeprowadzonym badaniu o 68% większe ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego – grupy objawów takich jak otyłość centralna, podwyższone ciśnienie krwi, podwyższony poziom cukru we krwi na czczo, podwyższony poziom trójglicerydów na czczo i niski poziom cholesterolu HDL.

Występowanie jednocześnie trzech lub więcej z tych objawów oznacza zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy i chorób układu krążenia.

Wcześniejsze badania analizowały również ogólne spożycie składników odżywczych przez osoby jedzące makaron błyskawiczny oraz przez osoby nie jedzące tego typu produktów i wykazały one – jak można było przypuszczać – że jedzenie makaronów instant ma niewielką wartość dla zdrowej diety.

Badani, którzy jedli makaron błyskawiczny mieli znacznie niższe spożycie ważnych składników odżywczych, takich jak białko, wapń, fosfor, żelazo, potas, witamina A, niacyna i witamina C w porównaniu z osobami, które go nie spożywały.

Osoby jedzące makaron instant spożywały także nadmierną ilość kalorii, niezdrowych tłuszczów i sodu (jedna paczka może zawierać nawet 2700 miligramów sodu).

Co jeszcze zawiera paczka błyskawicznego makaronu?

Poza dużą ilością sodu i konserwantu TBHQ, co jeszcze można znaleźć w typowej porcji makaronu błyskawicznego? Prevent Disease podaje:

"Wysuszony blok makaronu pierwotnie był produkowany poprzez błyskawiczne smażenie ugotowanego makaronu i w krajach azjatyckich jest to nadal główna metoda produkcji. Natomiast konsumenci w krajach zachodnich wolą na ogół makaron suszony powietrzem.

Głównymi składnikami suszonego makaronu są mąka pszenna, olej palmowy i sól. Najczęściej stosowanymi dodatkami smakowymi są sól, glutaminian sodu, różne przyprawy i cukier.

...W czerwcu 2012 roku Korea Food and Drug Administration (KFDA) wykryła benzopiren (substancję wywołującą raka) w sześciu rodzajach makaronu produkowanych przez Nong Shim Company Ltd. Chociaż KFDA stwierdziła, że ilości te były niewielkie i nieszkodliwe, firma Nong Shim potraktowała poszczególne partie makaronu jako problem, co skłoniło do ich wycofania produktu do października 2012 roku."

Glutaminian sodu (MSG) w makaronie błyskawicznym jest wystarczającym powodem, aby unikać takich produktów.

Glutaminian sodu jest ekscytotoksyną, co oznacza, że nadmiernie pobudza komórki nerwowe w stopniu prowadzącym do ich uszkodzenia lub śmierci, co powoduje zaburzenia funkcjonowania mózgu i uszkodzenia o różnym stopniu – potencjalnie powoduje lub pogarsza trudności w uczeniu się, chorobę Alzheimera, chorobę Parkinsona, chorobę Lou Gehriga i wiele innych.

Częściowo problem wynika z tego, że wolny kwas glutaminowy (MSG to około 78% wolnego kwasu glutaminowego) to ten sam neuroprzekaźnik, który mózg, system nerwowy, oczy, trzustka i inne narządy wykorzystują do inicjowania pewnych procesów w organizmie.

Nie wspominając już o tym, że glutaminian sodu używany jest również do tuczenia myszy do badań naukowych. Tak, MSG to idealny środek tuczący. Jeśli chcesz osiągnąć idealną wagę ciała i pełnię zdrowia, to za wszelką cenę unikaj MSG.

Aby osiągnąć pełnię zdrowia, powróć do żywej, nieprzetworzonej żywności

Sporadycznie zjedzenie paczki makaronu błyskawicznego z pewnością nikogo nie zabije, ale gdy notorycznie zastępujesz prawdziwe jedzenie tak wysoce przetworzonymi produktami, wyłącznie kwestią czasu jest, kiedy pojawią się u Ciebie problemy zdrowotne.

Makaron błyskawiczny to doskonały przykład przetworzonego produktu spożywczego, którego należy unikać w jak najwyższym stopniu, ponieważ jego nadmierne spożycie praktycznie gwarantuje, że staniesz się chory i gruby ("nadmierne" spożycie może oznaczać nawet tylko dwie paczki tygodniowo).

Przetworzone produkty spożywcze przyczyniają się do przybierania na wadze i chorób przewlekłych, ponieważ zawierają duże ilości cukru, fruktozy, rafinowanych węglowodanów i sztucznych składników, natomiast niewiele składników odżywczych i błonnika.

Ponadto przetworzona żywność jest uzależniająca i często prowadzi do przejadania się; pobudza ona też łaknienie innych niezdrowych pokarmów, co prowadzi do przybierania na wadze.

Spożywanie przetworzonej żywności powoduje również oporność na insulinę i przewlekłe stany zapalne, które są cechą charakterystyczną większości przewlekłych i/lub poważnych chorób. Z drugiej strony, ludzie od wieków wspaniale funkcjonują jedząc warzywa, mięso, jajka, owoce i innych pełnowartościowe produkty spożywcze, podczas gdy przetworzona żywność została wynaleziona dopiero niedawno.

Wyeliminowanie z diety przetworzonej żywności wymaga wcześniejszego planowania posiłków, lecz jest to całkiem możliwe do osiągnięcia. Warto odwiedzić lokalny targ z produktami rolników i sprawdzić, jakie produkty sezonowe są obecnie dostępne, a jednocześnie najtańsze. Odpowiednio z tym można zaplanować swoje posiłki, ale także użyć swojej nowo zdobytej wiedzy robiąc zakupy w supermarkecie.

Zwykle możliwe jest zaplanowanie posiłków z góry na cały tydzień. Trzeba się tylko upewnić, że wszystkie potrzebne składniki masz w zasięgu ręki, a następnie wykonać wszelkie prace przygotowawcze – nawet kilka godzin wcześniej – aby kolacja po powrocie z pracy była łatwa do przygotowania, zwłaszcza jeśli masz mało czasu (resztki z kolacji można wykorzystać na lunch następnego dnia, tak aby nie było konieczne uciekanie się do makaronu błyskawicznego).