Olej aloesowy

Olej aloesowy

W skrócie -

  • Z biegiem lat roślina aloes zwyczajny (Aloe barbadensis) stała się powszechnie znanym środkiem w medycynie naturalnej i aromaterapii ze względu na jej liczne właściwości lecznicze
  • Aloes najczęściej stosowany jest w postaci żelu, lecz ta roślina lecznicza może być również stosowana jako olejek eteryczny, który zapewnia wiele korzyści zdrowotnych

Co to jest olej aloesowy?

W rzeczywistości olej aloesowy nie jest prawdziwym, czystym olejem. Przygotowuje się go przez zmieszanie liści aloesu zwyczajnego z tłuszczem.

Ten olej roślinny zasadniczo posiada właściwości aloesu, z którego jest ekstrahowany. Ponieważ jednak jest on połączony z innym olejem bazowym, jego właściwości odżywcze mogą się różnić w zależności od użytego oleju.

Większość korzyści zdrowotnych aloesu zwyczajnego pochodzi z jego zatrzymujących wodę, mięsistych liści – a w szczególności z zawartego w nich żelu bogatego w składniki odżywcze. Zazwyczaj do wytwarzania oleju aloesowego używa się właśnie liści lub żelu.

Aloes zwyczajny jest rośliną wieloletnią i rośnie w gorącym suchym środowisku. Dokładniej mówiąc, najczęściej spotykany jest w północnych częściach Afryki, na Wyspach Kanaryjskich, w rejonie Morza Śródziemnego, Australii i niektórych rejonach Stanów Zjednoczonych.

Z zapisków historycznych wynika, że aloes od dawna był ważną rośliną w zielarstwie. Wzmianki na temat zastosowania aloesu można na przykład znaleźć w staroegipskim papirusie medycznym Ebers Papirus i w encyklopedii farmaceutycznej De Materia Medica stworzonej przez Pedaniosa Dioskurydesa.

Starożytni Egipcjanie cenili tę roślinę jako środek do leczenia infekcji, wysypek i oparzeń i nazywali ją "rośliną nieśmiertelności."

Inne cywilizacje, takie jak Arabowie, Grecy i HAloes możnaiszpanie stosowali aloes, aby zmniejszyć pocenie i wyeliminować przykry zapach ciała. Hiszpańscy misjonarze często mieli przy sobie aloes, aby pomagać chorym.

Zastosowanie aloesu

Aloes zwyczajny jest powszechnie stosowany w przemyśle kosmetycznym, spożywczym i w produkcji napojów. Jest szeroko stosowany w produktach do higieny osobistej, takich jak balsamy do ust, mleczka do ciała i inne środki do pielęgnacji skóry.

Oczywiście sam aloes w czystej postaci jest również popularnym środkiem do pielęgnacji skóry. Niektórzy używają żelu z liści aloesu, aby złagodzić swędzenie, przyspieszyć gojenie się ran i jako środek nawilżający. Oto inne zastosowania oleju aloesowego:

  • Olejek do masażu, ze względu na jego zdolność do łagodzenia bólu i stanów zapalnych.
  • Olej do aromaterapii. Aromaterapeuci często mieszają olej z aloesu z innymi olejami bazowymi, aby wykorzystać jego lecznicze i odmładzające działanie.
  • Środek do pielęgnacji włosów. Może być stosowany jako odżywka poprawiająca stan suchej skóry głowy i lecząca łupież.
  • Środek na ukąszenia owadów. Ten olej roślinny może być również stosowany w leczeniu obrzęków i stanów zapalnych spowodowanych ukąszeniami owadów, takich jak pszczoły i osy.
  • Środek do pielęgnacji jamy ustnej. Stwierdzono, że substancje odżywcze zawarte w aloesie pomagają w leczeniu chorób przyzębia. Stosowany jako olejek do masażu dziąseł i zębów, obniża on ryzyko próchnicy, powstawania płytki nazębnej, a nawet zapalenia dziąseł.

Skład oleju aloesowego

Wiele korzystnych dla zdrowia związków zawartych w żelu z aloesu przenoszone jest do oleju w trakcie jego produkcji. Składniki odżywcze, które można uzyskać z żelu i oleju aloesowego to:

Witaminy C, A (beta-karoten), E (alfa-tokoferol), B1, B2 i B6 (cholina i kwas foliowy)

Minerały. Wiadomo, że aloes absorbuje składniki odżywcze z gleby. Jego liście dostarczają żelaza, miedzi, magnezu, wapnia, manganu, sodu i potasu.

Aminokwasy. W oleju aloesowym znajduje się 20 aminokwasów, w tym aż 7 z 8 aminokwasów niezbędnych.

Antrachinony takie jak emulina aloesowa, aloina i ester kwasu cynamonowego. Wykazano, że mają one działanie przeciwwirusowe.

Związki lipidowe takie jak kwas arachidonowy, kwas gamma-linolowy i inne fitosterole

Polisacharydy, które są cząsteczkami węglowodanów o korzystnych dla zdrowia właściwościach. Zostały one powiązane z leczeniem nowotworów łagodnych i złośliwych, cukrzycy i poprawą funkcjonowania układu odpornościowego.

Właściwości zdrowotne oleju z aloesu

Ponieważ olej aloesowy przejmuje właściwości zdrowotne samej rośliny aloesu zwyczajnego, wykazuje on działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwutleniające i ściągające.

Podobnie jak żel z aloesu, olej na bazie tej rośliny także doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry. Ze względu na swoje silne właściwości antyoksydacyjne pomaga w szybkim leczeniu oparzeń skóry. Zaleca się również stosowanie aloesu do leczenia małych skaleczeń i ran.

Olej aloesowy jest dobrym zamiennikiem chemicznych środków nawilżających. Dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy takich jak beta-karoten oraz witamina C i E, aloes pomaga zachować elastyczność i jędrność skóry. Może pomóc w zapobieganiu kurzym łapkom, zmarszczkom i rozstępom.

Obecnie aloes stosowany jest w leczeniu często występujących problemów skórnych, takich jak łuszczyca, egzema i wysypki. Jego kojąca natura sprawia, że ​​nadaje się do leczenia i łagodzenia bólu spowodowanego przez opryszczkę i półpasiec.

Aloes jest również skutecznym środkiem do pielęgnacji włosów. Oprócz leczenia łupieżu i suchej skóry głowy, roślina ta wspomaga także porost włosów i pomaga zachować odpowiedni skręt naturalnych loków. Zmieszany z olejkiem z drzewa herbacianego, olej z aloesu może być przydatny w leczeniu infekcji grzybiczych skóry głowy.

Osoby z artretyzm powinny zwrócić uwagę na zdolność aloesu do łagodzenia bólu. Zastosowanie go bezpośrednio na bolące stawy może pomóc złagodzić stan zapalny.

Jak zrobić olej aloesowy

Olej aloesowy produkowany jest w procesie ekstrakcji maceracyjnej. Liście aloesu należy namoczyć w oleju nośnym podgrzanym do wysokiej temperatury. Po pęknięciu błon komórkowych rośliny, gorący olej wchłania składniki odżywcze i esencję rośliny. Po pewnym czasie mieszaninę filtruje się w celu usunięcia składników roślinnych.

W przypadku aloesu, jego łodygi i liście zawierające żel są poddawane maceracji. Produkt końcowy jest maceratem, czyli olejem z wyciągiem z aloesu, a nie olejem 100% aloesowym. Mimo to olej taki jest tak samo użyteczny jak jego żelowy odpowiednik. Przewagą, jaką olej aloesowy posiada nad żelem z aloesu jest dłuższy okres trwałości tego pierwszego – wynosi on około 8 do 10 miesięcy.

Na szczęście olej z aloesu można przygotować samodzielnie w domu. Oto instrukcja wykonania oleju aloesowego do masażu pochodząca ze strony We Love Aloe:

Potrzebne składniki i narzędzia

  • ½ szklanki żelu z aloesu
  • ½ szklanki oleju kokosowego
  • 2 do 3 kropli dowolnego olejku eterycznego
  • 1 miska
  • Garnek
  • Palnik

Sposób przygotowania:

  1. Wymieszaj żel z aloesu (wyciśnij go ze świeżych liści aloesu) z olejem kokosowym w misce. Stosunek żelu aloesowego do oleju kokosowego powinien wynosić 1:1
  2. Dodaj 2 do 3 kropli dowolnego olejku eterycznego do mieszaniny oleju kokosowego i żelu aloesowego i dobrze wymieszaj. Dodanie olejku eterycznego nada Twojemu olejkowi do masażu przyjemnego aromatu, który pomoże Ci wyciszyć umysł i sprawi, że otrzymany olej aloesowy będzie miał więcej korzyści zdrowotnych (które będą się różnić w zależności od wybranego olejku). Tymi olejkami eterycznymi mogą być olejek różany, jaśminowy, z mięty pieprzowej, a nawet olejek cytrusowy. Olejek eteryczny (lub dwa) pomogą uzupełnić i zmaksymalizować właściwości lecznicze aloesu.
  3. Ogrzewaj mieszaninę w garnku na małym ogniu przez około 10 minut.
  4. Pozostaw olej aloesowy do wystygnięcia, zanim przejdziesz dalej.
  5. Po ochłodzeniu oleju aloesowego można zacząć go używać. Można wcierać go w skórę, ramiona, nogi, plecy lub klatkę piersiową jako środek nawilżający lub relaksujący.
  6. Przechowuj olej w chłodnym, suchym miejscu przez około 2 tygodnie. Można również przechowywać olej w lodówce, aby zachować jego składniki, dzięki czemu ich korzyści zdrowotne pozostaną silniejsze przez dłuższy czas.

Jak działa olej aloesowy?

Jak wspomniano, olej z aloesu zawiera większość właściwości odżywczych żelu aloesowego. Jest on bezpiecznym środkiem do stosowania miejscowego jako balsam do skóry lub olej do masażu. Korzyści można zmaksymalizować stosując produkt tuż po prysznicu lub kąpieli. Wilgotna skóra bardziej efektywnie wchłonie składniki oleju.

Można również dodawać olej z aloesu do produktów do higieny osobistej, takich jak mydło, szampon, balsam do ust, pasta do zębów i produkty do pielęgnacji skóry. Poeksperymentuj z różnymi produktami, ale dobrze jest najpierw skorzystać z pomocy profesjonalnego aromaterapeuty.

Czy olej z aloesu jest bezpieczny?

Jeśli używasz oleju z aloesu na skórę, najlepiej jest być ostrożnym przy wyborze produktu. Pamiętaj, że skóra jest bardzo chłonna i wchłonie wszystko, co się na nią nałoży – w tym także wszelkie chemikalia i sztuczne składniki. Zawsze sprawdzaj, czy produkt jest ekologiczny, czy nie. Dzięki temu łatwiej będzie Ci stwierdzić, czy produkt zawiera niebezpieczne substancje i dodatki, które często zostają dodawane podczas procesu ekstrakcji.

Niektórzy zalecają przyjmowanie soku, żelu i oleju z aloesu doustnie dla ich korzyści trawiennych. Nawet jeśli te produkty uznane zostały za bezpieczne do spożycia, należy zachować ostrożność podczas ich przyjmowania lub zasięgnąć profesjonalnej porady. Produkty z aloesu mogą wywoływać biegunkę, mdłości i wymioty u niektórych osób, należy więc zachować ostrożność.

Dla bezpieczeństwa nie należy spożywać oleju z aloesu, ponieważ nie jest to czysty olej. Ekstrakt z aloesu mieszany jest z olejem bazowym, który może nie być bezpieczny do spożycia. Może to zwiększyć ilość niektórych związków, które mogą być toksyczne w dużych stężeniach.

Skutki uboczne oleju z aloesu

Zawsze zachowuj ostrożność podczas używania oleju z aloesu, ponieważ może on wywoływać reakcje alergiczne u niektórych osób. Aby sprawdzić, czy nie masz alergii na aloes możesz wykonać test skórny czyli nanieść kroplę oleju na niewielki obszar skóry. Związki zawarte w aloesie mogą reagować z niektórymi lekami, takimi jak środki przeczyszczające, leki na cukrzycę i leki moczopędne. 

Biegunka wywołana przez spożywanie aloesu może obniżyć poziom potasu w organizmie, co także może wpływać na siłę działania niektórych leków. Podobnie jak w przypadku każdego ziołowego oleju, skonsultuj się z doświadczonym aromaterapeutą lub lekarzem przed użyciem oleju z aloesu, szczególnie gdy używasz jakiegokolwiek leku, jesteś w ciąży lub karmisz piersią.