Według dr Mercoli
Atak serca może wystąpić nagle. Jego objawy są dość powszechne i wiele osób początkowo nie zdaje sobie sprawy, że są to objawy zawału. Czasami może występować tylko JEDEN objaw, co sprawia, że atak serca jest jeszcze trudniejszy do zdiagnozowania.
Ale co tak naprawdę dzieje się podczas ataku serca? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Co to jest atak serca?
Serce jest niezwykłym organem, który może funkcjonować nawet po odłączeniu od ciała, o ile ma wystarczającą ilość tlenu. Musi pracować nieustannie, aby pompować krew przez całe ciało.
Ważne jest, aby serce zawsze otrzymywało natlenowaną krew, gdyż mięsień sercowy może umrzeć, jeśli otrzyma niewystarczającą jej ilość.
Ograniczony dopływ krwi może wystąpić, gdy w tętnicach wieńcowych nagromadzi się płytka miażdżycowa, która blokuje przepływ krwi do serca. Płytka miażdżycowa składa się z cholesterolu, substancji tłuszczowych, odpadów przemiany materii w komórkach, wapnia i fibryny.
Gdy płytka gromadzi się w tętnicach wieńcowych, może powodować skurcz tętnicy wieńcowej lub miażdżycę tętnic, co oznacza napięcie lub stwardnienie mięśni serca, a w przypadku oderwania się płytki od ściany tętnic, może doprowadzić do powstania skrzepu krwi. Miażdżyca może prowadzić do choroby niedokrwiennej serca, która może wywołać atak serca.
Według Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego atak serca może wystąpić, gdy krew nie dociera do serca z powodu zwężenia tętnic serca, co znane jest jako choroba niedokrwienna serca.
Różnica między atakiem serca a zatrzymaniem akcji serca
Ważne jest, aby umieć odróżnić zawał serca od zatrzymania akcji serca, ponieważ wielu osobom błędnie wydaje się, że jest to to samo. Zatrzymanie akcji serca ma miejsce w wyniku zaburzenia czynności elektrycznej serca, które powoduje nieregularne bicie serca i zwykle występuje bez ostrzeżenia.
Zatrzymanie akcji serca jest spowodowane różnymi przyczynami zdrowotnymi, takimi jak kardiomiopatia lub napięcie mięśnia sercowego, niewydolność serca, arytmia, zespół długiego QT i migotanie komór. Zawał serca może zwiększać ryzyko zatrzymania akcji serca i jest częstą przyczyną jego wystąpienia.
Co się dzieje podczas ataku serca?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się podczas ataku serca? Przeanalizujmy bardziej szczegółowo to, co naprawdę dzieje się w organizmie podczas ataku serca i to, jaką rolę odgrywa płytka miażdżycowa w tym niebezpiecznym incydencie.
Jeśli w sercu przez długie lata gromadzi się płytka miażdżycowa, może ono stać się na tyle twarde, że utrudni to przepływ krwi. Nie od razu da się zauważyć, że naczynia krwionośne uległy zwężeniu, ponieważ gdy tętnica wieńcowa nie jest w stanie doprowadzać krwi do serca, inne tętnice wieńcowe rozszerzają się, aby przejąć zadania niewydolnej tętnicy.
Od zewnątrz płytka miażdżycowa pokryta jest twardą włóknistą powłoką, ale jej wnętrze jest miękkie ze względu na zawartość tłuszczu. Jeśli płytka w tętnicy wieńcowej pęknie, substancje tłuszczowe zostają odsłonięte. Płytki krwi pokrywają płytkę i tworzą wokół niej skrzep krwi (podobnie jak to ma miejsce podczas skaleczenia).
Powstały skrzep staje się główną przeszkodą w przepływie krwi. Sercu zaczyna brakować bogatej w tlen krwi, a układ nerwowy natychmiast wysyła sygnał do mózgu o tym, co się dzieje. Chory zaczyna się pocić, a tętno staje się szybsze. Chory może odczuwać mdłości i słabość.
Kiedy system nerwowy wysyła sygnały do rdzenia kręgowego, inne części ciała mogą zacząć boleć. Odczuwany jest ogromny ból w klatce piersiowej, który powoli promieniuje do szyi, szczęk, uszu, rąk, nadgarstków, łopatek, pleców, a nawet brzucha.
Pacjenci z zawałem serca twierdzą, że odczuwali ucisk w klatce piersiowej, który może trwać od kilku minut nawet do kilku godzin.
Tkanki serca obumierają, jeśli odpowiednie leczenie nie zostanie podjęte natychmiast. Jeśli serce przestaje bić całkowicie, komórki mózgowe umierają w ciągu zaledwie trzech do siedmiu minut. Jeśli pacjent otrzyma natychmiastową pomoc medyczną, jego serce zacznie znowu pracować, ale uszkodzone tkanki nigdy nie będą ponownie funkcjonować, co powoduje stały spowolniony przepływ krwi.
Czynniki ryzyka ataku serca
- Wiek. Mężczyźni w wieku ponad 45 lat oraz kobiety w wieku ponad 55 lat są w grupie wysokiego ryzyka.
- Tytoń. Długotrwałe bierne palenie powoduje wysokie ryzyko chorób układu krążenia.
- Wysoki poziom cholesterolu. Jeśli masz wysoki poziom trójglicerydów, a zbyt mało lipoprotein wysokiej gęstości (HDL), prawdopodobnie masz większe ryzyko zawału serca.
- Cukrzyca, szczególnie jeśli nie jest leczona.
- Historia zawałów serca w rodzinie. Jeśli ktoś w Twojej rodzinie miał zawał serca, musisz bardziej uważać.
- Siedzący tryb życia. Brak aktywności fizycznej prowadzi do wysokiego poziomu "złego" cholesterolu, co z kolei prowadzi do powstawania płytki miażdżycowej.
- Otyłość. Jeśli utracisz 10 procent swojej masy ciała, obniżysz jednocześnie ryzyko zawału serca.
- Stres. Niemieccy naukowcy odkryli, że podczas doświadczania stresu, zwiększa się poziom białych krwinek. Te z kolei zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy i pęknięcia blaszki miażdżycowej.
- Narkotyki. Zażywanie kokainy lub amfetaminy może powodować skurcz tętnicy wieńcowej.
- Stan przedrzucawkowy. Jeśli podczas ciąży wystąpiło u Ciebie wysokie ciśnienie krwi, ryzyko zawału serca wzrasta.
- Choroby autoimmunologiczne, na przykład reumatoidalne zapalenie stawów albo toczeń.
Jeśli masz którykolwiek z tych czynników ryzyka, zdecydowanie radzę udać się do lekarza, który doradzi w jaki sposób chronić się przed atakiem serca lub innymi chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Objawy ataku serca
Niektóre osoby mogą odczuwać łagodne objawy zawału serca lub w ogóle ich nie mieć – nazywa się to cichym atakiem serca. Zdarza się głównie osobom z cukrzycą.
Aby zapobiec przedwczesnej śmierci w wyniki choroby serca, należy także pamiętać o innych typowych objawach tego niebezpiecznego stanu:
- Ból lub ucisk w klatce piersiowej. Jest to najczęściej występujący objaw zawału serca. Niektóre osoby mogą odczuwać nagły ostry ból, a inne tylko łagodny ból. Ból może się utrzymywać od kilku minut do kilku godzin.
- Dyskomfort górnej części ciała. Odczuwane mogę być napięcie lub niewygoda w ramionach, plecach, barkach, szyi, szczęce lub w górnej części jamy brzusznej.
- Krótki oddech. Niektóre osoby mogą odczuwać tylko ten objaw lub może on towarzyszyć bólom w klatce piersiowej.
- Zimne poty, nudności, wymioty i nagłe zawroty głowy. Objawy te są częstsze u kobiet.
- Zmęczenie bez wyraźniej przyczyny. Możesz poczuć się zmęczony bez powodu, co czasami może trwać przez kilka dni.
Starsi ludzie, którzy czasem doświadczają jednego lub więcej z tych objawów, zwykle po prostu je lekceważą, sądząc że to tylko oznaki starzenia się. Jeśli doświadczasz jakichkolwiek z podanych objawów, najlepiej wezwać pogotowie.
Jak zapobiec zawałowi serca
Większości chorób układu sercowo-naczyniowego można zapobiegać. Polecam następujące zmiany w stylu życia, które pomogą uniknąć ataku serca lub choroby serca:
1. Przejdź na zdrową dietę.
Dieta zdrowa dla serca nie oznacza całkowitego unikania tłuszczów i cholesterolu. Wbrew powszechnemu mniemaniu tłuszcze nasycone oraz "duże, puszyste" lipoproteiny wysokiej gęstości (HDL) są w rzeczywistości korzystne dla organizmu, ponieważ stanowią dla niego naturalne źródło energii.
Należy unikać spożywania przetworzonej żywności, rafinowanych węglowodanów, cukru (szczególnie fruktozy) i tłuszczów trans, ponieważ podnoszą one poziom "złego" cholesterolu LDL (lipoprotein niskiej gęstości), co przyczynia się do budowania płytki miażdżycowej.
Oto moje porady co do zdrowej diety:
- Jeśli to tylko możliwe, wybieraj świeże i ekologiczne produkty
- Ogranicz spożycie fruktozy do 25 gramów dziennie. Jeśli masz cukrzycę, nadciśnienie lub jesteś odporny na insulinę, dodatkowo obniż spożycie fruktozy poniżej 15 gramów dziennie
- Unikaj sztucznych słodzików
- Wyeliminuj ze swojej diety gluten i inne uczulające składniki
- Dodaj do swojej diety produkty naturalnie fermentowane, takie jak nabiał i kiszone warzywa
- Zrównoważ stosunek kwasów tłuszczowych omega-3 do omega-6 spożywając łososia alaskańskiego lub przyjmując suplementy oleju z kryla
- Twoim podstawowym napojem powinna być czysta świeża woda
- Spożywaj wysokiej jakości tłuszcze nasycone i jednonienasycone pochodzące od zwierząt wypasanych na pastwisku oraz olej z kryla
- Spożywaj wysokiej jakości białko od zwierząt hodowanych metodami ekologicznymi
Samo zdrowe odżywianie może nie wystarczyć, aby uchronić Cię przed atakiem serca – pamiętaj, że równie ważne jest to, jak często jesz. Szczególnie polecam post okresowy polegający na ograniczeniu czasu posiłków do ośmiogodzinnego przedziału w ciągu dnia.
To pomoże organizmowi przeprogramować się i przypomnieć sobie, jak spalać tłuszcz dla pozyskiwania energii.
2. Ćwicz regularnie.
Oprócz spożywania zdrowej żywności ważne jest także, aby ćwiczyć co najmniej 2,5 godziny tygodniowo.
Polecam wykonywanie ćwiczenia interwałowych o wysokiej intensywności, ponieważ oferują one wiele korzyści nie tylko dla serca, ale także dla ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Aby osiągnąć najlepsze wyniki, pamiętaj aby odpowiednio wypocząć po każdej sesji.
3. Rzuć palenie.
Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) uznały rzucenie palenia za środek zapobiegający chorobom układu sercowo-naczyniowego, które potencjalnie mogłyby prowadzić do zawału serca.
Palenie powoduje, że naczynia krwionośne zwężają się i twardnieją. Powoduje ono także tworzenie się skrzepów krwi, co może prowadzić do zablokowania przepływu krwi do serca lub przez serce.
4. Unikaj picia alkoholu.
Alkohol zawiera dużo pustych kalorii i przyczynia się do nadwagi. Picie alkoholu powstrzymuje organizm przed spalaniem tłuszczów i kalorii. W rezultacie posiłek, który właśnie spożyłeś zostaje odłożony w formie tkanki tłuszczowej.
Alkohol uszkadza również korę przedczołową, co z kolei powoduje impulsywne jedzenie. W celu utrzymania optymalnego stanu zdrowia zalecam wyeliminowanie wszystkich rodzajów alkoholu z diety.
5. Siedź jak najmniej.
Długie godziny siedzenia mają szkodliwy wpływ na zdrowie. Siedzenie zwiększa na przykład ryzyko raka płuc o 50%, a ryzyko cukrzycy typu 2 o 90%. Aby zachować aktywny styl życia w domu, a nawet w pracy, polecam codzienne wykonywanie od 7000 do 10 000 kroków.
Korzystanie z aplikacji lub urządzenia fitness, takiego jak Up3 firmy Jawbone, pomaga także śledzić wszelkie rodzaje aktywności wykonywane w ciągu całego dnia.
6. Zoptymalizuj poziom witaminy D.
Istotne jest, aby co rok sprawdzać swój poziom witaminy D , gdyż jej niedobór zwiększa ryzyko zawału serca o 50%. Aby uzyskać korzyści zdrowotne z witaminy D, jej poziom powinien być utrzymywany w granicy 40 ng/ml, co oznacza przyjmowanie 5 000-6 000 jm tej witaminy dziennie.
Zalecam kontakt skóry z promieniami słońca jako najlepsze źródło witaminy D, chociaż niektóre produkty spożywcze i suplementy zawierające witaminę D3 również można uznać za dobre jej źródła.
7. Pamiętaj o uziemieniu.
Podczas chodzenia boso wolne elektrony, które są silnymi przeciwutleniaczami, przenoszone są z ziemi do ciała. Uziemienie redukuje również stany zapalne w organizmie, ponieważ rozrzedza krew i wypełnia ciało ujemnie naładowanymi jonami.
8. Uwolnij się od stresu.
Badanie opublikowane w mBio wykazało , że kiedy jesteś zestresowany, Twój organizm produkuje norepinefrynę. Hormon ten powoduje rozproszenie się biofilmu bakteryjnego, co może prowadzić do pęknięcia płytki miażdżycowej.
W celu lepszej kontroli stresu zalecam wykonywanie techniki o nazwie Technika Emocjonalnej Wolności (EFT) . EFT to narzędzie psychologii energetycznej, które pomaga zresetować reakcje organizmu na stres. Może to zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób przewlekłych.
Pewność, że Twoje serca jest zdrowe na pewno sprawi, że Twoje życie stanie się przyjemniejsze i owocniejsze. Zapamiętaj więc te zdroworozsądkowe strategie zapewniające zdrowe serce, aby mieć pewność, że nie grozi Ci atak serca i aby Twój układ sercowo-naczyniowego działał sprawnie i wydajnie.