Zalety orzeszków piniowych: 5 właściwości, dzięki którym te odżywcze nasiona odmłodzą Twoje ciało

Orzeszki piniowe

W skrócie -

  • Orzeszki piniowe mogą wspomagać odchudzanie, ponieważ zawierają kwas pinolenowy, który wyzwala produkcję hormonu hamującego apetyt
  • Orzeszki piniowe są dobrym źródłem magnezu, który może poprawiać energię i zwalczać zmęczenie
  • Orzeszki piniowe zawierają przeciwutleniacze zapobiegające starzeniu i składniki odżywcze, które wspomagają zdrowie serca i wzroku

Według dr Mercoli

Orzeszki piniowe są spożywane przez ludzi już od czasów starożytnych. Z opisów autorów greckich datowanych na rok 300 p.n.e. wynika, że spożywane były one przez rzymskich żołnierzy. Z punktu widzenia dietetyki, orzeszki piniowe zawierają podobne składniki odżywcze jak inne orzechy, takie jak zdrowe jednonienasycone kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze... choć w rzeczywistości nie są one w ogóle orzechami.

Orzeszki piniowe to nasiona sosny. Znaleźć je można między łuskami szyszek sosnowych, ale choć wszystkie sosny zawierają orzeszki piniowe, to tylko około 20 gatunków sosny ma nasiona wystarczająco duże, że nadają się do spożycia.

Po zebraniu ich z szyszek, orzeszki piniowe muszą być wyłuskane, a wkrótce po tym powinny zostać spożyte. Orzeszki piniowe są podatne na jełczenie ze względu na wysoką zawartość oleju (dlatego należy je przechowywać w lodówce).

Orzeszki piniowe uważane są za przysmak w wielu częściach świata, a ich rynek w Stanach Zjednoczonych szacowany jest na 100 milionów dolarów (chociaż około 80% amerykańskich orzeszków piniowych pochodzi z importu).

Zwykle jadane są one na surowo lub prażone, a ich słodki orzechowy smak i chrupiąca konsystencja sprawia, że są wspaniałą przekąską, a także świetnym dodatkiem do dań z warzyw i oczywiście do sosów takich jak pesto.

5 korzyści zdrowotnych z orzeszków piniowych

Oprócz doskonałego smaku, istnieje wiele powodów, dla których warto jeść orzeszki piniowe. Oto niektóre z ich licznych właściwości wspomagających zdrowie.

1. Hamują apetyt

Jeśli próbujesz schudnąć, to orzeszki piniowe mogą Ci w tym pomóc. Badania wykazały, że kwasy tłuszczowe zawarte w orzeszkach piniowych pobudzają organizm do uwalniania dużych ilości cholecystokininy (CCK) – hormonu hamującego apetyt.

Kobiety, które spożywały przed śniadaniem około trzy gramy kwasów tłuszczowych zawartych w orzeszkach piniowych zaobserwowały, że zwolniło się u nich wchłanianie pokarmu w jelitach, a ilość spożywanego pokarmu zmniejszyła się o 37%. Według naukowców:

"PUFA [wielonienasycone kwasy tłuszczowe] zawarte w koreańskich orzeszkach piniowych hamują apetyt i wpływają na ilość przyjmowanego pokarmu."

2. Dodają energii

Orzeszki piniowe zawierają substancje odżywcze, które poprawiają poziom energii, na przykład jednonienasycone kwasy tłuszczowe, białko i żelazo. Orzeszki piniowe są również dobrym źródłem magnezu, którego niski poziom może prowadzić do przewlekłego zmęczenia.

Pół szklanki orzeszków piniowych dostarcza prawie połowę dziennej zalecanej ilości magnezu, co jest niezmiernie ważne zważywszy na fakt, że tak wiele Amerykanów ma niedobory tego pierwiastka.

3. Obniżają ryzyko chorób serca

Orzeszki piniowe zawierają mieszankę związków, które działając synergistycznie zapewniają zdrowia serca. Związki te to między innymi jednonienasycone kwasy tłuszczowe, magnez, witamina E, witamina K i mangan.

Badania sugerują, że kwas pinolenowy zawarty w orzeszkach piniowych poprawia poziom cholesterolu i może mieć właściwości obniżające poziom cholesterolu LDL poprzez lepszą absorpcję LDL w wątrobie.

4. Zawierają przeciwutleniacze zapobiegające starzeniu

Orzeszki piniowe zawierają ogromną ilość przeciwutleniaczy, w tym witaminy A, B, C, D i E oraz luteinę. Przeciwutleniacze mają kluczowe znaczenie dla zdrowia, ponieważ pomagają one kontrolować tempo starzenia się organizmu, zwalczając wolne rodniki, które są główną przyczyną problemów związanych z wiekiem.

Przeciwutleniacze stanowią naturalny sposób obrony komórek organizmu przed atakiem reaktywnych form tlenu (ROS). Organizm w naturalny sposób metabolizuje różnorodne składniki odżywcze wykorzystując ich właściwości antyoksydacyjne i produkując enzymy antyoksydacyjne w celu kontrolowania szkodliwości reakcji związanych z wolnymi rodnikami.

5. Zapewniają zdrowy wzrok

Orzeszki piniowe zawierają luteinę – karotenoid, który może pomagać w zapobieganiu chorobom oczu, takim jak związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Plamka żółta to niewielki obszar o średnicy zaledwie dwóch milimetrów, znajdujący się w tylnej części oka, w centralnej części siatkówki.

Z powodów, których naukowcom nie udało się jeszcze ustalić, niektóre części siatkówki i plamki żółtej podatne są na schorzenia. Wraz z postępem AMD maleńkie, kruche naczynia krwionośne pękają, a wyciekająca z nich krew i płyn zaczynają powodować dalsze uszkodzenia siatkówki oka. 

Ponadto w plamce żółtej występuje pigment, który działa jako filtr światła niebieskiego i chroni plamkę żółtą przed utlenianiem w wyniku światła. Pigment ten ma także zdolność wychwytywania wolnych rodników.

Luteina jest jednym z głównych pigmentów w tym obszarze, a liczne badania wykazały, że spożywanie pokarmów bogatych w ten składnik odżywczy może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia AMD (a także chłoniaka nieziarniczego).

Syndrom orzeszków piniowych

Jeśli lubisz i często spożywasz orzeszki piniowe, możesz doświadczyć tzw. "syndromu orzeszków piniowych". Jest to intensywnie gorzki, metaliczny posmak w ustach, który może utrzymywać się przez okres od jednego dnia do dwóch tygodni.

Jak dotąd w badaniach naukowych nie udało się stwierdzić, jakie zanieczyszczenia, bakterie lub substancje chemiczne zawarte w orzeszkach mogą być odpowiedzialne za ten dziwny posmak w ustach. Nie jest także jasne, dlaczego u jednych osób on występuje, a u innych nie. Według jednej z analiz, która podsumowała liczne pytania dotyczące syndromu orzeszków piniowych, na które wiąż nie poznano odpowiedzi:

"Klinicznie zgodny przypadek PMS musi obejmować zaburzenie smaku, zwykle objawiające się jako gorzki lub metaliczny posmak występujący po spożyciu niektórych orzeszków piniowych, który utrzymuje się przez 1 do 3 dni. Wydaje się, że orzeszki wywołujące takie objawy to przede wszystkim orzeszki pozyskiwane z gatunku Pinus armandii (chińska sosna biała), choć orzeszki innych gatunków też mogą wywoływać ten problem.

Konkretna toksyna, która jest prawdopodobnie obecna w orzeszkach wywołujących ten syndrom nie została jeszcze wyizolowana, a mechanizm toksyczności i czynniki określające podatność na syndrom także muszą być poznane bardziej szczegółowo. Nie istnieją sprawdzone metody leczenia syndromu orzeszków piniowych."

Jedyną pewną rzeczą dotyczącą syndromu orzeszków piniowych jest to, jak go powstrzymać... Po prostu zaprzestań jedzenia orzeszków piniowych i poczekaj, aż objawy znikną. Jeśli odczuwasz nieprzyjemny metaliczny posmak podczas jedzenia orzeszków piniowych, to zamiast nich wybieraj inne odmiany orzechów i nasion.

Zielona sałatka z awokado z orzeszkami piniowymi

Jeśli szukasz prostego sposobu na włączenie orzeszków piniowych do swoich posiłków, wypróbuj przepis na pyszną sałatkę, który pochodzi z książki Healthy Recipes for Your Nutritional Type (Zdrowe przepisy dla twojego typu metabolicznego)

Składniki

  • 1 główka sałaty czerwonej, zielonej lub rzymskiej
  • 1 całe awokado, pokrojone na kawałki
  • 1 szklanka kiełków słonecznika
  • 1 średni pomidor, posiekany
  • 1 średni ogórek
  • ¼ szklanki prażonych orzeszków piniowych

Sos do sałatki

  • ¼ szklanki oliwy z oliwek
  • 1/8 szklanki octu balsamicznego
  • 1 ząbek czosnku, zmiażdżony
  • 1 łyżeczka musztardy Dijon

Sposób przygotowania

  1. Przygotuj liście sałaty i umieść je w dużej misce.
  2. Pokrój pozostałe warzywa i dodaj je do sałatki.
  3. Praż orzeszki piniowe na suchej patelni na średnim ogniu przez 4-5 minut, aż lekko się zrumienią.
  4. Wymieszaj oliwę z oliwek i ocet, dodaj zmiażdżony czosnek, polej sałatkę sosem i natychmiast podawaj.

Z podanych składników wychodzą 4 porcje.