Jak wybierać najlepsze warzywa i owoce w sklepie

Jak wybierać warzywa

W skrócie -

  • Raport rządowy wykazał, że ​​w 2015 roku tylko 9% dorosłych osób spożywało wystarczającą ilość warzyw, tylko 12% spożywało wystarczającą ilość owoców, a najniższe ich spożycie było wśród mężczyzn, młodych dorosłych i dorosłych żyjących w ubóstwie
  • Niespożywanie zalecanej przez dietetyków ilości warzyw i owoców zwiększa ryzyko kilku często występujących chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, otyłość i choroby serca
  • Niektóre owoce i warzywa są hodowane bardziej pod kątem ich wyglądu niż smaku, a w wyniku tego otrzymuje się produkt pozbawiony smaku i całkowicie rozczarowujący
  • Wygląd i zapach mogą nam dużo powiedzieć o świeżości kupowanego produktu, lecz pamiętaj: sam wygląd może być mylący

Według dr Mercoli

Jeśli byłeś kiedyś w sklepie spożywczym i kupowałeś świeże produkty, najprawdopodobniej gdy otworzyłeś paczkę lub dwie zdarzyło Ci się natrafić na gumowatą marchew, mączyste jabłka lub melon, który był albo zbyt miękki albo twardy jak skała.

Niestety nierzadko się zdarza, że owoce i warzywa rozczarowują nas po przyniesieniu ich do domu. Być może to właśnie jest powodem, że coraz częściej nie tylko dzieci, ale także osoby dorosłe trzeba nakłaniać do ich jedzenia (a jeśli dorośli nie uważają tego za ważne, to jest bardzo prawdopodobne, że dzieci także nie będą to tego przykładać należytej uwagi).

Niedawno opracowany raport z Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) ujawniał, że ​​tylko 1 na 10 dorosłych osób spożywa owoce i warzywa w ilości, jakiej potrzebuje organizm dorosłego człowieka.

Zalecana przez CDC ilość owoców dla dorosłych to co najmniej półtorej do dwóch szklanek dziennie, a warzyw od 2 do 3 szklanek dziennie. Prawdą jest, że większość ludzi zdecydowanie potrzebuje takiej ilości (lub nawet więcej) warzyw, lecz 80% populacji, która cierpi na insulino-oporność nie powinno spożywać tak dużej ilości owoców.

Pamiętaj o tym, że owoce mają dużą zawartość fruktozy, a jeśli jesteś odporny na insulinę, to powinieneś ograniczyć całkowitą ilość spożywanej fruktozy do 15 gramów dziennie, do czasu gdy nie odzyskasz elastyczności metabolicznej i będziesz w stanie spalać tłuszczu na paliwo.

Gdy Twój organizm odzyska tę zdolność, będziesz mógł dodać do swojej diety trochę więcej owoców, ale pamiętaj, aby monitorować poziom cukru, aby mieć pewność, że jest on nadał prawidłowy.

W raporcie stwierdzono, że ​​w roku 2015 tylko 9% dorosłych spożywało wystarczającą ilość warzyw, a średnio 12% dorosłych spożywało wystarczającą ilość owoców.

Wyniki badania pokazały również, że najniższy średni wskaźnik spożycia warzyw i owoców był wśród mężczyzn, młodych dorosłych i dorosłych żyjących w ubóstwie.

Jak wybierać najbardziej dojrzałe owoce i najświeższe warzywa

Znane jest powiedzenie: „Bierzesz to, co widzisz". Niekoniecznie jednak jest ono prawdziwe w przypadku świeżych produktów.

W rzeczywistości badacze odkryli dość oczywisty powód, dla którego ludzie częściej sięgają po coś innego niż zdrowe produkty roślinne,  choć dobrze wiedzą, że powinni je jeść.

Otóż powodem tym jest to – według badań Instytutu Nauk o Żywności i Rolnictwie Uniwersytetu Florydzkiego – że ludzie, gdy stoją przed stoiskiem z warzywami i owocami, najczęściej nie są do końca pewni, w jaki sposób wybrać produkt dobrej jakości i w efekcie wybierają produkty o nienajlepszym smaku, wątpliwej świeżość i nieprzyjemnej konsystencji.

Naukowcy przeanalizowali ankiety wypełnione przez 1200 konsumentów na temat tego, co ogólnie skłaniało ich do wyboru sześciu różnych rodzajów produktów i odkryli, że dwoma najważniejszymi czynnikami były wygląd i aromat produktu.

Lecz naukowcy twierdzą, że takie kryteria wyboru nie gwarantują, że produkt będzie rzeczywiście dobrej jakości. Jeśli tak jest, to po prostu przypadkowo.

Men's Fitness wyjaśnia, że ​​lepszym wskaźnikiem dojrzałości i smaku produktu jest jego zapach, a nie wygląd. Today proponuje trzy zasady, które pomogą Ci wybrać najsmaczniejsze pomidory i doskonale dojrzałe gruszki:

  • Piękny wygląd nie zawsze oznacza, że ​​produkt będzie smakować dobrze
  • Używaj rąk, aby określić świeżość
  • Kupuj produkty, które są obecnie w sezonie

Należy również wystrzegać się genetycznie modyfikowanych owoców i warzyw, które są silniej zanieczyszczone pestycydami, takimi jak glifosat.

Przykładem owocu, którego najlepiej unikać są jabłka arktyczne zaprojektowane tak, aby zapobiegać brązowieniu miąższu po przekrojeniu.

Okres transportu i przechowywania wpływają na jakość produktu

Jednym z powodów tego, że wygląd owocu lub warzywa nie świadczy wcale o jego jakości jest to, że od wielu dekad niektóre owoce i warzywa – jak na przykład  jabłka Red Delicious – hodowano i modyfikowano, aby osiągnąć jak najlepszy ich wygląd, a nie smak i konsystencję. W wyniku tego otrzymujemy mączyste, pozbawione smaku i całkowicie rozczarowujące owoce.

Przy kupowaniu owoców i warzyw, takich jak gruszki, truskawki, cukinie lub słodkie ziemniaki, podniesienie produktu i ocenienie jego wagi, a także ocena zapachu mogą pomóc w wyborze.

Jak kupować niektóre owoce i warzywa

Oto kilka pomocnych wskazówek, jak wybrać wysokiej jakości produkty:

Jabłka powinny być gładkie, jędrne, ciężkie jak na swój rozmiar i nie obite (łatwo się uszkadzają), bez uszczerbków w miąższu, bez dziur po robakach i bez ciemnych plam na skórce. Im są mniejsze, tym bardziej będą aromatyczne. Szczyt sezonu przypada na okres od września do maja. Przechowuj je w szufladzie w lodówce w brązowej papierowej torbie z dala od warzyw, aby zachowały świeżość przez kilka tygodni.

Karczochy zazwyczaj nie są najbardziej poszukiwanym produktem na stoisku z warzywami, być może dlatego, że konsumenci nie są pewni, na co zwracać uwagę podczas ich kupowania. Dojrzałe karczochy powinny mieć ciasno zwarte liście, głęboko zielony kolor, być ciężkie, a miąższ powinien być nieuszkodzony. Szczyt sezonu trwa od marca do maja. Przechowuj je w lodówce do pięciu dni w brązowej papierowej torebce.

Awokado to wyjątkowe owoce i jako takie są jednymi z najtrudniejszych produktów do oceny pod względem dojrzałości, ale kolor i "dotyk" zwykle mówią wszystko. Powinny być jędrne w dotyku, nie miękkie i bez grudek. Kolor to od średnio- do ciemno-zielonego. Nie kupuj awokado,  jeśli czujesz, że coś wewnątrz niego "grzechocze", ponieważ oznacza to, że pestka oddzieliła się od miąższu.

Sezon na awokado, które są technicznie owocem, trwa przez cały rok. Obchodź się z nimi delikatnie, ponieważ łatwo się obijają. Przechowywane w chłodziarce wytrzymają do tygodnia.

Aby przyspieszyć proces dojrzewania, można umieścić je w papierowej torbie razem z jabłkiem w temperaturze pokojowej na dzień lub dwa. Gaz etylenowy przyspiesza dojrzewanie awokado.

Banany mogą mieć różne odcienie żółtego i nie zawsze kolor decyduje o ich smaku, lecz można przyjąć, że najsłodsze są wtedy, gdy na skórce pojawiają się małe żółte plamki. Jeśli jednak brązowe plamy są duże, daruj sobie ich kupowanie. Nigdy nie przechowuj bananów w lodówce; przechowuj je w temperaturze pokojowej na kuchennym blacie. Sezon na banany również trwa przez cały rok i mogą być one "pakowane", aby przyspieszyć dojrzewanie.

Buraki zyskują obecnie na popularności, ale wcale nie muszą być one wielkości piłki tenisowej, co niektórzy uważają za najlepszą wielkość. Nawet większe buraki mogą być jędrne i smaczne, jeśli są odpowiednio przechowywane. Powinny być one bez uszkodzeń, jędrne i ciemnoczerwone i nie ulegać wgnieceniu po naciśnięciu kciukiem. Liście powinny być świeże, nie zwiędłe.

Szczyt sezonu na buraki to od czerwca do października. Usuń liście, ale pozostaw około 10 cm łodyg, aby buraki zachowywały głębszy czerwony kolor po ugotowaniu. Przechowuj je w dolnej szufladzie lodówki w brązowej papierowej torbie nie dłużej niż przez dwa tygodnie, po tym czasie mogą stać się gumowate.

Brokuły powinny być jędrne, nie gumowate, z ciasno upakowanymi różyczkami i mieć ciemnozielony lub fioletowy kolor. Szczyt sezonu trwa od października do maja. Przechowuj je w papierowej torbie w lodówce przez okres do tygodnia.

Brukselki są trochę jak mini-kapusta, tylko łagodniejsze. Powinny być żywo zielone, jędrne i zwarte. Najłatwiej je ugotować, jeśli wybierzesz główki o podobnej wielkości, ale pamiętaj, że mniejsze mają słodszy smak.

Najlepsze są w październiku i listopadzie. Aby woda nie uszkodziła ich świeżości, nie myj ich przed umieszczeniem w papierowej torbie w lodówce, gdzie mogą być przechowywane przez okres do dwóch tygodni.

Owoce jagodowe mogą być wyzwaniem. Nawet w lodówce mogą zepsuć się w ciągu jednego lub dwóch dni. Najważniejszą rzeczą podczas ich kupowania jest upewnienie się, że owoce jagodowe, czy to borówki, maliny czy truskawki, są suche. Gdy są mokre, mogą szybko się zepsuć i spleśnieć.

Problem ten można rozwiązać mocząc je w roztworze octu i wody – cztery części wody na jedną część octu – jak radzi Penny Hoarder. Mocz je przez około minutę, odcedź, dobrze wypłucz i rozłóż pojedynczą warstwą na papierowych ręcznikach, delikatnie poklepując i wycierając.

Pozwól im przez dłuższą chwilę schnąć. Jeśli chcesz je przechować, zachowaj ich suchość przez wyłożenie do perforowanego pojemnika wyłożonego papierowym ręcznikiem i nie zamykaj go. Nadmiar wilgoci będzie w stanie odparować; zmień ręczniki papierowe, gdy staną się wilgotne. Wyrzucić wszystkie spleśniałe owoce jagodowe.

Melony wybiera się trudno, ale jest na to pewien sposób: poza tym, że powinny mieć gładkie zagłębienie na końcu od strony łodygi, gdy mocno naciśniesz je kciukiem, powinno się ono ugiąć tylko nieznacznie. Po tym można poznać poziom dojrzałości melona.

Jeśli w jakimkolwiek miejscu jest miękki, jest z pewnością zbyt dojrzały i będzie papkowaty. Melon powinien także mieć przyjemny zapach. Aby zapobiec utracie smaku przez melon, przechowuj go w lodówce przez okres do pięciu dni.

Marchew powinna być gładka i jaskrawo pomarańczowa (lub mieć inny wyrazisty kolor, jeśli to taka odmiana) i być tak jędrna, że łatwiej ją złamać niż wygiąć. Najlepszą strategią, przez cały rok, jest wybieranie marchwi z liśćmi. Usuń liście przed umieszczeniem marchwi w torbie w dolnej szufladzie lodówki, gdzie możesz ją trzymać maksymalnie przez trzy tygodnie.

Kalafior staje się coraz popularniejszym warzywem, odkąd odkryto, że może on stanowić doskonały zamiennik dla tłuczonych ziemniaków. Kupując to białe warzywo upewnij się, że na jego powierzchni nie widzisz czarnych plamek, a jego łodygi i różyczki są jędrne, a nie gumowate.

W szczycie sezonu, od września do listopada, można je przechowywać nieumyte w plastikowym woreczku nawet przez tydzień. Jeśli pojawią się jasnobrązowe lub czarne plamy, należy je usunąć ostrym nożem.