6 rzeczy, które można robić zamiast palenia

Alternatywy dla palenia

W skrócie -

  • Palenie papierosów przez nastolatków staje się coraz mniej popularne, ale coraz więcej młodzieży wybiera "małe" aromatyzowane cygara i e-papierosy
  • Jeśli rzucisz palenie, ryzyko zgonu z powodu problemów związanych z sercem może zmniejszyć się do ryzyka osoby niepalącej w ciągu ośmiu lat, nawet jeśli rzucisz palenie po ukończeniu 65 roku życia
  • Przed próbą rzucenia palenia zalecam najpierw poprawę stany zdrowia - poprzez dietę, ćwiczenia i unikanie stresu
  • Aktywność fizyczna, słuchanie muzyki, odwracanie uwagi i trzymanie zdrowych przekąsek pod ręką może ułatwić rzucenie palenia, gdy nadejdzie na to czas

Według dr Mercoli

Jeśli jesteś palaczem, badania sugerują, że bez względu na wiek, rzucenie palenia może być dla Ciebie niezwykle korzystne. Na przykład, jeśli rzucisz palenie przed 40 rokiem życia, możesz uniknąć ponad 90% ryzyka śmierci związanego z kontynuowaniem palenia.

Jeśli rzucisz palenie przed 30 rokiem życia, korzyści będą jeszcze bardziej dramatyczne - unikniesz 97% ryzyka śmierci związanego z kontynuowaniem palenia. Jednak nawet jeśli rzucisz palenie w jeszcze późniejszym okresie życia wciąż możesz uzyskać imponujące korzyści.

Nowe badania wykazały, że palacze powyżej 65 lat, którzy rzucili palenie, mogą zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu problemów z sercem w ciągu zaledwie ośmiu lat od rzucenia palenia.

Sześć rzeczy, które można robić zamiast palenia

Jeśli chcesz rzucić palenie, zapoznaj się z trzema krokami (na końcu artykułu), które powinieneś wykonać najpierw. Kiedy już będziesz gotowy, na początku Twojej drogi pomóc Ci mogą następujące strategie, opublikowane niedawno w czasopiśmie TIME:

  • Chrup marchewkę: Zdrowe przekąski mogą pomóc pokonać głód nikotynowy (i potrzebę wkładania czegoś do ust). Marchew, seler, rzodkiewka, plasterki papryki i inne świeże warzywa sprawdzą się doskonale.
  • Odwracaj uwagę: Otocz się ludźmi, którzy wspierają Cię w decyzji, aby rzucić palenie i którzy mogą pomogą Ci przestać myśleć o paleniu.
  • "Odstrzelaj" ochotę na papierosa. Załóż gumową opaskę na nadgarstek i "strzelaj" nią za każdym razem, gdy poczujesz chęć na papierosa. Lekki pieczenie odciągnie na chwilę Twoją uwagę i da Ci moment na przypomnienie sobie wszystkich powodów, dla których rzucasz palenie
  • Aktywność fizyczna. Ćwiczenia pomagają w zwalczaniu nałogów, uwalniając naturalne endorfiny i łagodząc stres i stany lękowe.
  • Weź prysznic. Jest to kolejna uspakajająca czynność, a kiedy czujesz się czysto i świeżo, będziesz mniej skłonny do sięgnięcia po papierosa.
  • Posłuchaj muzyki. Słuchaj ulubionych melodii relaksujących lub włącz muzykę do tańca, aby świętować swoje nowe "wolne od dymu" ja

Palenie papierosów jest przyczyną jednego na pięć zgonów

Prawie 44 miliony dorosłych Amerykanów (czyli 19 procent) pali papierosy, a palenie papierosów stanowi przyczynę co piątego zgonu w USA każdego roku, co daje ponad 440 000 zgonów rocznie. Dobra wiadomość jest taka, że ​​jest to ponad połowa tego, co było pięćdziesiąt lat temu.

Podczas gdy palenie tytoniu jest tradycyjnie uznawane za główną przyczynę możliwej do uniknięcia śmierci, to faktycznie dużo gorsze jest nadmierne spożywanie cukru i poleganie na konwencjonalnym systemie opieki zdrowotnej w przypadku problemów zdrowotnych. Oba te zachowania są o wiele bardziej szkodliwe niż palenie.

Jednak ryzyko związane z paleniem tytoniu jest oczywiście duże i na pewno lepiej jest go unikać. Jeśli zdecydujesz się rzucić palenie, uważam że mądrze jest najpierw poprawić stan swojego zdrowia, by nie ryzykować popadnięcia w inny nałóg, taki jak spożywanie zbyt dużo cukru jako substytutu papierosów. Kiedy już jednak rzucisz palenie, pewne korzyści zauważysz natychmiast, a inne nawet w przeciągu kilku lat:

  • W ciągu 20 minut po rzuceniu palenia spada tętno i ciśnienie krwi
  • 12 godzin po rzuceniu palenia obniża się i normalizuje poziom tlenku węgla we krwi
  • W ciągu trzech miesięcy po rzuceniu palenia poprawia się wydolność płuc
  • W ciągu dziewięciu miesięcy po rzuceniu palenia ustępują kaszel i duszności
  • W ciągu roku od rzucenia palenia obniża się ryzyko choroby serca, a w ciągu pięciu lat zmniejsza się o połowę ryzyko związane z rakiem

Koncerny tytoniowe wabią nastolatków cygarami o smaku cukierków

Większość aromatyzowanych papierosów została zakazana od 2009 roku, głównie dlatego, że kusiły one dzieci zapachem i smakiem słodyczy lub owoców. Dopuszczalne są jednak nadal cygara smakowe, a branża tytoniowa sprytnie produkuje aromatyzowane cygara o cienkim kształcie, które wyglądają jak papierosy.

Raport amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wykazał niedawno, że ponad dwie piąte uczniów szkół średnich i średnich, którzy palą, używa aromatyzowanych mini-cygar lub aromatyzowanych (mentolowych) papierosów - a prawie 60 procent z nich nie rozważa rzucenia palenia.

Nastolatki również przechodzą na e-papierosy

Chociaż od 2011 roku liczba nastolatków palących papierosy u spadła, wzrosła z kolei konsumpcja innych wyrobów tytoniowych. Coraz większa liczba nastolatków używa tzw. fajek wodnych i papierosów elektronicznych (e-papierosów), prawdopodobnie dlatego, że uważają je za bezpieczniejszą alternatywę dla papierosów.

Według krajowej ankiety na temat użycia tytoniu przez młodzież przeprowadzonej w 2012 roku przez Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, 2,8 procent licealistów wypróbowało e-papierosy w 2012 roku, w porównaniu do 1,5 procent w 2011 roku. Sprzedaż e-papierosów nie są regulowana przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) i obecnie można je legalnie sprzedawać osobom nieletnim (choć niektóre stany i miasta już zakazały takiej sprzedaży).

Pomijając fakt, że palenie papierosów elektronicznych może kusić młodzież, aby spróbowała czegoś więcej, stanowią one również same w sobie unikalne zagrożenie (jedną z przyczyn jest zawartość nikotyny). Gdy nabierasz wdechu przez papieros elektroniczny, bateria nagrzewa ciecz zawierającą substancję aromatyzującą (taką jak tytoń, mentol, aromat wiśniowy, waniliowy lub java), substancję pochłaniającą wilgoć (zazwyczaj glikol propylenowy lub roślinną glicerynę) i czasami nikotynę.

Podczas wdechu otrzymujesz "dawkę" aromatyzowanej nikotyny bez chemikaliów zwykle wytwarzanych podczas spalania tytoniu. Jednak agencja FDA wykryła już potencjalnie śmiercionośny środek przeciw zamarzaniu zwany glikolem dietylenowym w nabojach do papierosów elektronicznych oraz nitrozoaminy specyficzne dla tytoniu, które są związane z rakiem.

Badania wykazały również, że aerozol wiodącego producenta elektronicznych papierosów zawiera metale takie jak cyna, miedź, nikiel i srebro, kulki krzemianowe i nanocząsteczki o nieznanych, ale prawdopodobnie szkodliwych konsekwencjach zdrowotnych.

Oto co warto zrobić przed rzuceniem palenia

Badania wykazują, że dwie trzecie do trzech czwartych byłych palaczy rzuca palenie samodzielnie, bez pomocy, więc jeśli chcesz rzucić palenie, zrób to od razu całkowicie, bez stopniowego odstawiania papierosów. Uważam jednak, że "tajemnica" do sukcesu tkwi w tym, aby najpierw zadbać o swoje zdrowie, co sprawi, że rzucenie palenia będzie o wiele łatwiejsze.

Aktywność fizyczna jest nieodłączną częścią tego planu, a jak pokazują badania, osoby angażujące się w regularne treningi siłowe, dwa razy częściej odnoszą sukces w rzucenia palenia w porównaniu z osobami, które nie ćwiczą. Zdrowe odżywianie to kolejna ważna sprawa, której nie można ignorować. Krótko mówiąc, jeśli chcesz rzucić palenie, oto podstawowe wskazówki, które pomogą Ci w tym:

  1. Wypracuj sobie rozsądny plan ćwiczeń fizycznych. Będzie to Twój sprzymierzeniec w walce z chorobą i papierosami. Trening siłowy jest bardzo ważny, ale pamiętaj również o włączeniu do swojego planu ćwiczeń interwałowych o wysokiej intensywności, takich jak program Peak Fitness, ćwiczenia wzmacniające mięśnie rdzenia, ćwiczenia aerobowe i rozciągające.
  2. Znajdź zdrowe ujście dla emocji. Wielu osobom pomaga w tym aktywność fizyczna, medytacja lub techniki relaksacyjne - wszystkie te strategie są pomocne. Polecam również zapoznanie się z Techniką Emocjonalnej Wolności (EFT), ponieważ może to pomóc usunąć bloki emocjonalne z organizmu (z których czasem nawet nie zdajesz sobie sprawy), przywracając w ten sposób równowagę umysłu i ciała i pomagając pozbyć się nałogów i uniknąć ochoty na niezdrowe produkty.

Jeśli palisz, zdecydowanie radzę rzucić palenie. Powinieneś również pamiętać o astaksantynie, która pomaga zapobiegać uszkodzeniom wywołanym utlenianiem u osób palących. Może to być jeden ze sposobów, który w pewnej mierze pomoże w niwelowaniu niektórych szkód związanych z paleniem osobom, które nie chcą lub nie mogą rzucić palenia.