Jak pozbyć się zmarszczek na twarzy

Ćwiczenia twarzy

W skrócie -

 • Mięśnie twarzy potrzebują ćwiczeń tak samo jak reszta ciała. A ćwiczenia twarzy działają tak samo, jak zwykłe ćwiczenia mięśni.
 • Myśl przyświecająca jodze twarzy jest taka sama jak w przypadku wykonywania ćwiczeń reszty ciała. Mięśnie twarzy naturalnie tracą jędrność i elastyczność wraz z wiekiem z powodu braku używania, co prowadzi do tego, że na twarzy widoczne jest zmęczenie.
 • Nikt jeszcze nie wynalazł sposobu na uniknięcie starzenia się – to naturalna część życia – jednak jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby Twoja skóra i ciało wyglądały na jędrne i muskularne.
 • Jeśli chodzi o wygląd i jędrność skóry, dieta jest niezbędnym elementem. Cera przekazuje wiele informacji na temat diety i ogólnego stanu zdrowia organizmu.

Według dr Mercoli

Mięśnie twarzy potrzebują ćwiczeń tak samo jak reszta ciała. Ćwiczenia twarzy działają tak samo, jak zwykłe ćwiczenia mięśni.

Intent.com proponuje następujące ćwiczenia, które pomogą Ci utrzymać młodzieńczy wygląd twarzy:

 •  Unieś brwi najwyżej jak potrafisz i utrzymaj je tak przez pięć sekund.
 • Otwórz usta jak najszerzej, wysuń język jak najdalej i utrzymaj go w tej pozycji przez kilka sekund.
 • Używając trzech środkowych palców, przyciśnij swoje policzki i jednocześnie uśmiechnij się bardzo szeroko tak, żeby poczuć mięśnie policzków pod palcami.
 • Poruszaj nosem na boki.
 • Unieś brwi najwyżej jak potrafisz, otwórz oczy szeroko jednocześnie marszcząc brwi.
 • Ułóż usta w kształt litery “o”, po czym uśmiechnij się szeroko. Powtórz to kilkakrotnie.
 • Usiądź wygodnie i spójrz na sufit. Zmarszcz wargi i wystaw język najdalej jak potrafisz, żeby wyćwiczyć mięśnie szyi.

Szkoda, że nasza kultura jest nastawiona na szybkie rozwiązania, o czym świadczą miliony operacji kosmetycznych wykonywanych każdego roku w samych Stanach Zjednoczonych. Jednak tak naprawdę rzadko się zdarza, że konsekwentne stosowanie naturalnych kuracji nie wystarcza, aby wyeliminować potrzebę tego rodzaju interwencji chirurgicznych.

Chociaż rzadko mówi się o ćwiczeniach na mięśnie twarzy, istnieje zaskakująca ilość informacji na temat wykonywania ćwiczeń twarzy czyli "jogi twarzy". Wiele osób potwierdza, że stosowanie tych ćwiczeń jest bardzo efektywne; mięśnie twarzy są wzmocnione, pomagając zachować piękną twarz i młodość.

Oczywiście osoba zdyscyplinowana i zdecydowana regularnie wykonywać program ćwiczeń twarzy, może być też zainteresowana prowadzeniem zdrowego, aktywnego stylu życia. I jest to oczywiście najlepszy sposób, aby postępować w latach z wdziękiem.

Dieta bogata w owoce i warzywa może przeciwdziałać zmarszczkom, na przykład wzmacniając naturalne mechanizmy obronne skóry przed szkodliwym działaniem słońca. Oczywiste jest, że picie wystarczającej ilości wody jest także niezbędne dla zdrowej skóry.

Upewnienie się, że jesteś odpowiednio nawodniony pomoże również w zwalczaniu zmarszczek, ponieważ zapewni, że skóra będzie bardziej jędrna i elastyczna. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zwalczać znaki upływu czasu na swojej twarzy, bez uciekania się do bardziej inwazyjnych zabiegów chirurgicznych.

Ćwiczenia mięśni działają tak samo, jak ćwiczenia dla reszty ciała

Myśl przyświecająca jodze twarzy jest taka sama jak w przypadku wykonywania ćwiczeń reszty ciała: mięśnie twarzy naturalnie tracą jędrność i elastyczność wraz z wiekiem z powodu braku aktywności, co prowadzi do tego, że na twarzy widoczne jest zmęczenie.

Twarz ma ponad 50 różnych mięśni, najwyraźniej widocznych na czole i policzkach. Te mięśnie mogą działać pojedynczo i w połączeniu, tworząc wiele aspektów wyrazu twarzy.

Jednak oprócz tego, że pozwalają wyrazić emocje, mięśnie twarzy również odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu twojej twarzy. Ćwiczenia twarzy pomogą ci zachować młodzieńczy wygląd w miarę starzenia się, zapobiegając opadającym powiekom, zapadniętym policzkom i dodatkowemu podbródkowi.

Regularnie ćwicząc różne mięśnie twarzy, możesz upewnić się, że pozostają jędrne, co wzmacnia skórę i zapobiega jej wiotczeniu. Poprawa krążenia krwi przez te mięśnie może również pomóc w przeciwdziałaniu zmarszczkom.

Co oczywiste, stosowanie regularnych ćwiczeń twarzy powinno być pierwszą opcją dla osób pragnących poprawić swój wygląd, w przeciwieństwie do kosztownych i potencjalnie niebezpiecznych operacji plastycznych.

Ćwiczenia te nie wymagają też żadnego specjalnego sprzętu, chociaż można znaleźć różne urządzenia, które podobno mogą pomóc, ale ogólnie rzecz biorąc, można z łatwością wykonywać jogę twarzy, używając tylko własnych palców, aby stworzyć lekki opór.

Jak ujędrnić twarz bez operacji i kosmetyków

Jak wspomniano wcześniej, na rynku dostępnych jest wiele planów ćwiczeń na mięśni twarzy, a większość z nich zawiera podobne ćwiczenia ujędrniające twarz.

Ponieważ znacznie łatwiej jest wykonywać ćwiczenia widząc jak ktoś inny je wykonuje, poniżej zamieściliśmy trzy filmy, które demonstrują proste ćwiczenia do zwalczania "kurzych łapek", worków pod oczami, podwójnego podbródka i obwisłych policzków.

Każde ćwiczenie należy wykonywać 10 razy, co najmniej dwa razy w tygodniu, aby uzyskać zauważalne wyniki.

W tym filmie dostępnym również na Howdini.com, Annelise Hagan, autorka The Yoga Face, demonstruje ćwiczenia redukujące zmarszczki wokół oczu i unoszące brwi.

(Film tylko po angielsku)

Tutaj Hagan omawia przyczyny podwójnego podbródka i obwisłych policzków oraz demonstruje kilka ćwiczeń ujędrniających okolice szyi.

(Film tylko po angielsku)

W tym filmie Gary Sikorski, twórca Happy Face Yoga, wyjaśnia i demonstruje, jak podnosić i ujędrniać policzki i pozbyć się worków pod oczami, aby uzyskać bardziej młodzieńczy wygląd.

(Film tylko po angielsku)

Dodatkowe sposoby na utrzymanie młodzieńczego wyglądu

Nikt jeszcze nie wynalazł sposobu na uniknięcie starzenia się – to naturalna część życia – ale jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby skóra i ciało wyglądały na jędrne i umięśnione.

Najważniejsze jest to, że nie istnieje szybka metoda. Zawsze potrzebny jest wysiłek, ale efekty są tego warte. Czas i wysiłek zainwestowany w ćwiczenia teraz, z pewnością zaowocuje w przyszłości!

Prawdziwą "fontanną młodości" jest prawdopodobnie zdrowa dieta. Bez tej podstawy, ćwiczenia nie będą tak skuteczne. A jeśli chodzi o wygląd skóry, dieta jest niezbędnym elementem stylu życia. Cera przekazuje wiele informacji na temat diety i ogólnego stanu zdrowia organizmu.

 • Oporność na Insulinę i leptynę jest głównym czynnikiem przyspieszającym procesy starzenia, dlatego ważne jest utrzymanie niskiego poziomu insuliny i leptyny, jeśli chcesz zachować zdrowie i młodzieńczy wygląd. Najskuteczniejszym sposobem na to jest zmniejszenie lub wyeliminowanie z diety zbóż i cukru, zwłaszcza fruktozy.
 • Trening jest równie ważny. A jeśli jesteś w stanie przejść z ćwiczeń aerobowych na ćwiczenia typu sprint, pobudzisz swój organizm do produkcji hormonu wzrostu co radykalnie spowolni tempo starzenia się.
 • Warzywa są również niezwykle ważne. Widziałem 75-letnie kobiety, które wyglądały, jakby miały 40 lat, praktycznie bez zmarszczek na twarzy. Większość z nich piła duże ilości soków warzywnych i prowadziła zdrowy tryb życia. To odkrycie było jednym z powodów, dla których sam zacząłem pić soki wyciskane z warzyw.
 • Musisz też upewnić się, że Twoja dieta zawiera dużo surowych, pełnowartościowych pokarmów, w tym przetwory mleczne, ponieważ jest to kolejny kluczowy element pozwalający na uniknięcie chirurgii plastycznej i odzyskanie pięknego, młodego wyglądu.
 • Odpowiednio długi sen i właściwe radzenie sobie ze stresem są także ważne dla odzyskania świetnego wyglądu fizycznego.

Jednym z najlepszych sposobów radzenia sobie z wyzwaniami emocjonalnymi, które mogą prowadzić do bezsenności, są techniki psychologicznej akupresury, takie jak Technika emocjonalnej wolności / technika opukiwania meridianów.

Jeśli stworzysz podstawę dla swojego zdrowia i młodości poprzez prawidłową dietę, ćwiczenia fizyczne, odpowiednią ilość snu oraz eliminację stresu, wykonywanie dodatkowo jogi twarzy może dużym stopniu pomóc Ci wyglądać znacznie młodziej niż wskazuje na to Twój wiek.

+ Źródła i odniesienia